Nesebyr (Nessebar) to miasto o wielu obliczach, w którym od zarania dziejów splatało się wiele kultur. To także duma Bułgarii i jedno z dziewięciu bułgarskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nesebyr Nessebar atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Stare miasto Nesebyr jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji bułgarskiego wybrzeża. Nesebyr został założony ponad 3000 lat temu i jest uważany za jeden z najstarszych w Europie. Znaczna część starej części miasta pozostała po Trakach, starożytnych Grekach i Rzymianach. Jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uważane za cel sam w sobie, dzięki wszystkim miejscom wypełnionym historią.

Ciągły relaks w trybie hotel-morze-restauracja warto urozmaicić wycieczką do Nesebyru, zwłaszcza, że w większości kurortów poza hotelami nie ma niczego ciekawego do zwiedzania. Przytulne miasteczko z wąskimi uliczkami, starożytnymi świątyniami, oryginalną architekturą i bogatą historią zachwyca swoją wyjątkowością i urzekającą atmosferą. Wystarczy wsiąść w autobus, pociąg wycieczkowy lub łódkę ze Słonecznego Brzegu, by po 15-20 minutach znaleźć się pod bramą prowadzącą na Stare Miasto.

Położenie

Nesebyr leży niemal w centrum bułgarskiego wybrzeża, około 35 km od Burgas. Do miasta przylega Słoneczny Brzeg, jeden z najpopularniejszych kurortów w kraju. Do Słonecznego Brzegu można polecieć z biurem podróży Itaka, posiadającym szeroki i różnorodny wybór ofert. Można znaleźć swój idealny nocleg biorąc pod uwagę cenę, komfort, lokalizację i dodatkowe usługi, przy okazji nie rezygnując z naszego podróżniczego trybu życia.

Nesebyr podzielony jest na dwie części – nowy i Stary Nesebyr. Starożytna część położona jest na niewielkim półwyspie, połączonym z lądem szerokim mostem samochodowym i pieszym, który oddziela stare miasto od nowego. Choć półwysep jest niewielki, bo zajmuje 850 m długości i 300 m szerokości, tak naprawdę można godzinami spacerować po kolorowych labiryntach średniowiecznych uliczek.

W czasach starożytnych półwysep był prawie 2 razy większy, ale niszczycielskie trzęsienie ziemi nie tylko zniszczyło starożytne budowle, ale także zatopiło je pod wodą. Z molo w mieście można bez problemu wybrać się na wycieczkę łodzią. Podobno przy dobrej pogodzie i spokojnym morzu można nawet zobaczyć zatopione miasto. Zaskakujący jest fakt, że wszystkie świątynie i kościoły znajdujące się na terenie miasta pozostały na lądzie.

Tutejsza przyroda jest naprawdę piękna. Spacerując wzdłuż Nesebyru, w zaledwie kilka minut można zrobić dziesiątki pięknych zdjęć.

Co jest wyjątkowego w Starym Nesebyrze?

Miasto istnieje od prawie 3 tysiącleci. Najpierw osiedlili się tu Trakowie i Grecy, nazywając je „Mesambrią” na cześć legendarnego założyciela Melsasa. W I wieku p.n.e. Rzymianie zdobyli miasto. Po upadku potężnego Cesarstwa Rzymskiego Mesambria stała się częścią Bizancjum i zamieniła się w główną fortecę wojskową.

Po klęsce wojsk bizantyjskich miasto otrzymało współczesną nazwę Nesebyr (spotykana jest również transkrypcja Nesebar). Jego właścicielem zostało pierwsze państwo bułgarskie. Okres rozkwitu Nesebyru przypadł właśnie w tym czasie. Ciężkie czasy miasto przeżywało od XV do XIX wieku w okresie jarzma tureckiego – panowania Imperium Osmańskiego.

Dlaczego wymieniliśmy wszystkie te fakty historyczne? Bogata historia i różnorodność cywilizacji na tym niewielkim skrawku ziemi stworzyły niezwykle kolorowy Stary Nesebyr. Na półwyspie można znaleźć zabytki architektury różnych wieków i kultur. I to właśnie sprawia, że to starożytne miasto jest interesujące i wyjątkowe. W 1983 roku stara część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Nesebyru

Najbardziej urokliwe miejsca w mieście możecie odwiedzić na własną rękę, lub z polskim przewodnikiem z biura Wczasy w Bułgarii, którego siedziba mieści się w Nesebyrze. Zwiedzanie z przewodnikiem to idealna opcja dla tych, którzy odwiedzają miasto po raz pierwszy i chcą wycisnąć z niego jak najwięcej! Zdziwicie się, ile historii kryją ulice, budynki i zakamarki Nesebyru.

Nasza znajomość z Nesebyrem zaczęła się na wąskim przesmyku, prowadzącym z lądu do starej części miasta. Drewniany wiatrak, niczym olbrzym z powieści Cervantesa „Don Kichot”, stoi na straży Nesebyru. Został zachowany od czasów panowania tureckiego. Wiatrak w Nesebyrze jest uważany za symbol miasta i nie można go przegapić.

Po drugiej stronie mostu znajduje się pomnik św. Mikołaja, patrona rybaków. Pomnik jest także ulubionym miejscem kormoranów, które siedzą na nim prawie w każdej chwili. Co ciekawe, nie ma ich nigdzie indziej w mieście.

Spacerując po grobli szybko doceniamy piękno otaczających krajobrazów: morze, odległe góry, przepływające łodzie i w oddali światła Słonecznego Brzegu.

Do miasta wchodzimy przez jedną z bram w murach twierdzy, która od V-VI wieku chroniła bizantyjski Nesebyr. Dawniej miasto było całkowicie otoczone murami, dziś zachowało się kilka jego fragmentów. Widoczne są przy wjeździe do miasta mury dawnej twierdzy, ciągną się na długości około 100 metrów, a miejscami dochodzą do 8 metrów wysokości. Te starożytne fortyfikacje zostały zniszczone przez Turków, a niektóre zostały zalane przez morze.

Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Kościoły w Nesebyrze

Stary Nesebyr to miasto 40 świątyń. A było ich znacznie więcej, tylko nie wszystkie przetrwały do dzisiejszych czasów. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Nesebyr stał się częścią Bizancjum. To tutaj cesarz wygnał najpotężniejszych przeciwników politycznych ze szlacheckich rodów, ministrów, dowódców wojskowych, kupców, których nie mógł lub nie chciał zgładzić.

I tak na małym półwyspie zaczęły osiedlać się setki sławnych i bogatych rodzin, z których każda dążyła do zbudowania własnego kościoła rodzinnego. Po kilku latach w Nesebyrze było ponad czterdzieści kościołów, z których część jest dobrze zachowana, a część leży w ruinie (niektóre nie zostały wykopane i znajdują się pod ziemią). Nawet po zdobyciu miasta przez Imperium Osmańskie nie zakazano budowy kościołów. Jedynym warunkiem była ich niska wysokość – nie mogły być wyższe niż wzrost jeźdźca.

Kościołów w Nesebyrze, które można dziś zwiedzać, jest wiele, a każdy z tych zabytków religijnych szczyci się swoją historią.

  • Kościół św. Szczepana jest jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych w Nesebyrze. Znajduje się także na liście stu narodowych obiektów turystycznych w Bułgarii. Kościół warto zwiedzić również wewnątrz, ponieważ znajduje się tu ponad 1000 świetnie zachowanych fresków przedstawiających wydarzenia ewangeliczne, unikalny ikonostas z XVI wieku oraz tron ​​biskupi. Podłoga świątyni pokryta jest starożytnymi nagrobkami. Wcześniej kościół ten nosił imię Najświętszej Marii Panny, dlatego większość malowideł ściennych poświęcona jest życiu Matki Bożej.
  • Kościół Chrystusa Wszechmogącego (Pantokratora) uważamy za najbardziej znany i popularny kościół w Nesebyrze. Zachował się znacznie lepiej niż inne kościoły. Wewnątrz znajduje się mała galeria sztuki. Kościół znajduje się w pobliżu wejścia na półwysep i wyróżnia się osobliwą, zapadającą w pamięć architekturą. Ściany wykonane są z cegły i kamienia naturalnego, co nadaje budynkowi niezwykłego bułgarskiego posmaku. Jeśli przyjrzysz się uważnie, dostrzeżesz dodatkowe dekoracje wykonane z ceramiki. Wieczorem kościół jest pięknie oświetlony i staje się jeszcze piękniejszy.
  • Kościół Najświętszego Zbawiciela zbudowany za czasów Imperium Osmańskiego. Wewnątrz tego niewielkiego kościoła znajduje się szereg dobrze zachowanych malowideł.
  • Cerkiew św. Jana Aliturgetos z XIII lub XIV wieku, przyciągająca oryginalnymi murowanymi ornamentami i łukami. Kościół znajduje się na prawo od kościoła św. Szczepana. Stąd wystarczy zejść w dół po schodach, by cieszyć się takim widokiem na Stary Nesebyr i lazur Morza Czarnego.
  • Cerkiew św. Zofii uważana jest za jeden z najstarszych kościołów na terenie starego miasta. Budowla powstała na ruinach świątyni poświęconej bogu Apollinowi.
  • Kościół św. Paraschewy, który można zwiedzać w środku, został zbudowany na przełomie XIII-XIV wieku i ma kamienne i ceglane ściany.
  • Kościół Świętych Archaniołów Michała i Gabriela został częściowo zniszczony, wewnątrz nie można go zwiedzać, ale jego mury wciąż stoją i można je podziwiać z zewnątrz.

Muzea na starym mieście

Muzeum Archeologiczne

Tuż za murami twierdzy znajduje się Muzeum Archeologiczne w Nesebyrze, otwarte w 1994 roku. Można tam zobaczyć ślady odległej epoki trackiej znalezione w mieście, sprzed 2 do 3 tysięcy lat – nie było jeszcze nawet chrześcijaństwa. Ogólnie rzecz biorąc, na terenie miasta prowadzi się wiele wykopalisk archeologicznych, które potwierdzają status Nesebyru jako jednego z najstarszych miast w Europie. W muzeum znajduje się również bogata kolekcja ikon prawosławnych.

Muzeum Etnograficzne

W mieście znajduje się również Muzeum Etnograficzne, znajdujące się w pobliżu portu morskiego. Można zapoznać się w nim z życiem, tradycjami i zwyczajami narodu bułgarskiego. Samo muzeum wygląda jak tradycyjny bułgarski dom i prawie nie różni się od innych budynków w Nesebyrze.

Łaźnie tureckie

Kolejną ciekawą atrakcją Nesebyru są Łaźnie tureckie. Przypominają czasy rządów tureckich (1452-1878) w Bułgarii. Zostały zbudowane w VI wieku. Już wtedy przez całe miasto poprowadzono wodociąg, którym płynęła woda. Łaźnie miały duży salon i kilka basenów. Mówią, że kiedyś odpoczywał w nich sam cesarz Konstantyn IV Pogonat. Uważa się, że dzięki przemyślanemu systemowi wodno-kanalizacyjnemu w różnych salach utrzymywano różne temperatury wody i powietrza, co pozwalało mieszkańcom cieszyć się kąpielą i różnicą temperatur.

Niestety do dziś zachowały się tylko wykopaliska, a część budynków została rozebrana i odbudowana z bułgarską zabudową. Oczywiście nie zachowały się ani rzeźbione kolumny, ani podłoga wyłożona białym marmurem, ani inne ślady luksusu.

Ulice i stare drewniane domy w Nesebyrze

Główną atrakcją Nesebyru naszym zdaniem nie są muzea ani kościoły, ale wąskie, kręte uliczki wyłożone kostką brukową, małe parki, w których można posiedzieć, oraz oryginalne, kolorowe bułgarskie domy.

Kamienne dolne kondygnacje służyły przede wszystkim jako piwnice winne, piwnice i magazyny. Ich ściany często bielono lub pozostawiano nieotynkowane. Aby zachować chłód i zapobiec uszkodzeniu towarów i wina pod wpływem światła słonecznego, okna na pierwszych piętrach były bardzo wąskie i rzadkie.

Wykusze wyższych pięter wystają nieco poza pierwsze. Forma ta powstała z powodu dużego podatku od ziemi. Pomysłowi Bułgarzy budowali małą podstawę domu – pierwszą kamienną podłogę i płacili podatek tylko od tych niewielkich rozmiarów. A drugie piętro, drewniane, o znacznie większej powierzchni, wznoszono nad pierwszym. Te drugie piętra praktycznie wiszą nad ulicą.

Drugie piętro przeznaczone było na mieszkania i zostało zbudowane głównie z drewna. Oczywiście na piętrach mieszkalnych okna były szerokie, aby wpuścić dużo powietrza i słońca. Ściany wewnętrzne zwykle bielono, a sufity pozostawiano w ciemnym kolorze, zachowując naturalny kolor bejcowanego drewna.

Bułgarom bardzo zależy na tym, aby miasto było piękne i przyciągało jak najwięcej turystów – mieszkańcy Nesebyru żyją głównie z dochodów z turystyki. Starają się udekorować każdy dom czy restaurację czymś wyjątkowym, aby wyróżnić się z tłumu innych.

Wąskie, zacienione uliczki, parki i niewielkie plaże dają nieco wytchnienia od upału.Najprzyjemniej spacerować uliczkami Nesebyru wieczorami – wszystko jest romantycznie oświetlone, przyjemny półmrok pobudza wyobraźnię i rysuje detale. A jeśli opuścicie ruchliwe turystyczne ulice, możecie poczuć się samotnie, jak zagubieni w starym średniowiecznym mieście. W wielu restauracjach gra muzyka, na ulicach można spotkać mimów, po mieście spaceruje wielu turystów.

W mieście znajduje się wiele kawiarni, restauracji, a sklepy i stragany z pamiątkami znajdują się na każdym rogu, ale na szczęście większość z nich zachowuje swój dawny, autentyczny styl. Można kupić autentyczne bułgarskie pamiątki, ubrania, rękodzieło, wina i oczywiście słynne bułgarskie kosmetyki różane.

Port rybacki w Nesebyrze

Abstrahując od turystycznego i kurortowego zgiełku, warto spróbować zobaczyć Stary Nesebyr takim, jakim był od samego początku. Nesebyr otrzymał status miejscowości wypoczynkowej dopiero w 1920 r., kiedy jeszcze nazywał się Mesembria, a większość mieszkańców miasta nadal zajmowała się rybołówstwem morskim, podobnie jak ich przodkowie, przez dwa i pół tysiąca lat. Od czasów starożytnych Greków głównymi ośrodkami rybołówstwa morskiego były miasta Apollonia (obecnie Sozopol) i Mesemvria (obecnie Nesebyr). Złowione ryby eksportowano do Grecji i Rzymu. Starożytni autorzy pisali, że bardzo smaczny i pożywny jesiotr pontyjski był znany jako dość drogi i poszukiwany na całym świecie produkt.

W północnej części starego Nesebyru znajduje się niewielki, wyremontowany port w Starym Nesebyrze, z którego usług korzystają lokalni rybacy oraz organizatorzy rozmaitych wypraw wodnych. Jest to odcinek wału przystosowany do cumowania łodzi i małych jednostek pływających, z dwoma pomostami tworzącymi niewielką zatoczkę chronioną przed silnymi falami. 

Z portu w Starym Nesebyrze odpływają małe łodzie wycieczkowe z turystami do Sweti Włas i Słonecznego Brzegu. Tutaj możesz również zarezerwować romantyczną wycieczkę łodzią wzdłuż lokalnego wybrzeża, lub po prostu usiąść na brzegu, obserwując pracę rybaków.

Restauracje w Nesebyrze

W większości restauracji w Starym Nesebyrze dominuje kuchnia typowo śródziemnomorska – przytulne stoliki z widokiem na morze, specjalizujące się w daniach rybnych, z których niektóre mogą wydawać się egzotyczne. Tutaj bez problemu można spróbować np. mięsa rekina, płaszczki, małży, i wielu, wielu innych.

Ceny, jak na jeden z najpopularniejszych kurortów w kraju, nie były wysokie. Za obiad dla naszej piątki w restauracji przy porcie rybackim zapłaciliśmy ok 70 lewów.

Plaże w Nesebyrze

Nesebyr ma dwie główne plaże, obie na wyciągnięcie ręki. Znajdują się zarówno dzikie plaże, jak i tereny krajobrazowe, więc niezależnie od preferencji, na plażach w okolicy tego miasta na pewno każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce.

Pierwsza plaża w Nesebyrze łączy miasto ze Słonecznym Brzegiem. Jest to szeroka plaża z drobnym piaskiem. Na tym pasie plaży znajdują się obie sekcje wyposażone w leżaki i parasole oraz bezpłatne strefy plażowe. Plaża na południu miejscowości wypoczynkowej Nesebyr również ma drobny piasek, a także fragmenty prywatnej plaży, które przeplatają się z odcinkami bezpłatnej plaży.

Szczerze mówiąc i obiektywnie, plaże Nesebyru podobały nam się o wiele bardziej niż rozreklamowany Słoneczny Brzeg , który zaczyna się tuż za miastem. W Nesebyrze jest trochę mniej ludzi, co oznacza, że plaże są czystsze, mniej zatłoczone. Część plaż jest w pełni zagospodarowana – z ratownikami, międzynarodowym systemem flag i płatnymi parasolami/leżakami.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Nesebyru i jego atrakcji. Jeśli macie jakieś pytania, lub chcecie uzupełnić post swoją wiedzą, piszcie śmiało w komentarzach.

Jeśli macie ochotę urozmaicić swoje wakacje i dowiedzieć się czegoś o Bułgarii, to zajrzyjcie również do wpisu „Bułgaria atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć. | Wycieczki fakultatywne ze Słonecznego Brzegu”. Znajdziecie w nim gotową listę pomysłów na wycieczki wzdłuż bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego.

Wpis powstał we współpracy z serwisem Tanie Loty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *