Muzeum ARoS w duńskim Aarhus

Symbolem Aarhus jest położone w centrum miasta Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, posiadające dwie gwiazdki w przewodniku turystycznym Michelin. Wizyta w mieście nie byłaby kompletna bez zwiedzenia ARoS.

ARoS to jedno z największych muzeów sztuki w północnej Europie o łącznej powierzchni 20 700 metrów kwadratowych rozmieszczonych na dziesięciu kondygnacjach. Każdego roku ARoS odwiedza około miliona osób, co czyni go najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki w Skandynawii.

Muzeum jest mieszanką tradycji i nowoczesności. Wysokie na dziesięć pięter ARoS wznosi się dumnie wysoko ponad miastem. Jest to największe muzeum sztuki w północnej Europie. Na dziesięciu piętrach znajduje się około 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo, a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik.

Godna uwagi jest też sama architektura budynku. Spiralne schody symbolizują połączenie nieba z piekłem. Spiralne schody to świetny sposób na wejście na szczyt, ale na każdym piętrze znajduje się też winda.

Autora projektu zainspirowała „Boska Komedia” Dantego. Piekło składa się z dziewięciu kół. Stąd idzie się ciągle w górę, aż do raju. Raj znajduje się na dachu muzeum. Zaprojektował go w formie kolorowej, gigantycznej tęczy słynny islandzko-duński artysta Olafur Eliasson. To najefektowniejszy punkt widokowy w całej Danii i zarazem instalacja artystyczna „Your rainbow panorama”. Spacerując w 150 metrowej tęczy można podziwiać wspaniałą panoramę Aarhus.

Poza panoramą jedną z głównych atrakcji muzeum jest olbrzymi posąg pół nagiego chłopca wykonany w wosku. Nigdy nie widziałem czegoś takiego! Jest to instalacja o nazwie „Boy” australijskiego artysty Rona Mueck’a ważąca ponad 500 kg. Naprawdę olbrzymie dzieło sztuki. Wraz z tęczą na dachu budynku jest symbolem muzeum sztuki i co zrozumiale zrozumiałe przyciąga wiele uwagi.

Na stronie ARoS Aarhus Art Museum znaleźć można mnóstwo przydatnych informacji.

6 komentarzy

  1. Dokładnie tak to pamiętam, byłam już dwa lata temu i zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Bardzo, bardzo mi się podobało. Zresztą miasto Aarhus jest bardzo ciekawe i ma wiele miejsc związanych z historią designu i architektury – np. ratusz…

  2. Nie byłam w Danii, ale zdjęcia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej już widziałam. Tęczę nazwałabym kolorowym zawrotem głowy:) Tak z ciekawości – co jest symbolem piekła? Sama ziemia, czy na dole muzeum znajduje się jakaś instalacja, która je przedstawia? Rzeźba chłopca nawet na zdjęciach robi wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *