Body Worlds w Poznaniu i Warszawie

Wystawa Body Worlds to sztuka anatomii i fascynująca podróż w głąb ludzkiego ciała. Nigdy wcześniej nie było ono wystawione na widok publiczny w tak przystępny i intrygujący sposób.

Mieliśmy okazję zobaczyć wystawę Body Worlds w Poznaniu. Składa się ona z serii fascynujących plastynatów całego ciała, jak i poszczególnych organów, konfiguracji narządów i naczyń krwionośnych, które dają kompletny obraz sposobu działania ludzkiego ciała, dostarczając szerokiej wiedzy z zakresu anatomii. Zdecydowanie wykracza poza realistyczny opis mięśni, kości, narządów i układów. Nic więc dziwnego, że od czasu pierwszej wystawy w Japonii w 1995 roku odwiedziło ją już ponad 50 milionów widzów na całym świecie! 

Na czym polega jej wyjątkowość?

Wystawa Body Worlds ukazuje ludzkie ciało w każdym szczególe. Od skóry, przez mięśnie, szkielet, aż po układ nerwowy, układ krążenia, układ oddechowy i wszystkie narządy ludzkiego ciała. Na wystawach Body Worlds prezentuje prawdziwe ludzkie ciała zachowane dzięki technice zwanej plastynacją. 

Ciała zostały przekształcone w stojące, siedzące i skaczące, realistyczne, splastynowane „modele”.

Co to jest plastynacja?

Plastynacja to proces, który konserwuje ciala poprzez utwardzenie ich od wewnątrz, poprzez zastąpienie płynów ustrojowych i tłuszczu kombinacją żywic, zarówno elastycznych, jak i termoutwardzalnych. Po stwardnieniu tworzywa te zapewniają mięśniom wsparcie, umożliwiając kształtowanie ciała w różnych realistycznych pozach. Proces plastynacji został opracowany przez doktora Gunthera von Hagens w 1977 roku, gdy pracował jako anatom na Uniwersytecie w Heidelbergu. 

Technika ta powstrzymuje rozkład ciał i tworzy trwałe próbki anatomiczne, przeznaczone do nauczania anatomii i promowania nauki poprzez ekspozycje muzealne.

„Cykl życia”

Tegoroczna wystawa zatytułowana „Cykl życia” prezentuje zmiany zachodzące w ludzkim ciele – od poczęcia, przez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzewanie, aż po starość. Ma ona na celu pokazanie złożonej anatomii ludzkiego ciała przez pryzmat codzienności. To właśnie oddanie pełni istoty ludzkiej sprawia, że ekspozycja jest wyjątkowa.

Oprócz eksponatów, znajduje się tu również sporo instalacji multimedialnych, które pomagają zrozumieć złożone procesy odbywające się w naszym organizmie.

Wystawa ma też głębszy przekaz i kładzie duży nacisk na zdrowy tryb życia, zwracając uwagę nie tylko na zagrożenia związane z paleniem, ale także na otyłość, cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne. Sczerniałe płuca palacza są przerażającym przykładem powikłań wdychania dymu papierosowego, podobnie jak ciało z warstwami podskórnego i międzynarządowego tłuszczu.

Czy warto odwiedzić wystawę Body Worlds?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Żadna lekcja biologii nie pokaże nam wszystkich zależności, struktur i połączeń, które pomagają zwrócić uwagę na nas samych. Ekspozycja pozwala uświadomić sobie jak bardzo jesteśmy wyjątkowi i jakie złożone procesy zachodzą w naszym ciele. Technika plastynacji pozwala zachować strukturę tkanek w najdrobniejszym szczególe. To fascynująca podróż między ciałem, a umysłem.

Publiczne wystawy splastynowanych ludzkich ciał okazały się niezwykle popularne, a także kontrowersyjne. Już od ćwierć wieku wystawa wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Wybierając się na wystawę przy Międzynarodowych Targach Poznańskich nie byliśmy do końca pewni czego się spodziewać. Wyszliśmy pełni zadumy i podziwu dla ludzkiego ciała. Sposób ukazania ludzkiego ciała jest bardzo wyważony i estetyczny. Nie ma mowy o nieadekwatnym traktowaniu, czy braku szacunku. Zdajemy sobie sprawę, że odbiór wystawy będzie zawsze subiektywny, dlatego warto wybrać się i wyrobić sobie własne zdanie.

Wystawa Body Worlds w Poznaniu

Wystawa będzie otwarta dla widzów do 15 stycznia 2023 r., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Hala nr 1, ul. Głogowska 18)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *