WIEŻE WIDOKOWE
W NOWEJ RUDZIE

Wzgórza Włodzickie to niewielkie pasmo górskie w Sudetach Środkowych złożone z kilkunastu widokowych wzniesień nieprzekraczających 800 m n.p.m., ciągnące się przez 20 km od miejscowości Świerki do Gorzuchowa. Wzgórza Włodzickie wciśnięte są pomiędzy wyższe Góry Sowie na północy, Góry Suche na południowym zachodzie i Kotlinę Kłodzką na południowym wschodzie. Najwyższym szczytem pasma jest Włodzicka Góra (758 m n.p.m.). Stoki wzniesień zajmują górzyste łąki i pola uprawne z których roztaczają się widoki, szczyty porośnięte są lasem.

Na dwóch szczytach w okolicy Nowej Rudy – na Górze Wszystkich Świętych i Górze Świętej Anny, wybudowano wieże widokowe, by jeszcze bardziej podkreślić walory krajobrazowe tego terenu.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 

Na szczycie Góry Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie – Słupcu w powiecie kłodzkim znajduje się ładna i starannie odrestaurowana wieża widokowa.

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie to kopulasty szczyt w południowej części Wzgórz Włodzickich. Niemal na sam wierzchołek prowadzi droga z Nowej Rudy Słupca, która kończy się na północnym przedwierzchołku, zwanym Kościelcem (584 m n.p.m.). Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wybudowane w 1680 roku jako wotum mieszkańców ziemi noworudzkiej za ocalenie od zarazy.

W 1855 roku na stromym zboczu poniżej świątyni ustawiono drogę krzyżową, którą obecnie biegnie szlak czerwony z Słupca. W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później zaproponowano budowę nowej, wyższej wieży. W 1913 roku oddano do użytku nową, 15 m wieżę widokową z czerwonego piaskowca, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m.. Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma.

Wieża otrzymała imię feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke, pochodzącego z Krzyżowej nieopodal Świdnicy. Do dziś nad wejściem zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca tę historyczną postać.


Warto wdrapać się na szczyt budowli kamiennymi, kręconymi schodami – można z niej podziwiać piękne panoramy Sudetów obejmujące Góry Bardzkie, Sowie, Kamienne, Stołowe i całe otoczenie Kotliny Kłodzkiej.

Obok obiektu powstała wiata wypoczynkowa oraz palenisko, gdzie turyści mogą rozpalić ognisko.

Góra Wszystkich Świętych to świetne miejsce na relaksującą wycieczkę. Podejście jest łagodne, trasa niezbyt długa, raczej spacerowa, ciekawe krajobrazy okolic Nowej Rudy. W sam raz dla rodzin z małymi, pełnymi energii i pomysłowości urwisami.


Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Doskonałym punktem widokowym w okolicy Nowej Rudy jest kamienna wieża widokowa na szczycie Góry Św. Anny (647 m n.p.m.). Wartość punktu widokowego na Górze Świętej Anny doceniano już w II poł. XIX wieku. Zgodnie z przekazami w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości 5 metrów, z której można było podziwiać rozciągające się stąd panoramy. 

23 metrowa wieża została wybudowana w 1911 przez Carla Ferche i Kłodzkie Towarzystwo Górskie dla przybywających w ten region Sudetów turystów oraz pielgrzymów chcących odwiedzić znajdujący się nieopodal kościółek św. Anny.

Budynek wykonany jest z czerwonego piaskowca na rzucie kwadratu zwieńczonego szpiczastym dachem. Projekt przygotował zaś Heinrich Wolf z Berlina. Po wojnie budowla zaczęła popadać w ruinę. W 1962 wieżę przebudowano na przekaźnik radiowo-telewizyjny niszcząc przy okazji wiele oryginalnych elementów jej architektury. Wieża przestała być dostępna dla zwiedzających. Tak było do 2014 r. gdy przekaźnik przeniesiono na nową konstrukcję, a wieżę wyremontowano i udostępniono turystom.

Z tarasu widokowego rozciąga się panorama na Góry Sowie, Wzgórza Ścinawskie, Włodzickie i Góry Stołowe, przypuszczanie także dalej aż po masyw Śnieżnika.

Poniżej wieży znajduje się dawne schronisko turystyczne i kaplica św. Anny z dobudowaną do niej pustelnią. Miejsce to było przed II wojną światową popularne śród pielgrzymów.

Tuż obok znajdującej się tu kaplicy znajduje się niewielki parking, na który prowadzi wąska, ale wygodna asfaltowa droga.  Obok parkingu znajduje się wiata z miejscem na ognisko. Z parkingu do wieży jest jakieś 5 minut drogi zielonym szlakiem.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć przydatnych informacji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *