Recenzja fotoksiążki od Pixbook

 

Po wykonaniu tysięcy fotografii przychodzi moment, kiedy chcielibyśmy mieć coś namacalnego, by zatrzymać wspomnienia na jak najdłużej. W dobie elektronicznych gadżetów, tak proste pamiątki jak wywołane fotografie, wzbudzają nasz sentyment. Wywołane zdjęcia to cenna pamiątka, która przywołuje dobre wspomnienia. Co rok zamawiamy fotoksiążkę, w której podsumowujemy nasze podróże.

 

Wspomnienia, nowe znajomości, nieznane dotąd smaki i zapachy to bezcenne pamiątki, jakie przywozimy z podróży. Przywozimy także przedmioty, które kojarzą się z odwiedzonym miejscem. Mają one specjalne miejsce w domu i zwyczajnie sprawiają wiele radości. Szczególnym sentymentem darzymy zdjęcia z wyjazdów, na których uwiecznione są przyjemne chwile spędzone z rodziną. Na zdjęciach możemy zatrzymać najważniejsze momenty naszego życia.

W ostatnich latach sporą popularność zyskały fotoksiążki, coraz częściej zastępujące tradycyjne albumy ze zdjęciami. Świetnie nadają się one do upamiętniania wspomnień z wakacji.

Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w produkcji fotoksiążek. Miałem okazję testować kilka z nich. Charakteryzowały się one różnymi parametrami użytego papieru oraz jakością samej fotoksiążki.

Zostałem zaproszony do przetestowania fotoksiążki firmy Pixbook. To doskonała okazja do wydania albumu podsumowującego nasze ubiegłoroczne wojaże.

 

Fotoalbum czy Fotoksiążka?

Choć mogłoby się wydawać, że oba terminy oznaczają dokładnie to samo, to w rzeczywistości są to dwa różne produkty.

Fotoalbum ma płasko łączone strony co daje przyjemny efekt w odbiorze podczas zastosowania np. panoramy lub przedstawienia fotografii na całej powierzchni albumu. Fotoalbumy cechuje bardzo wysoka jakość zdjęć, którą można osiągnąć jedynie na wysokiej klasy papierze fotograficznym.

Fotoksiążka jest drukowana cyfrowo. Składa się z miękkich kart, drukowanych dwustronnie cyfrowo, szytych lub klejonych przy grzebiecie, jak zwykła książka, przez co fotoksiążki nie możemy rozłożyć zupełnie na płasko. Atutem takiego rozwiązania jest większa ilość stron z jakich możemy ją złożyć, oraz niższa cena.

Niestety firmy używają tych terminów zamiennie, dlatego warto wcześniej dokładnie sprawdzić z jakim produktem mamy do czynienia.

Do tej pory zamawiałem fotoalbumy ze sztywnymi rozkładówkami, tym razem jednak testowanym przeze mnie produktem była fotoksiążka.

 

Projektowanie fotoksiążki

W początkowym etapie możemy wybrać jeden z dostępnych formatów, określić liczbę stron i rodzaj okładki. Wybrałem format A4 w poziomie z błyszczącą okładkę bez watowania.
Najbardziej czasochłonną czynnością było przejrzenie dziesiątek tysięcy zdjęć i wybór tych, które chciałem zamieścić w fotoksiążce. Kiedy miałem już przygotowaną pulę fotografii, zabrałem się za projektowanie.

W przygotowaniu fotoksiążki pomaga prosty, intuicyjny edytor, dzięki któremu szybko i przyjemnie projektuje się kolejne strony. To co wyróżnia Pixbook od innych firm, to możliwość wykonania fotoksiążki online, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Przesłane zdjęcia przechowywane są na serwerze, dzięki czemu możemy wrócić do naszego projektu w dowolnym momencie i z dowolnego komputera.

Do wyboru mamy 188 szablonów! Oczywiście każdy z nich można dowolnie modyfikować. Ja swoją fotoksiążkę tworzyłem od zera, wrzucając zdjęcia na białe karty.
Sam program jest łatwy w obsłudze, układ narzędzi i pola roboczego czytelny. W odpowiednim rozmieszczeniu zdjęć na stronach pomaga funkcja programu, która pomaga wyrównywać zdjęcia względem siebie i osi strony oraz zachowywać ich proporcje.

Po złożeniu całego albumu przechodzimy do podsumowania zamówienia. W tym miejscu za dodatkową opłatą możemy usunąć kod kreskowy znajdujący się standardowo na tylnej stronie okładki. Jeśli przygotowujemy komuś prezent, możemy również dobrać opakowanie prezentowe. Starannie zapakowaną fotoksiążkę dostarczył kurier po 5 dniach od złożenia zamówienia.

 

 

 

 

 

Ocena fotoksiążki

Największym atutem fotoksiążki od Pixbook jest wydruk w jakości 7C, czyli w technologii wykorzystującej szerszą gamę barw niż inne dostępne na rynku technologie. Zamiast czterech, w 7C wykorzystuje się siedem kolorów, dzięki czemu jakoś wydruku jest naprawdę na wysokim poziomie – odwzorowanie kolorów zdjęć jest idealne. Niestety jakość niektórych zdjęć nieco psuje ziarno, szczególnie widoczne na mocno zmniejszonych zdjęciach.
Okładka albumu jest porządna i bardzo estetycznie wykonana. Folia o wysokiej przeźroczystości z powierzchnią błyszczącą, uszlachetnia okładkę, uwypukla szczegóły i podbija barwy. Karty są stabilne, równo i estetycznie sklejone.
Kod kresowy, który jest niewielkich rozmiarów kwadracikiem umieszczonym u dołu tylnej okładki, nie przeszkadza w odbiorze. Strony mają przyjemny mat i nie pozostają na nich odciski palców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Fotoksiążka jest sporo tańsza od fotoalbumu przez co może się wydać bardziej atrakcyjna. W moim przekonaniu fotoalbum ma lepszą możliwość ułożenia zdjęć, ponieważ zdjęcie może się znajdować na łączeniu stron i w niczym nie będzie to przeszkadzać.

W swojej klasie fotoksiążka Pixbook wypada naprawdę dobrze i z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, kto szuka tego typu produktów. Z odrobiną kreatywności można stworzyć świetną pamiątkę, prezent lub album dla klienta.

 

Zalety:

– świetna jakość produkcji
– intuicyjne oprogramowanie
– cena
– twarda okładka
– szybka przesyłka
– ogólne porządne wykonanie
– niewielki kod kreskowy

Wady:

– niewielkie ziarno, widoczne szczególnie na mniejszych zdjęciach
– brak możliwości rozłożenia fotoksiążki zupełnie na płasko

 

Kod zniżkowy dla Czytelników bloga

Dla czytelników bloga mam specjalny kod rabatowy dający zniżkę 50% na fotoksiążkę od Pixbook. Zniżka dotyczy fotoksiążki A4 pion, 40 stron. Data ważności kodu to 15.11.2018 r. Przy zamawianiu fotoksiążki wpiszcie kod rabatowy PHOTOTRAVEL, by uzyskać rabat.

 

Kod rabatowy na zakup fotoksiążki

 

 

11 komentarzy

  1. Korzystałam już kilkukrotnie z Pixbook i zawsze byłam zadowolona 🙂 Świetna forma przechowywania zdjęć, choć nie tylko. Ja wydałam w ten sposób swoją książkę kucharską dla najbliższych i zrobiłam pamiątkę dla syna na 18 urodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *