Wodospad Kozjak w Słowenii: przewodnik dla turystów

Słowenia słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, majestatycznych gór i krystalicznie czystych rzek. Wśród tych cudów natury znajduje się Wodospad Kozjak (Slap Kozjak). Ukryty wśród skał i otoczony bujną zielenią, często określany jako najpiękniejszy wodospad w Słowenii.

Wodospad Kozjak – idealny cel na wycieczkę

Ze względu na łatwy dostęp, malownicze szlaki i wyjątkową scenerię, Wodospad Kozjak jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Spacer do wodospadu jest łatwy i przyjemny, a widoki po drodze i na miejscu z pewnością zachwycą każdego.

Jak dotrzeć do Wodospadu Kozjak?

Wodospad Kozjak znajduje się w pobliżu miasteczka Kobarid, w północno-zachodniej części Słowenii, w regionie Goriška – Tolmin. Dojazd samochodem z Tolminu zajmie około 30 minut, a z Bovec około 45 minut.

Sama wędrówka najczęściej rozpoczyna się na parkingu Kamp Koren, tuż przy głównej drodze 203 pomiędzy Kobarid i Bovec. Należy pamiętać, że jest to parking płatny. Niewielki i bezpłatny parking znajduje się przy drodze, tuż przy zejściu do mostu wiszącego nad Soczą. Żeby do niego dotrzeć, trzeba z Kobaridu jechać prosto, nie przekraczając Mostu Napoleona. Kilkaset metrów dalej znajduje się zatoczka przy drodze na kilka aut.

Szlak turystyczny do Wodospadu Kozjak

Do Wodospadu Kozjak prowadzi malownicza trasa, idealna nawet dla najmłodszych odkrywców. Rozpoczyna się ona przy Moście Napoleona, skąd wiedzie przez łąki i lasy, oferując przepiękne widoki na dolinę Sochy. Warto wspomnieć, że most został zbudowany w 1750 roku, a jego nazwa pochodzi od samego Napoleona, który wraz ze swymi żołnierzami przemaszerował przez niego w drodze do przełęczy Predel. W czasie I wojny światowej został wysadzony w powietrze, ale później został odbudowany.

Dojście do wodospadu Kozjak zajmuje około 40 minut spokojnym krokiem. Szlak jest dobrze oznaczony i łatwy do pokonania, a jego długość wynosi około 1,4 km.

Pierwszy etap prowadzi nas między campingami. Po 350 metrach należy skręcić w prawo i zejść po schodkach na spektakularny drewniany most łączący dwa brzegi szmaragdowej rzeki Socza. Przejście na drugą stronę otwiera przed nami malowniczy widok na rzekę i płynących w dole kajakarzy. To miejsce idealne na zrobienie pięknych zdjęć!

Po przejściu na drugą stronę mostu trzeba skręcić w lewo, gdzie znajduje się drewniany punkt widokowy.

Dalej szlak prowadzi przez leśny odcinek, aż do niewielkiego, ale urokliwego wąwozu. Gęsta roślinność i mech tworzą tu magiczną atmosferę, a przez środek płynie strumyk rzeki Kozjak, który wkrótce połączy się z Soczą.

Po ok 900 metrach docieramy do pierwszego wodospadu, który można podziwiać z góry, ponieważ widok z dołu jest ograniczony.

Nieco dalej znajduje się kasa biletowa. Wejście na teren wodospadu kosztuje 5 euro za osobę dorosłą. Podczas naszej wizyty, pomimo pięknej pogody, kasa była nieczynna z powodu zapowiadanej burzy. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w przypadku niepogody, lub silnych opadów deszczu. Jeśli kasa biletowa jest nieczynna, wejście na teren wodospadu jest bezpłatne.

Im bliżej wodospadu, tym wyraźniej słychać jego potężny huk. Ostatnie metry pokonuje się po drewnianym pomoście. Tuż przed wodospadem schody prowadzą na platformę widokową, z której możemy podziwiać wspaniałość stworzoną przez naturę.

Wodospad Kozjak

Ukryty wśród skał Wodospad Kozjak sprawia wrażenie, jakbyśmy znajdowali się wewnątrz jaskini. Biała woda z impetem spada z 15 metrów, tworząc kontrast z turkusowym jeziorkiem i ciemnymi ścianami skalnymi. To miejsce, które urzeka swoim wyjątkowym klimatem i otoczeniem, niczym wyjętym z bajki. Ta sceneria ma w sobie coś magicznego, co sprawia, że nie chce się opuszczać tego miejsca.

Ze względu na panujący tam półmrok, zrobienie dobrego zdjęcia może wymagać statywu, ale w razie potrzeby można skorzystać z drewnianej barierki.

Choć woda w jeziorku jest lodowato zimna, warto podejść podejść bliżej kaskad. Niektórzy odważni decydują się nawet na kąpiel – to wyzwanie dla prawdziwych miłośników zimnych doznań!

Dlaczego warto odwiedzić Wodospad Kozjak?

  • Niesamowita sceneria – Ukryty wśród skał i otoczony bujną zielenią, Kozjak zachwyca swoim majestatem. Spadająca kaskadowo woda tworzy malowniczy basen, a otaczające go mroczne skały dodają mu tajemniczego uroku.
  • Łatwy dostęp – Do wodospadu prowadzi krótki i malowniczy szlak, idealny nawet dla najmłodszych turystów. Trasa wiedzie las i drewniane mosty, oferując piękne widoki na okolicę.
  • Możliwość kąpieli – W cieplejsze dni można ochłodzić się w chłodnej wodzie jeziorka pod wodospadem. Pamiętaj jednak, że woda jest dość zimna!
  • Idealne miejsce na piknik – Obok wodospadu znajdują się skałki, które doskonale nadaje się na piknik. Można tam odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać otaczającą przyrodę.
  • Atrakcje w okolicy – W pobliżu wodospadu znajdują się inne ciekawe miejsca, takie jak Wodospad Savica i Wąwóz Tolminska Korita. Warto również wybrać się na Przełęcz Vršič, oferującą panoramiczne widoki na Alpy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *