Zapewne wiele osób z naszego pokolenia wielokrotnie oglądało w dzieciństwie kreskówki o marynarzu Popeye, zyskującym wielką siłę po zjedzeniu puszki szpinaku. W 1980 roku Paramount Pictures i Walt Disney Pictures na podstawie animacji wyprodukowali musical „Popeye” z Robinem Williamsem w tytułowej roli i Shelley Duvall w roli Oliwii (Olive Oyl). Popeye Village to bajkowa wioska powstała na potrzeby filmu, a dziś jedna z największych atrakcji dla dzieci na Malcie.

Różnorodność kontrastujących ze sobą krajobrazów, doskonały klimat, strome klify, nietypowe plaże i olśniewające kolorami morze od lat zachwycają filmowców, którzy bardzo często wybierają maltański krajobraz jako naturalną scenerię swoich filmów.

Śródziemnomorskie Studio Filmowe (Mediterranean Film Studios) przy Forcie Rinella jest światowym liderem w tworzeniu wodnych efektów specjalnych. „Troja” z Bradem Pittem i Orlando Bloomem, „Podwójna gra” z Sharon Stone, „Aleksander” z Colinem Farrellem, Anthonym Hopkinsem i Angeliną Jolie, „Gladiator” z Russellem Crowe czy kultowy serial „Gra o Tron” to tylko kilka filmów, których sceny były kręcone na wyspach Malty.

Również w tym przypadku jako tło wykorzystano specyficzny krajobraz Malty. W zatoce Anchor Bay niedaleko nadmorskiej miejscowości Mellieha, na północno-zachodnim brzegu Malty na potrzeby filmu zespół 165 mężczyzn zbudował od podstaw całą wioskę Popeye Village.

Fikcyjna miejscowość Sweethaven powstała w ciągu kilku miesięcy. Drewno użyte do budowy domów zostało sprowadzone z Holandii i Kanady. Po zakończeniu zdjęć do filmu wioska nie została rozebrana. Cały plan pozostał na miejscu w niezmienionym stanie. Wioska Sweethaven przetrwała próbę czasu i choć dziś ma już prawie 40 lat możemy ją zwiedzać jako Popeye Village. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Malty.

 

 

 

Do wioski wiedzie dość stroma ścieżka w dół, wzdłuż której rozwieszone są zdjęcia przedstawiające kadry z filmu.

 

 
 

 

 
 

 

Po paru chwilach dochodzimy do miejsca z którego rozpościera się wspaniały widok na wioskę i całą zatokę. Widok około 20 drewnianych domków o zwariowanych kształtach i kolorach, pięknie położonych na zboczach wzgórza i widok na magiczną zatokę Anchor Bay z intensywnie turkusową wodą bardzo mocno pobudzają wyobraźnię. Jakbyśmy znajdowali się w bajce Disney’a.

 

 

 

 

 

Gdy wchodzimy do wioski Marynarz z fajką w zębach, wysoka, szczupła kobieta i brodaty żeglarz idą w naszym kierunku. To oczywiście Popeye, Oliwia i Bluto! Muszę przyznać, że kobieta odgrywająca rolę Oliwii wygląda jak sobowtór Shelley Duvall.

 

 

Spacerując alejkami wzdłuż skalistego wybrzeża możemy przyjrzeć się z bliska drewnianym domom z krzywymi ścianami i dachami. W ich wnętrzach znajdują się oryginalne meble i rekwizyty. Bez trudu rozpoznajemy miejsca znane z filmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W jednym z domów znajduje się mini sala kinowa, z wygodnymi kanapami, w której można obejrzeć film „Popeye”.

 
 

 

W Popeye Village na dzieci czeka cała masa atrakcji, takich jak udział w kręceniu filmu, malowanie twarzy, czy taniec z Popeyem i Oliwią, ale chyba największa atrakcja znajduje się na końcu zabudowań – basen ze zjeżdżalniami – raj dla dzieci, szczególnie w upalny, lipcowy dzień.

 

 

 
 

Wioska została wybudowana w pięknej zatoce Anchor Bay dlatego wybierając się do Popeye Village koniecznie należy ze sobą zabrać ręcznik i strój kąpielowy! Zatoka jest przepiękna, woda lazurowa. Minusem jest wyjątkowo kamieniste wejście do morza.

 

 
 
 

 

Wioska Popeye Village jest otwarta przez cały rok. Można bez problemu do niej dojechać autobusem nr 101 z miejscowości Mellieha. Autobus zatrzymuje się m. in. przy plaży Mellieha Bay, skąd dojazd do Popeye Village zajmuje kilka minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wioska Popeye położona jest tuż przy otoczonej wzgórzami, największej piaszczystej plaży na Malcie – Mellieha Bay (Ghadira Bay). To doskonałe miejsce aby odpocząć po dniu spędzonym w Popeye Village. Jej płytkie wody są idealne dla dzieci.

 

 

 

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Popeye Village. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

8 komentarzy

    1. To prawda, dlatego przed wyjazdem do Popeye Village pokazaliśmy Hani bajkę „Popeye”. Tak jej się spodobała, że jeszcze po powrocie do Polski chciała ją oglądać. A scena z filmu w której Shelley Duvall śpiewa He Needs Me to Hani nr 1 ?

      Marcin Florek
    1. Nie byłem u góry więc nie mogę powiedzieć na 100%, ale z dołu widziałem ludzi, a nawet auta na górze, także pewnie prowadzi tam jakaś droga i nie ma problemu.

      Marcin Florek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *