Malta z dzieckiem

 

Różnorodność kontrastujących ze sobą krajobrazów, doskonały klimat przez cały rok, niezliczone pamiątki siedmiu tysięcy lat fascynującej historii oraz tradycyjna gościnność. Malta, niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym między Sycylią a wybrzeżem Afryki, posiada to wszystko. Wyłaniające się z błękitnych wód Morza Śródziemnego Malta, Gozo i Comino – wyspy tworzące archipelag Wysp Maltańskich, zapewniają cały wachlarz doświadczeń dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.

 

Architektura Malty przypomina Afrykę Północną, a suchy krajobraz kraje Bliskiego Wschodu. Pomimo swojej egzotyki Malta jest krajem Europejskim ze wszystkimi związanymi z tym korzyściami – jest bezpieczna, czysta, każdy mówi po angielsku. Ponadto ludzie są niesamowicie ciepli i przyjaźni. Dzieci mają okazję doświadczyć innej kultury w bezpiecznym i łatwym do podróży kraju.

 Wakacje na Malcie z dziećmi. Miejsca polecane dla rodzin z dzieckiem na Malcie. Hania poznaje świat

 

Panorama Malty

 

Gdzie spać na Malcie?

 Booking.com

 

Transport publiczny na Malcie

Na Malcie znajduje się międzynarodowe lotnisko mające połączenie niemal z całą Europą. Lot z Polski trwa niespełna 3 godziny, więc jest to dogodny cel podróży z dziećmi. Przejazd z lotniska do centrum Valletty zajmuje około 30 minut.

To idealny kierunek dla osób, które poza plażowaniem chcą poznać odwiedzany kraj. Dzięki niewielkim rozmiarom wyspy i dobrze rozwiniętej komunikacji wszystko jest w zasięgu ręki. Bez problemu można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem, ponieważ większość zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się nad morzem.

Dobrze jest zaopatrzyć się w rozkład jazdy i mapkę komunikacji na wyspie. Główny dworzec autobusowy znajduje się na okrągłym placu przed bramą miejską Valletty. Stąd rozchodzą się połączenia do prawie wszystkich miejscowości na wyspie. Wszystkie połączenia biegną do Valletty. Praktycznie nie ma bezpośrednich kursów między innymi miastami. 7 dniowa karta pozwalająca na poruszanie się bez limitu po Malcie i Gozo kosztuje 21 €. Dzieci do 4 roku życia mogą podróżować za darmo.

Komunikacja na Malcie. Malta z dziećmi. Miejsca, które trzeba zobaczyć z dziećmi na Malcie. Atrakcje turystyczne, informacje praktyczne, porady.

Malta z dziećmi - porady, komunikacja, top atrakcje Malty, Gozo i Comino dla dzieci. Hania poznaje świat

 

Klimat na Malcie

Klimat na Malcie jest typowy dla Morza Śródziemnego. Wyspy są bardzo słoneczne. Od średnio pięciu godzin słonecznych w środku zimy do około 12 godzin, w okresie letnim. Roczna suma opadów jest bardzo niska – średnio 568mm rocznie, a długość pory suchej w lecie jest dłuższa niż w sąsiednich Włoszech.

Klimat Malty odpowiedni dla dzieci - Wielkie podróże małych odkrywców

 

Plaże na Malcie

Choć linia brzegowa jest skalista to na amatorów morskich kąpieli czeka kilka piaszczystych plaż. Największymi z nich są Mellieha Bay (Ghadira Bay) w miejscowości Mellieha po zachodniej stronie Malty, oraz Ramla Bay na wyspie Gozo. Ich płytkie wody są idealne dla dzieci. Przyjemną plażą, lecz z nieco grubszym piaskiem, jest St. George’s Bay położona w rozrywkowej dzielnicy w St Julians – Paceville.

Plaże na Malcie - St. George's Bay położona w rozrywkowej dzielnicy w St Julians - Paceville

 

Malta jest zamieszkana od około 5200 r. p.n.e. Odkryte ślady prehistorycznych cywilizacji świadczą o tym, że starożytne ludy zamieszkiwały wyspę długo przed przybyciem Fenicjan, którzy nazwali główną wyspę „Malát”, czyli „bezpieczną przystanią”. O wcześnie rozwiniętej kulturze mieszkańców świadczą wielkie świątynie megalityczne, które zostały wzniesione ok. 3600 lat p.n.e.

Strategiczne położenie wyspy pomiędzy Europą i Afryką Północną wzbudzało zainteresowanie wielu ludów. Swoje piętno odcisnęli m. in. Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Kartagińczycy, Kastylijczycy, Francuzi i Brytyjczycy od których Malta uzyskała niepodległość w 1964 roku.
Choć historia Malty jest naznaczona wielowiekowym obcym panowaniem wyspiarze nie zatracili swojego indywidualnego charakteru. Malta przystąpiła do ​​Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, a do strefy euro w 2008 roku.

 

Malta atrakcyjna wyspa dla dzieci. Rozrywki dla dzieci na Malcie.

 

Maltańczycy to przyjazny, wielojęzyczny naród. Językami urzędowymi są maltański i angielski, który jest dziedzictwem prawie 200-letnich brytyjskich rządów. W 1942 roku król Jerzy VI przyznał Malcie Krzyż Jerzego – najwyższe brytyjskie odznaczenie w uznaniu za odwagę i poświęcenie maltańczyków w obronie wyspy podczas II wojny światowej. Od tamtej pory symbol ten zdobi flagę i godło Malty.

Maltańczyków cechuje głęboka religijność. Dominuje chrześcijaństwo, a dokładniej katolicyzm. Religijne święta zajmują wiele dni w maltańskim kalendarzu. Architektura kościołów jest podobna jak na kontynencie – można zobaczyć wpływy romańskie, gotyckie i brytyjskie. Cechą charakterystyczną wszystkich kościołów jest złoty kolor, pochodzący od skał z których zostały wykonane.

 

Miejsca, które warto odwiedzić na Malcie z dziećmi

 

1. Stolica Malty – Valletta przyciąga turystów dostojną konkatedrą Św. Pawła, potężną twierdzą, oraz zabytkową architekturą kamienic (więcej zdjęć i informacji we wpisie Valletta)

Miejsca, które warto odwiedzić na Malcie z dziećmi - lista najważniejszych atrakcji turystycznych Malty

 

2. Piękna rybacka osada Marsaxlokk urzeka klimatycznymi uliczkami i niezapomnianymi, nadmorskimi krajobrazami z charakterystycznymi kolorowymi łodziami Luzzu. Marsaxlokk najlepiej odwiedzić w niedzielę, kiedy odbywa się tu tradycyjny targ rybny. Obok przystani znajduje się niewielka, ale bardzo przyjemna piaszczysta plaża (więcej zdjęć i informacji we wpisie Marsaxlokk)

Bezpłatne atrakcje na Malcie dla dziecii - lista najważniejszych atrakcji turystycznych Malty

 

3. Zatoka Anchor Bay z intensywnie turkusową wodą oraz Popeye Village – wioska zbudowana w 1980 roku jako plan do filmu muzycznego „Popeye” z Robinem Williamsem w tytułowej roli, gdzie poczuć się można jak w bajce Disney’a. Na dzieci czeka tu cała masa atrakcji, takich jak udział w kręceniu filmu, malowanie twarzy, taniec z Popeyem i Oliwią, a także basen ze zjeżdżalniami. (więcej zdjęć i informacji we wpisie Filmowa Malta – Popeye Village)

Popeye Village i inne atrakcje dla dzieci na Malcie. TOP 10 atrakcji turystycznych Malty

 

4. Mellieha Bay (Ghadira Bay) w miejscowości Mellieha to najdłuższa piaszczysta plaża na Malcie. Jej płytkie wody są idealne dla dzieci. Plażowanie w tym miejscu można połączyć z wizytą w Popeye Village, ponieważ miejsca te dzieli zaledwie kilka kilometrów, a autobus nr 101 kursujący do Popeye Village zatrzymuje się bezpośrednio przy plaży.  

Najlepsze plaże dla dzieci na Malcie. TOP 10 atrakcji turystycznych Malty

 

5. W okresie letnim niemal w każdy weekend w którejś miejscowości obchodzi się huczny festyn na cześć lokalnego patrona – to świetny sposób, aby poznać inną stronę życia mieszkańców.

Zwiedzanie Valetty stolicy Malty z dzieckiem. Dzieci na Malcie - TOP 10 atrakcji turystycznych dla dzieci na Malcie

 

6. Azure Window (Lazurowe okno) to charakterystyczny łuk skalny nad morzem w pobliżu miejscowości Dwejra. Nieustanny napór fal i silny wiatr wyżłobił w skałach ogromne okno. Kąpiel wśród skał w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie to wspaniałe doznanie. Dobrze jest zaopatrzyć dzieci w buty do pływania ponieważ na dnie jest sporo jeżowców! (więcej zdjęć i informacji wewpisie Azure Window i Fungus Rock)

Gozo z dzieckiem. Dzieci na Malcie - TOP 10 atrakcji turystycznych dla dzieci na Malcie

7. Wysepka Comino i jedna z najbardziej malowniczych zatok w rejonie Morza Śródziemnego – Blue Lagoon to idealne miejsce do spędzenia letniego dnia. Dzieci mogą cieszyć się wodą bez obawy o wysokie fale czy głęboką wodę. (więcej zdjęć i informacji we wpisie Blue Lagoon)

Blue Lagoon raj dla dzieci i największa atrakcja dla dzieci na Malcie. Malta z dziećmi - porady, informacje praktyczne

 

8. Na południowym wybrzeżu Malty znajduje się wiele jaskiń morskich. Największą i najbardziej imponującą jest Blue Grotto, gdzie woda ma absolutnie wyjątkowy kolor. Do jej wnętrza można dostać się łodzią z pobliskiej, malowniczo położonej wśród skał przystani. Bilet kosztuje 8 € a rejs trwa około 25 minut. Podczas rejsu wpływa się nie tylko do Blue Grotto ale również do innych jaskiń, których ściany mienią się różnymi kolorami. Obowiązkowy punkt dla każdego małego odkrywcy!

Blue Grotto i rejsy dla dzieci na Malcie. Malta z dziećmi - porady, informacje praktyczne. Dzieci w podróży
 

25 komentarzy

 1. Warto również wypożyczyć samochód (ruch lewostronny nie taki straszny jak go malują ;).
  Koszt wypożyczenia w lokalnej wypożyczalni w przeliczeniu wychodzi ok. 300zł za 3 dni wraz z fotelikiem. Na jednym baku paliwa zjeździliśmy obie wyspy wzdłuż i wszerz (trzeba doliczyć ok 15€ za Gozo Ferry).
  Z atrakcji dla dzieci warto jeszcze zajrzeć do Malta National Aquarium w miejscowości Qawra (jedno z największych w Europie), z magicznym placem zabaw wokół oraz do Playmobil-FunPark w Hal Far niedaleko Marsaxlokk (place zabaw oraz możliwość podglądnięcia jak powstają zabawki).
  W każdej miejscowości, mniejszej czy większej którą odwiedziliśmy poza tym co chcieliśmy zobaczyć, punktem obowiązkowym dla Ali był play ground ;)jest ich mnóstwo, są naprawdę super zaprojektowane, kolorowe i bezpiecznie. Warto zajrzeć http://maltaplaygrounds.info/
  Pozdrawiamy!

 2. mnie jakoś Malta nigdy nie przyciągała (chyba, że poza sezonem, ale i tak na krótko)… pod względem atmosfery to miejsce kojarzy mi się trochę z chorwackim wybrzeżem /które w sezonie nie zrobiło na mnie jakiegoś ogromnego wrażenia/

  1. Mnie wręcz przeciwnie, ale oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia. Osobiście Maltę gorąco polecam. To co mnie jeszcze pozytywnie zaskoczyło, to stosunkowo mała liczba turystów jak na początek lipca. Pewnie dlatego, że wakacje w Anglii zwykle rozpoczynają się później niż u nas a jest to kierunek chętnie wybierany przez Brytyjczyków.

   Marcin Florek
  1. To prawda. Okno runęło 3 dni po opublikowaniu tego wpisu. Nie przypuszczałem, że punkt 6 tak szybko straci na ważności ? Na szczęście Malta ma jeszcze sporo do zaoferowania.

   Marcin Florek
 3. Zdjęcia genialne! Ja już kilka razy planowałem wybrać się na Maltę, ale jakoś nigdy się nie udało. Szkoda, że nie da się już zobaczyć Lazurowego Okna. To tylko podkreśla przemijalność/kruchość pewnych obiektów/miejsc. Zawsze wydaje się nam, że mamy tyle czasu, a wcale go nie ma aż tak wiele. (Ups, trochę zbyt smutna refleksja w obliczu tak pięknej miejscówy).

 4. My dopiero startujemy z podróżami z dzieckiem Na razie z Nelą bylismy na południu Hiszpanii. następne miejsca chyba będą znacznie chłodniejsze. Północ to następna wyprawa.
  Malta to kierunek na moment kiedy Nela będzie już w szkole. Niech zobaczy na żywo miejsca o których się uczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *