Hradec Kralove - atrakcje turystyczne

 

Hradec Králové to prawie stutysięczne miasto położone u zbiegu rzek Łaby i Orlicy w Czechach północno-wschodnich. Jest ono stolicą Czech wschodnich, miastem wojewódzkim i naturalnym centrum atrakcyjnego obszaru turystycznego Hradecko. To miasto, w którym rozbrzmiewają dźwięki saksofonu, fortepianu czy klarnetu. Regularnie organizowane są tu cenione imprezy muzyczne, np. Jazz Goes to Town albo Środkowoeuropejski Most Jazzowy… Burzliwy rozwój architektury z początku XX wieku zmienił charakter pierwotnie warownego miasta na tzw. „Salon Republiki” i oczarowuje nowoczesną architekturą.

 

 

Hradec Králové - Kolumna Mariacka na Dużym Rynku

 

Kolumna Maryjna w Hradec Králové - atrakcje turystyczne, informacje praktyczne, przewodnik po najważniejszych zabytkach - Velké náměstí (Duży Rynek)

 

Hradec Králové - Nove Adalbertinum i Kościół Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny

 

Hradec Králové - atrakcje turystyczne, informacje praktyczne, przewodnik po najważniejszych zabytkach - Velké náměstí (Duży Rynek)

 

Hradec Králové - Velké náměstí (Duży Rynek)

Nove Adalbertinum w Hradec Králové - atrakcje turystyczne, informacje praktyczne, przewodnik po najważniejszych zabytkach

 

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w czeskim Hradec Králové został wybudowany przez jezuitów w latach 1654-1666 według planów włoskiego barokowego architekta Carlo Lurago. Wkrótce później został okradziony przez wojska pruskie, a w 1762 roku gruntownie zniszczony przez pożar. Już w 1765 roku kościół został odrestaurowany przez architekta F. Kermerema i ponownie konsekrowany. Podczas naprawy dachu w 1857 roku doszło do kolejnego pożaru.

W 1900 roku kościół został zwrócony Jezuitom i stał się ważnym obiektem sakralnym Hradec Králové.

Prezbiterium ma 40 m długości i 20 m szerokości. W niszach fasady północnej znajduje się pomnik Świętego Ignacego, Franciszka Ksawerego, Św. Alojzego i Św. Stanisława. Nad głównym wejściem znajduje się chór z organami. Półkolisty łuk triumfalny z 30 metrową wysoką kopułą oddziela nawę od prezbiterium. Pożar 1762 roku zniszczył oryginalne freski jezuity K. Reichelta z lat 1664-1666 oraz wszystkie drewniane ołtarze i inne ozdoby. Oryginalne freski zachowały się tylko w kaplicy Św. Ignacego.

 

Ołtarz główny z 1765 roku składa się z iluzorycznego fresku Josefa Kramolína zachwycającego kolorystyką i kunsztem wykonania, na którym wisi obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Kristian Noldinger z 1765 roku. Fresk do złudzenia przypomina prawdziwy ołtarz. Robiąc poniższe zdjęcia byłem przekonany, że patrzę na prawdziwy ołtarz. O tym, że jest on namalowany dowiedziałem się przypadkiem po powrocie do Polski.

 

 

Hradec Králové - Wnętrze Katedry Św. Ducha

 

Hradec Králové - piekne, kolorowe kamienice - top atrakcja turystyczna

 

Hradec Králové - główne atrakcje turystyczne

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové?

 

Co warto zobaczyć z dziećmi Hradec Králové? Wielkie podróże małych odkrywców

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové? Największe atrakcje turystyczne

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové? Rzeźby

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové? Rzeźby przy teatrze.

 

Piękne kamienice w Hradec Králové.

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové?

 

Co warto zobaczyć w Hradec Králové? Male namesti czyli mały rynek

 

Synagoga w Hradec Králové. Atrakcja turystyczna Czech

 

Hradec Králové - Velké náměstí (Duży Rynek) nocą.

 

 
Czeskie piwo

 

Czeskie piwo

 

Czeskie piwo

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *