Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowe miejsce, które pozwala poznać fascynującą historię papieru i jego produkcji. Przenosimy się w nim do czasów, kiedy to papier czerpany był ręcznie, a każdy arkusz stanowił małe dzieło sztuki.

Duszniki-Zdrój to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe w Kotlinie Kłodzkiej, które słynie nie tylko z pięknych widoków i leczniczych wód, ale również z Muzeum Papiernictwa.

W muzeum można poznać historię wytwarzania papieru czerpanego, technikę opracowaną w średniowieczu. Dawniej młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą – na dusznickim papierze drukowano książki i spisywano dokumenty.

Muzeum Papiernictwa to również piękny obiekt architektoniczny, położony w malowniczej scenerii Doliny Bystrzycy Dusznickiej. Już sama wizyta w zabytkowym młynie jest wyjątkowym doświadczeniem. Stare drewniane belki i zapach papieru tworzą niepowtarzalną atmosferę dawnych czasów.

Historia Młyna Papierniczego

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i Europy. Znajduje się w jedynym zachowanym w kraju młynie papierniczym, zbudowanym w 1605 roku. To najstarszy zachowanym tego typu obiektem w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Ten bezcenny zabytek techniki decyzją Prezydenta RP w 2011 roku uzyskał status pomnika historii.

Pierwsza wzmianka o młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju pochodzi z 1562 roku. W 1601 powódź zniszczy młyn, który zostaje odbudowany 4 lata później.

Złote czasy młyna przypadają na XVII i XVIII wiek. Wtedy też kolejni właściciele udoskonalali produkcję, rozbudowywali i ozdabiali obiekt, czyniąc go jednym z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie.

Na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku zachowały się unikatowe malowidła ścienne – polichromie z XVII-XVIII wieku, przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i biblijną scenę „Józef i żona Putyfara”. Polichromie te wyróżniają dusznicki młyn na tle innych tego typu obiektów i stanowią ważny element w staraniach o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Upadek popularności papieru czerpanego w XIX wieku spowodował stopniowy spadek produkcji w młynie. Lata 20. XX wieku i kryzys gospodarczy doprowadził do upadku przedsiębiorstwa.

W 1939 roku Miasto Duszniki-Zdrój kupiło młyn z myślą o stworzeniu muzeum, które ostatecznie zostało otwarte w 1968 roku.

W lipcu 2017 roku w dawnej suszarni papieru otwarto dwie nowe wystawy poświęcone sztuce papieru i historii polskiego pieniądza papierowego.

Dziś z dusznickiego papieru powstają okolicznościowe pisma, dyplomy, zaproszenia, papeteria i pamiątki nawiązujące do tradycji papierniczych Dolnego Śląska.

Zwiedzanie Muzeum Papiernictwa

Spacerując po muzeum, odkrywamy sekrety dawnych papierników. Dowiadujemy się, jak z lnianych szmatek, konopi i drewna powstawał papier czerpany, ceniony za swoją wytrzymałość i piękno. Podziwiamy kunsztowne maszyny, które z prostych surowców tworzyły arkusze papieru.

Sercem muzeum jest wystawa stała, która w przystępny sposób prezentuje historię papieru od jego początków w starożytnych Chinach do czasów współczesnych. Cofnęliśmy się w czasie do XVI-wiecznego młyna papierniczego, gdzie poznaliśmy fascynującą historię papieru i tajniki jego wytwarzania.

Poznaliśmy etapy jego tworzenia, od surowców po finalny produkt, a także dowiedzieliśmy się, jak zmieniało się jego zastosowanie na przestrzeni wieków.

Muzeum posiada bogatą kolekcję urządzeń i narzędzi związanych z produkcją papieru, papiery czerpane z różnych epok i wiele innych interesujących obiektów. Zobaczyliśmy oryginalne maszyny papiernicze, narzędzia i surowce wykorzystywane do produkcji papieru.

Każdy eksponat skrywa w sobie niepowtarzalną historię i inspiruje do refleksji nad znaczeniem papieru w naszym życiu.

Warsztaty czerpania papieru

Muzeum Papiernictwa to nie tylko miejsce, gdzie można podziwiać eksponaty. To również przestrzeń do aktywnej nauki i zabawy.

Największą atrakcją muzeum, szczególnie dla dzieci, są bez wątpienia warsztaty papiernicze, które angażują dzieci w kreatywny proces tworzenia papieru. Mali odkrywcy mogą spróbować swoich sił w czerpaniu papieru z masy celulozowej.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda proces ręcznego tworzenia papieru, w muzeum macie szansę samodzielnie spróbować swoich sił. Wyobraźcie sobie, jak zanurzacie formę w kadzi z pulpa papierową, a następnie delikatnie ją wyjmujecie, by po chwili ujrzeć na niej arkusz własnoręcznie wykonanego papieru. To nie tylko świetna zabawa, ale i cenna lekcja historii.

Warsztaty czerpania papieru – informacje praktyczne:

  • Ilość osób: Maksymalnie 7 osób na godzinę.
  • Wiek: Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 5 roku życia.
  • Godziny: Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach.
  • Bilety: Dostępne w kasie muzeum lub online

Arcydzieła papiernictwa i nie tylko

Muzeum to nie tylko historia papiernictwa. W XVIII-wiecznej suszarni papieru, udostępniono wystawy poświęcone sztuce papieru oraz historii polskiego pieniądza papierowego. Ekspozycje dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową.

Wystawa „Polski pieniądz papierowy” to fascynująca wędrówka przez stulecia, ukazująca ewolucję banknotów od pierwszych emisji z 1794 roku aż do współczesności. To nie tylko bogata kolekcja banknotów, ale przede wszystkim opowieść o znaczeniu pieniądza dla polskiej państwowości.

Święto Papieru

Oprócz ekspozycji poświęconych historii papiernictwa, muzeum organizuje również cykliczne wydarzenia i imprezy. Co roku w ostatni weekend lipca odbywa się Święto Papieru, podczas którego można zobaczyć pokazy czerpania i zdobienia papieru, wziąć udział w warsztatach i kupić ręcznie robione papierowe produkty.

Dodatkowe informacje

  • Godziny otwarcia: Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum.
  • Ceny biletów: Ceny biletów różnią się w zależności od wybranej trasy zwiedzania. Dostępne są również bilety rodzinne.
  • Adres: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, ul. Papiernicza 27, 56-330 Duszniki-Zdrój.
  • Strona internetowa: https://muzeumpapiernictwa.pl/
  • Bezpłatne audioprzewodniki dostępne w języku polskim, angielskim, niemieckim, czeskim i ukraińskim. Dla najmłodszych przygotowano specjalne audioprzewodniki, które w przystępny sposób przybliżą im historię papieru.

Muzeum Papiernictwa to nie tylko miejsce dla miłośników historii i rękodzieła. To także idealna propozycja na rodzinny wypad. Dzieci z pewnością będą zachwycone warsztatami i interaktywnymi wystawami, a dorośli docenią piękno architektury i unikatową atmosferę tego miejsca.

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą wycieczkę po Dolnym Śląsku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to strzał w dziesiątkę! To prawdziwa perełka i miejsce unikalne na skalę światową!

Pamiętajcie, że Duszniki-Zdroju to nie tylko papier! Po zwiedzeniu muzeum, koniecznie wybierzcie się na spacer po urokliwym rynku, spróbujcie leczniczych wód mineralnych w Pijalni Wód Mineralnych lub odwiedźcie Dworek Chopina, gdzie odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Jeśli macie jakieś pytania, lub chcecie uzupełnić post swoją wiedzą, piszcie śmiało w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *