Wieże widokowe Dolny Śląsk - Wieże i platformy widokowe na Dolnym Śląsku - pełne zastawienie, wraz z opisami

Wieże widokowe Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to region położony u stóp majestatycznych Sudetów. To kraina wielu możliwości, przyciągająca licznymi zabytkami i uzdrowiskami, pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody. Na wielu szczytach lokalnych pasm górskich wybudowano wieże widokowe, by jeszcze bardziej podkreślić walory krajobrazowe tego terenu.

Wieże widokowe Dolny Śląsk

Wieże widokowe na Dolnym Śląsku cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Jest ich całkiem sporo, praktycznie w każdym jego rejonie. Na szczęście żadne z naszych dzieci nie ma lęku wysokości, dlatego od czasu do czasu wspinamy się na jakąś wieżę i spoglądamy na wszystko z góry.

Część wież opisaliśmy w tym wpisie, cześć czeka na opisanie, a do części jeszcze nie dotarliśmy. Będziemy aktualizować listę na bieżąco, tak więc od czasu do czasu zaglądajcie tutaj czy przypadkiem nie dodaliśmy czegoś nowego.

Wieże widokowe Dolny Śląsk

Wieże widokowe na Dolnym Śląsku

Wieża widokowa w Gozdnie

Drewniana wieża widokowa w Gozdnie to chyba najlepszy taras widokowy w Krainie Wygasłych Wulkanów. Liczy ona nieco ponad 20 metrów, posadowiona jest na wzgórzu Zawodna (lub Zawadna, bo spotyka się obie wersje) o wysokości 445 m n.p.m.

By dotrzeć do szczytu należy obrać kierunek Gozdno. Jadąc szosą nie sposób nie zauważyć wieży widokowej, zaś oznaczony zjazd z niej znajduje się vis a vis przystanku autobusowego. Na niewielki parking prowadzi dobra szutrowa droga. Z parkingu na szczyt wzgórza prowadzi przyjemna leśna ścieżka. Podejście jest łagodne a szlak jest szeroki. Z parkingu do wieży jest jakieś 800 metrów. Trasa króciutka, wysiłek znikomy a przyjemność wielka. Jakość konstrukcji wieży jest imponująca.

Na południe roztacza się widok na Śnieżkę w Karkonoszach, Okole z nowym tarasem widokowym i południowy łańcuch Gór Kaczawskich. Po stronie północnej na horyzoncie widać wygasły wulkan Wilkołak, a u podnóża góry miasto Złotoryja.

Położenie: 445 m n.p.m.
Wysokość wieży: 20 m
Pasmo: Pogórze Kaczawskie

Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie

Wieża na Górze Parkowej (zwanej też Kościelną) w Mieroszowie to ok. 16 metrowa drewniana konstrukcja, z której podziwiać można panoramę Broumovskich Ścian, Karkonoszy, Gór Stołowych oraz okolicznych miejscowości.

Wieża została otwarta w czerwcu 2015 roku. Na górnej platformie widokowej zmieści się kilkanaście osób i całość sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Pod wieżą urządzono miejsce piknikowe z ławkami i stołem.

Położenie: 510 m n.p.m.
Wysokość wieży: 16 m
Pasmo: Obniżenie Ścinawki

Radków – Platforma widokowa na Guzowatej

Taras widokowy, znajduje się na Górze Guzowatej (492 m n.p.m.) w Radkowie. Powstał on w miejscu istniejącego już w okresie przed II wojną światową oraz w czasach powojennych punktu widokowego. Budowla w kształcie elipsy, wychylona lekko nad zboczem stanowi bardzo atrakcyjny punkt na mapie turystycznej regionu. Platforma widokowa znajduje się tuż nad radkowskim zalewem, czyli sztucznym jeziorem o długości prawie 1 km i szerokości około 300 m.

Z platformy roztaczają się atrakcyjne widoki na Zalew w Radkowie, Park Narodowy Gór Stołowych i Broumovskie Ściany. Na miejscu znajdują się miejsca do wypoczynku i relaksu.

Taras widokowy jest dostępny zarówno dla pieszych na trasie turystycznej prowadzącą od Zalewu przez las (ok. 1 km), jak i dla zmotoryzowanych dzięki nowo wybudowanej drodze, prowadzącej od ul. Grunwaldzkiej, Tuż przy platformie znajduje się parking.

Położenie: 492 m n.p.m.
Pasmo: Obniżenie Ścinawki

Wieża widokowa Suszynka

W 2014 roku nad miejscowością Suszyna zbudowano wieżę widokową o nazwie Suszynka. Stoi ona na wzniesieniu 469,2 m n.p.m, należącym do południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Wieżę wzniesiono z bloków piaskowca o różnej wielkości na wysokość 27 m. Jej kształt, okna, wewnętrzne schody wzdłuż ścian i wysunięte obrzeża tarasu widokowego przypominają wieżę strażniczą.

Na 22 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów. Nasi niestrudzeni wędrowcy bez trudu poradzili sobie z nimi. Taras widokowy został wyposażony w cztery tablice z informacjami dotyczącymi szczytów i pasm górskich, widzianych z każdej strony obiektu, oraz krótkimi wiadomościami na temat atrakcji turystycznych na terenie Gminy Radków i Gór Stołowych.

Z wieży rozciąga się widok na: Górę Świętej Anny, Broumovskie Ściany, Górę Wszystkich Świętych, góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Orlickie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika.

W miesiącach listopad – marzec wieża czynna jest codziennie w godz. 8.00-19.00; w miesiącach kwiecień – październik – w godz. 8.00-22.00. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Położenie: 469,2 m n.p.m.
Wysokość wieży: 27 m
Pasmo: Obniżenie Ścinawki

Wieża widokowa w Kotowicach

Wieża widokowa w Kotowicach to jeden z ulubionych celów weekendowych wypraw za miasto mieszkańców Wrocławia.

W Kotowicach, a dokładnie rzecz biorąc w przysiółku Utrata tuż nad brzegiem Odry, dwa kilometry na północny zachód od Kotowic, znajduje się wieża widokowa. Odcinek Odry w tym miejscu, poza kilkoma śluzami jest całkiem dziki i nadający się do spacerów, wycieczek rowerowych, a także biwaków.

Auto można zaparkować w Kotowicach, a następnie udać się na urokliwy spacer leśną brukowaną drogą, przez teren Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Grądy w Dolinie Odry. Podobno można tu spotkać ponad 100 gatunków różnych ptaków. Droga z Kotowic do wieży ma ok. 2 km.

Stalowa budowla ma aż 40 metrów wysokości i trzy platformy widokowe, położone na różnych poziomach. Wieża jest konstrukcją nowoczesną. Taras widokowy znajduje się mniej więcej na wysokości 13-ego piętra do którego prowadzą 204 metalowe stopnie i 8 betonowych. Stalowa konstrukcja wydaje się lekka a kratowane schody i platformy powodują, że cały czas widzimy ziemię pod stopami.

Wieżę można zwiedzać bezpłatnie – codziennie (od marca do września) od godziny 10.00 do 20.00.

Wieża w Kotowicach w 2016 roku, w plebiscycie Radia Wrocław na najlepszą wieżę widokową Dolnego Śląska zajęła drugie miejsce co potwierdza, że warto się tu wybrać. Obecnie jest ona jednym z bardziej popularnych miejsc na niedzielny rodzinny spacer, dlatego najlepiej wybrać się tam w tygodniu, a nie w weekend.

Położenie: 124 m n.p.m.
Wysokość wieży: 40 m
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Grądy w Dolinie Odry

Platforma widokowa pod Kozią Równią

W Górach Sowich znajduje się wiele wież i punktów widokowych. Tuż poniżej Przełęczy Jugowskiej, przy leśnej szutrowej drodze, znajduje się drewniana platforma widokowa, w sam raz na wycieczkę z małymi dziećmi lub spacer z wózkiem. Widok obejmuje Kotlinę Dzierżoniowską z górą Ślężą w tle.

Na platformę bardzo łatwo trafić. Przy głównej drodze, znajduje się kilka miejsc parkingowych, a także tablica informacyjna wskazująca drogę do platformy widokowej. Auto można też spokojnie zostawić na dużym parkingu na przełęczy, ponieważ wejście na szlak znajduje się jakieś 200 m poniżej, bezpośrednio przy drodze w kierunku Pieszyc. Na platformę prowadzi szlak żółty o przebiegu: Przełęcz Jugowska – platforma widokowa pod Kozią Równią – Kozie Siodło. Z parkingu do platformy jest około 25 minut spokojnej wędrówki.

Położenie: 840 m n.p.m.
Pasmo: Góry Sowie

Wieża na Włodzickiej Górze

Włodzicka Góra w Gminie Nowa Ruda w okolicy miejscowości Świerki jest najwyższym punktem Włodzickich Wzgórz (757 m n.p.m.). Jest ona zaliczana jest do Korony Ziemi Kłodzkiej. Posiada formę brylastego stożka i obecnie jest porośnięta lasem po wierzchołek.

16 października 1927 roku na Włodzickiej Górze otwarto wieżę widokową. Powstała ona z pustaków wykonanych z miejscowego melafiru. Po 1945 r. obiekt został doprowadzony do ruiny. Już w latach 50. wchodzenie było niebezpieczne. W 2018 r. odbudowano wieżę na wzór oryginalnej z 1927 r. przy użyciu podobnych materiałów. Tak jak pierwowzór ma ona 14,6 metra wysokości, a na platformę widokową prowadzi 50 schodów.

Można z niej podziwiać piękny widok na pasmo Gór Sowich, Góry Kamienne i Wałbrzyskie. Widoczne są również Wzgórza Wyrębińskie mieszczące się po drugiej stronie Doliny Włodzicy.

Do wieży można dojść trzema szlakami turystycznymi. Szlak czerwony wiedzie od wsi Świerki, gdzie znajduje się parking. Szlak zielony prowadzi od stacji kolejowej Świerki Dolne wprost na szczyt. To krótkie bo tylko kilometrowe podejście, ale bardzo strome podejście. Do pokonania jest 200 metrów różnicy przewyższenia. Szlak niebieskim wiedzie z Ludwikowic Kłodzkich. To najdłuższa, za to bardzo malownicza trasa.

My udaliśmy się na szczyt szlakiem czerwonym ze Świerk do Rozdroża pod Włodzicką Górą i następnie szlakiem zielonym (ok 200 metrów) na sam szczyt. Auto zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu koło kościółka w Świerkach i ruszyliśmy polną drogą do góry. Droga wiedzie najpierw wśród pól, a potem przez las. Po ok 50 minutach doszliśmy do skrzyżowania szlaków tuż pod wieżą. Ostatni etap to strome, na szczęście krótkie, podejście zielonym szlakiem na szczyt. W sumie przeszliśmy około 2 km i zajęło nam to ok. godzinki niezbyt szybkim tempem.

Bezpośrednio przy wieży przygotowano miejsce do palenia ognisk wraz z ławami do siedzenia.

Wieża na Włodzickiej Górze to znakomita alternatywa dla popularnych zatłoczonych szczytów.

Położenie: 757 m n.p.m.
Wysokość wieży: 14,6 m
Pasmo: Wzgórza Włodzickie

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Doskonałym punktem widokowym w okolicy Nowej Rudy jest kamienna wieża widokowa na szczycie Góry Św. Anny (647 m n.p.m.). 23 metrowa wieża została wybudowana w 1911 przez Carla Ferche i Kłodzkie Towarzystwo Górskie dla przybywających w ten region Sudetów turystów oraz pielgrzymów chcących odwiedzić znajdujący się nieopodal kościółek św. Anny. Budynek wykonany jest z czerwonego piaskowca na rzucie kwadratu zwieńczonego szpiczastym dachem. Projekt przygotował zaś Heinrich Wolf z Berlina. Po wojnie budowla zaczęła popadać w ruinę. W 1962 wieżę przebudowano na przekaźnik radiowo-telewizyjny niszcząc przy okazji wiele oryginalnych elementów jej architektury. Wieża przestała być dostępna dla zwiedzających. Tak było do 2014 r. gdy przekaźnik przeniesiono na nową konstrukcję, a wieżę wyremontowano i udostępniono turystom.

Z tarasu widokowego rozciąga się panorama na Góry Sowie, Wzgórza Ścinawskie, Włodzickie i Góry Stołowe.

Poniżej wieży znajduje się dawne schronisko turystyczne i kaplica św. Anny z dobudowaną do niej pustelnią. Miejsce to było przed II wojną światową popularne śród pielgrzymów.

Położenie: 647 m n.p.m.
Wysokość wieży: 23 m
Pasmo: Wzgórza Włodzickie

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie to kopulasty szczyt w południowej części Wzgórz Włodzickich. Niemal na sam wierzchołek prowadzi droga z Nowej Rudy Słupca, która kończy się na północnym przedwierzchołku, zwanym Kościelcem (584 m n.p.m.). Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wybudowane w 1680 roku jako wotum mieszkańców ziemi noworudzkiej za ocalenie od zarazy.

W 1855 roku na stromym zboczu poniżej świątyni ustawiono drogę krzyżową, którą obecnie biegnie szlak czerwony z Słupca. W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później zaproponowano budowę nowej, wyższej wieży. W 1913 roku oddano do użytku nową, 15 m wieżę widokową z czerwonego piaskowca, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m..

Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma. Wieża otrzymała imię feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke, pochodzącego z Krzyżowej nieopodal Świdnicy. Do dziś nad wejściem zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca tę historyczną postać.

Warto wdrapać się na szczyt budowli kamiennymi, kręconymi schodami – można z niej podziwiać piękne panoramy Sudetów obejmujące Góry Bardzkie, Sowie, Kamienne, Stołowe i całe otoczenie Kotliny Kłodzkiej.

Położenie: 648 m n.p.m.
Wysokość wieży: 15 m
Pasmo: Wzgórza Włodzickie

Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci co do wysokości najwyższy szczyt Gór Sowich. Na jej wierzchołku znajduje się 20 metrowa stalowa wieża z dwoma tarasami widokowymi, wybudowana w 1932 roku. Na górny taras prowadzi 70 metalowych schodów.

Roztaczają się z niej jedne z najpiękniejszych widoków w Górach Sowich. Przy dobrej pogodzie widoczna jest Śnieżka (1603 m) w Karkonoszach na zachodzie poprzez Góry Suche, na pd.-wsch. cała Ziemia Kłodzka oraz Śnieżnik (1426 m) i Jesioniki. Od północy znakomita panorama Przedgórza Sudeckiego z wyspowo leżącym masywem Ślęży (718 m).

Na Kalenicę można się dostać z różnych stron. Najbliżej jest czerwonym szlakiem od Przełęczy Jugowskiej, lub ze znajdującego się poniżej schroniska PTTK Zygmuntówka. Początek trasy prowadzi dość stromo w górę ścieżką wśród drzew. Przecinamy drogę powyżej wyciągu narciarskiego i podchodzimy ostro strona Rymarza (913 m). Stąd na Zimną Polankę, gdzie dołącza z lewej z dołu szlak żółty. Razem z nim przez Słoneczną (949 m) i rezerwat Bukowa Kalenica dochodzimy do wieży na Kalenicy. Wrócić można tą samą drogą, lub przez Bielawską Polankę.

Trasa nadaje się dla rodzin z dziećmi. Cała wycieczka nie wymaga niesamowitej kondycji i zajmuje ok 3 godzin.

Położenie: 964 m n.p.m.
Wysokość wieży: 20 m
Pasmo: Góry Sowie

Platforma widokowa Koci Grzbiet w Bielawie

Platforma widokowa na Kocim Grzbiecie powstała w 2011 roku. To kolejny punkt widokowy w Górach Sowich.

Trasa mierząca nieco ponad kilometr, prowadzi od parkingu przy Leśnym Dworku (ul. Nowobielawska) szlakiem zielonym. Jest to bardzo chętnie odwiedzany punkt widokowy, do którego bez trudu mogą dotrzeć rodziny z małymi dziećmi, również w wózkach. Droga nie jest wymagająca, a sceneria piękna.

Zwieńczeniem wyprawy jest platforma widokowa położona na urwistym zboczu Kociego Grzbietu (651 m. n.p.m.), z której rozpościera się panorama Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Ciemny Jar i Kalenicę.

Warto wybrać się nie tylko na Koci Grzbiet, ale także na inne trasy wiodące po malowniczych ścieżkach Gór Sowich. Dzieciom najbardziej przypadł do gustu szlak czarny, a w zasadzie strumyk płynący wiodący wzdłuż szlaku, w którym mogły puszczać statki.

Położenie: 615 m n.p.m.
Pasmo: Góry Sowie

Wieża widokowa na Winnej Górze w Mściwojowie, koło Jawora

Wieża widokowa w Mściwojowie to pięciopoziomowa, stalowo-drewniana wieża widokowa, znajdująca się na Winnej Górze (208,99 m n.p.m.).

Wieża ma 25 m wysokości, a najwyższa platforma widokowa umieszczona jest 21 m nad ziemią. Oddana do użytku w 2015 roku wieża wznosi się nad zbiornikiem wodnym „Mściwojów”, zwanym też Zalewem Mściwojów.

Blisko 2 kilometrowa ścieżka edukacyjna prowadząca do wieży rozpoczyna się przy parkingu w Mściwojowie, następnie prowadzi przez zabytkowy park Nostitzów w dolinie rzeki Wierzbak i kończy się na Winnej Górze. Wieża, jak również i cała ścieżka wyposażona jest m. in. w wiaty edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, ławki, słupki kierunkowe oraz stojaki na rowery.

Trzeba przyznać, że schody prowadzące na szczyt wieży są bardzo strome i wejście na górę przypomina bardziej wchodzenie po drabinie. Z tego powodu wieża nie nadaje się dla małych dzieci.

Oprócz widoku na pobliski zalew rozpościera się z niej panorama obejmująca Wzgórza Strzegomskie na południu, Góry i Pogórze Kaczawskie na zachodzie. Na kolejnych planach widoczne są Góry Wałbrzyskie, Kamienne i Karkonosze. Na północ rozpościerają się bardziej nizinne widoki.

Mściwojów to dobre miejsce do spaceru i odpoczynku.

Położenie: 209 m n.p.m.
Wysokość wieży: 25 m
Pasmo: Wzgórza Strzegomskie

Wieża widokowa na Górze Ślęża

Ślęża to najwyższy, liczący 718 m n.p.m. szczyt Przedgórza Sudeckiego, bardzo dobrze widoczny na tle okalających go pól i łąk. To najbardziej tajemniczy szczyt Sudetów, zwany też Śląskim Olimpem, gdzie prastare wierzenia Słowian, zbiegają się z kultem Maryi Panny, legendami o dawnych kopalniach, ukrytych skarbach, istnieniem tajemniczych rzeźb i cudownych źródeł.

Na szczycie znajduje się kilka obiektów wartych uwagi, m. in. rzeźba niedźwiedzia, tuż przy murach kościoła Nawiedzenia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wieżę na Ślęży wybudowano na początku XX wieku. Ma ona 12 metrów wysokości i powstała prawdopodobnie dla potrzeb geodetów. Składa się z trzech kondygnacji.

Wieża widokowa na Ślęży to nie jedyny na jej szczycie, udostępniony taras widokowy – drugi znajduje się na wieży kościoła. Warto odwiedzić kościół i wspiąć się na wieżę widokową. Z jej tarasów możemy podziwiać Wrocław, Karkonosze, Góry Sowie, Zalew Mietkowski a przy bardzo dobrej widoczności nawet masyw Śnieżnika i Góry Opawskie.

Ślęża to jedno z ulubionych miejsc weekendowych wypadów mieszkańców Wrocławia. Szczególnie w weekendy na szlakach możemy spotkać sporą rzeszę turystów. Warto zatem wybrać się dość wcześnie lub w tygodniu.

Położenie: 718 m n.p.m.
Wysokość wieży: 12 m
Pasmo: Masyw Ślęży

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Wieżyca (415 m n.p.m.) to wzniesienie w północnym ramieniu Ślęży. Na jej wierzchołku znajduje się masywna, kamienna wieża widokowa, zbudowana w latach 1905 – 1907.

Wieże Bismarcka powstałe w latach 1869-1934 to proste budowle w kształcie wieży lub kolumny sławiące Żelaznego Kanclerza Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Do dziś zachowały się 172 wieże, z czego 17 na terenie Polski.

Bazą potężnej 15 metrowej wieży na Wieżycy jest kwadratowy jednostopniowy podest. Od południowej strony budowli znajduje się wejście, do którego prowadzą zwężające się ku górze kamienne schody. Wieża na Wieżycy jest wyremontowana i udostępniona do zwiedzania dla turystów od wiosny do jesieni. Nieopodal po północno-wschodniej stronie znajdują się relikty kamiennego wału kultowego.

Przez Wieżycę przebiega żółty szlak z Sobótki na Ślężę oraz tzw. szlak archeologiczny czarnego niedźwiedzia, oplatający północne i wschodnie zbocza Masywu Ślęży. Samo wejście na Wieżycę zajmuje około 25 min, choć dość strome podejście potrafi dać w kość.

Położenie: 415 m n.p.m.
Wysokość wieży: 15 m
Pasmo: Masyw Ślęży

Wieża Widokowa na Górze Parkowej w Bielawie

Góra Parkowa (455 m n.p.m.) to zalesione wzniesienie od wschodu górujące nad centrum Bielawy. To jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich, na skraju Gór Sowich.

Na szczyt Góry Parkowej łatwo się dostać, ponieważ ścieżki są dobrze oznakowane. Na szczyt prowadzą 3 szlaki spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Z bezpłatnego parkingu przy ulicy W. Sikorskiego prowadzi na wieżę żółty szlak. Po drodze jest także kilka miejsc do grillowania i odpoczynku.

Wejście na górę parkową to krótki i przyjemny spacer, choć końcówka podejścia jest dość stroma. Ponad 100 metrów różnicy poziomów przy stromym podejściu daje się odczuć, zwłaszcza dzieciom.

Mierząca 9 m wysokości, stalowa wieża widokowa na górze parkowej powstała w czerwcu 1925 roku i była pierwszą stalową konstrukcją tego typu w powiecie. Na dwóch poziomach umieszczono platformy widokowe. My byliśmy na wieży na początku marca, więc na drzewach nie było liści, ale podejrzewam, że latem z uwagi na wysokie drzewa, widok może być nieco ograniczony.

Z wieży widokowej rozpościera się piękna panorama Bielawy ze zbiornikiem Sudety, Pieszyc, Dzierżoniówa, Gór Sowich oraz Przedgórza Sudeckiego ze Ślężą.

Położenie: 455 m n.p.m.
Wysokość wieży: 9 m
Pasmo: Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Kłodzka Góra to drugi pod względem wielkości szczyt Gór Bardzkich o wysokości 757 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się nowoczesna wieża widokowa oddana do użytku w sierpniu 2020.

Podejście rozpoczęliśmy z Przełęczy Kłodzkiej (483 m n.p.m.) szlakiem niebieskim. Pierwsze metry to strome podejście przez las. Później jest już zdecydowanie łagodniej. Przejście z Przełęczy Kłodzkiej na wieżę i z powrotem (niecałe 6 km) zajęło nam z dziećmi ok 4 godzin.

Na szczyt konstrukcji o wysokości 34,5 m prowadzi 165 schodów. Po drodze są 4 platformy widokowe – najwyższa pod dachem.

Widoki z najwyższej platformy są obłędne! Można podziwiać z niej panoramę na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bardzkie oraz Sowie. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć również Karkonosze oraz Wrocław. Wieża leciutko się chwieje na wietrze wydając ciekawe, miłe dla ucha, buczące tony.

Wieża na Kłodzkiej Górze zrobiła na nas niemałe wrażenie. Naszym zdaniem jest to jedna z lepszych budowli tego typu, jakie w ostatnich latach powstały na terenie Dolnego Śląska.

Położenie: 757 m n.p.m.
Wysokość wieży: 34,5 m
Pasmo: Góry Bardzkie

Wieża widokowa na Wieżycy

Wzgórze Wieżyca (395 m n.p.m.) na Pogórzu Bolkowskim w przeszłości odgrywało znaczącą rolę. Była to tzw. szubieniczna góra, miejsce egzekucji skazanych. Podczas podczas drugiej wojny śląskiej w 1745 z jej szczytu dowódcy austriaccy wypatrywali wojsk pruskich przed bitwą pod Dobromierzem, kiedy to wojska austriacko-saksońskie stanęły w szranki z wojskami pruskimi, które były w posiadaniu Śląska. Król Prus Fryderyk II Wielki dla upokorzenia przeciwnika dokonał przeglądu zdobytych chorągwi właśnie na tym wzgórzu.

Sto lat później, w 1845 roku dla upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Austrią Habsburgów postanowiono zbudować tu pomnik bitwy pod Dobromierzem, będący jednocześnie wieżą widokową.

Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest dostępna dla zwiedzających. Właściciel i Pan na wieży Edward Hałdaś to bardzo kontaktowy i sympatyczny człowiek o ogromnej wiedzy historycznej i krajoznawczej, który z pasją opowiada o historii okolicy. Za symboliczną złotówkę można wejść i podziwiać widoki z dużego tarasu. Niestety widok w dużym stopniu zasłaniają drzewa.

Położenie: 395 m n.p.m.
Pasmo: Pogórze Bolkowskie

Wieża widokowa na Kawiej Górze (Łysicy)

Kawia Góra inaczej zwana Łysicą to wzniesienie o wys. 339 m n.p.m. na Wzgórzach Dobrzenieckich stanowiących część Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, na pn. zach. od Ciepłowodów. Na jej szczycie znajduje się 12-metrowa, drewniana, dwupoziomowa, kryta wieża widokowa.

Najkrótsza trasa prowadzi polną drogą od szosy w wsi Ciepłowody. Jak się okazało, dla naszych dzieci, to właśnie droga ta stała się największą atrakcją. Wszystko za sprawą zielonych kamieni, których mnóstwo znajduje się na drodze. Nie jesteśmy fachowcami w tej materii, ale wydaje nam się, że jest to serpentynit, powszechnie występujący na Dolnym Śląsku, w Górach Sowich, w okolicach Ślęży, Ząbkowic Śląskich i Niemczy.

Poniżej wieży, w nieczynnym kamieniołomie, znajduje się miejsce biwakowe z drewnianą wiatą oraz z miejscem na ognisko.

Położenie: 339 m n.p.m.
Wysokość wieży: 12 m
Pasmo: Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie

Wieże widokowe Dolny Śląsk

Lista wież widokowych na Dolnym Śląsku

Miejsce / obiektWysokość n.p.m.PasmoKonstrukcjaRealizacja
Smrek (Smrk)1124Góry Izerskiemetalowa
Wysoki Kamień1058Góry Izerskiemurowana
Czerniawska Kopa775Góry Izerskiedrewniana
Wzgórze Krzywoustego375Pogórze Izerskiemurowana
Park Maciejowa420Kotlina Jeleniogórskamurowana
Okole714Góry Kaczawskieplatforma
Dłużek591Góry Kaczawskiedrewniana
Krzyżowa567Góry Kaczawskieplatforma
Mszana465Pogórze Kaczawskiemurowana
Zawadnia (Gozdno)445Pogórze Kaczawskiedrewniana+
Radogost395Pogórze Kaczawskiemurowana
Bazaltowa Góra367Pogórze Kaczawskiemurowana
Ruprechticki Szpiczak881Góry Kamiennedrewniana
Dzikowiec810Góry Kamiennedrewniana
Jałowiec951Góry Wałbrzyskieplatforma
Borowa853Góry Wałbrzyskiemetalowa
Chełmiec851Góry Wałbrzyskiemurowana
Trójgarb778Góry Wałbrzyskiemetalowa
Wieżyca (koło Dobromierza)395Pogórze Bolkowskiemurowana+
Modliszów370Pogórze Wałbrzyskieplatforma
Włodzicka Góra757Wzgórza Włodzickiemurowana+
Góra Św. Anny647Wzgórza Włodzickiemurowana+
Góra Wszystkich Świętych648Wzgórza Włodzickiemurowana+
Wielka Sowa1013Góry Sowiemurowana+
Kalenica964Góry Sowiemetalowa+
Platforma pod Kozią Równią840Góry Sowieplatforma+
Koci Grzbiet na Bielawą615Góry Sowieplatforma+
Kłodzka Góra757Góry Bardzkiemetalowa+
Szyndzielnia430Góry Bardzkiemurowana
Czernica1083Góry Złote (G. Bialskie)drewniana
Borówkowa Góra899Góry Złotemetalowa
Jawornik Wielki870Góry Złotedrewniana
Czarna Góra1204Masyw Śnieżnikadrewniana
Trójmorski Wierch (Klepáč)1144Masyw Śnieżnikadrewniana
Zalew w Starej Morwie520Masyw Śnieżnikamurowana
Wapniarka-Bielica512Masyw Śnieżnika (Krowiarki)drewniana
Jagodna997Góry Bystrzyckiemetalowa
Torfowisko pod Zieleńcem773Góry Bystrzyckiedrewniana
Góra Kościelna/Parkowa (Mieroszów)510Obniżenie Ścinawkidrewniana+
Góra Guzowata (Radków)492Obniżenie Ścinawkiplatforma+
Suszyna469Obniżenie Ścinawkimurowana+
Wieszczyna323Przedgórze Paczkowskie (G.Opawskie)drewniana
Kozia Góra310Przedgórze Paczkowskie (G.Opawskie)drewniana
Góra Parkowa w Bielawie455Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiemetalowa+
Myśliszów k/Bielawy440Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskieplatforma
Gromnik390Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiemurowana
Ostra Góra nad Niemczą (Ostrosz)360Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiemetalowa
Grodziszcze (gm. Stoszowice)350Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiew budowie
Kawia Góra (Łysica)339Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiedrewniana+
Szańcowa (Strzelin)208Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskiemurowana
Ślęża718Masyw Ślężymurowana+
Wieża Bismarcka na Wieżycy415Masyw Ślężymurowana+
Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze252Masyw Ślężymurowana
Góra Krzyżowa (G. Św. Jerzego)352Wzgórza Strzegomskieplatforma
Winna Góra (Mściwojów)209Wzgórza Strzegomskiemetalowa+
Sołtysia Góra (Cieplice)440Kotlina Jeleniogórskamurowana
Grodziszcze (k. Ścinawki)396Obniżenie Ścinawkimurowana
Kotowice124Grądy w Dolinie Odrymetalowa+

Wieże widokowe Dolny Śląsk

15 komentarzy

  1. Wow! Sporo tych wież! Na Ślęży i na wieży kościoła byłam w zeszłym miesiącu 🙂 Sama pisałam ostatnio o 3 trasach w Gorcach, które prowadzą na wieże widokowe, więc może Cię też zainteresuje! Ja będę na Dolnym Śląsku za tydzień, więc może skorzystam i odwiedzę jedną z tych wież, o których napisałeś! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *