Każdy z nas ma czasem ochotę wyrwać się na parę dni z pracy i naładować akumulatory. Czasem potrzebujemy po prostu przenieść się do spokojniejszego miejsca, które wcale nie musi dostarczać nam szczególnie intensywnych wrażeń. Potencjalnych destynacji jest bez liku. Ci, którzy nie mają ochoty na długie podróże, lecz ciągnie ich za granicę, powinni rozważyć kraj naszych południowych sąsiadów.
Jakiś czas temu pisałem o Hradec Králové, urokliwym czeskim mieście położonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy, u zbiegu rzek Łaby i Orlicy w Czechach północno-wschodnich. Dziś zapraszam Pardubic – miasta oddalonego o ok 25 km od Hradca Králové.
Pardubice to pełne atrakcji, zabytków historycznych i architektonicznych miasto leżące na Nizinie Połabskiej 120 km od Pragi słynące z Pierniki z pierników i znanych na całym świecie wyścigów konnych – Wielka Pardubicka rozgrywanych corocznie od 1874 roku w pierwszą niedzielę października.
Najważniejszym symbolem tego regionu jest pardubicki piernik. Tradycja produkcji piernika w Pardubicach sięga XV wieku. Miasto posiada swój własny, opatentowany przepis. W miejscowości Ráby pod Kunětickou horou można zwiedzić Chatkę z piernika z muzeum pierników i bajek przedstawiające historię pardubickiego piernika i bajkowy las, którym Jaś i Małgosia wędrowali do chatki z piernika.
W centrum Pardubic znajduje się „Zielona Brama” z 59-metrową wieżą – jeden z najbardziej znanych zabytków miasta. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i oferuje wspaniałe widoki na miasto.
Sercem Pardubic jest plac Pernštýnské náměstí z barokowym ratuszem, otoczony renesansowymi kamienicami z unikatowymi fasadami ozdobionymi scenami biblijnymi. Można tu również zobaczyć tradycyjną Czeską Kolumnę Zarańską z wizerunkiem Dziewicy Maryi.
Browar Pardubice jest słynnym regionalnym producentem piwa o nazwie Pernštejn i specjalnego piwa Porter.
Niedaleko centrum miasta znajduje się jeden z jego symboli – renesansowy zamek z przełomu XV i XVI wieku, wpisany od 2010 roku na listę zabytków kultury Republiki Czeskiej. Początki feudalnej rezydencji znajdującej się w miejscu dzisiejszego zamku sięgają końca XIII wieku. Przez kolejne stulecia poddawana została licznym rekonstrukcjom. Najbardziej znaczące zmiany miały miejsce pod koniec XV wieku i na początku XVI wieku pod panowaniem rodu Pernsztejnów. Zamek stał się za ich panowania ważnym centrum społecznym i kulturalnym. Żaden tego typu budynek w Europie Środkowej nie został zachowany w tak dużym zakresie W jego wnętrzach znajdują się najstarsze renesansowe malowidła ścienne w Czechach, zdobione sufity, oraz wiele innych cennych elementów architektury.
Pałac jest obecnie rezydencją Muzeum Wschodnich Czech w Pardubicach. Część pałacu jest również wykorzystywana przez Galerię Czech Wschodnich. Pośród wielu ekspozycji znajduję się tu imponująca kolekcja czeskiego szkła, broni oraz imponująca kolekcja ponad 300 tysięcy pocztówek!
Powszechnym środkiem lokomocji w regionie jest rower. Gęsta sieć oznakowanych ścieżek rowerowych przyciąga amatorów jednośladów.
Do tej pory pierniki kojarzyły mi się tylko i wyłącznie z Toruniem 😀 Świetny wpis! Pozdrawiam 🙂