Batumi – 15 miejsc, które warto odwiedzić | dojazd, noclegi, zwiedzanie, informacje praktyczne

Batumi to serce słonecznej Adżarii i główny kurort gruzińskiego wybrzeża Morza Czarnego, ucieleśniający jedno z najbardziej nowoczesnych obliczy Gruzji. Batumi to miasto pełne wolności, gdzie stare, pokryte bluszczem dwory, mieszają się z futurystycznymi budowlami.
Długie plaże, bulwary i aleje tonące w subtropikalnej florze, wygodne hotele, kawiarnie i restauracje, w których można spróbować potraw narodowych i w pełni doświadczyć tradycji gruzińskiej gościnności to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Batumi.

Batumi to główny nadmorski kurort Gruzji i trzecie co do wielkości miasto w kraju o ponad tysiącletniej historii. Pierwsze osady na terenie nowoczesnego miasta zostały wspomniane przez Arystotelesa i Pliniusza. Na Starym Mieście starożytne mity i legendy czają się na każdym kroku. Przez wieki przedstawiciele różnych narodów koegzystowali tu, wzajemnie się wzbogacając i wnosząc coś własnego do wspólnego „kotła”. Rezultatem jest wyjątkowe Batumi – gościnne, ciepłe, niesamowicie smaczne i trochę szalone.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat władze gruzińskie poczyniły wiele wysiłków, aby przekształcić Batumi w wizytówkę współczesnej europejskiej Gruzji i pod wieloma względami całkowicie im się to udało.

Położenie geograficzne

Batumi znajduje się w południowo-zachodniej części Gruzji, w Republice Adżarii, której jest stolicą. Miasto położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego, 400 km od stolicy Gruzji – Tbilisi.

Batumi leży na nizinie Kahaber, półksiężycu rozciągającym się z północy na zachód. Główna część miasta znajduje się w naturalnej zatoce Morza Czarnego.

Batumi zachwyca turystów różnorodnością roślinności. W pobliżu miasta rosną liściaste lasy dębowe, iglaste lasy świerkowe i jodłowe, rozciągające na zboczach górskich. Ulice i bulwary Batumi ozdobione są śródziemnomorską roślinnością, wśród której dominują palmy, cyprysy, magnolie, bambusy, drzewa laurowe, cytrynowe i pomarańczowe, tuja i bukszpan.

Klimat

W Batumi panuje wilgotny podzwrotnikowy klimat. Ośrodek położony jest na tej samej szerokości geograficznej co północne wybrzeże Turcji i południe Bułgarii. Dlatego warunki pogodowe w ośrodku są podobne do warunków pogodowych w słynnych kurortach Samsun i Burgas.

Lato w Batumi jest gorące, słoneczne i długie. Sezon rozpoczyna się w maju i trwa do końca października. Średnia temperatura w lipcu wynosi 23°C, podczas gdy temperatura w ciągu dnia może osiągnąć 30°C i więcej. Bryza morska łagodzi nieco letnie upały.

Zima w na wybrzeżu jest łagodna i ciepła. Średnia temperatura w styczniu wynosi 7°C. W niektóre chłodne dni może spaść śnieg, który topnieje natychmiast przy kontakcie z ziemią.

Średnie roczne opady w kurorcie wynoszą 2100 mm. Najbardziej deszczowa pora przypada na okres od października do stycznia.

Sezon plażowania w Batumi trwa od połowy maja do końca października. Temperatura wody w tym okresie wynosi 19–27°C.

Wrzesień i początek października to tzw. „sezon aksamitny”, uważany za najlepszy okres na wakacje. Dzienne temperatury w tym czasie nie są tak wysokie, a woda w morzu jest nadal ciepła.

Wkładamy w prowadzenie bloga mnóstwo energii i czasu.
Jeśli podobają Ci się efekty, to będzie nam bardzo miło, jak postawisz nam wirtualną kawę.
Przy kawie teksty piszą się szybciej. 🙂

Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy!

Jak dostać się do Batumi?

Do Gruzji najłatwiej jest dostać się lecąc tanimi liniami Wizz Air do Kutaisi, a stąd do Batumi. W udanym scenariuszu ceny biletów lotniczych zaczynają się od 100 zł w jedną stronę, chociaż w sezonie zimowym można złapać bilety za 150 w obie strony, jeśli jest się członkiem Wizz Discount Club. Latem ceny zaczynają się średnio od 300 zł za lot w jedną stronę.

Po przybyciu do Kutaisi, trzeba być przygotowanym na czekający na lotnisku tłum taksówkarzy. Oczywiście można iść z nimi i wydać tyle samo pieniędzy, co na lot, albo poszukać innych rozwiązań. My skorzystaliśmy z usług przewoźnika Georgian Bus i polecam to rozwiązanie. Transfer można zarezerwować już w Polsce. Odjazd busa jest zsynchronizowany z przylotem. Wystarczy podczas zakupu biletu podać datę i numer naszego lotu i o nic więcej nie musimy się martwić. Tuż przy wyjściu z terminala znajduje się przystanek Georgian Bus, który zabierze nas bezpośrednio do centrum Batumi. W Batumi autobus zatrzymuje się tuż przy hotelu Batumi Radisson Blu Hotel.

Normalnie dojazd do Batumi zajmuje ok. 2 godzin. My dojechaliśmy na miejsce z nieco dłużej z powodu nieoczekiwanego postoju kierowcy, który postanowił zatrzymać się na obiad i fajkę. W sumie ani to, ani widok chodzących po ulicach krów i świń nie był dla nas zaskoczeniem, bo trochę poczytaliśmy sobie wcześniej o Gruzji i Gruzinach.

Zjazd do gruzińskiego wybrzeża Morza Czarnego z Kutaisi jest imponujący. Gęsto porośnięte lasami wzgórza Parku Narodowego Kolkheti nagle ustąpiły miejsca rozległemu krajobrazowi migoczącej wody.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Gdzie spać w Batumi?

W związku z rosnącą popularnością Batumi znalezienie noclegu nie stanowi problemu. Oferta hoteli i innych miejsc noclegowych jest tak różnorodna jak samo miasto. Batumi to raczej duże miasto, dlatego ważne jest, aby wybrać hotel w odpowiednim jego obszarze.

Ogólnie rzecz biorąc, większość zabytków, muzeów i teatrów koncentruje się w starej części Batumi. Zalety tej części miasta to dobrze rozwinięta infrastruktura, mnóstwo atrakcji, oraz bliskość dworca autobusowego.

Możemy polecić Hotel Park w którym spaliśmy. To przyzwoity trzygwiazdkowy hotel dla tych, którzy chcieliby komfortowo mieszkać na starym mieście, tuż przy Parku 6-go maja.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Booking.com

Plaża w Batumi

Batumi to nadmorski kurort, więc głównym celem przybywających tu turystów są bez wątpienia wakacje na plaży.

Całkowita długość plaży wynosi około siedmiu kilometrów. Rozpoczyna się przy Parku Cudów i biegnie prawie do lotniska Batumi.

Plaża jest bardzo szeroka, średnio 50-70 metrów, a w niektórych miejscach jej szerokości dochodzi nawet do 100 metrów, tak więc bez względu na to, ile osób na niej odpoczywa, nigdy nie jest zatłoczona.

Plaża jest kamienista na całej długości, a kamyki mogą być dość duże. Aby uniknąć dyskomfortu podczas wchodzenia do wody, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne gumowe buty, dzięki którym czas na plaży będzie znacznie przyjemniejszy.

Woda na plaży jest głęboka. Już kilka metrów od brzegu sięga do klatki piersiowej lub szyi, dlatego dzieci powinny kąpać się pod czujnym okiem rodziców.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

„Batumi, herbaciane pola Batumi” – ten fragment piosenki „Batumi” wykonywanej w latach 60-tych przez zespół Filipinki zna chyba każdy. Trzeba przyznać, że nawet po latach ten spokojny i sentymentalny kawałek, wyzwala pragnienie odwiedzenia Batumi, wpatrywania się w jego “herbaciane pola” i wsłuchania się w „dźwięk cykad”. Jeśli jednak ktoś wybiera się do Batumi, by zobaczyć herbaciane pola, to może się rozczarować. Gdzieniegdzie zostały jeszcze małe poletka, ale w Batumi nie uprawia się już herbaty. Na szczęście dla wszystkich fanów Filipinek miasto ma o wiele więcej do zaoferowania.

TOP atrakcje Batumi – 15 miejsc, które trzeba zobaczyć!

1. Bulwar Batumi

Bulwar Batumi to wspaniały, wysadzany palmami deptak biegnący tuż nad brzegiem Morza Czarnego.

Jego budowa została rozpoczęta w 1881 roku. Kilka lat temu bulwar został przedłużony o nowoczesny odcinek według projektu hiszpańskiego architekta, a jego całkowita długość wynosi dzisiaj około 7 km. Dzięki licznym kawiarenkom, restauracjom, ale także za sprawą fascynujących rzeźb współczesnych licznych i charakterystycznych ławek oraz tak zwanych tańczących fontann Bulwar Nadmorski należy do najbardziej znanych obiektów turystycznych w mieście.

Na każdym kroku znajdują się tu place zabaw, parki tematyczne, rzeźby współczesnych architektów, kawiarnie i restauracje w pobliżu plaży. Można spacerować, opalać się, oddychać świeżym morskim powietrzem, siedzieć w kawiarni, czytać lub słuchać muzyki. Wzdłuż promenady można zobaczyć największe osiągnięcia współczesnej architektury Batumi, a przechodząc kilkaset metrów w głąb lądu, znajdziemy się w starych, zabytkowych dzielnicach. Warto wybrać się na wieczorny spacer piękną promenadą, aby cieszyć się oświetleniem luksusowych hoteli, podziwiać poruszające się rzeźby „Ali i Nino”, patrzeć na tańczące fontanny i pochłaniać całą magię atmosfery wieczornego Batumi.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

2. Park Cudów

Spacer nadmorskim bulwarem zaprowadzi nas do Parku Cudów. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Batumi. Podczas przebudowy w latach 2007–2013, to wcześniej całkowicie zaniedbane miejsce zostało odrestaurowane. Najciekawszą rzeczą jest koło diabelskie o wysokości 55 metrów, pobliska Wieża Alfabetyczna i rzeźba „Ali i Nino”.

Znajdująca się w Parku Cudów Latarnia morska, zbudowana w 1882 roku, przez wiele lat ułatwiała żeglugę statkom w porcie Batumi. Kiedyś latarnia znajdowała się na samym końcu przylądka, wystającego daleko w morze. W trakcie tworzenia Bulwaru Batumi naniesiono dużą ilość ziemi. Dziś, dzięki lokalizacji latarni morskiej, można wyraźnie zobaczyć, jak daleko morze zostało odsunięte od zabudowań.

3. Rejs statkiem o zachodzie słońca

W Batumi, podobnie jak w większości nadmorskich kurortów, zostaliśmy zapraszani ze wszystkich stron na wycieczkę łodzią. Gdzie jak gdzie, ale w Batumi warto skorzystać z okazji i to nie tylko dlatego, że jest to miasto położone nad morzem lub ze względu na jego oszałamiającą panoramę. Batumi to tętniące życiem miasto. Rejs łodzią to idealna okazja, by uciec od chaosu i zobaczyć je z zupełnie innej perspektywy.

Szczerze mówiąc rejs całkowicie przekroczył nasze początkowe oczekiwania. Oczywiście spodziewaliśmy się przyjemnego rejsu, ale dostaliśmy o wiele więcej. W pewnym momencie całe doświadczenie wydawało się surrealistyczne. Rejs po Morzu Czarnym, na pokładzie praktycznie my sami, w tle muzyka z Gry o Tron, zachód słońca nad niesamowicie oświetlonym miastem. Widoki na plażę, Park Cudów i całą panoramę były oszałamiające! W pewnym momencie całkiem odlecieliśmy, gdy stado delfinów zaczęło skakać tuż przy naszej łodzi. Niezapomniane, trudne do opisania doznanie. Chyba nie wiedziałem, jak niesamowity może być rejs statkiem po morzu. Bardzo polecam go każdemu, kto będzie miał przyjemność odwiedzić Batumi. Jeśli podróżujesz z ukochaną osobą, wycieczka łodzią zapewni wakacjom wyjątkową iskierkę romansu.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

3. Rzeźba „Ali i Nino”

Rzeźba „Ali i Nino”, zainstalowana na promenadzie w Batumi, stała się symbolem miłości, zdolnej do przekraczania granic i uprzedzeń. Ruchoma instalacja ucieleśnia ideę wzajemnego przyciągania mężczyzny i kobiety i ich jedności pomimo trudności życiowych.

Gruzińska artystka i rzeźbiarka Tamara Kvesitadze zainspirowała się powieścią „Ali i Nino” Kurbana Saida, azerskiego pisarza, dziennikarza i orientalisty, chrześcijanina nawróconego na islam, do stworzenia futurystycznego arcydzieła. Książka poświęcona jest tragicznemu losowi azerskiego muzułmanina Ali Khana Shirvanshira i chrześcijańskiej gruzińskiej księżniczki Nino Kipiani. Wzruszająca i piękna historia opowiada o zderzeniu różnych kultur i nieśmiertelnej miłości.

Historia miłosna Ali i Nino
Chłopiec i dziewczynka zakochali się od pierwszego wejrzenia, kiedy byli uczniami liceum, ale krewni Nino byli przeciwni małżeństwu z muzułmaninem. Mimo protestów rodziny Ali poślubił córkę gruzińskiego księcia. Wydawało się, że parę czeka świetlana przyszłość, pomimo różnicy w postrzeganiu świata z powodu wiary i wychowania, jednak historia wpłynęła na ich los.
Powieść rozgrywa się na Kaukazie i Iranie na tle epokowych wydarzeń – I wojny światowej, rewolucji, zamieszek, upadku imperium rosyjskiego, walki o niepodległość Azerbejdżanu, dojścia do władzy bolszewików i stłumienia centrów narodowego oporu.
Dramatyczna relacja kochanków jest pełna sprzeczności religijnych i etnicznych, a także trudnych czasów, w których żyją bohaterowie. Ale ich miłość nie zna barier i dowodzi, że możliwy jest związek między ludźmi wyznającymi różne tradycje islamu i chrześcijaństwa, Wschodu i Zachodu. Narracja prowadzona jest w imieniu głównego bohatera, który zapisuje swoje myśli i bieżące wydarzenia w pamiętniku. Pod koniec powieści Ali umiera, a Nino znika bez śladu z córką.

Awangardowy ruchomy pomnik symbolizuje skomplikowaną relację kochanków: pragnienie siebie, krótką chwilę spotkania i przymusową separację. Dwie postacie o wysokości 7 m wykonane są z metalowych płyt ze szczelinami, co pozwala im połączyć się w jedną całość. Cały cykl ruchu obu postaci trwa 10 minut. Rzeźbę najlepiej obejrzeć wieczorem, gdy wraz z nadejściem zmierzchu włączają się kolorowe neony, tworząc spektakularna grę świateł i cieni.

Wcześniej cokół znajdował się na samym brzegu wody, ale z powodu fal i rozprysków zaczął się zapadać, dlatego postanowiono przenieść konstrukcję 50 m w głąb bulwaru, a podstawę ogrodzono przeźroczystą barierą.

Kompozycja rzeźbiarska zyskała uznanie krytyków sztuki na Biennale Sztuki w Wenecji i znalazła się na liście „10 najromantyczniejszych zabytków świata”. Model dynamicznego pomnika był wielokrotnie pokazywany w galeriach w Europie i USA i zyskał światową sławę.

Autorka projektu pochodzi z Tbilisi. Przez pewien czas Tamara Kvesitadze mieszkała we Włoszech, a następnie przeniosła się do Ameryki, gdzie teraz pracuje i tworzy nowe dzieła artystyczne. Początkowo obiekt artystyczny nazywał się „Mężczyzna i Kobieta”, ale potem otrzymał imiona bohaterów historii miłosnej. Powieść, która stała się bestsellerem w 1937 roku, została przedrukowana ponad 100 razy w tłumaczeniach na 33 języki, a w 2015 roku została zekranizowana. Film został wydany pod nazwą „Ali i Nino”, światowa premiera brytyjskiego filmu odbyła się na międzynarodowym festiwalu filmowym „Sundance”. W 2016 roku spektakl oparty na książce został wystawiony w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Baku, a praca reżysera i aktorów wywołała entuzjastyczne recenzje widzów i krytyków.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

4. Wieża alfabetyczna

Wieża alfabetyczna to unikalna struktura architektoniczna położona w pobliżu plaży miejskiej. Na konstrukcji znajdują się 33 litery alfabetu gruzińskiego. Każda litera ma wysokość 4 metrów. Alfabet gruziński jest unikalny i nie ma odpowiedników. Pismo gruzińskie należy do 14 najstarszych alfabetów świata. Litery o zaokrąglonych i gładkich konturach wyglądają jak wzór artystyczny. Co ciekawe, w alfabecie gruzińskim nie ma wielkich liter. Alfabet gruziński znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wysoka na 130 metrów wieża przypomina strukturę DNA. To podobieństwo w architekturze symbolizuje język gruziński jako kod genetyczny narodu.

Wraz z rzeźbą „Ali i Nino” należy do współczesnej sztuki Gruzji i tworzy nowe oblicze Batumi w „Parku Cudów”, w którym zainstalowano jeszcze kilka małych rzeźb. Obiekt jest jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Batumi.

Wieża alfabetyczna w Batumi pojawiła się stosunkowo niedawno – w 2012 roku. Autorem projektu jest hiszpański architekt Alberto Domingo Cabo (wybitny Hiszpan był także głównym architektem budynku parlamentu gruzińskiego w Kutaisi oraz budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tbilisi).

Według pierwotnego planu wieża miała być nie tylko pomnikiem, ale także strukturą funkcjonalną. Zaplanowano otwarcie studia telewizyjnego, platformy widokowej, obserwatorium i restauracji obracających się wokół własnej osi. Obecnie w budynku znajduje się tylko restauracja.

Wieża alfabetyczna znajduje się u wybrzeża Morza Czarnego, w północnej części miejskiej promenady w Batumi. 150 metrów na wschód od wieży znajduje się latarnia morska w Batumi, na południe – bulwar Batumi. Dlatego z wysokości wieży otwierają się oszałamiające panoramy – z jednej strony na Morze Czarne, z drugiej na miasto.

Na szczyt wieży przenosi turystów winda. Wstęp na wieże kosztuje 10 GEL. Winda zabiera turystów na pierwszy poziom, po czym trzeba przesiąść się do drugiej windy, która dostarczy nas na taras widokowy na górze. Zamiast ścian w windzie są nieco zaciemnione szyby.

Podświetlana konstrukcja wygląda znacznie bardziej imponująco wieczorem niż w ciągu dnia. Osobom chcącym podziwiać panoramę miasta z góry polecam jednak wjechać na wieżę w ciągu dnia. My wjechaliśmy po zmroku. Miało to swój urok i nie żałujemy naszego wyboru, ale pomimo półmroku panującego na górze, odbicie w szybach mocno ograniczało widok na miasto.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

6. Budynek Uniwersytetu Technologicznego w Batumi

Gruzińskie Batumi, zwane „Czarnomorskim Singapurem”, jest pełne niezwykłych rozwiązań architektonicznych. To tutaj pojawił się pierwszy na świecie wieżowiec z diabelskim młynem zainstalowanym na 27 piętrze, na wysokości 100 metrów.

Pierwotnie w tym najwyższym na Kaukazie 200-metrowym wieżowcu miała znajdować się Czarnomorski Uniwersytet Technologiczny. Budynek zbudowano w 2012 roku, według projektu młodego gruzińskiego architekta Davida Gogiczaiszwilego. Ten gruzińsko-amerykański uniwersytet z nauczaniem języka angielskiego miał wydawać dyplomy o międzynarodowym standardzie, jednak nigdy nie został otwarty.

Przez kilka lat 36-piętrowy budynek stał pusty, dopóki w 2015 roku nie został sprzedany na aukcji za 25 milionów dolarów. Nabywcą nietypowego wieżowca była firma budowlana RED-Co (Real Estate Development Company), należąca do Celwood Investment Limited z siedzibą w Belize.

7. Fontanna czaczy

Fontanna, z której wypływała prawdziwa czacza, znajduje się przy promenadzie w kurorcie Batumi. Oryginalna konstrukcja to wieża z fontanną.

Chacha to gruziński mocny napój alkoholowy otrzymywany z zacieru na bazie winogron. Chacha należy do klasy brandy winogronowej. Jest produkowana zarówno w domu, jak i w produkcji przemysłowej. Więcej na temat czaczy i innych gruzińskich alkoholi dowiesz się wpisu Jaki alkohol pije się w Gruzji? Najpopularniejsze gruzińskie trunki.

Wieża czaczy w Batumi została zbudowana w 2012 roku na wzór innej wieży, która stała w porcie miasta ponad 100 lat temu, na początku XX wieku. Konstrukcja składa się z jednej wysokiej wieży i 4 małych, 5 metrowych wieżyczek.

Wysokość wieży czaczy wynosi 25 metrów. Wokół konstrukcji znajdują się 4 dystrybutory z kranikami, które pomagały nabrać czaczę. Na wysokości 18 metrów znajduje się zegar, dlatego miejscowi nazywają ją również „wieżą zegarową”.

Niektórzy twierdzą, że jeden przedsiębiorca zbudował wieżę czaczy, aby reklamować swoje produkty. Ale w rzeczywistości pomysł został wymyślony i wdrożony przez lokalne władze miasta w celu przyciągnięcia turystów, popularyzacji narodowego napoju i pomocy gruzińskim producentom w reklamie ich produktów. Burmistrz miasta i przedstawiciele rządu Autonomicznej Republiki Adżarii wzięli udział w ceremonii otwarcia. Budowa fontanny czaczy kosztowała około 500 tysięcy dolarów.

Podczas otwarcia ogłoszono, że czacza wypłynie z fontanny tylko jeden dzień w tygodniu o 19:00 przez 10-15 minut. Według turystów czas włączania się fontanny z czaczą zmieniał się regularnie. Podobno okresowo zmieniał się również producent trunku, aby ludzie przychodzący do fontanny mieli okazję spróbować różnych rodzajów czaczy.

Obecnie, ta popularna wśród mieszkańców i turystów atrakcja, jest zamknięta. Rzeczywiście, po 3 latach funkcjonowania, w 2015 roku, fontanna czaczy została zamknięta z powodu awarii. Do tej pory nie uruchomiono jej ponownie. Podobno wcześniej można było wejść na taras widokowy, z którego roztaczał się widok na miasto i nadmorski bulwar, ale teraz wszystkie drzwi wieży są zamknięte.

Pomimo faktu, że fontanna czaczy w Batumi nie działa i nie spełnia swojej pierwotnej pierwotnej funkcji, wieża nadal znajduje się na liście najpopularniejszych miejsc w Batumi.

Jak dostać się do fontanny czaczy?

Wieża czaczy znajduje się przy ulicy Jakob Gogebashvili 4, między terminalem morskim, klubem jachtowym, gruzińską wieżą alfabetyczną i diabelskim młynem.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

8. Stare miasto w Batumi

State miasto to najpopularniejsza turystycznie część miasta. Została zbudowana w XIX wieku, a dziś jest całkowicie odnowiona. Obszar ten jest uważany za kulturalne i historyczne centrum Batumi, w którym koncentrują się najważniejsze atrakcje miasta.

Tutaj ponad 150-letnie obiekty architektoniczne współistnieją z nowoczesnymi budynkami o dziwnych formach i różnych stylach. Uzupełniają je małe przytulne kawiarnie, restauracje, sklepy i sklepy rzemieślnicze. Na starym mieście znajduje się szeroki wybór luksusowych hoteli, niedrogich hosteli i pensjonatów.

Stare miasto znajduje się w północnej części Batumi, w odległości kilka minut spacerkiem od Morza Czarnego i portu. Północna granica dzielnicy przylega do alei Rustaveli, granica zachodnia – do ulicy Gogebashvili, granica południowa biegnie wzdłuż ulicy Czawczawadze, a granica wschodnia przylega do ulicy Barataszwili.

9. Plac Piazza

Plac Piazza położony jest w pobliżu ratusza, został otwarty w 2010 roku. Autor projektu, gruziński architekt Vazha Orbeladze, postanowił stworzyć w stolicy Adżarii wenecki plac, przypominający Plac św. Marka. Wraz ze wszystkimi kawiarniami, barami, restauracjami i sklepami, udało się harmonijnie wpasować w historyczną część miasta. To bardzo spokojne miejsce, ponieważ wzniesiono je na skrzyżowaniu trzech deptaków.

Elewacje budynków, w których odnaleźć można zarys Pałacu Dożów, ozdobione są witrażami i mozaikowymi wzorami. Sam plac jest ozdobiony wielką mozaiką w stylu włoskim – uważnie zajrzyj pod stopy, aby nie przegapić. Unikatowe rysunki są autorstwem specjalnie zaproszonej z Estonii artystki witrażystki Dolores Hoffmann.

Na plac najlepiej przyjść wieczorem, by móc cieszyć się muzyką na żywo na tle zespołu architektonicznego imitującego główną atrakcję Wenecji.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

10. Plac Europejski i posąg Medei

Plac Europejski znajduje się również w centrum Starego Miasta w pobliżu alei Rustaveli. Nazwano go tak dla upamiętnienia wejścia Adżarii do Zgromadzenia Regionów Europy. Otaczają go główne ulice z osobliwymi budynkami ozdobionymi mozaikami, płaskorzeźbami i witrażami. 130-metrowy pozłacany posąg Medei, zainstalowany w 2007 roku na placu, jest symbolem bogactwa i dobrobytu, oraz połączenia Gruzji ze światem europejskim. Sam plac jest bardzo przyjemny. Obok niego znajduje się fontanna, której strumienie wyskakują spod ziemi. Na placu znajduje się wiele kawiarni i restauracji.

11. Kościół ormiański

Kościół ormiański znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Konstantin Gamsakhurdia. W Batumi mieszka około ośmiu tysięcy Ormian, a Kościół św. Chrystusa Zbawiciela jest główną świątynią ludności ormiańskiej. Jak wszystkie podobne konstrukcje, jest wykonany z lekkiego kamienia, ma centralną wieżę i stożkowe kopuły. Jego charakterystyczną cechą jest obecność rzeźbionych w kamieniu krzyży.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

12. Kolejka linowa Argo

Kolejka linowa Argo w Batumi jest jedną z głównych atrakcji miasta.

Kolejka rozpoczyna swój bieg w pobliżu centrum informacyjnego, a kończy na dużej platformie widokowej na górze Anuria (256 metrów n.p.m.), skąd otwiera się panorama całego miasta i wybrzeża.

Długość kolejki linowej, wzdłuż której stale porusza się 20 ośmioosobowych gondoli, wynosi 2586 metrów. Droga w jedną stronę zajmuje około 10 minut, a przy pełnym obciążeniu kolejka linowa może obsłużyć około 500 osób na godzinę.

Tutaj dosłownie wznosisz się nad miastem, sunąc po jego obrzeżach. Już na początku podjazdu otwiera się oszałamiająca panorama Batumi. Na szczycie kolejki linowej znajduje się platforma widokowa, kawiarnia i sklep z pamiątkami. Dopiero stąd poczuć można rozmiar Batumi.

Cena biletu: 15 GEL dla dorosłych i 5 GEL dla dzieci poniżej 12 r.ż.

Godziny otwarcia: w sezonie od 10.00 do 01.00; poza sezonem od 11.00 do 22.00

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

13. Tańczące fontanny i Pałac weselny

Batumi Boulevard to miejsce, gdzie harmonijnie współistnieją śpiewające fontanny, bambusowy gaj i Pałac Ślubów.

Wieczorem fontanna rozbrzmiewa muzyką. W jej takt wszystkie wodotryski zaczynają wyrzucać strumienie wody, które tworzą mgiełkę, obracają się, strzelają i wypływają pod rozmaitymi kątami i z różnym ciśnieniem. Kiedy do tego dorzucimy jeszcze efekty, jakie dają kolorowe podświetlenia, wrażenie jest naprawdę niesamowite.

Pokaz zaczyna się o 21:00 i trwa do północy, dlatego, najlepiej odwiedzić to miejsce po zmroku. Co ważne, pokazy fontann są całkowicie bezpłatne!

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

14. Park 6-go maja

Park 6-go maja znajduje się w starej części miasta i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na spacery po mieście.

Pierwszy miejski ogród Batumski Bulwar, został założony już w 1881 przez niemieckiego ogrodnika. Późniejsze prace nad nim a także nad założeniami nowego parku kontynuował francuski ogrodnik D’Alphonse. W 1888 r. car rosyjski Alexander III odwiedził Batumi i zafascynowany pracą ogrodnika osobiście wraz z rodziną posadził kilkanaście drzew, a konsekwencją tego zdarzenia była nazwa – Ogród Aleksandra. Od tego czasu nazwa zmieniała się okresowo, aby w końcu otrzymać dzisiejszą – Park Szóstego Maja.

W środku parku znajduje się jeziorko Nurigel, po którym można pływać łódkami. Wokół jeziora znajdują się ławki, wytyczono ścieżki do spacerów i jazdy na rowerze, w pobliżu znajduje się delfinarium, atrakcje dla dzieci, kawiarnie i restauracje.

Podobnie jak całe Batumi, nocą Park 6-go maja jest zupełnie inny niż w ciągu dnia. Jest cicho i spokojnie. Wielobarwne lampiony i światła tworzą aurę romansu i miłości, a świerszcze i żaby dodają całości niebywałego uroku.

15. Góra Sameba i Kościół Świętej Trójcy

Będąc w Batumi warto wybrać się na wycieczkę na górę Sameba. Taką wycieczkę można zrealizować w ciągu kilku godzin.

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia na górę jest samochód. Droga jest bardzo wąska i kręta, ale dostępna dla każdego samochodu osobowego. Pod bramą świątyni znajduje się niewielki parking. Można również wziąć taksówkę, albo jednego z lokalnych „przewodników”, których w mieście nie brakuje.

Warto w pierwszej kolejności udać się na szczyt góry, aby zobaczyć świątynię Świętej Trójcy, zwaną również Świątynią Sameba.

Musiałem długo szukać informacji o tej świątyni, ponieważ nie ma zbyt wielu wiarygodnych informacji na jej temat. Tak więc w większości przypadków informacje zostały po prostu przedrukowane, zgodnie z którymi świątynia została wzniesiona w latach 90-tych XX wieku, co oczywiście jest kompletnym nonsensem. Gdzieś „autorzy” piszą, że czas budowy świątyni jest nieznany. Jednym słowem musiałem zagłębić się w ten temat i spróbować odkryć mniej lub bardziej wiarygodne informacje i przedstawić je w skompresowanej formie.

Kościół Świętej Trójcy został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. W latach trzydziestych XX wieku przestał on pełnić rolę świątyni. Podobnie jak wiele świątyń w tym czasie, kościół był wykorzystywany do potrzeb domowych. W 1947 roku Kościół Świętej Trójcy został otwarty dla parafian i wznowiono w nim nabożeństwa. W 1976 roku pożar całkowicie zniszczył kościół. Wkrótce Święty Synod Kościoła Prawosławnego nakazał biskupowi Batumi – Shemokmedowi Dawidowi (Czkadua) zbudować nowy kościół na podstawie starego. Świątynia została odbudowana i w 1979 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo, choć jego ostateczna renowacja trwała jeszcze wiele lat. Stąd oczywiście pomyłka z datą budowy.

Idąc do świątyni Świętej Trójcy i nie tylko do niej, ale ogólnie do każdej świątyni, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Dziewczęta i kobiety muszą założyć spódnicę o długości „pasującej” i nakryć głowę. Mężczyźni powinni nosić spodnie i najlepiej koszulę z długim rękawem. Gruzini przywiązują dużą wagę do kwestii religijnych i religijnych. Przestrzeganie tradycji prawosławnych jest wspomniane w gruzińskiej konstytucji. O stosunku Gruzinów do religii świadczy choćby stan kościołów – nie widzieliśmy ani jednego opuszczonego lub zrujnowanego.

Jeśli trafisz do świątyni bez odpowiedniego ubrania, to nic straconego, ponieważ możesz bezpłatnie wypożyczyć odpowiednie akcesoria przy wejściu.

Ze względu na zakaz fotografowania wewnątrz świątyni zamieszczam wyłącznie zdjęcia wykonane na zewnątrz kościoła. Musicie mi wierzyć na słowo, że wnętrze robi piorunujące wrażenie. Całe wnętrze wyłożone jest z kawałków drobnych kolorowych kamieni, tworzącymi różnorodne obrazy i dekoracyjne wzory.

Warto również wybrać się na górę Sameba, aby cieszyć się panoramicznym widokiem. Widok Batumi z tego miejsca jest naprawdę wspaniały. Najpiękniejsze panoramy można zrobić z górnego balkonu budynku kościoła.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Co i gdzie zjeść w Batumi?

Gruzińska kuchnia narodowa jest jedną z głównych atrakcji kraju. Potrawy tutaj są tak pyszne i urozmaicone, że nikt nie może pozostać wobec nich obojętny. Jeśli jesteś na diecie lub wolisz wegetariańskie niskokaloryczne potrawy, życzymy Ci powodzenia, aby pokonać wszystkie pyszne pokusy, które czekają na Ciebie podczas podróży do Gruzji!

W Batumi próbowaliśmy wielu potraw w różnych miejscach. Z czystym sumieniem możemy polecić Wam dwie restauracje, w których jedliśmy doskonałe tradycyjne gruzińskie dania.

Shemoikhede (Noe Zhordania 8) – polecił nam ją miejscowy Gruzin. Możesz zamówić dowolne pozycje w menu – jedzenie jest doskonałe.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Bardzo ładna restauracja z fajnym designem w centrum miasta to Lurji Sufra (33 Akhmed Melashvili St). Już na wejściu restauracja zyskała w naszych oczach wielki plus. Jest niezwykle klimatyczna – urządzona tradycyjnie – z masą przytulnych zakamarków, tkanych kilimów i ludowych wzorów. Doskonały wybór potraw kuchni gruzińskiej, a wszystko jest bardzo smaczne.

Rozglądaj się swobodnie dzięki Panoramie 360 stopni klikając i przeciągając obraz.

Będąc w Gruzji warto spróbować tradycyjnych dań narodowej kuchni gruzińskiej.  Oto kilka z nich, które mieliśmy przyjemność skosztować. Każdy z nich zawiera kawałek historii i życzliwości, którymi Gruzja wita swoich gości.

Chinkali (ხინკალი)

Chinkali to pierwsza rzecz, jaką powinno się zjeść w Gruzji. Są one nierozłączną częścią gruzińskiej kultury i żadna wycieczka do Gruzji nie będzie kompletna bez zjedzenia Chinkali i Chaczapuri.

Chinkali to tradycyjne, gruzińskie pierożki. Nadzienie składa się z mielonego mięsa, które unosi się w płynie pikantnego, gorącego bulionu.

Pierogi je się, trzymając palcami za poskręcaną końcówkę, następnie należy wgryźć się w niego i wyssać ze środka powstały podczas gotowania mięsny bulion. Następnie należy skonsumować resztę pozostawiając końcówkę, którą trzymacie w palcach.

Adżarskie chaczapuri (ხაჭაპური)

Chaczapuri jest uważane za jedno z narodowych dań Gruzji. Kiedy skosztujesz jednego kęsa miękkiego i chrupiącego chleba, pokrytego serem, dowiesz się, dlaczego.

Nazwa pochodzi od słów chaczo oznaczających „twaróg serowy”, a puri oznacza „chleb”.

Różne regiony w Gruzji mają różne odmiany chaczapuri. W przeważającej części ciasto i mieszanka serów pozostają takie same w różnych odmianach, zmienia się tylko kształt, dodatki i sposób spożywania.

Adżaria serwuje wersję chaczapuri, w której ciasto jest kształtowane w łódź, która jest następnie napełniana mieszanką serów. Chleb ten przed podaniem polany jest jajkiem z kawałkiem masła.

Chrupiąca skórka z miękkim, nadającym się do żucia, wypiekowym wnętrzem, jest idealna do zanurzenia w ciepłym, rzadkim jajku i roztopionym serze.

Chkmeruli (ჩქმერული)

Warianty gotowania kurczaka w krajowej gruzińskiej kuchni są więcej niż wystarczające. Ale jeden z nich zasługuje na specjalną wzmiankę. Kurczak czkmeruli to tradycyjne gruzińskie danie z kurczaka w sosie czosnkowo-śmietanowym, smażony na kamiennej patelni. Specjalnie przygotowany sos do tego dania sprawia, że ​​mięso rozpływa się w ustach i nie można oderwać się od tego pachnącego arcydzieła kuchni narodowej!

Charczo (ხარჩო)

Charczo to gęsta zupa gulaszowa, na bazie wołowiny, z orzechami włoskimi, ze wspaniałą mieszanką przypraw i z dużą ilością świeżych ziół. Ma wyrazisty, ostry smak. Podawana jest ze świeżą pietruszką.

Odżachuri (ოჯახური)

Odżachuri to prosty, ale bardzo smaczny i popularny gruziński posiłek rodzinny. Gruzińskie „Ojakhuri” tłumaczy się jako „rodzina”. Soczyste mięso i smażone ziemniaki ze złotobrązową skórką doprawione aromatycznymi przyprawami, czosnkiem i świeżą kolendrą. Odżachuri przygotowuje się szybko, na specjalnej glinianej patelni, z różnego rodzaju mięsa – wołowiny, wieprzowiny, a nawet kurczaka. Przyprawy sprawiają, że jest to danie niesamowicie pachnące i absolutnie kaukaskie. Jak mówią w Gruzji smaczniejsze niż odżachuri, może tylko odżachuri.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Batumi i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Batumi.

Panoramy sferyczne w technologii 360 stopni zostały wykonane kamerą Ricoh Theta V.

21 komentarzy

 1. Gruzję kocham przede wszystkim za genialną kuchnię, wino i wspaniałych ludzi. Do tego widoki są fenomenalne. Akurat Batumi jest taką zabawną naszym zdaniem mieszanką – z jednej strony nowocześnie, z drugiej socjalistyczne blokowiska, a środkiem przeciągnięte są kolorowe lampki i jakoś tak momentami się robi…kiczowato 🙂 Ale klimat jest niepowtarzalny!

 2. Bilety już mam kupione od dawna, plan pobytu też w głowie stworzony. Mam nadzieję, że koronawirus nie pokrzyżuje moich planów, bo już się doczekać nie mogę. Ale gdyby jednak coś poszło nie po myśli, to będę wracać do Ciebie i Twoich zdjęć.

  Ola
 3. Jak tylko przeczytałam tytuł artykułu od razu w głowie słyszę Batumi eh Batumi, herbaciane pola Batumi. A najlepsze ze kojarzylam tą piosenkę ale zawsze myślałam ze coś źle słyszę. Albo ze chodzi o jakieś zdrobnienie w sensie imię ukochanego zagraniczne. Potem czytam ten artykuł widzę wzmiankę o piosence. I teraz już wiem ze to nazwa miasta. I coś więcej o nim. Ciekawy naprawdę.

 4. Bardzo fajny artykuł dodajcie jeszcze ceny to ludziska oszaleją.Od siebie dodałbym zachód słońca w jednej z restauracji przy targu rybnym, bajka szum fal knajpki nad taflą morza , restauracja ukrainoczka wieczorem koło tańczących fontann widok z tarasu cudo a i kuchnia godna. Pozdrawiam ja właśnie wróciłem z Gruzji po 1,5 miesięcznym tam pobycie.

  Maciej Nieszkowiecki
 5. Jesteśmy drugi dzień w Batumi. Dziękuję za super opracowane relacje. Cieszę się, że trafiłam na tak świetną stronę. Na pewno będzie nam pomocna w zwiedzaniu. Odezwę się po tygodniowym powrocie.

  Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *