Praga na weekend | 10 miejsc, które warto zobaczyć w Pradze

Pragę można opisywać bez końca. Mosty, katedry, pozłacane wieże i kopuły kościołów, które od ponad 10 wieków odbijają się w wodach Wełtawy. Kiedy rankiem pierwsze promienie słońca dotykają dachów, świecą nad miastem dziesiątki iglic kościołów i wież – budzi się „Złote Miasto”. Praga szybko zapełnia się turystami. Stolica Czech, licząca zaledwie 1,3 miliona mieszkańców, co roku przyjmuje ponad siedem milionów gości, co czyni ją jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych miast w Europie. 

Z jednej strony piękne stare miasto z brukowanymi uliczkami i dziedzińcami, niezliczonymi wieżami i ławkami, z drugiej strony nowoczesne i tętniące życiem miasto, pełne energii, muzyki, kultury. Praga to miasto przez które można po prostu iść, a na każdym kroku otwierają się pocztówkowe widoki. 

Dzielnice Pragi

Od 2001 roku Praga jest podzielona na 22 dzielnice, choć w większości przewodników wciąż używa się starego podziału na 10 dzielnic. Nie ma tu żadnego zamieszania, „przegrupowanie” zostało przeprowadzone na potrzeby administracyjne i ma istotne znaczenie tylko dla mieszkańców Pragi.

Z turystycznego punktu widzenia najciekawszymi i najczęściej odwiedzanymi dzielnicami są Praga 1 i Praga 2. Pierwsza to historyczne centrum stolicy. Chociaż jego Stare Miasto nie jest najstarszym spośród „starych miast” Europy, duch średniowiecza jest tu szczególnie wyjątkowo mocno odczuwany. Praga prawie bez szwanku przetrwała dwie wojny światowe, dzięki czemu daje możliwość zobaczenia jak wyglądała Europa, zanim wojny zmieniły jej dużą część w popiół i gruz. Wielowiekowe miasto pozwala cofnąć się w czasie jak żadna inna metropolia. W Pradze 1 znajduje się również żydowska dzielnica Josefov, która, co ciekawe, została zachowana dzięki niemieckim nazistom – podobno planowali utworzyć w Pradze Muzeum Wymarłej Rasy. Dzielnica pierwsza obejmuje również większość Małej Strany, regionu pięknych barokowych pałaców.

Nieco dalej na południe, na drugim brzegu Wełtawy, znajduje się Praga 2 – dzielnica najmniejsza pod względem powierzchni, ale najważniejsza pod względem znaczenia. Wiele wieków temu w murach wyszehradzkiej twierdzy zabrzmiała kluczowa dla Pragi przepowiednia – legendarna księżniczka Libuše, która położyła podwaliny pod królewską dynastię Przemyślidów, przewidziała dobrobyt i światową sławę czeskiej stolicy. Praga 2 uważana jest za kulturalne centrum miasta. Jest tu wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W sąsiedniej Pradze 3 atrakcji jest znacznie mniej, ale to nie czyni okolicy mniej interesującym. Praga 3 to dzielnica studentów. Mówi się, że w całej Europie nie ma takiej liczby pubów i pubów na metr kwadratowy jak tu.

Wygodne i prestiżowe dzielnice – Praga 4, 5 i 6, nie są daleko od centrum, na ulicach jest dużo mniej gwaru, a ceny noclegów całkiem rozsądne. Regiony te słyną z parków i skwerów. 

Gdzie spać w Pradze?

Większość najważniejszych atrakcji miasta – Most Karola, Rynek Starego Miasta, Hradczany i przytulne kawiarenki to znajdują się w dzielnicach Praga 1 i Praga 2. Oczywiście cena noclegów w ich granicach nie pozostaje w tyle za popularnością. Na szczęście Praga nie jest na tyle duża, by martwić się odległościami. Podróż metrem z odleglejszych obszarów do głównych atrakcji zajmuje maksymalnie 15-20 minut.

Wybierając miejsce na nocleg w dalszych dzielnicach, trzeba zwróć uwagę na bliskość metra czy linii tramwajowych. W Pradze jest wiele hoteli i zawsze jest z czego wybierać.  

Podczas naszej wizyty w Pradze zatrzymaliśmy się w hostelu a&o Prague Rhea. To nie pierwszy raz, kiedy zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty sieci a&o i jak zwykle się nie zawiedliśmy.

a&o Prague Rhea to nowoczesny, niedawno odnowiony hostel, mieszczący się w dużym wieżowcu na wschód od centrum Pragi. Ponieważ hostel znajduje się nieco poza centrum miasta, zazwyczaj zatrzymują się tu goście szukający spokojniejszego pobytu, pary, rodziny i grupy szkolne.

Pokoje rodzinne w hostelu a&o Prague Rhea przypominają niedrogie pokoje hotelowe. Każdy z nich posiada nowoczesną, dobrze zaprojektowaną łazienkę, wyposażoną w suszarkę do włosów, ręczniki, mydło i szampon. Nasz znajdujący się na 12 piętrze apartament rodzinny, podzielony był na dwa osobne pokoje – jeden dla rodziców, drugi dla dzieci.

Hostel jest bardzo dobrze skomunikowany z centrum. Zaledwie kilka przecznic na południe znajduje się linia tramwajowa, która biegnie główną trasą do centrum Pragi. Jakieś 200 metrów od hostelu znajduje się też przystanek autobusowy, którym dosłownie w kilka minut można dotrzeć do najbliższej stacji metra, a dalej już szybciutko do centrum. Dojazd komunikacją miejską do Starego Miasta zajmuje ok 20 minut. W hotelu znajduje się automat, w którym można kupić bilety na komunikację miejską. Hostel posiada także parking dla samochodów.

Hostel serwuje niezłe śniadania i może obsługiwać dużą liczbę gości. Pomieszczenia wspólne są duże, przestronne i wygodne.

W otoczeniu hostelu jest kilka restauracji i sklepów.

a&o Prague Rhea to hostel na bardzo dobrym poziomie. W naszej ocenie jest to hotel w standardzie co najmniej 4*. To świetna opcja dla każdego, kto szuka komfortowego i spokojnego pobytu w doskonałej cenie. Zdecydowanie polecamy!

Transport w Pradze

System komunikacji miejskiej Pragi jest wygodny i zrozumiały, działa jak dobrze naoliwiony mechanizm. Metro, autobusy i tramwaje kursują zgodnie z rozkładem.

Bilety

Wszystkie rodzaje transportu publicznego w Pradze mają ujednolicony system pobierania opłat. Oznacza to, że na jednym bilecie można jeździć metrem, tramwajem i autobusem, promem, a nawet kolejką linową.

Bilety różnią się jedynie terminem ważności, a co za tym idzie ceną. 

Ceny niektórych biletów w praskim systemie zintegrowanego tranzytu (PID) wzrosły od 1 sierpnia 2021.

 • dzieci w wieku 0-10 lat podróżują bezpłatnie
 • dzieci w wieku 10-15 lat podróżują ze zniżką: muszą posiadać dowód osobisty/paszport z imieniem, datą urodzenia i zdjęciem, aby otrzymać zniżkę
 • dorośli 15 – 59 lat
 • seniorzy w wieku 60 – 65 lat mogą korzystać z biletów ze zniżką, jeśli otrzymają kartę seniora wydaną przez praski transport publiczny. Sprawdź listę centrów informacyjnych, w których możesz go kupić. (Potrzebujesz 20 CZK, paszport i zdjęcie paszportowe)
 • seniorzy w wieku 65 lat i starsi podróżują bezpłatnie tylko z dokumentem potwierdzającym wiek

ceny i rodzaje biletów w Pradze
(Źródło: PID)

Metro

W Pradze są trzy linie metra, każda oznaczona innym kolorem:

 • Linia A (zielona)
 • Linia B (żółta)
 • Linia C (czerwona)

Krzyżują się one na stacjach Muzeum (linie A i C), Mustek (A i B) oraz Florenc (B i C). 

 • metro kursuje codziennie od 5:00 do północy
 • w godzinach szczytu pociągi kursują co 2-3 minuty
 • co cztery do dziewięciu minut poza godzinami szczytu (po 19:00)

Większość stacji posiada elektroniczne wyświetlacze wskazujące pozostały czas oczekiwania na pociąg.

Plan metra w Pradze
(Źródło: PID)

Tramwaje

Prawie cała Praga pokryta jest siecią tramwajową, co sprawia, że ​​ten rodzaj transportu jest bardzo popularny. Ulubioną linią wśród turystów jest malownicza trasa 22, po której leżą główne zabytki miasta: Zamek Praski, Mała Strana, Stare Mesto, Nove Mesto. Z okna tramwaju otwiera się też widok na Most Karola.

Praskie tramwaje wyjeżdżają z ulic miasta o 4:30 rano i kursują co 8-12 minut. O północy zastępują je nocne trasy nr 51-59 i kursują znacznie rzadziej niż dzienne – raz na pół godziny. Stacją przesiadkową dla wszystkich tramwajów nocnych jest przystanek Lazarská.

Autobusy

Autobusy w Pradze nie są tak wszechobecne jak tramwaje, przez co nie cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Przydają się czasem, aby podjechać bezpośrednio do stacji metra lub przystanków tramwajowych.

Autobusy jeżdżą dzień i noc, jeżdżą też na przedmieścia. W nocy w obrębie miasta kursują trasy nr 501-515, a nr 601-610 poza miasto.

Kolejka linowa

Praska kolejka linowa zabiera pasażerów na wzgórze Petřín, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. 

Promy

Promy to kolejny rodzaj transportu publicznego w Pradze, działający tylko w sezonie letnim.

Promy kursują między przybrzeżnymi regionami Pragi, zabierają również pasażerów na Wyspy Wełtawskie. Promem można popłynąć w dzielnicach Pragi nr 4, 5, 6, 12. 

Praga na weekend – 10 miejsc, które warto zobaczyć w Pradze

Podróż do Pragi z Wrocławia trwa około czterech, z Katowic około pięciu godzin. Ta łatwa dostępność sprawia, że ​​Praga jest idealnym celem podróży dla weekendowych podróżników z południowych regionów Polski. 

Oto 10 najważniejszych miejsc, które naszym zdaniem trzeba zobaczyć w Pradze. Sprawdzą się one jako standardowy program podczas weekendowej wycieczki.

Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí) 

Jednym z pierwszych i historycznie ważnych obszarów Pragi jest Stare Miasto. Kiedyś był to duży targ, osada, w której osiedlali się i prowadzili interesy kupcy, wędrujący między wschodem a zachodem. Kilka razy przechodziliśmy przez praską starówkę. Jest stosunkowo niewielka, a pośrodku starego miasta znajduje się Rynek Staromiejski. 

Rynek Staromiejski to ogromny, liczący 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni plac, stanowiący centralny punkt Starego Miasta. Podobnie jak setki lat temu, jest najbardziej tętniącym życiem miejscem w mieście. To cały kompleks niezwykle pięknych budynków i zabytków architektury różnych stylów: gotyku, renesansu, baroku. Można z niego spacerować we wszystkich kierunkach miasta. Architektura w Pradze jest po prostu piękna, dlatego warto po prostu zgubić się w jej alejkach. To właśnie stare budynki tworzą niepowtarzalny wygląd miasta. 

Głównym budynkiem jest Ratusz z wieżą widokową. Na południowej ścianie wieży ratuszowej znajduje się i zegarem astronomicznym Orloj z 1410 roku, na którym co godzinę od 09:00 do 23:00 pojawiają się figurki apostołów. To najpopularniejszy i najczęściej fotografowany obiekt na Rynku w Pradze. Mierząca 70 metrów wieża jest jedną z najpopularniejszych wież widokowych w mieście – a to coś znaczy w „mieście stu wież”. 

Inną godną uwagi budowlą jest Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, wzniesiony między XIV a XVI wiekiem, w którym znajdują się najstarsze organy w Pradze. W skład zespołu placu wchodzą również: Kościół św. Mikołaja z XVIII wieku w stylu barokowym, pomnik duchownego i bohatera narodowego Jana Husa. Ogromny pomnik przedstawia zwycięskich wojowników husyckich i protestantów, którzy zostali zmuszeni do emigracji 200 lat po Janie Husie oraz młodą matkę, która symbolizuje odrodzenie narodowe. Tuż obok Zegara Astronomicznego znajduje się także renesansowy dom “U Minuty”, w którym mieszkał Franz Kafka.

Most Karola (Karlův most)

Jednym z głównych zabytków Pragi, łączącym oba brzegi Wełtawy, jest Most Karola. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i wizytówka miasta. 

Most Karola został zbudowany w XIV wieku. To sprawia, że ​​jest to najstarszy zachowany most na Wełtawie i jeden z najstarszych kamiennych mostów w Europie. Nawiasem mówiąc, obecną nazwę ma dopiero od 1870 roku. Most Karola liczy 516 metrów dłudości i łączy praską Starówką z Małą Straną. Dawniej droga koronacji przyszłych królów wiodła przez Most Karola do Katedry św. Wita.

Na moście można obejrzeć 30 rzeźb przedstawiających różnych świętych. Są to jednak kopie, ponieważ oryginały rzeźb ucierpiały w wyniku powodzi i po renowacji są przechowywane w muzeach. Najsłynniejszym posągiem na Moście Karola jest figura św. Jana Nepomucena, która stanęła na moście jako pierwsza już w 1683 r. Ten posąg rozpoznacie od razu – płaskorzeźba cokołu przedstawia tragiczne wydarzenia. Jej dotknięcie ma gwarantować spełnienie życzeń. 

Most Karola jest najbardziej znanym i na pewno najbardziej zatłoczonym zabytkiem Pragi. Już wcześnie rano pierwsi artyści przygotowują się do pojawienia turystów. Muzycy cierpliwie stroją swoje instrumenty, artyści ustawiają sztalugi, sprzedawcy biżuterii rozpakowują srebrne spinki. Już niedługo zrobi się ciasno na najsłynniejszej praskiej budowli. Nic z tego nie zmienia jednak faktu, że Most Karola powinien znaleźć się w programie każdej wycieczki do Pragi.

Dzielnica żydowska – Józefów (Josefov)

Nieco na północ od Rynku Staromiejskiego znajduje się dzielnica Józefów, na terenie której znajdują się pozostałości getta, kilka synagog i najstarszy cmentarz żydowski w Europie.

Dzielnica żydowska w Pradze jest uważana za jedną z najstarszych w Europie. Po reformach w 1848 r. Żydzi uzyskali równe prawa z innymi mieszkańcami Pragi i możliwość opuszczenia swojej dzielnicy. Ci, którzy mieli pieniądze, zaczęli przenosić się do bardziej prestiżowych obszarów, a tutaj pozostali biedni mieszkańcy. W wyniku przebudowy slumsów w XIX i XX wieku wiele budynków w dzielnicy zostało zniszczonych.

Oprócz słynnego cmentarza w Józefowie znajduje się kilka zabytkowych synagog:

Synagoga Pinkasa – Na wewnętrznych murach widnieją nazwiska ok. 80 000 Żydów zabitych w czasie II wojny światowej.

Synagoga Maisela – Została ona wybudowana pod koniec XVI wieku. Niestety pożar, który miał miejsce w praskim getcie około 100 lat po jej powstaniu, strawił mury świątyni. Kilkakrotnie ją odbudowywano i przebudowywano, aby w XIX wieku nadać jej neogotycki wygląd. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historii Żydów w Czechach. 

Synagoga Staronowa – to najstarsza niezniszczona synagoga w Europie. Została zbudowana w 1270 roku, w stylu wczesnogotyckim. Była jedną z pierwszych praskich budowli w tym stylu. Legenda mówi że synagoga była domem Golema, mistycznego stworzenia stworzonego przez rabina Jehudę Löw ben Bezalela. Podobno na strychu znajdują się resztki gliny z której stworzono golema. 

Synagoga Klausowa – to największa synagoga w dzielnicy żydowskiej. Znajduje się tuż obok starego cmentarza żydowskiego. Została zbudowana w latach 1689–1694 z inicjatywy Salamouna Chalisza Kohena. Stanęła ona na miejscu trzech małych budynków zwanych klausami. Od 1983 roku synagoga jest częścią Muzeum Żydowskiego. 

Synagoga Hiszpańska jest najmłodszą i najpiękniejszą synagogą w Pradze. Wybudowano ją w 1868 roku w stylu hiszpańsko-mauretańskim, w miejscu Starej Synagogi.

Józefów to nie tylko synagogi. Przebiegająca przez dzielnicę ulica Paryska (Pařížská) to najbardziej ekskluzywna czeska ulica handlowa. Podobnie jak Piąta Aleja w Nowym Jorku, czy Bond Street w Londynie postrzegana jako symbol luksusu. Znajdują się tu eleganckie sklepy, ekskluzywnych marek, projektantów mody, biżuterii, dzieł sztuki i antyków. Znajdują się tu takie sklepy jak Prada, Gucci, Jimmie Choo, Burberry i wiele wiele innych.

Nasze dzieci najbardziej zainteresował jednak sklep z gumowymi kaczkami znajdujący się przy ulicy Kaprova 7, jakieś 100 m od stacji metra Staroměstská. Wybór kaczek jest naprawdę ogromny! Kaczka Superbohater, kaczka Mikołaj, kaczka Jednorożec, kaczka Fotograf, kaczka Piłkarz… każdy fan piszczących zabawek znajdzie coś dla siebie.

Tańczący dom

Tańczący dom to najnowocześniejszy zabytek Pragi i jedna z ikon współczesnej architektury. Budynek wybudowany w latach 1994-1996 jest przykładem architektury dekonstruktywistycznej. W 1996 r. otrzymał on wyróżnienie od amerykańskiego czasopisma „Time” i pierwsze miejsce w kategorii design roku.

Budynek przedstawia tańczącą parę – smukłego mężczyznę i opartą o niego kobietę. Pomimo kontrowersji wokół Tańczącego Domu, stał się oryginalnym nowym punktem orientacyjnym w Pradze.

Wewnątrz znajdują się biura, hotel, galeria sztuki współczesnej, która za cel postawiła sobie promocję młodych artystów. Na dachu znajduje się restauracja z tarasem widokowym.

Mała Strana (Malá Strana)

Równolegle z budową Nowego Miejsca Karol IV, ubezpieczając się, zajął się ulepszaniem Małej Strany, czyli Mniejszego Miasta, wciśniętej między Zamek Praski a Wełtawę. Pod jego nadzorem zbudowano wokół dzielnicy Mur Głodowy, który według jednej wersji miał chronić strategicznie ważne miejsce, a według drugiej – dać ludności możliwość zarobku. Mała Strana jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych części Pragi.

Znajdują się tutaj małe sklepiki, piękne kościoły, czeskie puby i urocze restauracje.

Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Wallensteina z pięcioma dziedzińcami i ogrodem i pałac Kaiserstein. Monumentalną siłę tych zespołów architektonicznych równoważą liczne ogrody, z zatopionym w zieleni wzgórzem Petrín na czele. 

Tutaj można cieszyć się widokiem każdej kamienicy, który oddaje ducha okolicy. Budynki odzwierciedlają styl gotycki, barokowy i renesansowy. Jedną z najpopularniejszych ulic wśród turystów jest ul. Nerudova, prowadząca z Placu Małostrańskiego do Zamku Praskiego. Jest częścią dawnej Drogi Królewskiej wiodącej z Mostu Karola do Zamku Praskiego. Uwagę zwracają herby rodowe, które w średniowieczu zdobiły fasady domów. 

W dzielnicy Mała Strana znajduje się uliczka uznawana za najwęższą w Pradze. To w zasadzie przejście, które nie ma oficjalnej nazwy. Jej szerokość wynosi zaledwie 70 cm, dlatego zainstalowano na niej nawet sygnalizację świetlną dla pieszych. Uliczkę można znaleźć przy restauracji „Vinárna Čertovka”.

Hradczany

Główną atrakcją miasta, symbolem całego państwa jest Zamek Praski, twierdza, która była i pozostaje rezydencją czeskich władców. Zamek Praski góruje wysoko nad miastem, a trzy wieże potężnej Katedry św. Wita tworzą wspaniałą sylwetkę Hradczan. 

Przez długi czas zamek był niedostępny. Od końca XX wieku jego wrota zaczęły się otwierać dla zwiedzających.

Zamek Praski to największy zamknięty obszar zamkowy na świecie – sam front ma pół kilometra długości. Musimy przyznać, że jest naprawdę ogromny. Chcąc zwiedzić Zamek Praski od środka, trzeba zaplanować sobie przynajmniej pół dnia. 

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją 3 dziedzińce, wokół których znajdują się atrakcje. Wśród głównych atrakcji Zamku Praskiego należy wymienić gotycką Katedra św. Wita, Złotą Uliczką z kolorowymi domkami, Stary Pałac Królewski z okresu romańskiego, Bazylikę św. Jerzego, pałace, świątynie i galerie sztuki.

Opłaty za wstęp

Sam teren Zamku Praskiego jest dostępny bezpłatnie. Jednak aby móc odwiedzić niektóre budynki, wszystkie części katedry św. Wita lub miejsca, takie jak Złota Uliczka potrzebny jest bilet.

Cenny biletów normalnych wahają się od 250 do 350 koron w zależności od wybranej opcji. W ramach zwiedzania można odwiedzić chociażby sam zamek jak również górującą nad okolicą katedrę świętego Wita. Ceny biletów ulgowych wahają się od 125 do 175 koron. Przysługują one dzieciom i młodzieży od lat 6 do 16, uczniom szkół średnich i studentom studiów dziennych do lat 26 oraz seniorom od 65 r.ż. Dzieci do lat 6 mają wstęp wolny.

Godziny otwarcia

Teren zamku jest dostępny codziennie do godziny 22:00. Obiekty wymagające biletu wstępu czynne są od kwietnia do października w godzinach 9:00-17:00 oraz od listopada do marca w godzinach 9:00-16:00. 

Zamek Praski

Epicentrum Hradczan jest Zamek Praski. To budowla o największej wartości historycznej. Od początku swojego istnienia symbol władzy państwowej. Był on siedzibą królów, a od 1 stycznia 1993 roku Zamek Praski jest także rezydencją prezydenta Republiki Czeskiej.

Katedra św. Wita

Główną atrakcją Zamku Praskiego, a przede wszystkim największym kościołem w Republice Czeskiej jest Katedra Wita. Została zbudowana w 1344 roku i odzwierciedla styl architektury gotyckiej. Katedra Wita została ukończona dopiero w 1927 roku, po około 600 latach budowy. 

Dla mieszkańców Pragi jest to ważne miejsce, gdyż w katedrze odbywały się koronacje władców Czech, część z nich jest tu nawet pochowana. Katedra św. Wita służy jako narodowo-historyczne, artystyczne i duchowe sanktuarium Republiki Czeskiej.

Kiedy weszliśmy do zamku wschodnim wejściem i nagle przede mną pojawił się tył Katedry św. Wita, byliśmy pod wrażeniem imponującej konstrukcji. To bez wątpienia jedną z największych atrakcji Pragi. Wnętrze katedry jest naprawdę wspaniałe. W słoneczny dzień, obserwować można piękną grę kolorów dzięki wpadającym przez liczne witraże promieniom światła.

Stary Pałac Królewski

Stary Pałac Królewski znajduje się  w historycznej centralnej części południowego skrzydła Zamku Praskiego, który był siedzibą czeskich książąt i królów od X do XVI wieku. Wzniesiony został w XII wieku na ruinach, drewniano – kamiennego romańskiego pałacu Sobiesława.

Na szczególną uwagę zasługuje gotycka Sala Władysławowska. Znajduje się tam również kaplica Wszystkich Świętych, Stary Dom, Zarządu Wojewódzkiego i dawne kancelarie.

Bazylika św. Jerzego

Bazylika św. Jerzego na Zamku Praskim powstała ok 920 roku, jako drugi kościół chrześcijański na ówczesnym terenie Pragi. Wnętrze bazyliki to podręcznikowy przykład stylu romańskiego – surowego, ale monumentalnego. Sam kościół jest trójnawowy z dwiema wieżami w fasadzie, kwadratowym prezbiterium z absydą i trójnawową kryptą. W bazylice odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Dziś bazylika św. Jerzego jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów romańskich na ziemiach czeskich.

Złota Uliczka

Złota uliczka, choć mierzy zaledwie 200 m długości, to z pewnością jedna z najsłynniejszych „ulic” w Pradze i najbardziej malowniczy zakątek Zamku Praskiego. To dzięki małym domkom z kolorową fasadą, malutkimi oknami i drzwiami. 

Uliczka powstała w XV wieku, po wybudowaniu północnych fortyfikacji Zamku Praskiego. Zbudowano ją między romańskim i późnogotyckim murem z czasów panowania Jagiellonów. Domy, które pierwotnie były wbudowane w łuki muru obronnego, były przeznaczone dla łuczników. Po strzelcach domy te zamieszkiwali złotnicy, a aleja stała się znana jako Złotnicka, a następnie Złota. Urocze domy miały też innych mieszkańców. Uliczka, często nazywana ulicą alchemików. Nazwa kojarzy się z alchemikami, którzy próbowali tu wyprodukować złoto. W rzeczywistości nigdy tu nie mieszkali. W XVIII i XIX wieku Złota Uliczka była domem ubogich praskich mieszkańców.

Zwiedzający mogą obejrzeć 9 z 16 domów. Można zapoznać się z wyposażeniem poszczególnych domów, zajrzeć do dawnej karczmy i zobaczyć, jak gotowało się dla więźniów w Daliborce. Można też zobaczyć prawdziwy warsztat złotniczy, krawiecki, laboratorium alchemiczne, dom zielarza czy rezydencję słynnej wróżki Matyldy Průšovej.

Można również wejść po schodach do korytarza obronnego, gdzie znajduje się imponująca wystawa mieczy i zbroi rycerskich. 

Malownicze i romantyczne otoczenie Złotej uliczki przyciągało w przeszłości wielu artystów malarzy, pisarzy i poetów. W domu nr 22 od listopada 1916 do marca 1917 mieszkał pisarz Franz Kafka. 

Nowe Miasto (Nové Mesto)

W XIV wieku cesarz Karol IV, ustanowił Pragę siedzibą Świętego Cesarza Rzymskiego, nakazał rozbudowę miasta i wydał dekret o utworzeniu dzielnicy Nowe Miasto, która miała łączyć Stare Miasto i Wyszehrad. Budowa przebiegała w przyspieszonym tempie.

Legenda głosi, że Karol IV tak bardzo spieszył się z budową Nowego Miasta z powodu ponurej przepowiedni o zniszczeniu starego miasta przez powódź.

Plac Wacława (Václavské náměstí)

Plac Wacława to bulwar o długości 750 m i szerokości 60 m, który prowadzi od Muzeum Narodowego do granicy Starego Miasta. Został wytyczony w ramach projektu Nowego Miasta Pragi, dekretem cesarza Karola IV w 1348 roku.

Jest to jeden z największych placów w Europie i kiedyś był targiem koni. Nazwa Targ Koni była używana do 1848 roku, kiedy to Karel Havlíček Borovský zaproponował obecną nazwę.

Plac Wacława to centrum biznesowego, rozrywkowego, społecznego i politycznego życia Pragi, a także miejsce spotkań mieszkańców podczas ważnych wydarzeń historycznych.

Zdecydowanie nie jest on jednym z najbardziej idyllicznych placów w pięknej Pradze. To, co czyni go jednym z najważniejszych zabytków, to przede wszystkim jego historyczne znaczenie. Liczne sklepy, bary i hotele na Placu Wacława należy tu wspomnieć mimochodem.

W styczniu 1969 r. w odpowiedzi na rozbicie Praskiej Wiosny przez rząd student Jan Palach, który podpalił się przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze. Jego pogrzeb zamienił się w wielotysięczną demonstrację przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

Dwadzieścia lat później Plac Wacława był główną sceną Aksamitnej Rewolucji, która w dużej mierze bez użycia przemocy poprowadziła ówczesną Czechosłowację od socjalizmu do demokracji.

Platformy obserwacyjne i wieże widokowe

Wieża widokowa na wzgórzu Petrin

Zwiedzanie Pragi nie byłoby kompletne bez odwiedzenia przynajmniej jednego tarasu widokowego. Najbardziej znanym z nich jest wieża widokowa Petrin o wysokości 63,5 m wybudowana w roku 1891 w związku z Wystawą Jubileuszową jako kopia wieży Eiffla.

Wieża otwarta jest cały rok, a dostęp na platformę widokową na wysokości 55 m umożliwia 299 schodów. Wieża oferuje wspaniały widok na na Pragę i jej okolice. Jak na dłoni widać całą Pragę, a w szczególności Stare Miasto leżące u podnóża wzgórza, Hradczany i największy piłkarski stadion na świecie – Strachov.

Wzgórze Petrin to największy zielony obszar stolicy, oaza spokoju w centrum Pragi. Prawdziwie magicznym miejscem jest wspaniały Ogród Różany na szczycie wzgórza.

Na terenie parku znajduje się wiele ścieżek i ławeczek, obserwatorium astronomiczne i piękna zabytkowa karuzela.

To podobno ulubione miejsce dla rodzin z dziećmi i zakochanych par.

Na szczyt wzgórza można dostać się pieszo, autem lub kolejką. Długość trasy kolejki wynosi 510 m. Kursuje ona na wzgórze codziennie od 9:00 do 23:30. W okresie letnim co 10 minut (kwiecień-październik), a w zimowym co 15 minut. 

Dolna stacja (Újezd) jest położona nieopodal przystanku tramwajowego nr 9, 12, 22.

Za przejazd kolejką linową na wzgórze Petřín ustalono jednolitą opłatę w wysokości 60 CZK – do nabycia w automatach na stacjach kolejki, czyli: Újezd, Nebozízek i Petřín. Jeśli posiadamy bilet dobowy, trzydniowy lub miesięczny – kolejkę mamy w cenie biletu. Zwykłe bilet kupione na komunikację miejską niestety nie są uznawane.

Punkty widokowe na wieżach Starego Miasta

Inną popularną opcją są punkty widokowe na starych wieżach. Oferują nie tak rozległą panoramę, ale można z bliska przyjrzeć się uroczym domom z bajecznymi fasadami i dachami krytymi czerwoną dachówką. Spacerując po Rynku Starego Miasta, można wspiąć się na wieżę ratusza by z wysokości nieco ponad 40 m cieszyć się widokiem na Stare Miasto. Mniej więcej na tej samej wysokości (44 m) znajduje się taras widokowy na Bramie Prochowej. W rejonie Małej Strany można wspiąć się na 65-metrową dzwonnicę kościoła św. Mikołaja. Wymienione punkty widokowe są otwarte siedem dni w tygodniu.

Spacer wzdłuż Wełtawy

Mierząca 433 km długości Wełtawa jest jest najdłuższą w Republice Czeskiej i największym dopływem Łaby na terytorium Czech. Nazwa „Wełtawa” w tłumaczeniu ze staroniemieckiego i czeskiego oznacza „dziką wodę”. Pierwsza wzmianka o Wełtawie znajduje się w Kronikach Fulda w 872 roku, choć nazywano ją wówczas inaczej, a na początku XII wieku w Kronikach Kosmy pojawia się już czeska wersja nazwy.

Wełtawa jest tak samo symboliczna dla Czechów jak Wisła dla Polaków, Wołga dla Rosjan czy Nil dla Egipcjan. Spacer wzdłuż rzeki w pomoże nie tylko odpocząć od szlaków turystycznych, zrelaksować się i zregenerować siły, ale także poczuć atmosferę czeskiej stolicy – w dzień, wieczorem i w nocy.

Długi spacer wzdłuż pięknej Wełtawy pozwala zobaczyć znane zabytki z innej perspektywy. Będąc pod wrażeniem architektury budynków i zwracamy uwagę na wszystkie wyjątkowe detale. A podczas spaceru wzdłuż rzeki mogliśmy zobaczyć wyjątkową panoramę Pragi. Podczas wycieczki wzdłuż Wełtawy można zobaczyć takie słynne zabytki Pragi, jak Twierdza Wyszehrad, Teatr Narodowy, Zamek Praski, słynną Katedra św. Wita, Kościół św. Mikołaja, Tańczący Dom i wiele innych.

Po rzece pływa wiele różnych łodzi – duże i małe, stare i nowoczesne, łodzie i statki motorowe. Trasy statków i łodzi biegną zarówno w kierunku Wyszehradu, jak i w przeciwnym kierunku – do Pałacu Trojskiego. Wiele lokalnych biur podróży oferuje wycieczki po Wełtawie. 

Praga to jedno z najpiękniejszych miast Europy malowniczo położone nad Wełtawą z zabytkową zabudową, znakomitym stosunkiem ceny do jakości, dużą liczbą narożnych pubów.

„Praga nigdy nie pozwoli ci odejść” – powiedział Franz Kafka. Dziś jego słowa oficjalnie potwierdzają statystyki – turyści wracają do stolicy Czech raz po raz. Czeska stolica szybko stała się jednym z naszych ulubionych miast i już planujemy do niej powrócić.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Pragi i jej atrakcji. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *