Atrakcje turystyczne San Marino. Co warto zobaczyć w San Marino?

 

Najjaśniejsza Republika San Marino to miejsce które musi zobaczyć każdy, kto kocha bajkowe panoramy. Widok rozciągający się z góry przyprawia o szybsze bicie serca.

 

 

San Marino jest niewielką enklawą na terytorium Włoch położoną malowniczo w masywie Apeninów, kilka kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Ten maleńki kraj jest oazą zieleni i idealnym miejsce na relaks.

 

 
Dojazd do San Marino z Rimini
 

 

 

Do San Marino łatwo jest dojechać z głównych miast na północy Włoch, takich jak Rimini (30 minut), Bolonia (1,5 godziny) czy Florencja (2,5 godziny) autobusem lub wypożyczonym samochodem.

 

Jego nazwa pochodzi od imienia słynnego kamieniarza Św. Marinusa, który w IV wieku uciekł przed rzymskim cesarzem Dioklecjanem na górę Monte Titano (749 metrów n.p.m). Tam zbudował mały kościół i założył wspólnotę chrześcijańską. Szczyt ten stał się zalążkiem późniejszego miasta i państwa. Oficjalną datą powstania Republiki jest 03 wrzesień 301 roku co czyni ją jedną z najstarszych republik na świecie!

 

Dominuje tu stara zabudowa z bardzo wąskimi uliczkami i renesansowymi kamienicami. W miasteczku zachowały się ruiny budowli, wiele średniowiecznych domów, placów i fortyfikacji.

 

 

Atrakcje turystyczne San Marino. Co warto zobaczyć w San Marino?

 

Atrakcje turystyczne San Marino. Co warto zobaczyć w San Marino?

 

 

Zakupy w sklepach bezcłowych w San Marino

 

 

San Marino - atrakce turystyczne

 

San Marino - dojazd, informacje praktyczne, atrakcje turystyczne.

 

 

San Marino z dzieckiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Uliczki i sklepy w San Marino. Atrakcje turystyczne San Marino. Co warto zobaczyć w San Marino?

 

 

 

 

 

Prima Torre (Pierwsza Wieża)

Na szczytach Monte Titano znajdują się 3 twierdze pełniące dawniej funkcje obronne. Zamek La Rocca Guaita, zwany także Prima Torre (Pierwsza Wieża), jest najstarszą twierdzą zbudowaną w XI wieku. W XV wieku nadano jej obecny kształt. Pełniła ona funkcję warowni oraz więzienia. To najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny zabytek republiki San Marino.

 

Zamek La Rocca Guaita, zwany także Prima Torre (Pierwsza Wieża) to najbardziej znana atrakcja w San Marino

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druga Wieża (La Rocca Cesta)

Drugą Wieżą (La Rocca Cesta) jest najwyższą z trzech wież zbudowaną w XIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się muzeum św. Marinusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieża Trzecia (La Rocca Montale)

Wieża Trzecia (La Rocca Montale) jest najmniejszą z trzech wież i została zbudowana w XIV wieku. Obecnie jest zamknięta dla zwiedzających.

 

 

 

Jedzenie w restauracji z tak niesamowitym widokiem to podwójna przyjemność.

 

 

 

Plac Wolności (La Plazza della Liberta)

Kolejnym ważnym miejscem w San Marino jest Plac Wolności (La Plazza della Liberta) w którego centrum znajduje się Pałac Rządowy (Palazzo del Governo) będący miejscem wszystkich uroczystościach publicznych oraz siedzibą głównych organów instytucjonalnych i administracyjnych republiki. Nad ratuszem góruje wieża zegarowa z mozaiką przedstawiającą postacie Św. Marinusa, Św. Agaty i Św. Leona. Plac Wolności (Piazza della Liberta) zdobi Statua Wolności – biała rzeźba zaprojektowana przez Stefano Gallettiego, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Republiki San Marino.

 

Plac Wolności (La Plazza della Liberta)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazylika Świętego (Basilica del Santo) i Kościół Św. Franciszka (Chiesa di San Francesco)

Będąc w San Marino warto obejrzeć także Bazylikę Świętego (Basilica del Santo) zaprojektowaną przez architekta Antonio Serra z Bolonii z relikwiami Świętego Marinusa, której wnętrze składa się z trzech naw i siedmiu ołtarzy, Kościół Św. Piotra (Chiesa di San Pietro), oraz najstarszą świątynię w mieście – Kościół Św. Franciszka (Chiesa di San Francesco) z 1361 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do San Marino warto udać się także na zakupy w sklepach bezcłowych. Pomimo jego małych rozmiarów, kraj oferuje setki modnych sklepów i butików, oraz centrów handlowych (Atlante i Azzurro). San Marino słynie także ze sklepów z alkoholem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

3 Comments
Anna J. 16 listopada 2017
| |

Słyszałam dużo o tym miejscu ale jeszcze tam nie dotarłam. Po Norwegii to Włochy kraj który uwielbiam 🙂

monika jall 25 października 2015
| |

Widoki naprawde przepyszne, wybieram sie… kiedys. Na razie podziwiam.