Mściwojów to całkiem spora wieś położona na granicy Wzgórz Strzegomskich i Wysoczyzny Chojnowskiej, kilka kilometrów na wschód od Jawora. Kilka lat temu miejscowość znalazła się na mapie atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, przede wszystkim za sprawą pięciopoziomowej, stalowo-drewnianej wieży widokowej, znajdującej się na Winnej Górze (209 m n.p.m.) w Mściwojowie.

Wieża widokowa w miejscowości Mściwojów ma 25,7 m wysokości, a najwyższa platforma widokowa umieszczona jest 21 m nad ziemią. Oddana do użytku w 2015 roku wieża wznosi się nad zbiornikiem wodnym „Mściwojów”, zwanym też Zalewem Mściwojów, powstałym poprzez przegrodzenie doliny rzeki Wierzbiak u podnóża Winnej Góry.

Blisko 2 kilometrowa ścieżka edukacyjna prowadząca do wieży rozpoczyna się przy parkingu w Mściwojowie, następnie prowadzi przez zabytkowy park Nostitzów w dolinie rzeki Wierzbak i kończy się na Winnej Górze. Wieża, jak również i cała ścieżka wyposażona jest m. in. w wiaty edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, ławki, słupki kierunkowe oraz stojaki na rowery.

Trzeba przyznać, że schody prowadzące na szczyt wieży są bardzo strome i wejście na górę przypomina bardziej wchodzenie po drabinie. Z tego powodu wieża nie nadaje się dla małych dzieci.

Oprócz widoku na pobliski zalew rozpościera się z niej panorama obejmująca Wzgórza Strzegomskie na południu, Góry i Pogórze Kaczawskie na zachodzie. Na kolejnych planach widoczne są Góry Wałbrzyskie, Kamienne i Karkonosze. Na północ rozpościerają się bardziej nizinne widoki.

Mściwojów wieża widokowa – Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia wieży:
    – IV, V, X – 8:00-19:00
    – VI, VII, VIII, IX – 8:00-21:00
    – XI, XII, I, II, III – zamknięte
  • Wg informacji na ogrodzeniu przy wieży oraz na stronie msciwojow.pl od listopada do marca wieża jest nieczynna, jednak Google podpowiada, że jest otwarta również w pozostałych miesiącach. W rzeczywistości jeśli jest ładna pogoda to wieża jest otwarta praktycznie przez cały rok. My odwiedziliśmy wieżę w Mściwojowie pod koniec lutego. Wcześniej zadzwoniliśmy do Urzędu Gminy Mściwojów i upewniliśmy się, że wieża będzie otwarta.
  • Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

W miejscach niepozornych na próżno szukać topowych atrakcji turystycznych, ale nieraz warto zatrzymać się gdzieś po drodze, aby podziwiać takie małe, lokalne perełki. Wieża widokowa Mściwojów wraz ze ścieżką edukacyjną to dobre miejsce na spacer i odpoczynek.

Przy okazji warto odwiedzić, znajdujący się zaledwie 10 kilometrów od wieży widokowej Mściwojów, Kościół Pokoju w Jaworze – jeden z 16 zabytków w Polsce na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jeden z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć przydatnych informacji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *