O co zadbać wybierając się na wakacje za granicą?

Bezpośrednio przed wakacjami prawie zawsze pojawia się stres. Największe jego natężenie następuje, gdy lecimy do kompletnie nieznanego kraju lub jeśli nigdy wcześniej nie byliśmy na lotnisku. Czasami zapomnieć można przez to o wielu rzeczach. Sprawdź, o co zadbać, wybierając się na wakacje za granicę.

Artykuł sponsorowany

Dokumenty i ubezpieczenie turystyczny

Koniecznie sprawdź, czy masz ważne dokumenty tożsamości. Większość europejskich krajów wymaga wyłącznie dowodu osobistego, choć nie zawsze wystarcza tylko on. Najlepiej mieć przy sobie dwa dokumenty – dowód osobisty i paszport. W razie zgubienia jednego awaryjnie zawsze masz drugi. Warto też zeskanować dokumenty i schować druki w różne miejsca bagażu. Zawsze sprawdzaj informacje o dacie ważności dokumentów. Paszport i dowód muszą być ważne przez określony czas, zazwyczaj od daty wjazdu do danego kraju. Nie zapomnij zabrać kart pokładowych do samolotu. W większości przypadków można bez problemu odprawić się wcześniej online i mieć swoją kartę pokładową zapisaną na smartfonie.

Nawet jeśli twoja podróż będzie trwała kilka dni, wykup ubezpieczenie podróżne. To bardzo ważne, aby zadbać o swoje zdrowie. Niestety, koszty leczenia za granicą, w zależności od przypadku, dochodzą czasami nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładnie sprawdź zakres ubezpieczenia i ceny poszczególnych ofert. Możesz zestawić je w porównywarce ubezpieczeń turystycznych. Wybierz interesującą ofertę dopasowaną nie tylko pod zwiedzany kraj, ale też sposób, w jaki będziesz tam spędzać czas. W podróży bywa różnie i wypadki się zdarzają. Ubezpieczenie nie jest wielką inwestycją, a Ty będziesz mógł wypoczywać ze spokojną głową. W tym miejscu możesz sprawdzić, jakie ubezpieczenie turystyczne (zobacz na: ubezpieczeniaonline.pl) będzie dla ciebie najlepsze.

Wiedza i pieniądze – to podstawa!

Upewnij się, jaki klimat panuje w danym państwie oraz jaka będzie pogoda w miesiącu, kiedy będziesz je eksplorować. Wówczas będziesz mógł dobrać odpowiednie ubrania na wyjazd. Warto sprawdzić, czy w danym regionie nie ma obowiązku zaszczepienia się przed przylotem. W niektórych państwach istnieje bowiem ryzyko zachorowania na chorobę lokalną, na jaką my nie jesteśmy odporni. Takie szczepienia wykonuje się kilka tygodni wcześniej, o czym więcej przeczytasz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Sprawdź też, jakie zwyczaje panują w danym kraju. Musisz dostosować się do reguł i zasad, jakie tam obowiązują. Pamiętaj, nie jesteś u siebie. Chcesz wiedzieć, na co przygotować się na przykład w Chorwacji? Kliknij ten link, aby dowiedzieć się więcej.

Bez pieniędzy nie ma mowy o komforcie podróżowania. Jeśli lecisz do miejsca, gdzie sieć bankomatów jest dobrze rozbudowana, nie musisz zaopatrywać się w ogromną ilość gotówki. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić warunki swojego banku i przeczytać o wysokościach prowizji, jaka naliczana jest od każdej zagranicznej transakcji. Największą ilość gotówki i kartę noś przy sobie w saszetce lub innym schowku (płytkie kieszenie nie są dobrym rozwiązaniem). Zabierając gotówkę, upewnij się, czy do wybranego kraju nie trzeba zabrać wymienionej już wcześniej waluty. Euro i dolary w Polsce wymienić jest łatwo, ale już na przykład rupie indonezyjskie niekoniecznie. Oczywiście możesz to zrobić w danym państwie od razu po wylądowaniu na lotnisku – zwłaszcza że w polskich kantorach wymiana niektórych walut nie jest opłacalna, a często nawet nie ma możliwości wymiany.

O co jeszcze zadbać, wybierając się na wczasy?

W niektórych krajach może być problem z dostępnością leków, które w Polsce dostałbyś bez recepty. Często dokuczającą przypadłością są dolegliwości żołądkowe. Zmiana flory bakteryjnej często wywołuje różne reakcje organizmu. Czasami wystarczy zjeść nieumyte jabłko, aby narobić sobie problemów. Jeśli chodzi o kosmetyki, na krótkie wypady w zupełności wystarczą niewielkie opakowania dostępne w prawie każdej drogerii. W hotelach często zapewniane są podstawowe środki higieny. Upewnij się co do zakresu świadczeń hotelu. Może się okazać, że nie będziesz musiał zabierać ze sobą żelu do kąpieli albo mydła w płynie, przez co oszczędzisz miejsce i ograniczysz wagę bagażu.

Jeśli planujesz przemieszczać się wypożyczonym samochodem lub skuterem, koniecznie sprawdź, jaka kategoria prawa jazdy jest wymagana na dany pojazd. Co kraj, to obyczaj. W Polsce skuterem jeździmy na kategorii B, a gdzie indziej do tego typu jazdy czasami wymagana jest kategoria A. Planując podróżowanie autem poza obszarem UE, konieczne będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. W zależności od kraju potrzebować będziesz prawa jazdy opartego na Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Takie prawo jazdy z łatwością można wyrobić, jeżeli posiada się ważne polskie prawo jazdy.

Może wydawać się banalne, ale ładowarka do telefonu to podstawa. Na niewiele się jednak przyda, jeśli w danym kraju jest inny typ gniazdka zasilającego. W takie przejściówki za niewielkie pieniądze można zaopatrzyć się w Polsce przed rozpoczęciem wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *