Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie

Leżący w obrębie pasma Zaworów rezerwat geologiczno-krajobrazowy Głazy Krasnoludków został utworzony w 1970 roku. Położony 1,5 km na południe od wsi Gorzeszów, obejmuje powierzchnię 9,04 ha, na której ochroną objęte są bardzo rzadko spotykane formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Powstanie „Gorzeszowskich Skałek” jak również się je nazywa, datuje się na okres górnej kredy, to jest ok. 70-100 mln lat temu. Ten fascynujący rezerwat znajduje się w pobliżu barokowego opactwa Cystersów w Krzeszowie i urokliwego Chełmska Śląskiego.

Rezerwat rozciąga się na długości około 1,5 km na szerokość ok 200 m. Najwyższe ze skał osiągają nawet do 30 metrów – widoczne są już przy wejściu do rezerwatu od strony parkingu. Cały grzbiet skałek porasta bór świerkowy z domieszką brzóz, sosen i buków. W rezerwacie znajduje się mnóstwo rozsianych skałek, którym natura nadała przedziwne kształty przypominające postacie, ściany, baszty, grzyby, zwierzęta, zbudowane z piaskowców i margli wyżłobionych przez wodę i wiatr.

Głazy Krasnoludków od dawna stanowiły atrakcję turystyczną regionu, ubarwioną legendami o skrzatach, krasnoludkach i ukrytych przez nie skarbach. Osoby szukające obiektów niezwykłych oraz ceniące sobie spokój i wypoczynek na łonie przyrody, z dala od ruchliwych szlaków i typowych celów wycieczek, powinny odwiedzić ten sudecki rezerwat przyrody. 

Informacje praktyczne

  • W okolice rezerwatu można łatwo dotrzeć szlakami pieszymi i rowerowymi oraz samochodem.
  • Przy skałkach znajduje się parking oraz wiaty.
  • Teren udostępniony jest do zwiedzania bezpłatnie, podobnie jak przylegający do rezerwatu parking oraz miejsce do biwakowania.
  • Najlepszym sposobem na poznanie rezerwatu jest spacer żółtym szlakiem pod skałkami.

Diabelska Maczuga

Diabelska Maczuga to piaskowcowy, ponad 7 metrowy ostaniec skalny znajdujący się w centralnej części wsi Gorzeszów. To pomnik przyrody, który ze względu na swój charakterystyczny kształt nosi nazwę Diabelskiej Maczugi lub Czarciej Skały. To najbardziej rozpoznawalna skała w regionie. Ze skałką wiążą się miejscowe legendy, m. in. o diable i dzwonach kościelnych. O popularności Diabelskiej Maczugi świadczy choćby fakt, że przed wiekami została ona uwieczniona na jednym z fresków autorstwa Michała Willmanna i do dziś znajduje się w krzeszowskim kościele. Na przedniej ścianie, ponad sto lat temu, umieszczona została tablica z datami 1813-1913, upamiętniająca setną rocznicę „Bitwy Narodów” pod Lipskiem, stoczonej w dobie wojen napoleońskich.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Głazów Krasnoludków. Jeśli interesują Cię też inne atrakcje w okolicy to zajrzyj do wpisu Ziemia kamiennogórska na weekend | Przewodnik po największych atrakcjach turystycznych.

A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

10 komentarzy

  1. Dzięki za ten wpis! Wybieramy się na Dolny Śląsk we wrześniu i dla mnie to zupełnie nie znana część Polski. Cieszę się że są takie atrakcje, bo dzieciaki na pewno będą zachwycone!

    andzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *