Frederikshavn plaza z palmami

W Frederikshavn znajduje się najbardziej egzotyczna plaża Północnej Jutlandii. Wzdłuż całej plaży posadzone są palmy, spokojnie kołyszące się na wietrze i tworzące tropikalną atmosferę. 

Palmenstranden w Frederikshavn to jedyna plaża w Danii z prawdziwymi palmami! Zwariowany pomysł stworzenia plaży z palmami narodził się w 2004 roku. Od tego czasu każdego lata nadbałtycka plaża zmienia się w egzotyczną plażę z prawdziwymi palmami, beach barem i boiskami do siatkówki plażowej. 

W sumie w gminie Frederikshavn rośnie około 350-400 palm. Na samej plaży jest ich od 110 do 135. Zimują one w ogromnych szklarniach, a co roku w maju wracają na plażę i osładzają życie tych, którzy chcą odpocząć w cieniu palm. 

Położenie

Frederikshavn to miasto położone obok Kattegat na wschodnim wybrzeżu Północnej Jutlandii. Frederikshavn nosi imię króla Fryderyka VI i otrzymało prawa miejskie w 1818 roku.

Palmestranden to kąpielisko w północnej części miasta Frederikshavn nad zatoką Ålbæk. Plaża ma około 25 m szerokości i 500 m długości. Na północ od plaży znajduje się przystań.

Najbardziej wysunięta na północ plaża z palmami

Kto nie marzy o białym piasku między palcami, leżąc w cieniu palmy? Na plaży Palmestranden we Frederikshavn łatwo jest się rozmarzyć. Palmy, wydmy, pogoda, pobliskie turbiny wiatrowe – wszystko to tworzy niesamowitą atmosferę. To trochę surrealistyczne przeżycie leżeć pośrodku palmowej plaży w Danii. 

Palmowa plaża przypadnie do gustu zarówno osobom aktywnym, jak i tym, którzy chcą po prostu odpocząć i cieszyć się słońcem. 

Na wydmach, tuż przy plaży, znajdują się boiska do siatkówki plażowej. Boiska znajdują się również na plaży i w wodzie. Dodatkowo powstały 2 boiska do piłki ręcznej plażowej. 

Osoby wolące odpoczywać w cieniu palm, na szerokiej piaszczystej plaży bez problemu znajdą wiele zakamarków dla siebie. Na szerokiej, piaszczystej plaży znajduje się mnóstwo malutkich muszelek, przez co piasek miejscami wydaje się prawie biały. 

Palmestranden ma status Błękitnej Flagi i jest przyjazna dla rodzin z dziećmi, ponieważ woda jest bardzo spokojna i płytka, nawet daleko od brzegu.

Informacje praktyczne

  • Obok plaży znajduje się spory, bezpłatny parking. 
  • Zarówno wstęp na plażę, jak i leżaki są bezpłatne.
  • Plaża w sezonie letnim jest strzeżona
  • Plaża posiada Błękitną Flagę i jest przyjazna dla dzieci i wózków inwalidzkich.

Atrakcje w okolicy Frederikshavn

Palmenstrand znajduje się niedaleko centrum Frederikshavn. W mieście znajduje się jeden z najdłuższych deptaków w Danii. Wzdłuż deptaka i bocznych uliczek znajduje się wiele sklepów, przytulnych kawiarni i szeroki wybór restauracji. 

W Frederikshavn dzieci nie będą się nudzić. Wśród wielu atrakcji należy wymienić plac zabaw „Fun House”, oraz karaibski park wodny „The Reef”.

Z Frederikshavn można wybrać się na jednodniowe wycieczki promem do Göteborga, Oslo i Læsø lub popłynąć statkiem na archipelag Hirsholmene.

Palmenstrand oddalone jest od klubu golfowego Frederikshavn o około 3 km. W promieniu godziny jazdy samochodem znajduje się 5 innych klubów golfowych: Sindal Golf Club, Hirtshals Golf Club, Golf Club Hjørring, Sæby Golf Club i Golf Club Hvide Klit – najbardziej wysunięte na północ pole golfowe Danii.

Przy okazji wizyty w Frederikshavn koniecznie trzeba odwiedzić Skagen. Podróż samochodem z Frederikshavn zajmuje nieco ponad pół godziny. Idylliczne Skagen od wieków przyciągało gości z bliska i daleka i stanowi kompletną mieszankę natury, kultury i zabytków. Dobre restauracje, przytulne kawiarnie, wyjątkowe muzea sztuki i oczywiście Grenen, czyli północny kraniec Danii, gdzie spotykają się fale Bałtyku i Morza Północnego.

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

Spodobał Wam się artykuł – polubcie, udostępnijcie, zostawcie komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Zachęcamy również do przeczytania naszego przewodnika po duńskich plażach, w którym znajdziecie sporo praktycznych informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *