Góry Sowie z dziećmi – Przełęcz Jugowska

 

 

W południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego w Sudetach Środkowych znajdują się Góry Sowie. Masyw rozciąga się od Przełęczy Srebrnej (585 m n.p.m.) na południowym wschodzie, gdzie kończą się Góry Bardzkie, w kierunku północnego zachodu w stronę doliny rzeki Bystrzycy. Ich wiek szacuje się na około 2,5 miliarda lat, co czyni je jednymi z najstarszych skał na świecie.

 

W Góry Sowie warto wybrać się o każdej porze roku. Późną wiosną pojawia się soczysta zieleń drzew i górskich łąk, które latem przeistaczają się w kwiecisty kobierzec. Jesienią o poranku można podziwiać las spowity białą mgłą nadającą magicznego klimatu. Zimą Góry Sowie nabierają charakteru przykrywając się białym puchem na długie tygodnie. Czyste powietrze, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, malownicze i zróżnicowane trasy narciarskie to wielka zachęta dla miłośników białego szaleństwa, a ośnieżone grzbiety i doliny to istny raj dla oka.

 

W Góry Sowie, gdzie w 1991 roku ustanowiono Park Krajobrazowy Gór Sowich, oprócz wycieczkowiczów poszukujących zwykłych turystycznych atrakcji, takich jak wieże widokowe z których roztaczają się piękne widoki, przyjeżdżają miłośnicy historii. Znajdują się tam bowiem rozległe podziemne kompleksy z okresu drugiej wojny światowej. Ich przeznaczenie nie zostało do dziś wyjaśnione ale jednym z rozważanych wariantów jest budowa głównej kwatery Hitlera, lub fabryki tajnej broni. Na terenie Gór Sowich znajdują się także okazałe fortyfikacje, takie jak gotycko-renesansowy zamek Grodno i twierdza Srebrnogórska.

 

 

Przełęcz Jugowska w Górach Sowich. Szlaki i atrakcje turystyczne

 

Przełęcz Jugowska w Górach Sowich. Szlaki i atrakcje turystyczne

 

Przełęcz Jugowska w Górach Sowich. Szlaki i atrakcje turystyczne. Co zobaczyć w Górach Sowich z dziećmi?

 

Przełęcz Jugowska w Górach Sowich na blogu podróżniczym. Szlaki, wieże widokowe i atrakcje turystyczne

 

 

Na pierwszy wypad w góry z naszymi 4 miesięcznymi bliźniakami wybraliśmy właśnie Góry Sowie. Wiele osób uważa, że podróże z dziećmi są kłopotliwe, drogie, poza tym dzieci i tak nic z tego nie zapamiętają, więc nie warto zabierać ich w podróż. Lista wymówek jest bardzo długa…

 

Zawsze starliśmy się traktować mniejsze czy większe wypady jako część naszego codziennego życia. Dzieci łatwiej przystosowują się do nowych sytuacji, jeśli ich rodzice są spokojni, a im prędzej zaczynają podróżować, tym szybciej stają się one normą również dla nich. Dzieci szybko przyzwyczajają się do nowych miejsc i sytuacji, a przez poznawanie ludzi i kultur stają się bardziej aktywne, otwarte i tolerancyjne.

 

To prawda, że z małymi dziećmi, szczególnie z niemowlakami, podróżuje się inaczej. Poruszamy się wolniej, musimy poświęcić trochę czasu na karmienie, czy zmiany pieluch. Podany czas przejścia szlaku trzeba liczyć przynajmniej podwójnie, w zależności od wieku dziecka. Takie wspólne wyprawy dają jednak wiele satysfakcji i są świetną rodzinną zabawą, a masa wspaniałych wspomnień pozostanie na całe życie. Wyprawa w góry z małymi dziećmi wbrew pozorom nie musi być bardzo skomplikowana, jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy. Przy odpowiednim sprzęcie i dobrej organizacji nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Góry Sowie to doskonałe miejsce na wyjazd z dziećmi, ponieważ dojazd z Wrocławia zajmuje nieco ponad godzinę, a wiele łagodnych tras i punktów widokowych znajduje się blisko dróg i parkingów.

 

Jako pierwszą odwiedziliśmy Przełęcz Jugowską (801 m n.p.m.), gdzie schodzą się leśne drogi, m.in. Grzbietowa z Koziej Równi i Huzarska z Kalenicy. Przez przełęcz przebiega świeżo wyremontowana droga między Pieszycami a Nową Rudą, także bardzo łatwo się tu dostać. Znajduje się tu parking, bar, tablice informacyjne, drogowskazy ze szlakami.

 

Podróże z dziećmi - Przełęcz Jugowska, Kalenica i stok Rymarz - Mapa turystyczna Gór Sowich na Przełęczy Jugowskiej

 

Zwiedzanie Gór z dziećmi - blog podróżniczy, W góry z dziećmi. Najlepszy blog o rodzinnym podróżowniu dużej rodziny

 

 

Atutem Przełęczy Jugowskiej jest obecność wielu utwardzonych dróg gruntowych, które świetnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Łagodne, malownicze, a co najważniejsze przyjazne najmłodszym turystom ścieżki to idealne miejsce na rodzinne wędrówki. Jeżeli nie zależy nam na zdobywaniu schronisk i szczytów to spokojnie możemy wybrać się na Przełęcz Jugowską z wózkiem. Jeżeli myślimy o wejściu na Kalenicę czy Wielką Sowę to przyda się raczej chusta albo nosidło.

Nieco ponad przełęczą, w kierunku Wielkiej Sowy znajduje się Polana Jugowska o łagodnym spadzie zboczu Koziej Równi z której rozpościerają się wspaniałe widoki na Wzgórza Wyrębińskie i górną część Doliny Jugowskiego Potoku. Początkowo droga w kierunku polany jest dość stroma i mocno kamienista, ale po ok 50 metrach ścieżka łagodnie wiedzie pod górę, a droga staje się ubita i całkiem przyjemna. Na polanie znajdują się wiaty z kominkami i miejsca w których można rozpalić ogniska. Zimą działa tutaj wyciąg narciarski orczykowy, idealny dla dzieci i początkujących narciarzy.

 

Szlaki i atrakcje turystyczne Gór Sowich przyjazne dzieciom. Hania i bliźniaki poznają świat. Dzieci w podróży

 

Z dziećmi w górach. Jak zwiedzać góry z dziećmi

 

Góry Sowie szlaki i atrakcje turystyczne. Co warto zobzczyć w Gorach Sowich.

 

Polana Jugowska z dziećmi. Rodzinny blog podróżniczy. Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

 

Jugów i Polana Jugowska z dziećmi. Rodzinny blog podróżniczy. Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

 

Podróże z dziećmi - Polana Jugowska z dziećmi. Rodzinny blog podróżniczy. Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

 

Podróżująca rodzina w górach. Atrajcje turystyczne Gór Sowich i okolic Nowej Rudy

 

 

Po drugiej stronie Przełęczy Jugowskiej wznosi się stok Rymarz (913 m n.p.m.). Z przełęczy wiedzie do niego szeroka, ubita, leśna droga, idealna do spaceru z wózkiem.

Nieco poniżej, na zachodnim zboczu Rymarza, na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK “Zygmuntówka”, a u podnóża stoku – Bukowa Chata. Stanowią one doskonałą bazą wypadową dla turystów, wyjątkowo atrakcyjne zimą ponieważ na stoku znajduje się ośrodek narciarski Jugów Park z dwoma wyciągami i sześcioma trasami narciarskimi, od niebieskiej do czarnej o długości od 160 do 800 metrów. Do obydwu schronisk prowadzą drogi z Przełęczy Jugowskiej. Pod Bukową Chatę można dojechać samochodem od strony Jugowa.

 

 

Szlak na stok Rymarz (913 m n.p.m.). Jak dojść do Zygmuntówki i do Bukowej Chaty w Gorach Sowich

 

Droga na stok Rymarz (913 m n.p.m.) i do schroniska Zygmuntówka oraz na wyciąg narciarski Jugów Park i do Bukowej Chaty w Gorach Sowich

 

Dzieci w podróży. W góry z dziećmi. Blog podóżniczy o podróżach z bliźniakami.

 

Roślinność i przyroda Gór Sowich. Flora i fauna Gór Sowich

 

Stok Rymarz na Przełęczy Jugowskiej i wyciąg narciarski Jugów Park. Dojazd, informacje praktyczne

 

Stok Rymarz na Przełęczy Jugowskiej i wyciąg narciarski Jugów Park. Parking przy Bukowej Chacie w Jugowie. Noclegi w schronisku Zygmuntówka w Jugowie

 

Roślinność i przyroda Gór Sowich. Flora i fauna Gór Sowich. Naparstnica purpurowa przy stoku Rymarz w Gorach Sowich

 

Stok Rymarz na Przełęczy Jugowskiej i ośrodek narciarski Jugów Park. Parking przy Bukowej Chacie w Jugowie. Noclegi w schronisku Zygmuntówka w Jugowie

 

 

 

Ze starszymi dziećmi warto wybrać się na Kalenicę (964 m n.p.m.), gdzie znajduje się stalowa, dwupoziomowa, 20 metrowa wieża widokowa z 1923 roku, oraz na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich, na którym znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w 1906 roku. Dojście na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej, przez Przełęcz Kozie Siodło, zajmuje około 1,5 godziny.

 

 

W niezbędne akcesoria na pierwszą górską wycieczkę z niemowlakami zaopatrzył nas sklep Fabryka Wafelków, oferujący całą gamę produktów przydatnych w podróży dla dzieci i rodziców.

 

https://www.fabrykawafelkow.pl/

 

 

Podczas wycieczek świetnie sprawdziły się butelki antykolkowe Twistshake, z mikserem, oraz praktycznym pojemniczkiem na mleko w proszku. To idealne rozwiązanie, bo już przed podróżą można przygotować sobie odpowiednią ilość mleka. Pojemnik z mlekiem w proszku znajduje się w butelce dzięki czemu mleko w proszku nie zajmuje dodatkowego miejsca w plecaku.

 

 

Współpraca z blogiem podróżniczym. Dzieci w podróży. Sesje zdjęciowe z dziećmi. Raklama na najlepszym blogu podróżniczym

 

Reklama produjtów na blogu photo-travel - jednym z najlepszych blogów podróżniczych o podróżach z dziećmi w Polsce. Obszerne forogalerie z podróży z dziećmi. Podejmij współpracę z najlepszym blogiem podróżniczym w Polsce.

 

 

Świetny okazał się kompaktowy zestaw 3 pojemników do przechowywania mleka w proszku francuskiej marki BEABA. Można w nim odmierzyć porcje nawet na całą dobę.

 

Reklama produjtów na blogu photo-travel - jednym z najlepszych blogów podróżniczych o podróżach z dziećmi w Polsce. Obszerne forogalerie z podróży z dziećmi. Podejmij współpracę z najlepszym blogiem podróżniczym w Polsce.

 

 

Podczas wyjazdów bardzo przydatne są bezwonne i bezzapachowe chusteczki do dezynfekcji smoczków i innych przedmiotów mających kontakt z buzią dziecka. Z doświadczenia wiem, że wypadają one w najmniej spodziewanym momencie. Wielokrotnie przerabialiśmy to z Hanią. Zwykle kończyło się to chodzeniem po restauracjach czy kawiarniach i proszeniem o przepłukanie smoczka wrzątkiem, oczywiście jeżeli taka była w pobliżu.

 

Dzieci w podróży i współpraca z blogiem podóżniczym i fotograficznym. Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

 

 

W podróży często sięgamy po termos i nie sposób wyobrazić sobie wyjazdu bez niego. Turkusowy termos hiszpańskiej marki Kiokids wykonany ze stali nierdzewnej najbardziej spodobał się Hani. W nim woda pozostaje zimna przez cały słoneczny dzień.

 

Hania, Wiki i Franek na tropie przygody - najlepszy blog o podróżach z dziećmi w Polsce. Podróżujące bliźniaki. Współpraca ze sklepem dla dzieci Fabryka Wafelków.

 

Współpraca ze sklepem dla dzieci Fabryka Wafelków. Dzieci w podróży w Góry Sowie w Sudetach na Przełęczy Jugowskiej, Wielkiej Sowie i na wieży widokowej naKalenicy

 

 

W górach, gdzie promieniowanie jest najbardziej intensywne, okulary są koniecznym elementem ekwipunku. Dziecięce oczy są narażone bardziej niż oczy dorosłych, na promienie UV, dlatego okulary powinny zapewniać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Tanie okulary bez filtra, kupowane na ulicznych straganach, mogą wywołać więcej szkody niż pożytku. Okulary Real Kids posiadają filtr zapewniający ochronę przed promieniowaniem UV, do tego są elastyczne i bardzo odporne na zniszczenia. Kolor oprawek okularów Switch zmienia się wraz z intensywnością promieniowania – im więcej słońca, tym bardziej wyrazisty kolor. Hania jest zachwycona swoimi “magicznymi” okularami.

 

Blog o rodzinnym, tanim podróżowaniu z dziećmi. Podróże z trójką dzieci dużej rodziny (3+2)

 

Podróże z trójką dzieci. Blog podróżniczy o rodzinnym, tanim podróżowaniu z dziećmi. Podróże dużej rodziny (3+2)

 

Zwierzęta w Gorach Sowich

 

Wpis powstał we współpracy ze sklepem Fabryka Wafelków, oferującym wyjątkowe akcesoria dla dzieci i rodziców.

 

 

This article has 25 Comments

  1. Wędrówki górskie nie są naszą pasją. Lubimy zwiedzać na płaskich terenach. Świetne natomiast są gadżety wspomniane przez Ciebie. Szkoda, że nie miałam pojęcia o tych chustevzkach do dezynfekcji skoczków, kiedy moje dziewczyny jeszcze korzystały ze skoczków. Prawdą jest, ze smoczki wyskakują, kiedy najmniej się tego spodziewasz.

  2. Góry Sowie są świetne, takie idealne na lekki chillout 😉 Ostatnio byłam tam z moim małżonkiem (dla którego był to pierwszy raz w tych górach) w lutym i zrobiliśmy sobie przyjemną pętlę z Wielką Sową w roli głównej. Nie są to też trudne technicznie góry, więc i dzieciaki mogą mieć tam niezłą frajdę.

    1. Dokładnie. Przy dobrej pogodzie widoki z Wielkiej Sowy są absolutnie wyjątkowe. Przy kolejnej okazji wybierzcie się na Kalenicę!

  3. Piękne miejsce, nigdy jeszcze nie dotarliśmy w góry sowie, zawsze jakoś za daleko i wybieramy pasma bardziej na wschodzie.
    Co do podróżowania z dzieciakami, mamy takie samo podejście, też jeździmy sporo, w zasadzie od początku z naszymi maluchami:)

  4. Sama jeszcze dzieci nie mam, ale jak już się ich dochowam, na pewno nie zamknę się z maluchami w domu 🙂 Dzieciom trzeba pokazywać świat, oswajać je z nowościami, a podróże są ku temu idealną okazją! No i czy może być coś lepszego, niż wspólnie i aktywnie spędzony czas na powietrzu? A co do Gór Sowich – musimy się tam koniecznie wybrać. Tyle miejsc już na mapie Polski mamy odwiedzone, ale w tamtych stronach jeszcze nas nie było. Zupełnie nie wiem czemu, bo patrząc na Wasze zdjęcia dochodzę do jednego wniosku – tam jest tak pięknie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *