Kutaisi w pigułce. 10 miejsc, które warto zobaczyć.

Kutaisi jest drugim co do wielkości miastem w Gruzji i jednym z najstarszych w kraju. Rozciąga się wzdłuż brzegów rzeki Rioni w otoczeniu malowniczych, choć nie najwyższych gór. W pobliżu znajduje się międzynarodowe lotnisko, gdzie dzięki tanim liniom lotniczym można dolecieć z Polski za nie duże pieniądze. Wielu turystów traktuje Kutaisi jako punkt tranzytowy, zwiedzając je „w biegu”, w drodze do Tbilisi lub Batumi. Ogólnie rzecz biorąc najważniejsze zabytki miasta można zobaczyć nawet w 1 dzień, radzimy jednak pozostać tutaj przez co najmniej 2 dni. Kutaisi, będąc jednym z dziesięciu najstarszych miast w Europie, ma całkiem sporo do zaoferowania.

Starożytne miasto Kutaisi jest drugim co do wielkości miastem w Gruzji i centrum Imereti, historycznego regionu na zachodzie kraju. Historia Kutaisi liczy ponad 3500 lat. W erze starożytności miasto było stolicą legendarnego królestwa Kolchidy. Przez cały czas Kutaisi odgrywało ważną rolę w życiu gospodarczym i politycznym Gruzji. W 2012 roku parlament gruziński został oficjalnie przeniesiony do Kutaisi, a miasto nazwano stolicą parlamentu.

Kutaisi, jak na standardy Gruzji, jest bardzo duże, choć wydaje się, że jego świetność już minęła. Kutaisi to niegdyś druga stolica Gruzji, miasto, które właśnie zaczęło podnosić się po całkowitym upadku z lat 90-tych.

Z biurem podróży, czy wyjazd na własną rękę?

Podróże na własną rękę dają dużo swobody i niezależności w samodzielnym wyborze terminu, miejsc noclegowych, trasy i tempa zwiedzania, pozwalają na bliższy kontakt z ludźmi i rzeczywistością danego kraju. To opcja dla osób, które nie boją się wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Osoby nie czujące się pewnie w obcym języku, nie lubiące załatwiania tysiąca rzeczy, przejazdów, noclegów etc. mogą skorzystać z oferty biur podróży. Touroperatorzy, tacy jak R.pl, wyspecjalizowani w turystyce wyjazdowej, mają wieloletnich, sprawdzonych partnerów wśród hotelarzy, przewoźników i innych usługodawców. Aktualną ofertę wycieczek do Gruzji znajdziecie pod adresem https://r.pl/gruzja.

Jak dostać się do Kutaisi?

Do Gruzji najłatwiej jest dostać się lecąc tanimi liniami Wizz Air. Loty międzynarodowe są obsługiwane przez nowy nowoczesny port lotniczy Kutaisi, otwarty w 2012 roku. W udanym scenariuszu ceny biletów lotniczych zaczynają się od 100 zł w jedną stronę, chociaż w sezonie zimowym można złapać bilety za 150 w obie strony, jeśli jest się członkiem Wizz Discount Club. Latem ceny zaczynają się średnio od 300 zł za lot w jedną stronę.

Odległość z lotniska do centrum miasta wynosi 23 km, a dojazd zajmuje 30-35 minut.

Jak dojechać z lotniska Kutaisi do centrum?

– Taksówką – taksówkarze czekają na turystów na lotnisku w Kutaisi. Normalna cena za przejazd do centrum Kutaisi wynosi 20-25 GEL za samochód.- Transfer gruzińskim autobusem – tuż przy wyjściu z terminala znajduje się przystanek gruzińskiego przewoźnika Georgian Bus. Kilka razy dziennie autobusy odjeżdżają z lotniska do centrum, a także do Tbilisi i Batumi. Cena jest o połowę niższa niż u taksówkarzy.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Kiedy lecieć do Kutaisi?

Kutaisi można odwiedzić o każdej porze roku. W rzeczywistości nie jest to miejscowość wypoczynkowa, a podróż tutaj można zaplanować tak, aby zbiegła się z ogólną wycieczką do Gruzji. Planując np. wakacje w Batumi, warto przyjechać tu na dzień lub dwa.

Jakie pieniądze zabrać ze sobą?

Gruzińską walutą jest lari (GEL; 1 lari = 100 tetri). W restauracjach, hotelach i sklepach należy płacić tylko w lokalnej walucie.

Obecnie przyjeżdżając do Gruzji nie ma większego znaczenia czy zabierzemy euro czy dolary. Obie waluty są wymienialne praktycznie wszędzie i po całkiem dobrym kursie. Kurs na lotnisku w sumie niewiele się różni od miastowego.

Gruzińskie bankomaty akceptują karty Visa i MasterCard także nie ma problemu z wypłaceniem gotówki z bankomatu.

Gdzie spać w Kutaisi?

Kutaisi oferuje dziesiątki tanich hosteli, pensjonatów i hoteli. Od najbardziej skromnych po luksusowe. Jeśli planujemy zatrzymać się na dzień lub dwa to najlepiej poszukać hotelu w centrum, niedaleko głównej atrakcji miasta.

Booking.com

My zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej do Polski w Georgian Palace. Hotel bardzo nam się podobał. Przytulny, schludny, a co najważniejsze położony w doskonałej lokalizacji, w centrum miasta, tuż przy Zielonym Bazarze. Dojście do Placu Dawida Budowniczego i Fontanny Kolchidy zajmuje dosłownie kilka minut. Śniadanie w formie bufetu raczej takie sobie za to z pięknymi widokami na góry. Zamówiliśmy transfer lotniskowy – wszystko na czas i bez problemu. Polecamy zwłaszcza jako pierwszy i ostatni nocleg przed wylotem.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

10 miejsc, które warto zobaczyć w Kutaisi

Stare Miasto w Kutaisi

Kutaisi, położone wzdłuż brzegów rzeki Rioni, można podzielić na dwie części: stare miasto na prawym brzegu i nowoczesne miasto po lewej stronie.

Wędrówka ulicami Starego Miasta to obowiązkowa część pobytu w Kutaisi. W ten sposób można poczuć i cieszyć się atmosferą miasta.

Sercem Starego Miasta w Kutaisi jest Królewska Dzielnica z 38 budynkami i 6 ulicami zbudowanymi w XVIII-XIX wieku. Wejście do Dzielnicy Królewskiej symbolizuje łuk z napisem „Mon Plaisir”. Francuska nazwa oznacza „moja przyjemność” – przechodzisz pod łukiem i czerpiesz ogromną przyjemność z chodzenia po jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej wyrafinowanych miejsc w Kutaisi.

Wewnątrz dzielnicy znajdują się liczne kawiarnie, przytulne restauracje, zabytkowe budynki, a także wiele oryginalnych graffiti, ciekawych rzeźb i pomników.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Monastyr Gelati

Każdego roku tysiące turystów z różnych krajów odwiedzają Gruzję, co nie jest zaskakujące, ponieważ kraj ten słynie nie tylko z pięknych górskich krajobrazów, ale także z bogatej historii, która pozostawiła starożytne zabytki architektury. Jedno z tych miejsc znajduje się w Kutaisi.

Monastyr Gelati to cały kompleks budynków, trzy kościoły, akademia, dzwonnica, brama i groby.

Jak się tam dostać?

Najbardziej budżetowym sposobem jest skorzystanie z marszrutek (minibusów). W Kutaisi minibusy zatrzymują się za teatrem znajdującym się na głównym placu z Fontanną Kolchidy. Opłata za przejazd w jedną stronę wynosi 1 GEL.

Historia klasztoru

Wiadomo, że klasztor został założony przez króla Dawida Budowniczego, który w 1104 roku zdobył królestwo Kachetii. Pierwszym budynkiem kompleksu był Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którego budowę ukończono w 1125 r. Uważa się, że budynek ten otwiera Złoty Wiek Gruzji. Później do katedry dodano pomieszczenia gospodarcze, cele i dom opata, a następnie pojawiła się akademia klasztorna. Wszystkie budynki były otoczone dwoma rzędami ścian, z których zachowały się tylko fragmenty.

Król Dawid został pochowany u bram klasztoru. Dalszą budowę kompleksu przeprowadził jego syn Dimitri.

Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy został zbudowany w 1200 roku za panowania Tamary. Trzecia katedra – ku czci św. Jerzego Zwycięskiego – pojawiła się jeszcze później. Dokładna data budowy nie jest znana, ale oba kościoły pochodzą z XIII wieku. Wiadomo, że świątynie klasztoru zostały poważnie uszkodzone podczas najazdu Mongołów w XIV wieku, a następnie w 1510 roku zostały zniszczone przez Turków. Po każdym ataku odnawiano freski i budynki klasztoru Gelati. Kompleks klasztorny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.

Zabytki monastyru Gelati w Kutaisi

Dziś na terenie kompleksu można zobaczyć trzy świątynie, dzwonnicę, akademię, bramę i budynki gospodarcze. Oprócz wartości architektonicznej świątynie klasztoru są bardzo interesujące dla historyków. Ściany kościoła ozdobione są freskami i mozaikami z okresu bizantyjskiego i zawierają ponad 40 portretów królów i duchowieństwa, a także sceny z Ewangelii i wydarzeń historycznych.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gelati

Katedra jest centralnym budynkiem kompleksu. Wykonana z kamienia prostokątna świątynia ma dużą apsydę ołtarzową i dwie boczne. Wejście do katedry odbywa się przez przez centralny portal. Oprócz głównego budynku katedra ma siedem kaplic zaprojektowanych jako oddzielne świątynie.

Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy

Druga katedra klasztoru Gelati przyciąga niezwykłą architekturą. Początkowo mała świątynia z czasem została rozbudowana. Jest ona również również zdobiona freskami i mozaikami.

Kościół św. Jerzego Zwycięskiego

Pomimo faktu, że ta świątynia została zbudowana później niż inne, wciąż niewiele wiadomo na jej temat. W dokumentach historycznych nie ma wzmianki o dacie budowy. Brak charakterystycznych cech architektonicznych uniemożliwia nawet ustalenie okresu w przybliżeniu.

Akademia Gelati

Budynek Akademii został odnowiony w 2014 roku i dziś jest otwarty dla zwiedzających. Znajduje się obok kościoła św. Mikołaja Cudotwórcy. Król Dawid Budowniczy zgromadził w niej najlepszych naukowców swoich czasów, którzy zajmowali się m. in. tłumaczeniem książek i przepisywaniem rękopisów.

Bramy Gelati i pochówki na terenie klasztoru

Pierwszym znanym grobem w kompleksie był grób założyciela klasztoru – króla Dawida Budowniczego. Jego ciało zostało pochowane pod łukiem głównej bramy. Kolejna atrakcja znajduje się nad nagrobkiem – żelazna brama Ganja przeniesiona przez syna Dawida Budowniczego z miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Następnie inni królowie zostali pochowani w klasztorze Gelati. W Katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się miejsce pochówku pierwszego króla Imereti, Dawida Narini. Miejsce jest oznaczone kamiennym baldachimem, który można zobaczyć po prawej stronie centralnego portalu. W świątyni znajdują się także groby innych królów Imereti – Aleksandra II, Salomona I i Salomona II.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Plac Dawida Budowniczego

Centralnym placem w Kutaisi jest plac Dawida Budowniczego. Z tego miejsca zwykle rozpoczynają się wszystkie wycieczki po mieście. Tutaj znajduje się kilka ważnych atrakcji miasta. W samym sercu placu znajduje się Fontanna Kolchidy, nawiązująca do mitów starożytnego państwa, które istniało w czasach starożytnych na tych ziemiach, oraz słynny Teatr Dramatyczny Meskhishvili.

Historia Dawida Budowniczego

Dawid IV Budowniczy (Agmashenebeli) był królem ze starożytnej dynastii Bagrationi, który rządził w latach 1089-1125. To kluczowa i bardzo szanowana postać dla całego gruzińskiego narodu. Dawid Agmashenebeli przeszedł do historii jako mądry, wybitny władca, któremu udało się położyć kres feudalnym walkom obywatelskim i dewastacji, zjednoczył księstwa gruzińskie w jedną całość. Za jego panowania Gruzja stała się silna i niezależna. Pod jego rządami państwo uwolniło się od obcego jarzma i odzyskało ziemię, która została wcześniej odcięta. To w jego czasach rozpoczęła się era renesansu w Gruzji. Położył podwaliny pod wiele przemian, których kulminacją było panowanie jego prawnuczki królowej Tamary. Król zwracał również dużą uwagę na budowę miast, mostów, świątyń i klasztorów, za co otrzymał przydomek „Budowniczy”. W prawie każdym mieście w Gruzji można znaleźć ulicę, aleję, plac, pomnik lub inny obiekt nazwany na jego cześć.

Do 1924 roku w tym miejscu stała katedra Aleksandra Newskiego. W latach dwudziestych świątynia została rozebrana, a na środku placu wzniesiono pomnik Lenina, później zastąpiony posągiem Stalina. W 1956 roku posąg Stalina podzielił los katedry i posągu Lenina. Po uzyskaniu przez Gruzję niepodległości na placu pojawiła się statua jeździecka króla Dawida, a w 2011 roku Fontanna Kolchidy, która jest powiększoną kopią starożytnych złotych artefaktów znalezionych przez archeologów w pobliżu Kutaisi.

Obecność Fontanny Kolchidy na centralnym placu jest bardzo symboliczna. Kutaisi było niegdyś stolicą legendarnej Kolchidy – starożytnego państwa gruzińskiego, założonego w VI wieku p.n.e., słynącą ze złotego rękodzieła.

Wieczorem fontanna jest pięknie oświetlona, podobnie jak budynek teatru dramatycznego Lado Meschiszwilego znajdujący się po północnej stronie placu.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Fontanna Kolchidy

Fontanna Kolchidy znajduje się na placu Dawida Budowniczego w samym centrum Kutaisi. Ta atrakcja pojawiła się w mieście stosunkowo niedawno. W 2011 roku została zaprojektowana przez słynnego architekta Dawida Gogichaishvili. Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili wspomniał kiedyś, że jest to najdroższa fontanna w kraju. Okrągły kształt fontanny składa się z kilku poziomów z umieszczonymi na nich 30 rzeźbami – to nie jest wyobraźnia architekta. Fontanna Kolchidy nawiązuje do mitów starożytnego gruzińskiego królestwa. Wszystkie posągi są powiększonymi kopiami figur i biżuterii odkrytych przez archeologów podczas wykopalisk Kolchidy. Oryginały, które są obecnie wystawiane w Muzeum Narodowym Gruzji, prawdopodobnie pochodzą z III – II wieku p.n.e.

W kręgu fontanny znajdują się postacie zwierząt: lew, baran, tygrys, owca, byk, oraz jeleń.

Mimo krótkiej historii, fontanna przyciąga wielu podróżników przybywających do Kutaisi. Stąd zaczynają się wszystkie szlaki turystyczne.

Otwarcie Fontanny Kolchidy odbyło się latem 2011 roku. Micheil Saakaszwili, który był głową państwa w tamtych latach, osobiście był obecny na ceremonii. Dla tak małej wielkości i liczby mieszkańców miasta (w Kutaisi mieszka tylko około 140 tysięcy osób) fontanna okazała się bardzo duża i droga. Harmonijnie łączy kamień, złocenie i niebieską mozaikę użytą do dekoracji.

Polecamy obejrzenie fontanny w świetle dziennym, gdy posągi i woda migoczą na słońcu, a także wieczorem, gdy zapalają się światła.

Jak dostać się do Fontanny Kolchidy?

Pieszo. Fontanna znajduje się w sercu Kutaisi. Punktem orientacyjnym placu Dawida Budowniczego. Podejście do Fontanny Kolchidy nie jest takie proste. Znajduje się na rondzie. Tutaj nie ma przejścia dla pieszych. Turyści muszą czekać na powstanie luki i przejście przez ulicę.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Teatr Dramatyczny Lado Meskhishvili

Teatr nazwany na cześć Lado Meskhishvili to druga ważna atrakcja placu Dawida Budowniczego. To jeden z najstarszych teatrów w całej Gruzji. Budynek z szaro-beżowego kamienia ma cztery pary kolumn, a po obu stronach są łukowate okna i płaskorzeźby. Widownia może pomieścić do 700 gości. Publiczność zobaczyła pierwsze przedstawienie w teatrze Kutaisi w 1861 roku, rok po utworzeniu teatru. Początkowo trupa była amatorska, a zawodowi aktorzy pojawili się tutaj dopiero w 1880 roku. Obiekt otrzymał nazwę Lado Meskhishvili w 1940 roku. Ten utalentowany gruziński aktor i reżyser przez pewien czas kierował trupą teatru.

Po prawej stronie budynku, znajduje się ławka z pomnikiem aktora Ippolit Khvichia.

Obok placu Dawida Budowniczego znajduje się park miejski, po którym można spacerować w cieniu drzew.

Katedra Bagrata (Kościół Wniebowzięcia Panny Dziewicy w Kutaisi)

Katedra Bagrata jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO i wizytówką Kutaisi. Przez ostatnie 300 lat świątynia była w opłakanym stanie, ale w 2012 roku została odnowiona i przebudowana. Katedra wznosi się w najwyższym punkcie miasta. Budynek świątyni oczywiście nie został zachowany w swojej pierwotnej formie, ponieważ świątynia wielokrotnie cierpiała z powodu ataków Turków.

Katedra została nazwana na cześć króla zjednoczonej Gruzji – Bagrata III, a w 1089 roku król Dawid Budowniczy został koronowany w świątyni. W 1691 roku świątynia została częściowo zniszczona przez Turków – wtedy dach i kopuła świątyni zawaliły się. W 1770 r. Kutaisi zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a następnie świątynia została ponownie uszkodzona. Katedra była w opłakanym stanie do połowy XX wieku. Dopiero w 1952 roku rozpoczęto tu prace konserwatorskie, a w 1974 roku świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2001 roku wznowiono w świątyni Bagrata nabożeństwa. W 2010 roku rozpoczęła się przebudowa katedry, którą nie wszyscy poparli – UNESCO i gruziński patriarcha byli przeciwni. Jednak w 2012 roku renowacja zakończyła się wzniesieniem 2-metrowego brązowego krzyża o wadze 300 kg na kopule.

Osobliwością świątyni Bagrata jest jej skala i fakt, że została ona zbudowana na górze, dlatego można ją zobaczyć z wielu punktów Kutaisi. Turystów przyciąga fakt, że z tego miejsca roztaczają się malownicze widoki na Kutaisi, rzekę Rioni i grzbiet Rachinsky, na których można nawet zobaczyć lodowce.

Jak się tam dostać?

Świątynia jest widoczna z dowolnego miejsca w Kutaisi, więc łatwo do niej dotrzeć. Dojście z centrum miasta zajmuje około 20 minut.

Park miejski w Kutaisi

Przytulny zielony park znajduje się w samym sercu Kutaisi, przy drodze z Dzielnicy Królewskiej do placu Dawida Budowniczego – centralnego placu miasta. W parku znajdują się fontanny, pomniki poety Akakiya Tsereteli, kompozytora Zakhari Pavliashvili, siostry Ishkhneli, a także pomnik tych, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń z 9 kwietnia 1989 roku, gdy siły zbrojne brutalnie stłumiły wiec w Tbilisi.

Przy wejście do parku od strony placu Dawida Budowniczego znajduje się kolumnada, wykonana w stylu charakterystycznym dla wszystkich południowych miast byłego Związku Radzieckiego.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Zielony Bazar

Zielony Bazar w Kutaisi to jeden z największych bazarów w Gruzji. Znajduje się w centrum miasta między ulicami Paliashvili i Lermontov, w jego historycznej części na prawym brzegu rzeki Rioni. Zbudowany został w czasach sowieckiej przeszłości, w których wydaje się trwać nadal – kalkulatory, wagi, wyposażenie – wszystko rodem z ZSRR.

Zielony rynek to absolutne „must see” dla osób chcących poczuć narodowy kolor, porozmawiać z otwartymi ludźmi, widzieć, wąchać, smakować sery, przyprawy, herbatę, sosy, warzywa, owoce, orzechy, wino, czaczę i całe mnóstwo innych rzeczy. Dużym plusem bazaru jest to, że został pierwotnie zaprojektowany dla lokalnych mieszkańców, a nie dla turystów, dzięki czemu poczuć można całą atmosferę gruzińskiego bazaru.

Warto rozpocząć zwiedzanie miasta od Zielonego Bazaru, aby móc cieszyć się lokalną atmosferą, skosztować słynnego sera Imereti, delektować się świeżo parzoną aromatyczną kawą i kupić pyszne prezenty. Kuchnia narodowa jest ważnym elementem kultury, a Gruzini to znani specjaliści kulinarni i gościnni gospodarze.

Bazar jest otwarty 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00. Codziennie dostępne są świeże i niedrogie produkty: warzywa, owoce, zioła, orzechy, mięso, ryby, nabiał, sery, przyprawy, sosy, przyprawy, domowe wino, słodycze i wypieki.

Jedno można powiedzieć na pewno…  nie wyjdziecie stamtąd głodni, nawet jeśli niczego nie kupicie. Gwarantujemy przyjemną komunikację i degustację różnych krajowych przysmaków i trunków.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Mosty nad rzeką Rioni

Cztery mosty łączą brzegi Rioni w centrum Kutaisi – biały, czerwony, most samochodowy Rustaveli i Most Łańcuchowy, położony nieco na północ. Mosty Kutaisi są doskonałymi platformami widokowymi, oferującymi wspaniałe widoki na słynne białe kamienie i burzowe wody Rioni, świątynie Bagrati i kolorowe dzielnice mieszkalne.

Parlament Gruzji

Parlament Gruzji jest najwyższym organem ustawodawczym gruzińskiego rządu. W 2012 roku został przeniesiony z Tbilisi do Kutaisi do nowego nowoczesnego budynku, położonego na obrzeżach miasta. Saakaszwili postanowił, że rząd powinien przenieść się ze stolicy do Kutaisi, ponieważ konieczne jest rozwijanie regionów, a nie tylko Tbilisi. Mieszkańcy miasta mieli wiele oczekiwań. W rezultacie pomysł ten nie przyjął się i na początku 2019 roku parlament wrócił do Tbilisi.

Restauracje i kawiarnie

Jak wiadomo, kuchnia gruzińska jest sama w sobie jedną z atrakcji tego kraju. Znajdujące się w historycznym centrum Kutaisi restauracje zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta. Większość z nich znajduje się w obrębie Dzielnicy Królewskiej.

Podczas naszego pobytu w mieście nie mieliśmy czasu na szczegółowe przestudiowanie tego tematu, ale opowiem o jednej fajnej i niedrogiej restauracji, którą znaleźliśmy.

Restauracja Baraqa (ბარაქა), bardzo popularna wśród mieszkańców, znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy Fontannie Kolchidy. To świetne miejsce, gdzie za niewielkie pieniądze skosztujecie tradycyjnej gruzińskiej kuchni i nie tylko. W restauracji Baraqa można zjeść chaczapuri, chinkali, czkmeruli i wiele innych tradycyjnych gruzińskich potraw. Polecam do tego zamówić gruziński kompot z owoców fenhoa, z całymi owocami zanurzonymi w napoju. Więcej informacji ta temat gruzińskiego jedzenia znajdziecie na końcu wpisu o Batumi.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Panoramy sferyczne w technologii 360 stopni zostały wykonane kamerą Ricoh Theta V.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Kutaisi i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Kutaisi.

Wpis powstał we współpracy z R.pl.

17 komentarzy

  1. Bardzo pięknie zaprezentowałeś to miasto. Faktycznie warto zostać dłużej, bo jeden dzień może być mało. Jezeli chodzi o podróze z R.pl to roznie z nimi bywa, wiem, bo wiele dalekich podróże robiłam z nimi. Jest zawsze mało czasu na ciekawe rzeczy, Za to lunche trwają 1,5. Coś za coś. Tak jak Ty pokazałeś wszystko, z żadnym biurem nie byłoby możliwe. Piękne zdjęcia i bardzo profesjonalny opis,
    pozdrawiam
    Gabriela

  2. wybieramy się w październiku ,bilety na samolot kupione. Jedziemy z żoną we dwoje prywatnie i całkiem w ciemno , zobaczymy co nas czeka . Dlatego czytam różne opisy wycieczek w i z Kutaisi ,tam bedziemy spać przez tydzień 🙂

    Irek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *