Kopalnia Wrocław - najlepsze kąpielisko we Wrocławiu

kąpielisko kopalnia Wrocław

Kąpielisko Kopalnia Wrocław to otwarty w 2016 roku kompleks wypoczynkowy zajmujący teren dawnej kopalni piasku i żwiru w Paniowicach. Jest on usytuowany w malowniczym otoczeniu, na obszarze Natura 2000 – Dolina Widawy, zaledwie dwa kilometry od północno-zachodniej granicy Wrocławia. Duże plaże otoczone lasem, dmuchany aquapark na wodzie, place zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej, rowery wodne, kajaki i Beach Club sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin.

 

 

W sezonie letnim chętnie korzystamy z odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, a zwłaszcza nad wodą. Wycieczka na plażę to idealny sposób na spędzenie słonecznego dnia. Podczas ładnej pogody plaże zamieniają się w centra spotkań towarzyskich oraz miejsca relaksu na łonie natury. Choć kąpieliska z prawdziwego zdarzenia to w Polsce rzadkość, można czasem trafić na prawdziwe perełki.

 

Kąpieliska coraz częściej organizowane są na terenach pokopalnianych. Rekultywacja takich obszarów jest początkiem nowego, często bardziej atrakcyjnego sposobu zagospodarowania terenu. W ciągu ostatnich kilku lat kopalnia w podwrocławskich Paniowicach przerodziła się w prawdziwe centrum rekreacji. Na terenie dawnej kopalni piasku i żwiru powstał ośrodek o powierzchni 18 ha, cieszący się dużą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia. W trakcie rekultywacji jest jeszcze dalsze 25 ha.

 

Kopalnia została podzielona na Kopalnia Wrocław została podzielona na cztery strefy, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Ko.Plaża, Ko.Beach Club, Ko.Zatoka oraz Ko.Wyspa to słoneczne plaże, zacienione trawniki i aleje, pomosty, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu pływającego, strefy gastronomiczne i mnóstwo świetnej zabawy.

 

Kąpielisko Kopalnia w Paniowicach - mapa kąpieliska

 

Kąpieliska w okolicach Wrocławia - Kopalnia Paniowice

 

 

Na terenie obiektu znajdują się 3 piaszczyste plaże, w tym 2 strzeżone. Dla najmłodszych wydzielony został brodzik dzięki czemu dzieci mogą się tam bezpiecznie kąpać.

 

Piaszczyste plażę na kąpielisku Kopalnia w Paniowicach pod Wrocławiem

 

Kąpieliska dla dzieci we Wrocławiu

 

Piaszczyste plażę na kąpielisku Kopalnia w Paniowicach pod Wrocławiem

 

 

Główną atrakcją kąpieliska jest największy w południowej Polsce dmuchany park rozrywki na wodzie – WIBIT. Zabawa na pływającej wyspie, mogącej pomieścić jednocześnie nawet 90 osób, przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Warunkiem wstępu dla dzieci jest ukończenie 6 roku życia. Wstęp na wodny plac zabaw to koszt 20 zł za 45 minut.

 

Największy w Polsce dmuchany park rozrywki na wodzie - WIBIT na kąpielisku Kopalnia

 

Największy w Polsce aquapark na wodzie - WIBIT na kąpielisku Kopalnia w okolicach Wrocławia

 

 

Obok plaży znajdują się prysznice i przebieralnie. Niestety obiekt nie posiada stacjonarnych toalet. Co prawda na terenie kąpieliska znajduje się mnóstwo Tojtojek i choć są one czyste, to jednak zdecydowanie mało komfortowe dla dzieci. Co ważne obok toalet znajdują się umywalki.

 

Prysznice i przebieralnie na kąpielisku Kopalnia w Paniowicach

 

 

Kopalnia to miejsce idealne nie tylko dla plażowiczów. Twórcy ośrodka zadbali również o atrakcje dla odwiedzających. Są więc boiska do siatkówki plażowej i badmintona, strefa ćwiczeń siłowych, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, a także plażowy bar. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu, która oferuje m.in. rowery wodne i kajaki, a rozległe tereny zielone zachęcają do spacerów.

 

Wypożyczalni sprzętu wodnego - rowery wodne i kajaki na kąpielisku Kopalnia Paniowice.

 

Duży i nowoczesny plac zabaw na kąpielisku Kopalnia Paniowice pod Wrocławiem

 

Kąpielisko Kopalnia Wrocław w Paniowicach - Strefa ćwiczeń siłowych

 

 

Ko.Zatoka to pół kilometra linii brzegowej z licznymi pomostami przeznaczone do wypoczynku, z trawiastymi miejscami piknikowymi i piaszczystą plażą. Plaża w tej strefie jest niestrzeżona. To miejsce przeznaczone do relaksu i grillowania.

 

Relaks na najlepszym kąpielisku koło Wrocławia

 

Pomosty w strefie Zatoka w Paniowicach koło Wrocławia

 

Spacer w strefie Zatoka na kąpielisku Kopalnia Paniowice

 

 

Niewątpliwą zaletą Kopalni, wyróżniającą ją na tle innych kąpielisk, jest możliwość wprowadzania zwierząt. Przez drewniany most możemy dostać się na Ko.Wyspę. To 0,7 ha zieleni otoczonej wodą, w którym właściciele psów mogą odpocząć w otoczeniu przyrody wraz ze swoimi pupilami.

 

Kąpielisko gdzie można udać się z psem we Wrocławiu - Kopalnia Wrocław

 

Wyspa w ośrodku Kopalnia we Wrocławiu to miejsce gdzie można wejść z psem

 

 

Pływanie oczywiście nierozerwalnie wiąże się z głodem. Po godzinie pływania dzieci mają ochotę zjeść kolejny obiad i poprawić to wszystko lodami. Na szczęście Kopalnia ma do zaoferowania coś więcej niż zapiekanki ogrzewane w mikrofali. W strefie Beach Club znajduje się Beach Bar, w którym możemy zamówić m. in. pizzę z pieca, wielkie burgery, karkówkę i rybę wędzoną. Po przeciwnej stronie kąpieliska jedzenie jest serwowanie z food trucków. Próbowaliśmy pizzy z obu miejsc i za każdym razem pizza była pyszna. W słoneczny dzień koniecznie trzeba spróbować lodów Bueno, które są po prostu rewelacyjne!

 

Jedzenie na kąpielisku Kopalnia Wrocław.

 

 

Warto również spróbować piwa z rzemieślniczego browaru kontraktowego Solipiwko oferującego szeroką paletę nieszablonowych piw. Browar wypuścił na rynek już kilkanaście różnych piw z czego „Barrel Nygus” został doceniony na Konkursie Piw Rzemieślniczych 2016 zdobywając złoty medal w kategorii piw „Wood & Barrel Aged Beer”.

 

Piwo z Browaru Solipiwko można kupić na terenie ośrodka Kopalnia Wrocław w Paniowicach

 

 

Kompleks w Paniowicach ma bardzo duże rezerwy rozwojowe jeśli chodzi o rekreację i wypoczynek. Obiekt ma wyjątkowy potencjał, ponieważ sporo terenu jest jeszcze niewykorzystane.

 

W ośrodku organizowane są również imprezy okolicznościowe, takie jak Kopalnia Skarbów, Otwarte Mistrzostwa Pływania W Nie Byle Czym, Dzień Piwa i Piwowara, treningi pływackie sailfish swimnights i wiele innych. 

 

Spakuj więc ręcznik, strój kąpielowy i ruszaj na Kopalnie – najlepsze miejsce do pływania i wypoczynku w pobliżu Wrocławia!

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd i parking

Kąpielisko jest położone w Paniowicach przy ul. Odrzańskiej 11, tuż przy trasie nr DW342 w kierunku Obornik Śląskich. W ostatnim czasie zmieniła się infrastruktura drogowa w okolicy kąpieliska, co rozwiązało problemy dojazdu pojawiające się w latach ubiegłych. Trasa jest dobrze oznakowana, a dojazd samochodem z centrum Wrocławia trwa ok. 30 minut. Bezpośrednio przy obiekcie znajdują się 3 duże parkingi, dzięki czemu możemy zaparkować auto przy interesującej nas strefie. Parking jest płatny i kosztuje 10 zł za samochód osobowy oraz 5 zł za motocykl.

Do kąpieliska dogodnie można dostać się rowerem – spod mostu Milenijnego – wałami wzdłuż Odry, a z okolic ZOO/wyspy Opatowieckiej przez okolice CH Korona – nowymi wałami wzdłuż rzeki Widawa.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że przy wjeździe otrzymujemy bezpłatny folder wraz z mapą obiektu – bardzo pomocne dla osób odwiedzających Kopalnie po raz pierwszy.

 

Godziny otwarcia oraz cennik

– Kąpielisko otwarte jest codziennie od 10.00 do 20.00.

– Całodzienny pobyt kosztuje 10 zł od osoby dorosłej w dni powszednie oraz 13 zł w weekendy i święta. Bilety ulgowe kosztują odpowiednio 8 i 10 zł. Dostępne są również bilety rodzinne oraz karnety.

– Za wynajęcie kajaka trzeba zapłacić 15 zł/godzinę, a za rower wodny 20 zł /godzinę.

– Całodniowe wypożyczenie leżaka to koszt 10 zł.

 

 

Kopalnia Wrocław - najlepsze kąpielisko we Wrocławiu

 

 

30 komentarzy

 1. Świetne miejsce. Wybieramy się do Wrocławia w przyszłym roku, między innymi na ten dmuchany park rozrywki. Uwielbiam miejsca, które są dla wszytkich, dla dużych i małych 🙂

  Klaudia
 2. Do Wrocławia mam bardzo daleko, ale z przyjemnością czytam o takich miejscach 😀 Nie jestem fanem plażingu i smażingu ale w takich plenerach chyba naprawdę warto spędzić czas. Cieszy to, że w mojej okolicy też powstają kąpieliska w starych wyrobiskach i choć nie są tak wypasione, to również zbierają rzesze plażowiczów podczas upalnych dni.
  pozdrawiam cieplutko z Krakowa

  1. Dokładnie. Szczególnie w pobliżu dużych aglomeracji odczuwa się brak zbiorników wodnych, a odpowiednio zrekultywowane i zagospodarowane tereny mogą stać się wartościowymi obiektami rekreacyjnymi. Pozdrawiam

   Marcin Florek
 3. Fajna miejscówka i dobrze, że powstała, i to w tak świetnej formie, ale z tym kąpieliskiem na miarę Wrocławia to gruba przesada. Wrocław, nawet bez przyległości, to lekko licząc już ponad sześćset tysięcy mieszkańców i przy tej liczbie chętnych do letnich kąpieli jedna jaskółka wielkiej wiosny nie uczyni. Na miarę Wrocka była by sieć co najmniej kilkudziesięciu takich kąpielisk wokół miasta. Może doczekam, że w Odrze będzie się można legalnie wykąpać? 🙂

  1. Dzisiejszy Wrocław to miasto nowoczesne, tętniące życiem, szybko rozwijające się. To miasto nowych inwestycji, miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. To miasto studentów i miejsce spotkań. Dla mnie Kopalnia jest właśnie takim miejscem , choć oczywiście zgadzam się, że w tak dużym mieście powinno być znacznie więcej takich miejsc.

   Marcin Florek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *