Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

W oddalonym zaledwie o 10 kilometrów od Ząbkowic Śląskich Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się prawdziwa architektoniczna perła Dolnego Śląska – Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, czyli zespół pałacowo-parkowy królewny niderlandzkiej, skandalistki i dobrodziejki, Marianny Orańskiej.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu nie tylko na Dolnym Śląsku ale i w Polsce. Pomysłodawczynią i po części fundatorką pałacu w ówczesnym Kamenz była urodzona w 1810 roku Marianna Orańska, księżniczka niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I, żona pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna. W XIX w ramach spadku nową właścicielką Kamieńca Żąbkowickiego (i innych znaczących dóbr w Kotlinie Kłodzkiej) została Marianna Orańska (1810-1883). Królewna Marianna słynęła z wyjątkowo trafnych decyzji ekonomicznych. W szybki i sprawny sposób potrafiła pomnażać swój majątek, co przekładało się również na stan jej dóbr. Uchodziła także za kobietę ekscentryczną i kontrowersyjną.

Jadąc drogą w kierunku Kamieńca Ząbkowickiego już z daleka zobaczymy górującą na wzgórzu ponad tą miejscowością okazałą budowlę zwieńczoną czterema basztami. Przypomina ona średniowieczne zamczyska, lecz powstała stosunkowo niedawno, w pierwszej połowie XIX wieku.

W 1838 roku Marianna Orańska odwiedziła Kamieniec Ząbkowicki, który otrzymała w spadku po matce i postanowiła tu wybudować letnią rezydencję. Jeszcze w tym samym roku zleciła wykonanie projektu.

Autorem projektu był słynny XIX-wieczny architekt Karl Friedrich Schinkel. Po jego śmierci plany realizował jego uczeń – młody architekt Ferdynand Martius, jednak znaczący wpływ na jego ostateczny wygląd miała sama Marianna, która nadzorowała jego powstanie na niemal każdym etapie jego budowy.

Ta budowla choć przypomina zamek, tak naprawdę nim nie jest. To ogromny XIX wieczny pałac, zbudowany na wzór średniowiecznych zamków.

Miał on łączyć cechy szkockiego zamczyska z gotycką architekturą północnoniemiecką. Kamień węgielny pod budowę położono 15 października 1838 roku. 20 kwietnia 1839 rozpoczęto prace przy wznoszeniu rezydencji. Z powodu rozwodu królewny z Albrechtem Hohenzollernem prace w 1848 roku przerwano na ok. 10 lat. Wznowiono budowę w 1858 roku, a oficjalnie ukończono budowę po 33 latach w 1872 roku. Drobne prace przy obiekcie, jak również umeblowanie pałacu, trwały jeszcze do 1902 roku.

W pałacu, na prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, znajdowało się ponad 100 większych i mniejszych pomieszczeń, kaplica pałacowa oraz dwie potężna sale. Pałac otoczony jest murem z czterema parami baszt – w murach znajdowały się powozownie, oficyny dla służby i pomieszczenia gospodarcze.

Szacuje się, że inwestycja kosztowała Mariannę około miliona dukatów (równowartość trzech ton złota). Była to jedna z najwspanialszych rezydencji neogotyckich w Europie Środkowej. Niestety, pałac nie cieszył się długo swoją świetnością.

Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili urządzili w nim magazyn przejściowy dla zagarnianych w czasie działań wojennych dzieł sztuki. W 1945 r. w Kamieńcu pojawiła się Armia Czerwona. Wyposażenie pałacu zostało wywiezione bądź zdewastowane, w lutym 1946 cały kompleks spłonął doszczętnie, podpalony przez żołnierzy radzieckich.

Przez kolejne dekady pałac popadał w coraz to większą ruinę. Na szczęście w 2012 roku pałac przejęła gmina, która rozpoczęła remont. Od 2013 roku obiekt jest sukcesywnie odnawiany i z roku na rok staje się coraz piękniejszy, odzyskując swój dawny blask.

Informacje praktyczne

 • Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem rozpoczyna się co godzinę od 10 do 17.
 • Bilety do nabycia 15 minut przed pełną godziną, w Punkcie Informacji Turystycznej przy parkingu pod Pałacem (Czerwony Kościółek) lub w pałacowej kawiarni.
 • Kasy biletowe czynne są od 9.30 do 17.00.

Ceny biletów:

 • Bilet normalny – 25 zł 
 • Bilet ulgowy – 15 zł 
 • Bilet specjalny – 10 zł 
 • Grupy powyżej 30 osób – 15 zł/os.

Uprawnionymi do zakupu biletu ulgowego są:

 • uczniowie szkól podstawowych oraz ponadpodstawowych, studenci i doktoranci,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby posiadające legitymację emeryta – rencisty  oraz kartę seniora,
 • posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *