Kalenica zimą - wieża widokowa w Górach Sowich

Kalenica zimą – jak dotrzeć, szlaki, historia, wieża widokowa. Kalenica zimą z Przełęczy Jugowskiej

Zima to cudowna pora roku, która fascynuje pięknymi krajobrazami. Śnieg przykrywający ziemię puszystym kocem, oślepiające słońce i wierzchołki drzew pokryte śnieżnobiałymi czapkami to spektakl nieopisanej urody. Górskie wędrówki w zimowej scenerii sprawiają wiele radości.


Góry Sowie to doskonałe miejsce do odwiedzenia przez cały rok. Oferują tak wiele możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet jeśli nie jeździcie na nartach ani snowboardzie, jest mnóstwo innych zimowych aktywności, które przyjemnie zmrożą Wam policzki i dostarczą solidnej dawki wysiłku na łonie natury. Zimowe wędrówki pozwalają odetchnąć górskim powietrzem i cieszyć się zimowym krajobrazem.

W słoneczny zimowy dzień, wraz z Agą, Nadią i Łukaszem z bloga Łukasz Kędzierski: podróże i fotografia, wybraliśmy się na Kalenicę – trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich. Na jego wierzchołku znajduje się stalowa wieża widokowa.

Wędrówkę zaczęliśmy na Przełęczy Jugowskiej. Schodzą się tu leśne drogi, m. in. Grzbietowa z Koziej Równi i Huzarska z Kalenicy. Znajduje się tu parking, tablice informacyjne, bar. Nieco poniżej znajduje się popularne schronisko PTTK Zygmuntówka. To najkrótszy szlak na Kalenicę.

Podążając czerwonym szlakiem dotarliśmy do Zimnej Polanki. To niezbyt duża przełęcz (879 m n.p.m.) w głównym grzbiecie, gdzie zbiegają się drogi leśne. W czasie wojny siedmioletniej mieli tu swój posterunek żołnierze austriaccy, a docierały też husarskie patrole ze Srebrnej Góry (stąd nazwa Huzarskiej Drogi, biegnącej po południowej stronie Kalenicy). Nieco poniżej, od północy, tryskało znane przed 1945 rokiem Zimne Źródło, od którego przełęcz wzięła nazwę, a dające początek jednemu z pierwszych cieków Pieszyckiego Potoku.
Stąd umiarkowanie stromą drogą podążamy na Słoneczną (949 m n.p.m.) ze Słonecznymi Skałkami.


Tu skręcamy w prawo i wkraczamy w obszar szczególnie chroniony – Rezerwat Bukowa Kalenica, obejmujący swym zasięgiem strome zachodnie i północno-zachodnie zbocza szczytów Kalenica i Słoneczna. Rezerwat powstał w 1962 roku, dla ochrony starej buczyny, rosnącej na górnej granicy jej występowania w Górach Sowich. Wspinamy się na Kalenicę (964 m n.p.m.), miejscami jest skalisto. Od południa sterczą też gnejsowe Dzikie Skały, będące grupą 6-7 metrowej wysokości skał, znajdujących się w zachodniej części rezerwatu na stokach Kalenicy.

Na wierzchołku Kalenicy (964 m n.p.m.) znajduje się stalowa wieża widokowa o konstrukcji ażurowej z dwoma pomostami, wybudowana w 1932 roku przez Eulengebirgsverein (EGV) czyli Towarzystwo Sowiogórskie. Roztaczają się z niej jedne z najpiękniejszych widoków w Górach Sowich. Przy dobrej pogodzie widoczna jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) w Karkonoszach na zachodzie poprzez Góry Suche, na pd.-wsch. cała Ziemia Kłodzka oraz Śnieżnik (1425 m n.p.m.) i Jesioniki. Od północy znakomita panorama Przedgórza Sudeckiego z wyspowo leżącym masywem Ślęży (718 m n.p.m.).

Wieża na Kalenicy przeszła gruntowny remont!

Zdjęcia pochodzą z lutego 2022. Kilka miesięcy później wieża widokowa na Kalenicy przeszła kompleksową modernizację, podczas której wzmocniono płytę fundamentową i słupy stalowe, wymieniono balustrady, a wszystkie elementy stalowe zabezpieczono powłoką antykorozyjną. W listopadzie odnowiona wieża została ponownie udostępniona dla zwiedzających.

Po zejściu z wieży ruszyliśmy w dół czerwonym szlakiem w stronę Bielawskiej Polany (803 m n.p.m.). Przełęcz o tej samej nazwie, zajęta przez niewielką polanę śródleśną, rozdziela w głównym grzbiecie kopułę Kalenicy (od zach.) i Popielaka (860 m n.p.m.) od pd.-wsch. Schodzi się tu aż dziesięć dróg i ścieżek, w tym od zachodu Huzarska Droga.


Z Bielawskiej Polanki ruszyliśmy w kierunku Rymarza i Przełęczy Jugowskiej. Minąwszy przecinkę z dużym wyciągiem, znaleźliśmy się na drodze tuż nad Schroniskiem PTTK Zygmuntówka. Popularne od samego początku schronisko, wybudowano w 1926 roku w stylu nawiązującym do tyrolskiego, otrzymało po 1945 nowy przedsionek. Budynek prezentuje się ładnie i nastrojowo. Położony jest on na wysokości 740 m n.p.m., poniżej Przełęczy Jugowskiej, z której wiedzie doń droga gruntowa. W otoczeniu znajdują się dobre tereny narciarskie i wyciąg na Rymarzu (913 m n.p.m.) mierzący długości 600 m, przy różnicy wysokości 180 m.

Kalenica to świetny pomysł na zimową górską wycieczkę. Szlak jest łatwy i co najważniejsze bezpieczny, choć oczywiście należy pamiętać, że zima w górach to nie przelewki. Przy krótkim dniu i niskich temperaturach przechadzkę należy dobrze przygotować.

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jeśli macie jakieś pytania, lub chcecie uzupełnić post swoją wiedzą, piszcie śmiało w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *