Wakacje w Danii - najładniejsze plaże, pogoda, klimat, atrakcje turystyczne

Wakacje w Danii to idealny pomysł dla osób kochających morze i oryginalną przyrodę, oraz dla tych, którym znudziły się już standardowe wakacje w gorących krajach i szukają dla siebie czegoś specjalnego. Dania nie jest typowym wakacyjnym kierunkiem, co czyni ją klejnotem dla osób poszukujących autentycznych i pełnych wrażeń przygód.

Co rok stajemy przed wyborem kierunku wakacyjnych podróży. Z reguły wszyscy chcą udać się na południe. W przyszłości może się to jednak zmienić, ponieważ w ostatnich latach na północy panują coraz lepsze, a przede wszystkim stabilniejsze temperatury. W obliczu ekstremalnych fal upałów w południowej i środkowej Europie kraj taki jak Dania jest fajną alternatywą dla osób nie przepadających za upałami.

Choć Dania zaliczana jest do krajów Europy Północnej, a lata są krótkie i niezbyt gorące, można spędzić tam pełnowartościowe wakacje. Duński letni dzień może być naprawdę piękny, a przez późny zachód słońca wydaje się on nieskończenie długi.

Kierunek turystyki plażowej jest tu dobrze rozwinięty, choć może się wydawać mało popularny. Dania szczyci się linią brzegową o długości prawie 7500 kilometrów – to kontynentalne wybrzeże kraju i 443 wyspy. Dobre 5000 kilometrów tego wybrzeża składa się z plaż, które doskonale nadają się do pływania i opalania. Ciekawe, że w skandynawskim kraju, który kompletnie nie kojarzy się z plażowaniem, jest ponad trzysta plaż wyróżnionych „Błękitną Flagą”, a w sumie jest ich ponad siedemset! Z reguły są to doskonałe piaszczyste plaże, co dla wielu turystów może być prawdziwym odkryciem.

Położenie pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym, niepowtarzalny krajobraz wydm i wrzosowisk i niekończące się piaszczyste plaże sprawiają, że Dania jest wyjątkowym miejscem wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Z każdego miejsca w kraju można dotrzeć do morza w mniej niż 45 minut. W otwartych przestrzeniach zawsze można znaleźć wygodną plażę lub niezatłoczone przytulne miejsce. Jak dodać do tego malownicze miasta i wsie, starożytne budowle i zabytki to wybór staje się oczywisty.

Klimat w Danii

Królestwo Danii jest wzorem stabilności, spokoju i umiaru, również w sferze klimatu. Ze względu na wpływ Golfsztromu zimy w kraju nie są tak surowe jak w innych regionach północnych. Średnia temperatura w miesiącach letnich waha się od +15 do +23 0C, zimą – od -5 do +6 0C.

Łagodny, umiarkowany morski klimat Danii zależy od czterech czynników. Po pierwsze, kraj ten znajduje się na północy, więc w zasadzie nie należy spodziewać się dużego ciepła. Po drugie morze znajduje się niemal za progiem każdego duńskiego domu, ponieważ od któregokolwiek z nich do Morza Bałtyckiego lub Północnego, jest nie więcej niż 50 kilometrów. Po trzecie Dania jest płaska jak naleśnik, a najwyższy punkt w Danii to w zasadzie wzgórze o wysokości nieco ponad 170 metrów n.p.m. Po czwarte, nie tak daleko na zachodzie, okrążając Wielką Brytanię i przez całe wybrzeże Norwegii, płynie ciepły Prąd Zatokowy, który ogrzewa całą zachodnią Europę, a także wpływa na pogodę w Danii.

Sezon wakacyjny w Danii jest oczywiście krótki, dlatego turyści spieszą się, aby cieszyć się morskim chłodem i łagodnym letnim ciepłem duńskich plaż. Latem pogoda w Danii potrafi być nieprzewidywalna. Trzeba być przygotowanym zarówno na ciepłe, cudowne dni, jak i na dużo chłodniejsze, bardziej deszczowe i wietrzne. Najlepiej nie robić z góry ściśle określonego planu zwiedzania, ale dostosowywać go do pogody, by móc iść na plażę, gdy pozwala na to pogoda.

Czerwiec w Danii jest pełen ciepłych i słonecznych dni, jednak woda w pobliżu wybrzeża nie ma jeszcze dostatecznie dużo czasu na nagrzanie się, woda jest jeszcze chłodna, a wczasowicze muszą zadowolić się przede wszystkim plażowaniem. Na szczęście wakacje na plaży w Danii są wspaniałe, nawet jeśli pływanie nie jest możliwe.

W lipcu – sierpniu temperatura wody wzrasta do 17-18 stopni. Nie jest to dużo, mimo wszystko warto pokonać chłód morza, by poczuć esencję duńskiego lata. Lokalnie, na płytszych obszarach, morze nagrzewa się nawet do 20-22 stopni, a orzeźwiająca kąpiel w krystalicznie czystej wodzie staje się prawdziwą przyjemnością.

Plaże w Danii

Długość duńskiego wybrzeża wynosi ponad siedem tysięcy kilometrów. Na otwartych przestrzeniach zawsze można znaleźć odpowiedni zakątek na wypoczynek. Wzdłuż całego wybrzeża Danii znajduje się wiele niesamowitych, wyjątkowych i przyjaznych plaż, idealnych na długie wędrówki. Długość tych plaż sięga często kilkudziesięciu kilometrów, a szerokość pasa plaży w niektórych miejscach przekracza kilkaset metrów.

Jeśli chodzi o wybrzeże to kontrasty w Danii nie mogły być większe – na zachodzie wzburzone i porywcze Morze Północne, na wschodzie płaskie, przyjazne rodzinom, słoneczne plaże Morza Bałtyckiego.

Piaszczyste plaże, rozciągające się wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża Danii, są odpowiednie dla rodzin z dziećmi, dla osób szukających spokoju i dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w sportach wodnych. Dania jest szczególnie dumna z wybrzeża Morza Północnego z jego niekończącymi się wydmami, klifami i wieloma starymi niemieckimi bunkrami z czasów II Wojny Światowej.

Wszystkie plaże w Danii są w dużej mierze naturalne. W rezultacie, w przeciwieństwie do wielu polskich plaż nad Morzem Bałtyckim, leżaki i parawany są spotykane niezwykle rzadko. Nie ma opłaty klimatycznej, a wszystkie plaże są i parkingi w ich okolicy są zazwyczaj bezpłatne.

Wygodne plaże położone niedaleko stolicy Danii – Kopenhagi, cieszą się nieustającym powodzeniem wśród turystów. Skupia się tu wiele centrów rozrywki nastawionych na rekreację rodzinną i młodzieżową, aquaparki, modne kluby jachtowe.

Na zachodnim wybrzeżu Danii wolą spędzać czas miłośnicy aktywnego wypoczynku. Bardzo silne prądy morskie i porywiste wiatry czynią z zachodniego wybrzeża raj dla windsurferów i żeglarzy.

Na wschodnim wybrzeżu (w rejonie zatoki Kattegat) znajduje się wiele małych, przytulnych plaż ukrytych za stromymi klifami. Woda jest tu płytka, morze bardzo czyste i spokojne. Najczęściej odpoczywają tu rodziny z dziećmi. Romantyczne wioski, wydmy, latarnie morskie, wiatraki – widoki są fantastyczne.

Właściciele psów, którzy chcą zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na plażę, powinni wcześniej zapoznać się z lokalnymi przepisami. W miesiącach letnich psy są zwykle trzymane na smyczy. Poza sezonem (1 października – 1 kwietnia) psy mogą przebywać na plaży bez smyczy.

Bezpieczeństwo i jakość wody

Na wielu plażach ratownicy są obecni przez cały sezon – od końca czerwca do końca wakacji pod koniec sierpnia. Tak jak w przypadku każdego pobytu nad morzem, tak i w Danii zawsze wymagana jest ostrożność. Informacje w kilku językach ostrzegają o obszarach o podwyższonym ryzyku podczas kąpieli, na przykład z powodu silnych prądów, wysokich fal lub płycizn. Należy zwrócić uwagę na te oznaczenia.

Kolorowe flagi na plażach w Danii zwykle wskazują, czy na plaży można pływać.

 • Czerwona flaga – nie wchodź do wody, nie zostawiaj dzieci bez nadzoru, ponieważ warunki wodne zagrażają życiu. Może to być spowodowane bardzo dużymi falami, silnymi prądami lub zanieczyszczoną wodą.
 • Żółta flaga – zachowaj szczególną ostrożność podczas kąpieli. Ratownicy regularnie sprawdzają stan wody i używają żółtej flagi do ostrzegania przed niebezpieczeństwami w wodzie. Mogą to być fale, prądy, wiatry przybrzeżne, lub inne warunki lokalne, które wymagają szczególnej uwagi. W razie wątpliwości zapytaj ratowników.
 • Czerwono-żółta flaga – stanowisko ratownika jest otwarte, woda dobrze nadaje się do pływania, a podczas kąpieli należy zachować ogólną ostrożność.
 • Zielona flaga – na niektórych plażach nadal można zobaczyć zieloną flagę. Jeśli natrafisz na zieloną flagę, pamiętaj, że oznacza ona to samo, co czerwono-żółta.

Zawsze warto porozmawiać z ratownikiem na temat lokalnych warunków. Zwłaszcza jeśli flaga jest żółta, należy zapytać, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Relatywnie bezpieczne są plaże we wschodniej część Jutlandii w rejonie zatoki Kattegat. Głębokość wody zwiększa się bardzo wolno, a prądy słabsze niż na wybrzeżu Morza Północnego.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że kosztami akcji ratowniczej, która musi zostać podjęta z powodu zaniedbania, może zostać obciążona osoba, która ją spowodowała. Akcja ratunkowa może kosztować od 10 000 do 100 000 DKK. Stare duńskie przysłowie „Tylko głupiec nie boi się morza” nadal obowiązuje.

Jakość wody na duńskich plażach jest co roku sprawdzana przez organy ochrony środowiska. Jeśli jakość wody jest szczególnie dobra przy niewielkim lub zerowym zanieczyszczeniu, plaże są oznaczone Błękitną Flagą.

Błękitna Flaga to międzynarodowy program oznakowania ekologicznego. Organizacja Błękitna Flaga ocenia plaże na podstawie działań środowiskowych, jakości wody, informacji środowiskowych, bezpieczeństwa i udogodnień.

Najlepsze plaże do kąpieli w Danii

Najdłuższe piaszczyste plaże znajdują się na wybrzeżu Morza Północnego w zachodniej Jutlandii. Począwszy od wyspy Rømø, aż po Skagen na dalekiej północy znajdują się liczne długie i szerokie kąpieliska oraz nadmorskie kurorty, które należą do najlepszych w Danii. Plaże w okolicy Ringkøbing są uważane za najpiękniejsze w całej Jutlandii. Piasek jest tam bardzo drobny i każdy może znaleźć spokojną przystań w krajobrazie wydm. Oprócz typowych wakacji na plaży można tu również odbyć ciekawe wędrówki po wydmach.

Piękne plaże można znaleźć nie tylko na kontynencie, ale także na licznych wyspach królestwa. Wokół wyspy Fionia znajduje się wiele przyjaznych dzieciom miejsc do kąpieli z łagodnie opadającymi, piaszczystymi plażami.

Wreszcie całe Morze Wattowe w południowo-zachodniej Jutlandii, które zostało ogłoszone parkiem narodowym w 2010 roku.

Odwiedzone przez nas plaże i atrakcje w ich okolicach

Søndervig Strand

Dzięki wyjątkowej lokalizacji w zachodniej części Jutlandii i zapierającemu dech w piersiach krajobrazowi z długimi piaszczystymi plażami i wydmami, Søndervig jest jednym z najpopularniejszych letnich miejsc w kraju. W 2014 roku Duńczycy uznali ją za najlepszą plażę w Danii.

Ten wyjątkowy obszar jest wspaniałą mieszanką plaż i wydm, wyróżniający się świeżym wiatrem, czystym powietrzem i dużą ilością słońca. Większość starych farm położonych na wydmach została starannie odrestaurowana jako domy mieszkalne.

Liczne bunkry na plaży to pozostałość po II Wojnie Światowej. Niemcy zbudowali je jako część Wału Atlantyckiego, który miał chronić Niemców przed inwazją aliantów.
Bunkry zbudowano kilkaset metrów nad wydmami. Od tego czasu morze zniszczyło wybrzeże i obnażyło bunkry. Dziś prawie wszystkie z nich znajdują się na plażach.

Przy okazji wizyty w okolicach Søndervig nie można przegapić wizyty w latarni morskiej Lyngvig (Lyngvig Fyr), skąd rozciąga się jeden z najbardziej atrakcyjnych widoków na inspirujące zachodnie wybrzeże Jutlandii.

Latarnia morska Lyngvig wznosi się pośrodku krajobrazu wydm. Jeśli wejdziesz po 228 stopniach na szczyt latarni morskiej, zostaniesz nagrodzony najlepszym widokiem na Morze Północne, fiord Ringkøbing oraz w oddali Ringkøbing, Søndervig i Hvide Sande. Wyjątkowy widok 53 metry n.p.m.!

Saksild Strand

Plaża Saksild jest znana jako jedna z najlepszych i najbardziej przyjaznych dzieciom plaż w Danii i nie bez powodu. Czysta, płytka woda, brak silnego prądu ani kamieni, oraz najdelikatniejszy biały piasek czynią ją wyjątkowo przyjazną dzieciom. Plaża rozciąga się na kilka kilometrów, a jej szerokość dochodzi miejscami nawet do 30 metrów.

Cichą okolicę dopełniają dobre warunki sanitarne, wieża ratownicza, lodziarnie, restauracje oraz niewielka odległość od kempingu i domków letniskowych.

Auto zaparkować można na dużym parkingu tuż przy plaży.

Chociaż w Saksild jest pięknie, warto również przy okazji odwiedzić oddalone o ok 8 kilometrów Hou. Miasto jest znane z połączeń promowych do Tunø i Samsø, ale Hou to znacznie więcej niż port. Za starą historyczną stocznią znajduje się przytulna marina. Fajnie jest spacerować wzdłuż nabrzeża i chłonąć morską atmosferę. Tuż nad wodą znajduje się kawiarnia i lodziarnia dla miłośników słodyczy.

Moesgaard Strand

Plaża Moesgaard to piękna, piaszczysta otoczona lasami plaża, wyróżniona w 2018 roku Błękitną Flagą za wysoką jakość wody, liczne udogodnienia i bezpieczeństwo. Plaża znajduje się na skraju lasu Marselisborg, 8 km na południe od centrum Aarhus, nad zatoką Aarhus na przedmieściach Højbjerg.

Latem plaża jest strzeżona przez ratowników. Znajduje się przy niej sklepik z jedzeniem, lodami, oraz toalety. Przy plaży znajduje się bezpłatny parking. W weekendy do plaży można również dojechać komunikacją miejską.

Teren otaczający Moesgaard obejmuje 100 hektarów parku, lasu, pól i plaż. Rozciąga się on od budynku muzeum aż do zatoki Aarhus. Las Moesgaard jest własnością Muzeum Prehistorii Moesgaard, odpowiedzialnego za badania archeologiczne regionu wokół Aarhus. Przez obszar ten wiedzie czterokilometrowy Szlak Prehistorii, prowadzący po jednym z najpiękniejszych zakątków przyrody Wschodniej Jutlandii. Szlak jest oznaczony białymi kamieniami ozdobionymi czerwoną kropką.

Prowadzi on z Parku Dworskiego przez otwarte pastwiska, przez las i bagna wzdłuż rzeki Giber Å, aż do plaży Moesgaard i z powrotem przez piękny las do dworu.

Szczególnie przy mokradłach krajobraz jest bajkowy. Ze względu na niedostępność dla człowieka stanowi ostoję dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Varna Strand

W północnej części lasów Marselisborg znajduje się plaża Varna a na niej ciekawa konstrukcja – Niekończący się most. To dzieło architektów z Aarhus Johana Gjøde i Nielsa Povlsgaarda. Niekończący się most był pierwotnie częścią tymczasowej wystawy ARoS „Sculpture by the Sea” („Rzeźby morza”) w 2015 roku i tak naprawdę miał być tylko tymczasową instalacją. Most był jednak tak popularny, że gmina Aarhus zdecydowała się później kupić go.

Niekończący się most ma średnicę 60 metrów i znajduje się częściowo na plaży, częściowo na morzu. Poziom mostu wzrasta od jednego do dwóch metrów nad powierzchnią wody, w zależności od przypływu.

To nie przypadek, że w 2015 roku zdecydowali się na wykonanie instalacji artystycznej na plaży Varna. Jeszcze przed II wojną światową parowce pływały między lasem Riis na północy a lasem Marselisborg na południu. W tym czasie przy dworku w Varna istniał pomost, z którego korzystały statki i mieszkańcy miasta.

Ideą Niekończącego się mostu było zatem ponowne nawiązanie kontaktu miedzy miastem, zatoką i wybrzeżem, tak jak to miało miejsce przed II wojną światową.

Niekończący się most można odwiedzić za darmo w okresie od kwietnia do października. Most jest rozbierany na zimę i ponownie składany wiosną.

Tuż obok zejścia na plażę znajduje się Marselisborg Deer Park – 22 hektarowy, zamknięty obszar leśny, gdzie w pięknym bukowym lesie i na wzgórzach z epoki lodowcowej, spotkać można jelonki, sarny i daniele. Zwierzęta są spokojne, można z nimi siedzieć, karmić i głaskać.

Warto przynieść dużo marchewek albo jabłek i spędzić czas na karmieniu zwierząt. W parku znajduje się mnóstwo ławek i stołów, dlatego warto też zabrać ze sobą kosz piknikowy, aby móc coś przekąsić w cudownym otoczeniu. Wstęp jest bezpłatny, a spacer jest dla dzieci niesamowitym doświadczeniem!

Więcej informacji na temat atrakcji Aarhus znajdziecie w tym wpisie:

Palmenstranden w Frederikshavn

Frederikshavn to urocze miasto portowe na północno-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego. W północnej części miasta znajduje się Palmenstranden, czyli jedyna plaża w Danii wysadzana prawdziwymi palmami! Plaża ma około 25 m szerokości i 500 m długości.

Na plaży rośnie około 100 palm. Zimują one w ogromnych szklarniach, a co roku w maju wracają na plażę i osładzają życie tych, którzy chcą odpocząć w cieniu palm.

Palmy, wydmy, pogoda, pobliskie turbiny wiatrowe – wszystko to tworzy niesamowitą, iście egzotyczną atmosferę.

Palmestranden ma status Błękitnej Flagi i jest przyjazna dla rodzin z dziećmi, ponieważ woda jest bardzo spokojna i płytka, nawet daleko od brzegu.

Na plaży znajdują się boiska do siatkówki, piłki ręcznej, miejsce na grilla, a także bezpłatne leżaki.

Przy okazji wizyty w Frederikshavn koniecznie trzeba odwiedzić Skagen. Podróż samochodem z Frederikshavn zajmuje nieco ponad pół godziny. Idylliczne Skagen od wieków przyciągało gości z bliska i daleka i stanowi kompletną mieszankę natury, kultury i zabytków. Dobre restauracje, przytulne kawiarnie, wyjątkowe muzea sztuki i oczywiście Grenen, czyli północny kraniec Danii, gdzie spotykają się fale Bałtyku i Morza Północnego.

Albuen Strand

Albuen Strand to sztuczna plaża po północnej stronie fiordu Vejle Fjord pomiędzy centrum miasta Vejle i Bredballe. To przyjazna dzieciom plaża, położona w zielonej okolicy oferująca udogodnienia, takie jak plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, toalety, stoły i ławki, kiosk, oraz miejsca parkingowe. Plaża powstała w 1942 roku. Piasek został przywieziony z półwyspu Trelde Næs, a po sześciu latach pracy zainaugurowano plażę.

Tuż przy plaży znajduje się górujący nad fiordem Vejle imponujący most Vejle (Vejlefjordbroen) łączący Mølholm na południu z Nøremarken na północy. Most liczy 1712 metrów długości i wznosi się 40 metrów ponad poziomem wody na 15 wspornikach. Przez most przebiega trasa europejska E45. Most Vejle można zobaczyć z bliska plaży Albuen lub z przystani Vejle.

Vejle to portowe miasto będące liderem duńskiej sztuki i architektury, gdzie klejnoty architektoniczne stoją obok pięknych zabytkowych budynków.

Będąc w Vejle warto odwiedzić znajdujące się niecałe 15 km od miasta Jellingmonumenterne. To wpisane w 1994 roku pierwsze duńskie miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedno z najważniejszych miejsc w Danii, gdzie wzięła swój początek chrześcijańska Dania.

Kamienne pomniki dokumentują pierwsze oficjalne na chrześcijaństwo nie tylko Danii, ale w całej Skandynawii. Najstarszy kamień runiczny ma ponad 1000 lat. Jest on również najstarszym zachowanym duńskim źródłem, w którym po raz pierwszy wymieniono nazwę „Dania”. Duży kamień został wzniesiony przez Haralda Sinozębego (Haralda Blåtanda). Napis na kamieniu mówi o zasługach Haralda, że zjednoczył Danię i uczynił Duńczyków chrześcijanami.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Danii. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

5 komentarzy

 1. Miałam okazję pospacerować w wyżej wymienonej plaży Varna, piękne miejsce!!!! Dużo bym dala żeby tam wrócić. Wspaniale miejsce to też park Marselisborg ;).
  Dania wogóle skradła moje serce. Pozdrawiam.

  Dominika Dłużyńska
 2. Super zestawienie! Mieszkam od 4 lat w Danii ciągle odkrywam coś nowego. Polecam też egzotyczną plażę Frederikshavn. To plaża w Północnej części Danii na której znajdują się palmy! Plaża jest bardzo przyjazna dzieciom, ponieważ woda jest płytka i spokojna. Na plaży znajduje się duży teren z boiskami do siatkówki plażowej.

  Ania Pasińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *