Niedaleko wsi Niezgoda w gminie Żmigród w województwie dolnośląskim znajduje się malowniczy obszar ponad 70 ha podmokłego, bagiennego lasu pełnego olszyn. W 1987 roku utworzono tam unikatowy rezerwat przyrody „Olszyny Niezgodzkie”.

Rezerwat leśny Olszyny Niezgodzkie położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Został on utworzony w celu ochrony naturalnego obszaru bagiennego olszyn w dolinie rzeki Ługi. Od zachodu graniczy z asfaltową drogą leśną z Niezgody do Rudy Żmigrodzkiej, od wschodu z uregulowaną i obwałowaną rzeką Stara Barycz zwaną Ługą.


Rezerwat w pewnym stopniu został przekształcony przez człowieka. Obejmuje on dawny zwierzyniec łowiecki Hatzfeldtów, przed 1945 r. istniał tu rezerwat Ługa (Die Luge), obejmujący o wiele większą powierzchnię. Niestety później sporą część bagien osuszono, prowadząc gospodarkę leśną. Obecnie rezerwat obejmuje północno-zachodnią część dawnych bagien.


Wiosną obniżenia terenu zalane są wodą. W rezerwacie występuje zespół olsu porzeczkowego. Olszyny i podmokłe łąki są miejscem schronienia niezwykle licznych gatunków ptaków. W dębach żerują tu larwy chronionego kozioroga dębosza. W rezerwacie rośnie 276 gatunków roślin, w tym chronione: bluszcz pospolity, kalina koralowa, kruszyna pospolita, porzeczka czarna, konwalia majowa, sromotnik bezwstydny oraz sztucznie wprowadzony jarząb szwedzki.


Wśród wielu wiekowych drzew w rezerwacie, na szczególną uwagę zasługuje okazały dąb o obwodzie 675 cm będący pomnikiem przyrody.

Olszyny Niezgodzkie – szlaki

Do samego Rezerwatu nie ma wstępu, są to tereny mocno podmokłe. W zasadzie przez cały rok Olszyny Niezgodzkie są mocno podtopione, co sprawia, że pozostają niedostępne.

Główna część rezerwatu i drzewa rosnące w wodzie znajdują się przede wszystkim na południe od wsi Dąbki. Przez rezerwat nie prowadzi żadna ścieżka. Można go jedynie podziwiać z drogi asfaltowej łączącej Niezgodę z Rudą Żmigrodzką, która wytycza jego wschodnią granicę. Można stąd podziwiać zarówno olszyny jak i rozległe połacie malowniczych mokradeł.

Szlak prowadzi wijącą się groblą szosą. Dobrym punktem widokowym na rezerwat jest mostek na Kanale Kokot.

W rezerwacie znajduje się 10 tablic informacyjnych, ustawionych wzdłuż biegnącej tędy ścieżki dydaktycznej, mająca postać pętli o długości 9 km.

Olszyny Niezgodzkie najlepiej odwiedzić przy okazji wizyty na Stawach Milickich. By stworzyć optymalne warunki do podziwiania pięknych widoków w wielu miejscach na Stawach Milickich zagospodarowano punkty widokowe. Pełną listę najlepszych miejsc widokowych znajdziecie we wpisie Stawy Milickie – wieże, czatownie i punkty widokowe.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *