Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Przewodnik, porady, informacje praktyczne i mnóstwo zdjęć.

 

Położone na granicy Polski i Czech na szczycie Skalniaka (915 m n.p.m.) Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.

 
Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony 16.09.1993 roku na obszarze 6340 ha. Jest to jedyny park narodowy w Polsce powołany dla ochrony przyrody nieożywionej. Największym bogactwem Gór Stołowych są odseparowane płaskie masywy skalne (Szczeliniec Wielki i Mały oraz Skalniak), a także fantazyjne formy i labirynty skalne (Skalne Grzyby, Błędne Skały). W ich obrębie rozwinęły się również specyficzne dla tego typu środowisk formacje roślinne, między innymi naskalny bór sosnowy, górskie bory świerkowe i ziołorośla.
 
 
 
 
 

Błędne Skały - informacje, porady, dojazd

 

 

NIezwykłe formacje skalne w BłędnychSkałach

 

Formy skalne w Błędnych Skałach -

 

 

 

 

 

 

Wąskie przejścia w Błędnych Skałach

 

 
 
To niezwykły skalny labirynt utworzony wskutek wietrzenia piaskowca. Trasa liczy mnóstwo wąskich szczelin i zaułków, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. W najwęższych miejscach trzeba przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.
Błędne Skały zachwycają różnorodnością form. Wśród wielu osobliwych form znajdują się „Kurza Stopka”, „Skalne Siodło”, „Wielka Sala”, „Labirynt” oraz „Tunel”.
 
 
Błędne Skały z dzieckiem

 

Różnorodne formy skalne w Błędnych Skałac na Dolnym Śląsku - "Kurza Stopka", "Skalne Siodło", "Wielka Sala", "Labirynt" oraz "Tunel".

 

 

 

Hania poznaje świat

 

"Kurza Stopka", "Skalne Siodło", "Wielka Sala", "Labirynt" oraz "Tunel".

 

 

Według legendy Błędne Skały stworzył Liczyrzepa

 

Według legendy Błędne Skały stworzył Liczyrzepa. Gdy na szczycie Skalnika ludzie oddawali cześć bogom nikt nie rozpoznał Liczyrzepy poza kapłanem, który powiedział mu że ludność ma teraz swoich bogów i przestała wierzyć w jego moc. Ten rozgniewany wywołał potężną burzę aż skały się trzęsły i rozstępowały tworząc szczeliny. Liczyrzepa wciąż odwiedza Góry Stołowe i dodaje im tajemniczości.

W Błędne Skały spokojnie można udać się z małymi dziećmi. Pod sam szlak można dojechać samochodem, a potem odbyć można fascynujący spacer po niespecjalnie trudnym terenie. Należy jednak pamiętać, że ze względu na konieczność przechodzenia wąskimi szczelinami nie ma możliwości przejechania wózkiem.

 
 
błędne skały parking

 

Dzień w Błędnychskałach to niezapomniane przeżycie

 

 

 

 Dolny parking znajduje się przy drodze nr 387 pomiędzy Kudową – Zdrój, a Karłowem. Droga przez las na parking górny ma ok. 4 km. długości i za wjazd pobierana jest opłata 20 zł od auta osobowego. Wjazd na parking górny, ze względu na bardzo wąską drogę, odbywa się wahadłowo. O pełnych godzinach można wjechać na górę natomiast zjazd następuje wpół do każdej godziny.
 
 

5 komentarzy

  1. Błędne skałki to był obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych, oczywiście i moja klasa tam była. Pamiętam, że byłam oczarowana tym miejscem. Skały tworzyły niesamowity spektakl form. Przeglądając galerię dużo sobie przypomniałam. Ale coś mi się wydaje, że muszę sobie odświeżyć na "żywo" tę część Gór Stołowych. Pozdrawiam Marcinie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *