Arboretum leśne im. profesora Stefana Białoboka w Stradomii niedaleko Sycowa w województwie dolnośląskim, położone jest w otoczeniu lasów i stawów, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Miejsce jest mało znane i może dobrze. To raj dla miłośników przyrody oraz zwolenników ciszy i spokoju.

Historia arboretum w Stradomii rozpoczyna się w 1993 roku, kiedy to na bazie szkółki leśnej utworzono arboretum z unikatową kolekcją odmian drzew i krzewów pochodzących z różnych regionów świata. Z czasem miejsce to przekształciło się w ogromną zieloną oazę cieszącą odwiedzających pięknem krajobrazu. Sycowskie arboretum jest obecnie największym w Polsce obiektem tego typu. Na powierzchni 651 ha. spokojnych, zielonych pól i lasów znajduje się pięć stawów, na całości rozbudowana infrastruktura, składająca się z drewnianych pomostów, kładek i altan krytych strzechą.

Co to jest arboretum?
Arboretum (z łaciny miejsce zadrzewione, plantacja drzew; arbor = drzewo) to teren uprawy drzew i krzewów (specjalistyczny ogród botaniczny) do celów naukowo-badawczych (np. w zakresie ekologii, aklimatyzacji, hodowli) bądź teren kolekcji gromadzącej najczęściej obce gatunki drzew i krzewów. Arboreta wchodzą w skład ogrodów botanicznych lub istnieją jako obiekty samodzielne.

Arboretum w Stradomii to coś innego niż widzieliśmy w Wojsławicach. O ile, arboretum w Wojsławicach, stanowi kwiatowy raj to arboretum leśne w Stradomii, jak sama nazwa wskazuje, to bór mieszany, złożony z sosny, dębu i brzozy, z miejscową domieszką świerka, olchy, osiki i czeremchy. Posiada ono dwa alpinaria, kolekcje różaneczników, tulipanów, lilii, róż oraz ponad 60 gatunków sosen. Ciekawostką są również piękne metasekwoje chińskie. Większość roślin jest oznaczonych tabliczkami.

Wiosna, najpiękniejsza pora roku sprzyja poznawaniu i zachwycaniu się pięknem przyrody. Ogród fascynuje zapachem i różnorodnością kolorów kwitnących kwiatów. Na tak dużym, zadbanym, ale jednocześnie trochę dzikim obszarze, można wybrać się na spokojny spacer. Korzystając z ławeczek lub tutejszych łąk można zrobić sobie mały piknik na łonie natury.

Nie tylko kwiaty są wyjątkowe. Na rozległym terenie nie zabrakło również stawów z malowniczymi mostkami oraz roślin wodnych, uzupełniających bujną zieleń tego miejsca.

Duża różnorodność flory przyciąga także wiele ptaków i owadów, co dodatkowo podkreśla naturalny urok lasu. Wiosną na stawach dzieci mogą także obserwować żabie gody.

Zwiedzanie arboretum

Znajdująca się przy wejściu mapa parku ukazuje szeroką gamę małych ogrodów i zagajników, które składają się na arboretum jako całość. Arboretum można przejść w ciągu 2 godzin, ale warto przyjechać tu na cały dzień, bo okoliczności przyrody są tutaj zachwycające. Miejsce jest bardzo czyste i zadbane. Zwiedzając arboretum można skorzystać z kilku ścieżek dydaktycznych. Wszystkie trasy zabierają nas z dala od tłumów i pozwalają zagubić się w pięknie przyrody.

To świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Dzieci mają pełną swobodę wędrowania i odkrywania. Arboretum oferuje mnóstwo przestrzeni na świeżym powietrzu, w których dzieci mogą się bawić i biegać.

Wydaje się, że większość ludzi nie zapuszcza się zbyt daleko od parkingu, a arboretum ma wiele do zaoferowania również w dalszych obszarach. Znajduje się tam piękny staw z drewnianym mostkiem i rozległe pola w sam raz na piknik.

Informacje praktyczne

Znalezienie arboretum nie jest trudne, ponieważ dojazd jest dobrze oznakowany. Obiekt znajduje się w pobliżu drogi ekspresowej S8. Trasa z Wrocławia zajmuje ok 35 minut. Na miejscu znajduje się duży parking.

Ceny w arboretum w Stradomii

Bilet wstępu kosztuje zaledwie 3 zł. dla dorosłych i 2 zł dla dzieci powyżej 7 lat.

Arboretum jest czynne od kwietnia do października we wszystkie dni tygodnia od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00

Na terenie arboretum działa szkółka, w której można zakupić sadzonki drzew i krzewów.

Więcej informacji znaleźć można na stronie arboretum.

Wizyta w arboretum leśne w Stradomii była naprawdę czarującym doświadczeniem. To wyjątkowe miejsce na mapie miejsc przyjaznych dzieciom i rodzinom. Spędziliśmy w nim wiele godzin i byliśmy pod wrażeniem. To doskonałe miejscem do odwiedzenia w wiosenne i letnie dni, w sam raz dla prawdziwych miłośników przyrody!

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat arboretum leśnego w Stradomii. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *