Dania jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Kluczem do szczęścia Duńczyków jest coś, co nazywają hygge. Słowo to nie ma ono odpowiednika w języku polskim. Określa ono filozofię życia. Hygge oznacza umiejętność cieszenia się życiem, poczucie komfortu i zadowolenia, czerpanie radości z drobnych rzeczy, z obecności bliskich osób, relaksu w miłej atmosferze.

Aarhus to miasto położone na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jutlandii, idealnie pasujące do filozofii Hygge. To drugie co do wielkości miasto w Danii, które pomimo swojej wielkości zachwyca kameralnością. Nie bez powodu nazywane jest najmniejszą metropolią świata. To urocze miasto uniwersyteckie założone około 1200 lat temu przez Wikingów dziś jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalnym Jutlandii. Po rzece Aarhus pływały niegdyś łodzie Wikingów, dziś spotykają się tu zarówno turyści jak i miejscowa ludność.

Aarhus to miasto o wielu twarzach. Łączy w sobie kosmopolityzm dużych miast i urok małych osad. Z jednej strony to bardzo dynamiczne miasto w którym żyje i studiuje wielu młodych ludzi z drugiej strony bardzo kameralne a jego spokój przyciąga odwiedzających. Można tu odpocząć i złapać oddech. Średni wiek mieszkańców Aarhus jest jednym z najniższych w Europie – powodem tego jest duża liczba mieszkających tu studentów.

W Aarhus znajduje się jeden z najważniejszych uniwersytetów w Skandynawii – Uniwersytet Aarhus, który zmienia miasto z 330 tysiącami mieszkańców w bardzo imprezowe miejsce.

Miasto jest uważane za kulturalną stolicę Danii, a w 2017 roku nosi dumne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Szczególnie w tym czasie warto odwiedzić Aarhus. Hotel w bardzo przystępnej cenie można znaleźć na HotelsCombined.

Co roku pod koniec lata w centrum miasta odbywa się wielki festiwal przyciągający ludzi z całego kraju.

Co warto zobaczyć w Aarhus?

Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS

Symbolem Aarhus jest położone w centrum miasta Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, posiadające dwie gwiazdki w przewodniku turystycznym Michelin. To największe muzeum sztuki w północnej Europie.

Wizyta w Aarhus nie byłaby kompletna bez zwiedzenia ARoS. Muzeum jest mieszanką tradycji i nowoczesności. Wysokie na dziesięć pięter ARoS wznosi się dumnie wysoko ponad miastem. Na dziesięciu piętrach znajduje się około 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo, a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. W ARoS znajduje się najefektowniejszy punkt widokowy w całej Danii i zarazem instalacja artystyczna „Your rainbow panorama”. Spacerując w 150 metrowej tęczy można podziwiać wspaniałą panoramę Aarhus.

Więcej informacji o ARoS znajdziesz we wpisie „Spacer w tęczy – ARoS – Art Museum”.

Den Gamle By

Kolejną atrakcją i miejscem które po prostu trzeba odwiedzić w Aarhus jest Den Gamle By będące na liście 1000 największych atrakcji turystycznych świata. Co roku przybywa tu ponad 3 miliony turystów. Den Gamle By, co oznacza „Stare Miasto”, jest bez przesady główną atrakcją Aarhus, gwarantowaną podróżą w czasie. Jest to żywy obraz codziennego życia Duńczyków XIX i XX stulecia. Den Gamle By to nie jest zwykły skansen czy muzeum. To pełne historii i uroku miejsce, w którym można spotkać ludzi z przeszłości, zobaczyć ich mieszkania, poczuć zapach ogrodów odbywając podróż po wielu wystawach. W muzeum znajduje się ponad 75 autentycznych budynków mieszkalnych ludu i burżuazji, sklepy, szkoły, apteki, kino, poczta, młyn wodny, sklepy rzemieślnicze, krawcy, kuśnierze, rzemieślnicy, szewcy. Za część interaktywną odpowiadają ubrani aktorzy, którzy zabawiają gości na ulicach i wewnątrz budynków.

Więcej informacji i zdjęć znajdziesz we wpisie “Podróż w czasie – Den Gamle By”.

Nowy ratusz

Nowy ratusz to modernistyczny budynek zbudowany w latach 1938–1942 według projektu słynnego duńskiego architekta Arne Jacobsena.  Na placu ratuszowym koniecznie trzeba zobaczyć fontannę ze śliniącymi się i sikającymi świniami!

Katedra w Aarhus

Ta wspaniała katedra została zbudowana w ok. 1200 roku. Jest to najdłuższa i najwyższa katedra w Danii. Zachowały się w niej średniowieczne freski. Wewnątrz można także obejrzeć największy model holenderskiego statku zbudowanego dla Piotra Wielkiego. 

Teatr w Aarhus

Teatr w Aarhus został zbudowany przez architekta Hacka Kampmanna w stylu secesyjnym przy użyciu naturalnych materiałów.

Przystań jachtowa

Warto także odwiedzić imponującą przystań jachtową. Mieliśmy szczęście i trafiliśmy na wystawę rzeźb z piasku. Coś wspaniałego!

Wybrzeże Bałtyku i parki w Aarhus

Morze, rozległe tereny zielone i parki są idealne do spacerów z dziećmi.

Aarhus nocą

Spacer po Aarhus po zachodzie słońca to prawdziwa przyjemność.

Informacje praktyczne

 • Chociaż Dania jest członkiem Unii Europejskiej, obowiązującą walutą jest korona duńska (DKK).
 • Karta Aarhus to specjalna turystyczna karta, dająca prawo do bezpłatnych przejazdów nie tylko po mieście, ale w całej środkowej Danii. Cena obejmuje wizyty w 20 głównych miejscach kultury oraz zniżki na zakupy.
 • Prawie wszyscy Duńczycy doskonale mówią po angielsku.
 • Na stronie visitaarhus.com znaleźć można mnóstwo przydatnych informacji.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Aarhus i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

12 komentarzy

 1. Myślę, że to świetne miejsce na rocznicę. Centrum Aarhus nie jest duże i warto pospacerować bez specjalnego planu. Można zagubić się tam na długie godziny, spacerując malowniczymi alejkami. Szczególnie klimatycznie jest przy rzece przepływającej przez centrum – mnóstwo mostków, kawiarenek i barów. Koniecznie trzeba wybrać się też do przystani jachtowej. Jeśli chodzi o typowe atrakcje turystyczne to zdecydowanie polecam Den Gamle By i ARoS – tu znajdziesz więcej informacji: https://www.photo-travel.pl/search/label/Dania

 2. Bardzo ładne zdjęcia, miło byłoby mieszkać w najszczęśliwszym miejscu na świecie. Zagadnienie "hygge" mocno mnie fascynuje, ostatnio jest o nim w naszym kraju coraz głośniej. W żadne recepty na szczęście nie wierzę, ale bardzo bym chciała, żeby każdy wprowadził w swoje życie drobne zmiany, które sprawiłyby, że wszystkim nam żyłoby się lepiej.

  Pięknie w tym Aarhus. Najbardziej zafascynowało mnie muzeum ARoS (swoją drogą, nawet nie wiedziałam, że Michelin przyznaje gwiazdki takim miejscom, dobrze wiedzieć!). Oj, chciałabym znaleźć się w tak imponującym muzeum, wygląda naprawdę niesamowicie!

  I te rzeźby z piasku! Rany, ależ się rozmarzyłam! Mam nadzieję, że kiedy nareszcie będę mogła wybrać się na wakacje, będę mieć szczęście trafić na wystawę tego typu 🙂

  Dziękuję za zabranie mnie w tę niezwykłą podróż. Cudownie, że chociaż dzięki zdjęciom i relacji mogłam wyobrazić sobie, że podążałam tymi samymi ścieżkami, co Wy 🙂

  Pozdrawiam i życzę kolejnych wspaniałych wypraw!

 3. Marcinie, warto, jak najbardziej! Tym bardziej, że podróżujecie z córeczką, co jest dla mnie szalenie motywujące! Ja to panikuję jak mam moją dwulatkę zabrać parę kilometrów za miasto i wiecznie dramatyzuję, że jest za mała, żeby gdzieś jechać. Tymczasem Wy udowadniacie, że w tym zakresie nie ma rzeczy niemożliwych 🙂

 4. Powiem tak, na pierwszy rzut oka miasto jak każde inne. Nie porywa mnie architektura miast w Skandynawii, no chyba, że mowa o Kopenhadze. Ale jak zobaczyłam muzeum i instalacje z panoramą to zmieniłam zdanie. Przepiękny i oryginalny pomysł. Najbardziej jednak urzekł mnie Den Gamle By – to jest coś co ogromnie chciałabym zobaczyć. Przepiękne miejsce a, że uwielbiam skanseny i podobne klimaty to wiem, że byłabym nim zachwycona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *