Legoland Dania - atrakcje Legoland Billund

Klocki LEGO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie. Uwielbiają je zarówno najmłodsi, nastoletni jak i dorośli konstruktorzy. Legoland Billund jest drugim po Kopenhadze najpopularniejszym celem podróży w Danii. Jego powierzchnia wynosi ponad 100 000 metrów kwadratowych, a liczba użytych w nim klocków już dawno przekroczyła 50 milionów.

Legoland Dania to przede wszystkim rodzinny park rozrywki. Nie sposób wymienić i opisać tu wszystkiego, co Legoland proponuje dla dzieci i ich rodziców. Cały ten przepych, stworzony na bazie klocków LEGO, trzeba zobaczyć na własne oczy i doświadczyć niesamowitej atmosfery parku. Niewątpliwie wyprawa do Legolandu pozostawi po sobie wiele wrażeń i radosnych wspomnień dla Was i Waszych dzieci!

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Wam szybciej i dokładniej odnaleźć się w Legolandzie.

Historia Legolandu i klocków LEGO

Lego narodziło się w warsztacie stolarskim w duńskim miasteczku Billund. W 1934 roku dziadek obecnego prezesa LEGO Group – stolarz Ole Kirk Christiansen, stworzył swoją pierwszą drewnianą zabawkę, którą nazwał LEGO. Jest to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”. Dopiero w 1949 roku pojawił się pierwszy plastikowy klocek LEGO. Christiansen wraz ze swoim synem Gottfriedem założyli firmę LEGO, w której z czasem zaczęli produkować klocki. I to właśnie tutaj, w Billund, w sercu Danii na Półwyspie Jutlandzkim znajduje się najstarszy i największy park wśród wszystkich Legolandów.

Legoland Billund został otwarty w czerwcu 1968 roku i zajmował 38 000 mkw. Dziś obszar Legolandu liczy ponad 100 000 mkw i z roku na rok wciąż rośnie. Ten wyjątkowy park rozrywki corocznie przyciąga ponad milion turystów z dziećmi z całego świata. 

To niesamowity bajkowy świat w miniaturze, w którym wszystko zbudowane jest z ogromnych, dużych, średnich i małych klocków Lego, takich samych jak te, którymi bawią się nasze dzieci.

Wszystko jest tak bliskie prawdziwemu życiu. Samochody jeżdżą, statki pływają, dźwigi pracują, całości towarzyszą specjalne efekty dźwiękowe. To sprawia, że panoramy są jeszcze bardziej realistyczne.

Roślinność uzupełnia pięknie budowle lego i przestrzeń między kolejnymi atrakcjami, dając przy okazji odrobinę wytchnienia.

Legoland Dania – jak dojechać?

Istnieje kilka sposobów, aby dostać się do duńskiego Legolandu: autobusem, pociągiem, samochodem, lub samolotem, ponieważ Billund ma własne lotnisko. 

Na oficjalnej stronie Legolandu jest możliwość zaplanowania trasy (wyboru transportu) do parku z miejsca, w którym się teraz znajdujecie.

Jeśli chcecie odwiedzić tylko Legoland to najlepiej dostać się do Billund samolotem. Park znajduje się zaledwie 3 km od lotniska Billund, dlatego nie ma potrzeby wynajmowania samochodu lub brania taksówki. Od czerwca do sierpnia między lotniskiem Billund a Legolandem jeździ darmowy autobus. 

Jeśli, tak ja my, planujecie odwiedzić w Legolandzie przy okazji wakacji w Daniii, to oczywiście lepszym rozwiązaniem jest dojazd samochodem.

Przy wejściu do Parku znajdują się ogromne parkingi, bez problemu mozna znalezc miejsce. Koszt parkingu to 50 koron za cały dzień. 

Legoland Billund – bilety i godziny otwarcia

Legoland jest otwarty dla zwiedzających od końca marca do połowy jesieni. Działa codziennie od 10:00 do 18:00, a atrakcje przestają działać godzinę przed zamknięciem głównej bramy parku.

Dni i godziny otwarcia Legolandu różnią się w zależności od pory roku, dlatego lepiej jest je oglądać bezpośrednio na stronie https://www.legoland.dk/en/plan-your-day/pre-visit/opening-hours/

Ceny biletów jednodniowych zaczynają się od 329 DKK (około 230 zł). Bilety warto kupić z wyprzedzeniem na stronie internetowej, dzięki czemu ominiemy kolejki przy kasach. Poza tym na stronie internetowej można znaleźć mnóstwo promocji na bilety. 

W cenie biletu zawarte są w zasadzie wszystkie atrakcje. Ceny są dość wysokie, ale ciężko się dziwić. W końcu Legoland to legenda. Zaliczyć coś takiego, to naprawdę fajna sprawa. 

Przy wejściu do Legolandu znajduje się największy na świecie sklep Lego, a także sklep z odzieżą dziecięcą Lego® Wear.

Obsługa całego parku na najwyższym poziomie, wszyscy mówią po angielsku i są niezwykle uśmiechnięci.

Strefy tematyczne w Legolandzie

Park podzielony na 9 stref tematycznych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Świat miniatur – Miniland

Miniland to serce Legolandu. Nie można przegapić tego obszaru parku. Miniland to jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych obszarów Legolandu. Nie bez powodu budowa parku rozpoczęła się właśnie od tego bloku.

Znajduje się tu ogromny model miasta z portem, w którym kursują statki i parowce. Po rzekach i kanałach Lego City pływają łodzie wycieczkowe i łodzie. Miasto otacza linia kolejowa, po której poruszają się pociągi towarowe i pasażerskie. Są fontanny, samochody poruszające się po ulicach miasta, ludzie jedzący w restauracji lub spacerujący po słynnych placach i parkach. Można nawet zobaczyć miniaturowe lotnisko, wzorowane na tym znajdującym się Billund.

Każda budowla, ulica, plac, port żyje tutaj własnym życiem, wszystko jest tak dynamiczne i ciekawe, że można spędzić godziny w tej części Legolandu. Tutaj wszystko się porusza i zmienia na naszych oczach – podnoszone i opuszczane są mosty, przejeżdżają autobusy i samochody, latają balony, rozładowywane są ciężarówki, powstają nowe domy.

Modele zabawkowych uliczek i alei znanych miast prowadzą gości do legendarnych pomników architektury w miniaturze. 

W tej strefie zostały także odtworzone z niesamowitą dokładnością najbardziej znane zakątki naszej planety, a wszystko to wymagało ponad 20 milionów klocków Lego. W Minilandzie zobaczycie słynne budynki i pomniki z całego świata takie jak angielski Big Ben, berlińska wieża telewizyjna lub amerykańska Statua Wolności. A wszystko to możemy oglądać pływając łódką, oczywiście zbudowaną z klocków LEGO.

Obowiązkowo trzeba pozwolić dzieciom wziąć udział w auto safari. Przejażdżka jeepem w paski zebry, wśród dzikich zwierząt LEGO na afrykańskiej sawannie jest całkowicie bezpieczna, a wrażenia dziecka gwarantowane.

Całą panoramę najsłynniejszych dzieł architektury i sztuki, słynnych budowli i zakątków różnych krajów doskonale widać z wieży LEGOTOP. Miniland jest zbudowany w proporcji 1:20, więc widok z kręcącej się 36 metrów nad ziemią kopuły, można porównać do widoku z samolotu znajdującego się na wysokości 600 metrów nad ziemią.

Strefa wyobraźni

W Strefie Wyobraźni mieści się Centrum Lego Mindstorms, w którym starsze dzieci mogą tworzyć własne zabawki Lego, oraz największe w Skandynawii kino 4D na 600 miejsc ze specjalnymi efektami i ogromnym ekranem. W akwarium Atlantis można spotkać rekiny strzegące zatopionych skarbów.

Ciekawostką jest muzyczna fontanna. Stąpając po odpowiednich punktach wokół fontanny, sprawiamy, że 8 instrumentów LEGO gra melodie.

Strefa LEGO Duplo

Wszyscy doskonale znamy serię klocków Lego Duplo, przeznaczoną dla najmłodszych dzieci. I tak ta część parku, z farmą, szpitalem i komisariatem, przeznaczona jest właśnie dla nich. Wydaje się, że cała strefa DUPLO Land została zbudowane z klocków pochodzących z tej serii.

Prawdziwym klasykiem Legolandu jest pociąg, dokładnie taki jaki znamy z klocków które mamy w domu. Obie nasze wizyty w Legolandzie zaczynaliśmy właśnie od przejażdżki pociągiem wśród pięknych krajobrazów LEGO.

W tej strefie znajduje się też kolejka jednotorowa, poruszająca się cztery metry nad ziemią, dzięki czemu mamy możliwość zobaczenia atrakcji parku z lotu ptaka.

Ciekawą atrakcją w krainie DUPLO jest dziecięca szkoła jazdy, w której mali kierowcy mogą nie tylko poznać przepisy ruchu drogowego, ale nawet zdobyć prawo jazdy dla dzieci. Wszystkie ulice są ułożone tak, jak w prawdziwym mieście. Na drodze małemu kierowcy lego towarzyszą światła i znaki drogowe. 

Wszystkie place zabaw w tej części parku pokryte są specjalną miękką nawierzchnią, dzięki czemu nawet najbardziej troskliwi rodzice mogą być absolutnie spokojni o swoje dzieci.

Kraina Piratów

Kolejny obszar duńskiego Legolandu jest poświęcony piratom i morskim przygodom. W tej części Legolandu można przeżyć niesamowitą przygodę na statku w jaskiniach słynnego pirata Rogera. 

To miejsce, które najlepiej zobaczyć w upalny dzień. Pamiętajcie, aby zabrać dla dzieci ubranie na zmianę, ręcznik, a nawet strój kąpielowy – podczas walk wodnych w „Krainie Piratów” ryzykujecie zmoknięciem. Nie sposób uniknąć spotkania z piratami, bitew na armatki wodne i walki z innymi statkami. 

Nie trzeba przejmować się specjalnie zamoczeniem na wodnych atrakcjach, bo znajdują się przy nich ogromne suszarki do ubrań, w których zmieści się cała rodzina.

Tu można zrobić sobie przerwę i coś przekąsić na pokładzie statku pirackiego. Znajduje się tu replika okrętu wojennego z XVII wieku. 

Miasto LEGOREDO 

W strefie LEGOREDO można zanurzyć się w świat Dzikiego Zachodu. Architekci wiernie odtworzyli klimat i wygląd amerykańskiego miasteczka z czasów Indian i kowbojów. Nie zapomnieli też o kopalniach złota, do których każdy może się udać w poszukiwaniu cennego kruszcu. Znajduje się tu sporo atrakcji dla dzieci i rodziców – zjeżdżalnie, huśtawki, spływy kajakowe, a także zabawy Indian i kowbojów. Odważniejsi mogą też zajrzeć do nawiedzonego domu. 

Pośrodku kowbojskiej krainy znajduje się piękna karuzela z konikami w starodawnym stylu.

Warto wybrać się na spływ canoe po ryczących górskich strumieniach, spotykając po drodze dzikie zwierzęta LEGO, w tym bobry, niedźwiedzie i grzechotniki. Podróż kończy się spadkiem z ryczącego wodospadu i uderzeniem w wodę z pełną prędkością z ogromnym pluskiem!

Królestwo Rycerzy 

To niesamowity baśniowy świat średniowiecza, odważnych rycerzy, wikingów, pięknych księżniczek i ziejących ogniem smoków. 

Ta część Legolandu słynie z ogromnej atrakcji – Zamku Rycerskiego! Zamek został zbudowany z klocków Lego, a przez okna widoczne są sylwetki pięknych księżniczek. Ten majestatyczny średniowieczny zamek jest ogromny! To chyba największa budowla w całym Legolandzie. Zamek zajmuje powierzchnię ponad 2500 m2. Największa wieża zamku pozwala na obejrzenie całego parku z wysokości sześciopiętrowego budynku, czyli około 18 m. Budowa całej atrakcji pochłonęła ponad milion klocków LEGO! Wszelkiego rodzaju efekty specjalne – światło, dźwięk, animacja, a nawet dym – dodają temu projektowi jeszcze więcej majestatu, piękna i realizmu!

To właśnie w tej części parku odbywa się jeden z najbarwniejszych pokazów Legolandu z udziałem kaskaderów. Podczas spektaklu można przenieść się do świata rycerzy i księżniczek i dowiedzieć się, który z pretendentów do ręki królewskiej córki jest najodważniejszy.

Dzieci mogą jeździć po zamku na ziejącym ogniem smoku (Dragon Ride), którego prędkość sięga 40 km/h, z kolei wielbicieli wodnych atrakcji z pewnością zainteresuje Vikings River Splash – fascynujący spływ rzeką.

Kraina przygód

Ta część parku to przede wszystkim prędkość i emocje. To raj dla poszukiwaczy mocnych wrażeń! Adventure Land oferuje wiele ekscytujących atrakcji, od przejażdżek wodnych po kolejki górskie i linowe. Bez wątpienia ta część Legolandu przeznaczona jest dla starszych dzieci i dorosłych. W tej części Legolandu można zanurzyć się w świecie dżungli i starożytnych mumii. Czeka tu 400-metrowa kolejka górska zwana X-treme Racers, pędząca z prędkością 60 km/h na wysokości 16 metrów nad ziemią. Jest też taka atrakcja jak Jungle Racers, która oferuje przejażdżkę motorówką po rzece w dżungli. 

Lego City to prawdziwe miasto z własną remizą i fabryką przemysłową. W remizie strażackiej w Krainie Przygód można spełnić marzenie o byciu strażakiem. Rodziny z dziećmi, w ośmiu dużych, jaskrawoczerwonych wozach strażackich LEGO rywalizują o najszybszą i najskuteczniejszą drużynę strażacką. Niestety dotarliśmy tu na sam koniec i nie zdążyliśmy wziąć udziału w gaszeniu ognia. 

Świat Ninjago 

Seria LEGO Ninjago zyskała ogromną popularność wśród dzieci, dzięki czemu strefa parkowa o tej samej nazwie cieszy się ogromną popularnością. 

Kraina Polarna

W części parku Polar Land można oglądać pingwiny, jeździć na szybkiej lodowej zjeżdżalni Polar X-plorer, pójść do szkoły Ice Pilots, ogólnie rzecz biorąc, ta część parku ma wszystko to co powinno być w zimowej krainie czarów, nawet w środku najgorętszego lata.

Podczas ostatniej wizyty ostatecznie nie dotarliśmy do tego miejsca, dlatego chętnych odsyłamy do naszej wcześniejszej relacji, którą znajdziecie TUTAJ.

W 2021 w Legolandzie pojawią się nowe atrakcje LEGO Movie World – Emmet’s Flying Adventure – Masters of Flight, Apocalypseburg Sky Battle, Unikitty’s Disco Drop i Benny’s Playship.

Dla kogo Legoland?

W Legolandzie każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. To doskonały park rozrywki dla mniejszych dzieci (120-130 cm), ale jest sporo atrakcji dostępnych dla dzieci poniżej 100 cm. Dosłownie kilka atrakcji wymaga wyższego wzrostu.

Jak zwiedzać Legoland?

Jeden dzień lub nawet dwa dni, to bardzo krótki czas na poznanie wszystkich atrakcji Legolandu. Najlepiej odwiedzić Legoland w środku tygodnia gdyż kolejki są zdecydowanie mniejsze.

W parku jest ponad 50 atrakcji. Gdy tylko goście Legolandu wchodzą przez bramę parku, wszyscy myślą o jednej rzeczy… dokąd najpierw? Zostać ninja i walczyć ze smokiem? Być pierwszym, który dotrze do wyjścia w „Temple”, a może przejechać się kolejką górską „Dragon”? Takie pytania rodzą się w głowach dorosłych, uważnie studiujących mapę Legolandu, na której zaznaczono strefy tematyczne.

Na oficjalnej stronie Legolandu można zobaczyć ciekawą interaktywną mapę parku.

Wielu odwiedzających Legoland porusza się po parku chaotycznie, próbując zobaczyć wszystko na raz. Nie róbcie tego. Podążajcie ścieżkami zaznaczonymi na mapie parku, a będziecie miał czas i zobaczycie więcej. 

Osobiście polecamy w pierwszej kolejności zobaczyć atrakcje znajdujące się na prawo od wejścia – Krainę Piratów, Krainę Przygód, Królestwo Rycerzy i Krainę Polarną. To właśnie tam znajdują się najfajniejsze zjeżdżalnie, rollercoastery, itp. Warto rano skorzystać z tych atrakcji, do których później ustawiają się spore kolejki.

Najmniejsze dzieci z pewnością najbardziej zainteresuje Strefa LEGO Duplo, ale nie polecamy wybierać się tam na początku, bo ciężko będzie później ją opuścić. Można tam “utknąć” na ładne parę godzin.

To samo tyczy się Minilandu. Ta strefa jest po prostu ogromna. Jeśli mali wielbiciele najpopularniejszego zestawu konstrukcyjnego na świecie będą chcieli obejrzeć każdą budowlę, zajmie to cały dzień.

Co ważne…w Legolandzie kolejki i atrakcje zamykane są godzinę przed zamknięciem Parku, dlatego proponujemy najpierw się pobawić, a ostatnią godzinę poświęcić na zwiedzanie Minilandu.

Plusem są miejsca poza atrakcjami, w których można przysiąść i odpocząć. Łazienki są czyste i dostępne są co jakiś czas. 

Jedzenie w Legolandzie

W Legolandzie jest mnóstwo punktów z jedzeniem. Większość z nich fast foody, oferujące jedzenie takie jak pizza, hamburgery i frytki, desery, ale bez problemu znajdziemy też restauracje, w których ucieszy nie tylko jedzenie, ale także dekoracja. Oczywiście jak chce się zjeść coś sensowniejszego, to trzeba sporo zapłacić. 

Przykładem jest restauracja Knights Table znajdująca się obok kolejki górskiej Dragon. Kamienne podłogi, surowe drewniane stoły, krzesła z wysokim oparciem, żelazne żyrandole zwisające z sufitów, sztandary przedstawiające lwy i ziejące ogniem smoki – wszystko w duchu rycerskości. 

W Strefie Wyobraźni znajduje się obowiązkowy punkt zwiedzania – sklep ze slashami we wszystkich smakach i kolorach. 🙂 

Warto zabrać ze sobą przekąski i coś do picia, bo park oferuje mnóstwo miejsc piknikowych, gdzie można coś zjeść i odpocząć.

Gdzie się zatrzymać w Legoland Dania? 

Billund może pochwalić się dużą liczbą hoteli, w mieście jest ich kilkadziesiąt. Każdy z nich można zarezerwować z wyprzedzeniem, wystarczy, że wybierzecie dogodną dla siebie opcję pod względem ceny i obsługi.

Jeśli wizyta w Legolandzie z dziećmi jest jednym z głównych celów wyjazdu do Danii, to lepiej pomyśleć o spędzeniu nocy w hotelach tematycznych Legolandu: Legoland Holiday Village lub Hotel Legoland, aby nie jeden, a kilka dni poświęcić park. Opcja łączona (hotel + park) może kosztować mniej niż oddzielnie. 

Booking.com

Legoland to marka sama w sobie. Wycieczka do duńskiego Legolandu była prawdziwą bajką zarówno dla nas, jak i dla dzieci. Jeśli chcecie zapewnić swojemu dziecku niezapomniane wakacje, koniecznie odwiedźcie ten niesamowity park w jego historycznej ojczyźnie!

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć przydatnych informacji. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

19 komentarzy

  1. To była nasza druga wizyta i ciągle nam mało! Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu uda nam się wyskoczyć do Danii. Dzieci rosną i za każdym razem odkrywają coś nowego, dorastają do nowych atrakcji. Po każdej wizycie chce się wracać. Miejsce pełne pozytywnej energii, szczerze polecam 🙂

  1. Pani Emanuelo z tego co wiem w katalogu Lego czerwiec-grudzień 2021 jest kupon ważny do końca czerwca 2022, uprawniający do bezpłatnego wejścia dziecka do lat 11 do okazania przy zakupie biletu przez osobę dorosłą w KASIE PARKU.
   Kupony na pewno są honorowane. Trzeba tylko dobrze sprawdzić co się bardziej opłaca. Bilety w kasie parku są droższe niż kupowane przez Internet. Często bywają promocje.
   Warto wcześniej poszukać informacji na duńskich stronach. Wiosną tego roku bilety dla dzieci były dołączane do zestawów Happy Meal w McDonald’s w Danii.

 1. Hi, planuje majówkę w Legolandzie w roku 2023. Nie ma na oficjalnej stronie jeszcze dni i godzin otwarcia na sezon 2023. I nie mogę znaleźć informacji, czy atrakcje w Billund były dostępne 1 maja w poprzednich latach. Może ktoś z Was wie? Byłabym wdzięczna za informację czy Maj to dobry pomysł, czy jednak lepiej sezon?

  Aga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *