Grota Neptuna | interaktywne panoramy 360° | atrakcje Sardynii

[Ze względu na duży rozmiar zdjęć wykonanych w technologii 360 stopni proszę, zatrzymaj się tu na 5-10 sekund,
aby zdjęcia poniżej mogły się swobodnie załadować]

 

 

Grota Neptuna w Alghero

 

 

Grota Neptuna (Grotte di Nettuno) to jedna z największych jaskiń morskich we Włoszech. Ta pokryta stalaktytami i stalagmitami przepastna formacja, której wiek szacuje się na 130 milionów lat, stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Sardynii.

 

Legenda głosi, że w XVIII wieku pewien sardyński rybak zauważył wejście do jaskini około metra ponad poziomem morza, a gdy był już w stanie wejść do wnętrza był zdumiony pięknem tego miejsca. Położenie, piękno i fakt, że do jaskini można dotrzeć tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, przyczyniło się do powiązania tego naturalistycznego cudu z rzymskim bogiem mórz – Neptunem.

 

Jak dotrzeć do Groty Neptuna?

Do wnętrza jaskini można dostać się na dwa sposoby. Ze szczytu klifu do groty prowadzą schody znane jako „Escala del cabirol” czyli “koźle schody” z 1954 roku. To ponad 650 schodów przylegających do zachodniego grzbietu przylądka Capo Caccia. Gdy woda jest spokojna do wnętrza jaskini można dostać się także łodzią. Z portu w Alghero regularnie odpływają statki wycieczkowe oferujące przy okazji spektakularne widoki na klify.

 

Informacje praktyczne:

– W sezonie grota jest dostępna dla zwiedzających od 9.00 do 19.00, od 18 września do końca października od 9.00 do 18.00, natomiast od listopada do marca od 10.00 do 15.00.

– Wejście do Groty Neptuna jest płatne. Bilet normalny kosztuje 13 euro, bilet ulgowy 7 euro

– Do groty można dopłynąć łódką z portu w Alghero. Koszt to ok 15 euro w zależności od przewoźnika.

 

przylądek Capo Caccia

 

 

Wejście do Groty Neptuna

 

 

Schody „Escala del cabirol” prowadzące do Groty Neptuna

 

 

Zwiedzanie Groty Neptuna

Cała jaskinia mierzy ponad 4 kilometry długości, jednak ścieżka wewnątrz groty udostępniona zwiedzającym wynosi zaledwie 580 metrów. Zwiedzanie jaskini trwa około godziny. Oprócz gości z całego świata, jaskinia jest wielką atrakcją dla speleologów, którzy mają dostęp do jej najtajniejszych zakamarków.

Po wejściu do jaskini, prowadzącym poprzez labirynt stalaktytów i stalagmitów, przemieszczamy się po „domu Neptuna” z jednej sali do drugiej oglądając formacje wapienne sprzed około dwóch milionów lat. W jaskini znajduje się biała piaszczysta plaża, podziemne słone jezioro Lamarmora i cztery olbrzymie sale.

 

Słone jezioro Lamarmora w Grocie Neptuna w Alghero

 

Słone jezioro Lamarmora w Grocie Neptuna w Alghero

 

 

Na początku krótkim zejściem dochodzimy do Hall of the Ruins – sali, która swą nazwę zawdzięcza spustoszeniu dokonanemu przez odwiedzających w XIX wieku, ozdobionej dużymi stalaktytami. Następnie przechodzimy do centralnej sali, zwanej Salą Pałacową (Sala della Reggia), za sprawą wspaniałych przestrzeni z kalcytycznymi kolumnami, z których najwyższa, 18-metrowa kolumna, wznosi się do sklepienia tworząc dwa spektakularne łuki. Dalej, wysoka na dziewięć metrów linia kolumn prowadzi do 120-metrowego podziemnego słonego jeziora Lamarmora, ze stalagmityczną kolumną pośrodku i wysokimi misami zawierającym świeżą wodę. Na dnie jeziora znajduje się formacja stalagmitów zwana Choinką. Jezioro kończy się piaszczystą plażą zwaną “dei Ciottolini”, ponieważ kiedyś tworzyły ją kamyki.

 

Organy w Grocie Neptuna w Alghero

 

Zwiedzanie Groty Neptuna w Alghero

 

Grota Neptuna w Alghero - atrakcje Sardynii

 

Stalaktyty i salagmity w Grocie Neptuna

 

Za nią znajduje się Sala Organowa, zwana również Salą Smitha, na cześć angielskiego kapitana, który rozpoczął eksplorację jaskini na początku XIX wieku. W jej centrum znajduje się wysoka kolumna zwana Wielkimi Organami, której odlewy przypominają piszczałki organowe. Powyżej znajduje się Tribuna della Musica – rodzaj balkonu, z którego można podziwiać Pałac Królewski i jezioro Lamarmora. Sala delle Trine e dei Merletti to ostatnie “pomieszczenie” domu boga mórz.

 

 

 

Reżyser Sergio Martino wybrał Grotę Neptuna jako plan zdjęciowy dla filmu „Wyspa ludzi-ryb” („ L’isola degli uomo pesce”) w 1978 roku.

 

 

Po wyjściu z groty zrobiliśmy jeszcze rundkę pośród spektakularnych klifów. To niewątpliwie zaleta wycieczki statkiem z portu w Alghero.

 

 

wycieczki statkiem z portu w Alghero

 

Wycieczki statkiem z portu w Alghero do Groty Neptuna

 

Klify na półwyspie Capo Caccia w Alghero

 

Rejsy statkiem po Sardynii

 

Alghero - rejsy z firmą Navisarda

 

Navisarda Alghero

 

POWIĄZANE WPISY

This article has 18 Comments

  1. Byłam na Sycylii, teraz coraz bardziej kusi mnie Sardynia – szczególnie jak widzę takie zdjęcia. Lubię zaglądać do różnych grot i jaskiń, więc Grotę Neptuna koniecznie muszę odwiedzić jak już wyląduję w tamtych okolicach! Dzięki za podpowiedź 🙂

  2. Na zdjęciach jaskinia wygląda po prostu bajecznie! Przyznaję, że nie wiedziałam, że na Sardynii są takie piękne miejsca. Ta wyspa zawsze kojarzyła mi się tylko z plażami 😉

  3. Miejsce naprawdę cudowne. Zdjęcia w 3D genialny pomysł można poczuć się tak, jakbym tam była. Niesamowite wrażenia i ukłon w stronę natury. Tylko ona potrafi stworzyć tak cudowne rzeczy, że zapiera nam dech w piersiach. Pozdrawiam

  4. Do niedawna rozważałam dotarcie do groty autobusem z Alghero, ale widzę, że zdjęć (szacun za te 360 stopni), że jednak warto tam dopłynąć. Zastanawia mnie, że czy można wykupić “pół” rejsu i nie wracać z powrotem – tam w okolicach są piękne klify białe. Chciałabym poeksplorować…

  5. Wow! Wow! Wow!!!
    Byłam ostatnio w Grocie Łokietka w Ojcowie i byłam zachwycona, a jak patrzę na Twoje zdjęcia, to aż mi słów brakuje. No cudownie po prostu, aż chce się tam być 🙂
    Może kiedyś będzie okazja wybrać się na Sardynię, a na razie dzięki, że chociaż na zdjęciach to pokazałeś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *