Alghero atrakcje turystyczne

Położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii Alghero, nazywane Stolicą Wybrzeża Koralowego (Riviera del Corallo), oraz małą Barceloną (Barceloneta), uważane jest za jedno z najurokliwszych miast na wyspie. Piękne zatoki, kilometry plaż z płytkimi wodami idealnymi dla dzieci, przylądek Capo Caccia z Grotą Neptuna – jedną z największych jaskiń morskich we Włoszech, historyczne stare miasto pełne uroczych, wąskich uliczek i typowych sklepów z rękodziełem, oraz pyszne jedzenie na każdym rogu, to tylko część powodów, dla których warto odwiedzić Alghero.

Sardynia to druga co do wielkości (po Sycylii) wyspa na Morzu Śródziemnym, leżąca tuż pod swoją siostrzaną wyspą Korsyką (należącą do Francji). Dziś jest ona częścią Republiki Włoskiej, ale od XIV do XVIII wieku wyspa była we władaniu Katalończyków. Ślady ich obecności są nadal widoczne w architekturze, języku oraz kuchni.

Sardynia ma swój własny starożytny język Sarda, który ma różne dialekty w sąsiednich miastach. W bardziej turystycznym Alghero mówi się po angielsku, ale kataloński jest powszechnie używany (nawet znaki drogowe pojawiają się w języku włoskim i katalońskim).

Alghero to miasto w prowincji Sassari, będące idealnym połączeniem historii, pięknych plaż, uroczego jedzenia i wina, tradycji i wielu innych atrakcji. To również jedno z ulubionych miejsc wypoczynku samych Sardyńczyków.

Nazwa miasta pochodzi od łacińskiego słowa „Aleguerium”, co oznacza wodorosty morskie, ponieważ kiedy zatoka została odkryta wypełniona była ogromną ilością alg morskich. Dziś również jest ich naprawdę mnóstwo, szczególnie w okolicach portu.

Tradycyjnie już partnerem naszego wyjazdu była firma RenBut, zapewniająca szeroki wybór modeli, kolorów i rozmiarów, wysokiej jakości bucików dla małych podróżników.

Producent obuwia dziecięcego: www.renbut.pl
Sklep internetowy: www.smykowakopalnia.pl

Jak dotrzeć do Alghero?

Z Polski najłatwiej dolecieć samolotem. Lot trwa nieco ponad 2 godziny. Miasto znajduje się około 12 km od lotniska – Aeroporto di Alghero. Co godzinę między 6:30 a 22:30, oraz o 5:00 i 5:40 rano z lotniska do centrum Alghero (Piazza Porta Terra) odjeżdża niedrogi autobus. Bilet kosztuje 1,5 euro, a podróż trwa około 35 minut. Harmonogram dostępny na stronie: http://www.arstspa.info/9373.pdf. Automaty biletowe są dostępne tuż przy strefie przylotów. Bez problemu można także kupić bilet u kierowcy.

Tuż przed lotniskiem znajduje się również postój taksówek. Stawka z lotniska do centrum miasta wynosi około 20/25 euro.

Pogoda i klimat

Miesiące od maja do września są idealną porą na odwiedzenie Alghero. Ciepła pogoda dopełnia intensywną i tętniącą życiem nocną scenę, w której większość barów i restauracji przy plaży jest wypełniona turystami, którzy kochają imprezową atmosferę wypełnioną koncertami na żywo i występami ulicznymi. Pora deszczowa trwa od listopada do grudnia, ale liczba odwiedzających turystów zaczyna wzrastać pomimo krótkich opadów i burz z piorunami po rozpoczęciu Świąt Bożego Narodzenia, aż do obchodów Nowego Roku 1 stycznia. Sezon zimowy trwający od grudnia do lutego jest łagodny.

Gdzie spać w Alghero?

Alghero dysponuje doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Znajduje się tu mnóstwo hoteli, pensjonatów i luksusowych apartamentów.

My po raz pierwszy zarezerwowaliśmy noclegi przez Airbnb i zdecydowanie było warto. Nasz apartament (Appartamento fronte spiaggia) znajdował się w sercu nadmorskiej promenady, kilkaset metrów od portu i starego miasta. To idealne miejsce zarówno do zwiedzania jak i wypoczynku z dziećmi. To również najlepsze miejsce do oglądania zachwycających zachodów słońca. W odległości ok. 200m znajdował się przystanek autobusowy, na którym zatrzymuje się autobus jadący z i na lotnisko. Mieszkanie czyste, w pełni wyposażone z wszystkim działającymi sprzętami, takimi jak pralka lodówka, kuchenka, żelazko. Bardzo sympatyczni właściciele mieszkania, którzy jak się na miejscu okazało nazywają się tak samo jak nasze bliźniaki – Vittoria i Francesco! Specjalnie dla nas wstawili dwa łóżeczka dla dzieci, a w dniu odlotu mogliśmy zostać w mieszkaniu aż do wyjazdu na lotnisko tj. do 18:00, mimo, że w ofercie godzina wymeldowania to 11:00.

A taki widok mieliśmy z naszego tarasu…

7 powodów, dla których warto wybrać się do Alghero

1. Niepowtarzalny klimat południowego miasteczka

Spacer po historycznym centrum, pełnym uroczych, wąskich uliczek to jedna z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić po przybyciu do Alghero. Niemal nietknięte nowoczesnością, otoczone murami obronnymi stare miasto zachowało wiele śladów hiszpańskiej dominacji. Znajduje się tu ciąg brukowanych uliczek i budynków w stylu katalońskim. Klimat tego miejsca tworzą urokliwe kamieniczki, kameralne place, oraz port usytuowany w samym centrum. Pełno tu wąziutkich ulic, suszącej się bielizny na fasadach domów, lekko sypiących się kamienic z kolorowymi okiennicami, w których nie brakuje klimatycznych kawiarni. Historyczne zabytki i budowle znajdują się w centrum starego miasta.

2. Wieże i mury obronne

Mury otaczające miasto i wieże obronne są głównym dziedzictwem historycznym z czasów aragońskich i hiszpańskich. Można je spotkać przypadkiem idąc w kierunku Alguer Vella, historycznego centrum miasta, ale prawdziwym punktem wyjścia do zwiedzania wież jest imponująca Wieża Porta Terra.

Podczas spaceru po murach obronnych przeplatających się z imponującymi wieżami San Giacomo, San Giovanni, La Maddalena i Vincenzo Sulis, które podtrzymują obronną część fortecy można podziwiać widok na całe miasto.

3. Zabytki sakralne

Najważniejszymi sakralnymi zabytkami w Alghero są Kościół św. Franciszka oraz Katedra Najświętszej Maryi Panny.

Kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco)

Kościół św. Franciszka znajdujący się w sercu starego miasta. Prezentuje on architektoniczny gotyk kataloński, odzwierciedlający odległą dominację epoki aragońskiej. Posiada on wszystkie cechy XVI-wiecznych hiszpańskich kościołów, a raczej kataloński z piaskowcową strukturą. Zbiór drewnianych ikon znajdujących się w kościele sprawiają, że naprawdę zasługuje na wizytę. Jest to jeden z najważniejszych przykładów architektury późnego gotyku i renesansu na Sardynii. Wnętrze ma wspaniały marmurowy ołtarz. Drewniany posąg biczowania Jezusa i posąg św. Franciszka przyciąga pielgrzymów do modlitwy w chłodnych cieniach kościoła. Na zewnątrz znajduje się urokliwa dzwonnica. Jest to jedyny kościół w Alghero, który raz dziennie ma Msze Święte w języku katalońskim. Pozostałe msze odprawiane są po włosku.

Katedra Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria)

Katedra Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych kościołów w Alghero. Jest to kościół katedralny diecezji Alghero-Bosa. Kościół został wzniesiony w XVI wieku i znajduje się w historycznym centrum miasta, pomiędzy placem miejskim a murami obronnymi. Wnętrze jest podzielone na trzy nawy z 6 kaplicami, wszystkie ozdobione architekturą barokową zdobioną drewnianą absydą i obrazami przywołującymi sztukę hiszpańską. Cztery kolumny w stylu neoklasycznym, witają gości przy głównym wejściu. Ołtarz wykonany jest ze szlachetnego marmuru z Carrary.

4. Wyśmienite jedzenie i doskonałe wino.

Elementy historii i tradycji można odnaleźć w lokalnej kuchni, wciąż wykazującej wpływy z hiszpańskich tradycji.

W Alghero znajduje się wiele lokalnych restauracji i trattorii. Zarówno mięso, jak i ryby są pozyskiwane lokalnie i zmieniają się zgodnie z połowem tego dnia i w zależności od sezonu. Śródziemnomorskie zioła i lokalne wino są również ważnymi składnikami gotowania.

Tradycja kulinarna Alghero opiera się głównie na rybach i skorupiakach. Alghero słynie ze Spaghetti al Bogamarì (Spaghetti z jeżowcami). Miąższ jeżowca morskiego, o charakterystycznym czerwono-pomarańczowym kolorze, jest spożywany niemal na surowo, aby nie stracić intensywności smaku.

5. Piękne plaże w Alghero

W Alghero i jego najbliższym sąsiedztwie znajduje się mnóstwo małych, otoczonych roślinnością zatoczek, gdzie długie, białe, piaszczyste plaże są obmywane przez krystalicznie czyste wody.

Najbardziej znane plaże, takie jak Lido di San Giovanni i Maria Pia, znajdują się w północnej części miasta.

20 minut spacerem od centrum Alghero znajduje się otoczona pięknymi sosnami piniowymi, dającymi niesamowity klimat i cień plaża Maria Pia (Spiaggia di Maria Pia). Sosnowy lasek w połączeniu z drobniutkim, białym piaskiem i bajecznie turkusową wodą czynią ją jedną z 10 najpiękniejszych plaż we Włoszech.

Jedną z najbardziej znanych plaż w okolicy jest przepiękna plaża Le Bombarde, znajduje się w parku przyrody Porto Conte. Kolejną uroczą plażą jest Lazzaretto z białym drobnym piaskiem i atrakcyjnymi małymi zatoczkami.

Lista lokalnych plaż jest zdecydowanie długa. Jeśli masz czas, to zalecamy, aby odwiedzić wszystkie z nich, zaczynając od portu Alghero. Większość plaż jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na płytkie wody, łatwy dostęp, bary, restauracje znajdujące się bezpośrednio nad morzem. Z Alghero kursuje tzw. Beach Bus, zatrzymujący się na wszystkich plażach w okolicy. Kupując całodzienny bilet za 5 Euro można bez ograniczeń przemieszczać się pomiędzy plażami.

6. Muzeum Korali

Tradycja związana z wydobyciem i przetwórstwem koralowców na obszarze Alghero sięga czasów starożytnych. Z głęboko zakorzenionej tradycji rzemiosła do dziś w lokalnych pracowniach powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Ponieważ sardyński kurort chciał dzielić się wspaniałą i pełną pasji sztuką, utworzono w Alghero Muzeum Korali, mieszczące się w pięknej Villa Costantino. Można w nim podziwiać najbardziej znaczące i cenne dzieła, oraz odtworzyć historię, kulturę i legendy związane z cennym Czerwonym Złotem Alghero.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie Sardynia – 3 rzeczy, które warto wiedzieć o czerwonym koralu z Alghero.

7. Przylądek Capo Caccia i Grota Neptuna

Cała okolica została obdarzona zapierającymi dech w piersiach widokami i uroczą przyrodą.

Przylądek Capo Caccia to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć w okolicy Alghero. To dziewiczy i urokliwy krajobraz oddający atmosferę całego Morza Śródziemnego. Można podziwiać spektakularne kolory morza, które zmieniają się między intensywnym niebieskim i turkusowym, podczas gdy fale rozbijają się o skaliste klify.

Wyruszając łódką z portu w Alghero, mamy możliwość zobaczenia imponujących klifów od strony morza.

Miejscem, które trzeba zobaczyć w Algero jest Grota Neptuna (Grotte di Nettuno) – jedna z największych jaskiń morskich we Włoszech. Do jej wnętrza prowadzą 656 schody przylegające do zachodniego grzbietu przylądka Capo Caccia. Można także dostać się do jaskini od strony morza. Z portu w Alghero regularnie odpływają statki wycieczkowe oferujące przy okazji spektakularne widoki na klify. W jaskini przychodząc poprzez labirynt stalaktytów i stalagmitów oglądamy formacje wapienne sprzed około dwóch milionów lat. Więcej informacji we wpisie Grota Neptuna | interaktywne panoramy 360° | atrakcje Sardynii

Zapewne istnieje wiele innych dobrych powodów, aby odwiedzić Alghero i okoliczne tereny. Jeżeli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy już tam byli, podziel się z nami swoimi wskazówkami w komentarzu pod wpisem.

Jakie pamiątki przywieźć z Alghero?

Biżuteria koralowa

Alghero szczyci się długą tradycją związaną z przetwarzaniem cennego “Czerwonego złota”, czyli korali Morza Śródziemnego. Głębiny w jego okolicy obfitują w koral szlachetny, uważany za jeden z najlepszych na świecie. Naszyjnik lub bransoletka jest świetną pamiątką z wyjazdu na Sardynię, przypominającą o cudownym czasie tam spędzonym.

Kora z dębu korkowego

Dęby korkowe to wielka w świecie rzadkość. Ok 10% światowej produkcji korka ma miejsce na Sardynii, co stawia ją na drugim miejscu na świecie. Dęby te występują również w Portugalii (50% produkcji korka), Hiszpanii, oraz w północnej Afryce. W sklepach z pamiątkami bez problemu znajdziemy różnej wielkości kawałki kory.

Lokalne sery i wina

Wyjątkowe i smakowite sardyńskie sery stanowią doskonałą pamiątkę lub prezent, który można zabrać do domu. Ser z mleka owczego – Pecorino sardo jest bez wątpienia najsłynniejszym z sardyńskich serów. Pecorino sardo wraz z pecorino romano i fiore sardo są produktami regionalnymi chronionymi przez prawo unijne – uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO). Silne letnie słońce, pachnące pastwiska porośnięte śródziemnomorskimi ziołami i tradycyjne metody produkcji, przyczyniają się do wyjątkowości sardyńskiego sera.

CIEKAWOSTKA

Włochy mają jeden z najwyższych wskaźników długości życia na świecie, przy czym najwięcej stulatków mieszka na Sardynii. Tradycyjne sardyńskie pozdrowienie brzmi AKeA – to skrót od słów “A Kent’Annos” i znaczy mniej więcej “abyś dożył 100 lat”. W Alghero po całym mieście rozwieszone są zdjęcia sardyńskich stulatków.

Zdjęcia stulatków na Sardynii

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Alghero i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Alghero.

33 komentarze

  1. ale piękne zdjęcia:) Sardynia zachwyca na każdym kroku, na pewno wpisuję ją na listę must see, ale wiecznie coś innego wpada:) Tym razem Sycylia byłam pierwsza, może na wiosnę uda się coś upolować:)

    Ola
  2. Sardynia jest piękna! Żałuję, że podczas pobytu na wyspie nie udało mi się odwiedzić Alghero, bo pod względem historyczno-językowym jest ono bardzo ciekawym sardyńskim miastem, ale… będzie na następny raz 🙂
    Z Sardynii polecam też przywieźć na pamiątkę bottargę, lokalne ciasteczka (koniecznie te z migdałami i słodką ricottą) oraz mirt 🙂

  3. Cudowny wpis – fantastyczne zdjęcia i mega ciekawe propozycje! Alghero zaskakuje na każdym kroku. Właśnie planuję tegoroczny wypad w tamte strony, a dzięki Tobie nabrałam jeszcze większej motywacji, aby przeżyć niezapomniane emocje 🙂 . Pozdrawiam i życzę kolejnych niezapomnianych przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *