Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze została otwarta 16 października 1927 roku. Powstała ona z pustaków wykonanych z miejscowego melafiru. Po 1945 r. obiekt został doprowadzony do ruiny. Już w latach 50. wchodzenie było niebezpieczne. W 2018 r. odbudowano wieżę na wzór oryginalnej z 1927 r. przy użyciu podobnych materiałów. Tak jak pierwowzór ma ona 14,6 metra wysokości, a na platformę widokową prowadzi 50 schodów. Można z niej podziwiać piękny widok na pasmo Gór Sowich, Góry Kamienne i Wałbrzyskie. Widoczne są również Wzgórza Wyrębińskie mieszczące się po drugiej stronie Doliny Włodzicy.

Włodzicka Góra w Gminie Nowa Ruda w okolicy miejscowości Świerki jest najwyższym punktem Włodzickich Wzgórz (757 m n.p.m.). Jest ona zaliczana jest do Korony Ziemi Kłodzkiej. Posiada formę brylastego stożka i obecnie jest porośnięta lasem po wierzchołek.

Jak się dostać na Włodzicką Górę?

Do wieży można dojść trzema szlakami turystycznymi.

  • Szlak czerwony wiedzie od wsi Świerki, gdzie znajduje się parking. Dojście na wieżę zajmuje ok godziny.
  • Szlak zielony prowadzi od stacji kolejowej Świerki Dolne wprost na szczyt. To krótkie bo tylko kilometrowe podejście, ale bardzo strome podejście. Do pokonania jest 200 metrów różnicy przewyższenia. Tutaj z dziećmi pojawia się delikatny problem.
  • Szlak niebieski wiedzie z Ludwikowic Kłodzkich. To najdłuższa, za to bardzo malownicza trasa.

My udaliśmy się na szczyt szlakiem czerwonym ze Świerk do rozdroża pod Włodzicką Górą i następnie szlakiem zielonym (ok 200 metrów) na sam szczyt.

Auto zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu koło kościółka w Świerkach i ruszyliśmy polną drogą do góry. Droga wiedzie najpierw wśród pól, a potem przez las. Po ok 50 minutach doszliśmy do skrzyżowania szlaków tuż pod wieżą. Ostatni etap to strome, na szczęście krótkie, podejście zielonym szlakiem na szczyt.

W sumie przeszliśmy około 2 km i zajęło nam to ok. godzinki niezbyt szybkim tempem.

Taras widokowy jest dość wąski. Jednocześnie może przebywać na nim maksymalnie 10 osób. Bezpośrednio przy wieży przygotowano miejsce do palenia ognisk wraz z ławami do siedzenia.

Jeśli nie byliście jeszcze w Świerkach to serdecznie polecamy. Wieża widokowa na Włodzickiej Górze to znakomita alternatywa dla zatłoczonych szczytów.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć przydatnych informacji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *