ZOO Łączna z dziećmi.

Rozciągające się na przeszło 12 hektarach ZOO Łączna jest domem dla ponad 100 gatunków zwierząt z całego świata, w tym takich gatunków jak rysie, tygrysy, antylopy, wilki polarne, strusie, lemury katta, gibony białorękie, gerezy abisyńskie, sowy, skunksy, jeżozwierze, kangury, pawie, króliki, kury i mnóstwa innych zwierząt. Wiele z tych gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Ogród Zoologiczny założyli w 2006 roku Pan Aleksander Nowaczyk z synem Marcinem. W 2012 roku ich ZOO Farma (obecnie ZOO Łączna) otrzymała status ogrodu zoologicznego i ogród zaczął się bardzo prężnie rozwijać.

Generalnie nie jestem zwolennikiem „zamykania” zwierząt. Istnieją jednak instytucje, które chronią, hodują, opiekują się chorymi zwierzętami i przywracają zwierzęta do środowiska.

Farmy takie jak ZOO Łączna są dobrym rozwiązaniem. ZOO jest doskonale osadzone w naturze i oferuje mieszkańcom naturalne środowisko. Całkowita powierzchnia zajmowana przez ZOO wynosi przeszło 12 hektarów. Duża przestrzeń zapewnia zwierzętom swobodę poruszania się – dokładnie tak, jak powinno być ZOO! Zwierzęta żyją w naprawdę dużych zagrodach, każde ma kompletny zbiornik na żywność i świeżą wodę. Może tygrys mógłby mieć nieco większy wybieg, bo jak na tak ogromny obszar ZOO, wydawał mi się on dość skromny.

ZOO Łączna z dziećmi

Dzieci kochają zwierzęta i nigdzie indziej nie mogą być tak blisko egzotycznych ptaków, niebezpiecznych drapieżników i zabawnych małp jak w ZOO. Niezależnie od tego, czy jest to mały ogród zoologiczny, park dzikiej przyrody, akwarium czy ZOO safari – dzieci je uwielbiają. W Łącznej mogą obserwować zwierzęta, karmić je, odkrywać ich siedliska i przebywać na łonie natury.

Z pedagogicznego punktu widzenia wizyta w ZOO jest dla dzieci ważnym doświadczeniem. Dzieci mogą dowiedzieć mnóstwa informacji na temat ochrony zwierząt i środowiska oraz tego jak ważne jest zachowanie siedlisk i traktowanie zwierząt z szacunkiem.

Wśród atrakcji dla dzieci, oprócz wielu zwierząt, które można podziwiać na terenie ZOO, znajduje się również plac zabaw. Zjeżdżalnia, huśtawki, drabinki, a wszystko na bezpiecznym, trawiastym podłożu.

Lemury z Łącznej

Ogród zoologiczny w Łącznej słynie z lemurów. Oczywiście każde dziecko zna Króla Juliana z „Madagaskaru”, dlatego fajnie było pokazać im, jak wyglądają i jak się zachowują prawdziwe lemury.

Najnowszą atrakcją jest wybieg dla lemurów, na którym, za dodatkową opłatą (10 zł – osoba dorosła, 8 zł – dzieci), można je karmić, głaskać i bawić się z nimi.

Niestety ta część jest otwarta jedynie sezonowo i podczas naszej czerwcowej wizyty nie udało nam się pobawić z lemurami, ale to dobry pretekst, aby odwiedzić ZOO w Łącznej jeszcze raz.

Czy warto odwiedzić ZOO Łączna?

Zoo w Łącznej bardzo nam się podobało. To przyjazne miejsce, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt w nim żyjących. Nie ma w nim ciasnych klatek, a zwierzęta chodzą na zewnątrz po dużych zagrodach. Zoo jest położone w naturalnym krajobrazie, dzięki czemu warunki życia są zbliżone do naturalnych.

Oczywiście nie jest to Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, gdzie infrastruktura jest na zdecydowanie wyższym poziomie i atrakcji jest więcej, ale można tu zobaczyć rodzime gatunki zwierząt żyjące obok tych egzotycznych. To także świetne miejsce aby oderwać się od codziennych spraw i odpocząć na łonie natury. Ścieżka prowadzi przez łąki i lasek świerkowy, gdzie znajdują się sowy, sarny i rysie. Na terenie ZOO znajduje się sporo ławeczek, na których można usiąść i posłuchać ptaków, a wszystko to pośrodku Gór Suchych!

Informacje praktyczne

ZOO położone jest między pasmami Gór Kamiennych i Gór Stołowych na pograniczu Polski i Czech, we wsi Łączna pod Mieroszowem, w pobliżu, takich atrakcji jak Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie, Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim, czy Sanktuarium w Krzeszowie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ można te miejsca można połączyć w jedną podróż.

Godziny otwarcia: 10:00 – 19:00 (siedem dni w tygodniu)

Ceny biletów:

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 20 zł
  • dziecięcy – 18 zł
  • Bilet Rodzinny 2 + 1 – 60 zł
  • Bilet Rodzinny 2 + 2 – 75 zł
  • Bilet Rodzinny 2 + 3 – 90 zł
  • dzieci do 3 lat – wstęp wolny

Na miejscu znajduje się duży, bezpłatny parking.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: www.zoolaczna.pl

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat ZOO Łączna. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć.

2 Comments
Ewa Cholewińska 15 sierpnia 2020
| |

Fajna alternatywa dla Wrocławskiego ZOO. Szkoda, że nie udało Wam się zobaczyć wybiegu dla lemurów. Dzieci byłyby na pewno zachwycone 🙂