Wieża widokowa w Kotowicach - Wrocław na weekend

Nie musimy odjeżdżać daleko od Wrocławia, by znaleźć się na łonie pięknej przyrody. Wiosną wybraliśmy się do położonych 20 km od Wrocławia Kotowic – niewielkiej miejscowości, położonej w powiecie wrocławskim, w gminie Siechnice. Wieża widokowa w Kotowicach to jeden z ulubionych celów weekendowych wypraw za miasto mieszkańców Wrocławia. Pozwala na obserwację większości terenów Natura 2000, panoramę Wrocławia i dużej części Dolnego Śląska – masywu Ślęży, Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich oraz zarysu Sudetów.

W Kotowicach, a dokładnie rzecz biorąc w przysiółku Utrata tuż nad brzegiem Odry, dwa kilometry na północny zachód od Kotowic, znajduje się wieża widokowa. Odcinek Odry w tym miejscu, poza kilkoma śluzami jest całkiem dziki i nadający się do spacerów, wycieczek rowerowych, a także biwaków.

Auto można zaparkować w Kotowicach, a następnie udać się na urokliwy spacer leśną brukowaną drogą, przez teren Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Grądy w Dolinie Odry. Podobno można tu spotkać ponad 100 gatunków różnych ptaków. Droga z Kotowic do wieży ma ok. 2 km.

Stalowa budowla ma aż 40 metrów wysokości i trzy platformy widokowe, położone na różnych poziomach. Wieża jest konstrukcją nowoczesną. Taras widokowy znajduje się mniej więcej na wysokości 13-ego piętra do którego prowadzą 204 metalowe stopnie i 8 betonowych. Stalowa konstrukcja wydaje się lekka a kratowane schody i platformy powodują, że cały czas widzimy ziemię pod stopami.

Podobno z wieży rozpościerają się z niej wspaniałe widoki. Nie możemy tego na 100% potwierdzić, ponieważ okazaliśmy się kompletnymi amatorami i nie sprawdziliśmy wcześniej, że z powodu epidemii (kwiecień 2020) wieża była zamknięta. 🙂 Nic nie było jednak w stanie zepsuć nam humorów, ponieważ wieża znajduje się na przepięknym terenie przyrodniczym i była to była naprawdę przyjemna rodzinna wycieczka!

Wieżę można zwiedzać bezpłatnie – codziennie (od marca do września) od godziny 10.00 do 20.00.

Wieża w Kotowicach w 2016 roku, w plebiscycie Radia Wrocław na najlepszą wieżę widokową Dolnego Śląska zajęła drugie miejsce co potwierdza, że warto się tu wybrać. Obecnie jest ona jednym z bardziej popularnych miejsc na niedzielny rodzinny spacer, dlatego, jeśli zależy Ci na niezbyt dużej liczbie napotkanych po drodze osób, najlepiej wybrać się tam w tygodniu, a nie w weekend.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć przydatnych informacji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *