Miasteczko portowe w Urazie

Wyjątkowy mikroklimat polskich rzek sprawia, że wypoczynek nad ich brzegami jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno bardzo aktywnie, jak i na zupełnym lenistwie. Zaledwie 18 km od Wrocławia znajduje się Port Uraz. Szczególne walory przyrodnicze tego miejsca stanowią o bardzo dużych wartościach turystyczno-krajobrazowych.

Odra jest drugą rzeką Polski, zarówno pod względem długości (742 km) jak i powierzchni dorzecza. Przepływa ona przez Czechy, Polskę i Niemcy. Wypływa w Górach Odrzańskich na terenie Czech na wysokości 634 m n.p.m., uchodzi do Morza Bałtyckiego (Zalew Szczeciński).

Na 275 kilometrze biegu Odry, pomiędzy Wrocławiem a Brzegiem Dolnym czeka na miłośników żeglarstwa i sportów wodnych malowniczo położona marina Port Uraz. Piękne położenie, cisza, spokój, a także sąsiedztwo Zalewu Prężyckiego stanowią o atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca.

Miasteczko portowe w Urazie
Tawerna i przystań w Urazie
Przystań jachtów w Urazie
Miasteczko portowe Marina w Urazie - atrakcje w okolicach Wrocławia

Uraz to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Oborniki Śląskie na prawym brzegu Odry o bogatej historii i miejskim charakterze zabudowy. Na uwagę zasługuje znajdujący się tam kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła oraz ruiny XIV-wiecznego zamku, jednak największą atrakcją jest położona nad Odrą marina z przeprawą promową i wypożyczalnią sprzętu wodnego. W XIX w. działała tu stocznia budująca odrzańskie statki i barki, od lat 50. XX w. port przeładunkowy kruszywa.

Uraz - wieś nad Odrą
Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Urazie

Przystań – miejsce odpowiednio przystosowane do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Wyznacza się je w osłoniętych miejscach: brzegi rzek, jeziora … Większym odpowiednikiem przystani jest marina, port jachtowy.

Na miejscu działa tawerna serwująca smażone ryby oraz zupę rybną, hostel i domki. Atrakcją przystani są również imprezy plenerowe, wodne imprezy sportowe, koncerty szantowe oraz piknik Żeglarski.

Marina i hotel w Urazie

Na dzieci czeka plac zabaw z łodzią piracką w sam raz na letnie zabawy dla małych piratów. Można równiej rozegrać plenerowy pojedynek na olbrzymiej szachownicy.

Gra w szachy w Porcie Uraz
Plac zabaw dla dzieci w Porcie w Urazie

REJSY PO ODRZE W URAZIE

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są rejsy po Odrze, podczas których można zrelaksować się i podziwiać piękny krajobraz rzeki. Dwa lata temu mieliśmy okazję odbyć taki rejs. Tym razem jednak mieliśmy mniej szczęścia. Ponieważ zbierało się na burzę tym razem musieliśmy odpuścić sobie rejs.

Rejs statkiem to doskonała okazja do oderwania się od codziennego pędu i zgiełku miasta. Z pokładu statku wycieczkowego można podziwiać „dziką” Odrę. W mieście koryto rzeki jest uregulowane, przez co traci swój naturalny charakter, tu możemy zobaczyć Odrę bez większej ingerencji ludzkiej ręki w jej koryto. Malownicze brzegi, w niektórych miejscach bagniste, w innych trawiaste lub zalesione, to doskonała ostoja wielu gatunków ptaków.

Rejs statkiem po Odrze w Urazie koło Brzegu Dolnego - ruiny średniowiecznego zamku w Urazie

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Uraz leży około 20 km na północny zachód od Wrocławia, przy drodze prowadzącej do Brzegu Dolnego i Lubiąża, 6 km od Brzegu Dolnego i 6 km Obornik Śląskich. Marina znajduje się tuż przy głównej drodze. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

 

Wypożyczalnia sprzętu wodnego

Odra i Zalew Prężycki stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W porcie można wypożyczyć sprzęt pływający taki jak kajaki, żaglówki, łodzie wiosłowe, motorowe, czy rowery wodne.

Kajak 1 godzina – 12 zł

Łódź żaglowa Omega 1 godzina – 25 zł

Łódź żaglowa Omega 1 doba – 120 zł

Łódź żaglowa Junior 1 godzina – 20 zł

Łódź motorowa Worker 1 godzina – 65 zł

Łódź motorowa Galar 1 godzina – 90 zł

Rower wodny mały 1 godzina – 20 zł

Rower wodny duży 1 godzina – 30 zł

Wyporzyczalnia kajaków, łódek i sprzętu wodnego w Urazie

 

Przeprawa promowa w Urazie

W sezonie letnim działa przeprawa promowa na drugi brzeg, czyli Zalew Prężycki z wieloma plażami. Prom zabiera do 12 osób i płynie 15 minut.

Przeprawa promowa w Porcie w Urazie
Prom przez Odrę w Urazie

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *