Przełęcz Vrsic to najwyższa przełęcz górska w Słowenii, która prowadzi w górę i w dół po niesamowitych 50 zakrętach na wysokość 1611 m n.p.m. Ze względu na niesamowite widoki i bogatą historię, przejazd przez tę spektakularną alpejską przełęcz jest obowiązkową atrakcją Słowenii.

Z drogi prowadzącej na Przełęcz Vrsic można podziwiać majestatyczne góry, zielone doliny, jeziora i rzeki Parku Narodowego Triglav. Rozciągający się wzdłuż granicy z Włochami i w pobliżu granicy z Austrią, w północno-zachodniej Słowenii park narodowy, obejmuje obszar wschodnich Alp Julijskich.

Kręta droga prowadząca na Przełęcz Vrsic jest po prostu oszałamiająca i oferuje najlepsze widoki na pasmo górskie wschodnich Alp Julijskich. Do pokonania jest w sumie 50 zakrętów, nie licząc licznych „normalnych” zakrętów. To trasa pełna niespodzianek, na której odnajdziemy skarby z historii Słowenii.

Droga wijąca się na przełęcz Vrsic jest obecnie znana jako „Ruska Droga”, ponieważ duże jej odcinki zostały zbudowane przez jeńców rosyjskich podczas I wojny światowej, aby zaopatrywać wojska austro-węgierskie walczące na jednym z najkrwawszych frontów Wielkiej Wojny. Wielu z nich zmarło z powodu trudnych warunków i chorób. Do kolejnej tragedii doszło w 1916 r., kiedy lawina zmiotła kwaterę więźniów, pozostawiając ponad 300 zabitych.

Choć dzisiejsza droga w dużej części została przebudowana, to jako relikt dawnych czasów, zakręty serpentyn są nadal wyłożone kostką brukową. Jest to bardzo rzadkie w Alpach. Podczas deszczu może być tu dość ślisko, dlatego należy jechać ostrożnie. To doskonała wycieczka dla tych, którzy lubią jeździć samochodem i nie mają problemów z chorobą lokomocyjną.

Dziś droga na przełęcz Vrsic jest otwarta tylko w okresie letnim. Ze względu na zagrożenie lawinowe droga zamykana jest podczas surowych zimowych miesięcy. Zazwyczaj przełęcz nie jest przejezdna od końca października do początku maja.

Najodważniejsi decydują się na przebycie przełęczy na rowerze, stając się tym samym jednym z etapów Tour of Slovenia. Nachylenie dochodzące do 15% sprawia, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników jednośladów.

24-kilometrowa droga łączy Kranjską Gorę w Dolinie Sawy z Trentą w Dolinie Soczy. Jest to najwyżej położona górska droga w Słowenii, którą możemy przemierzyć Alpy Julijskie. Cała trasa z Kranjskiej Gory do Trenty wynosi 27 km. Choć nie jest zbyt długa, jej pokonanie zajmuje około godziny, gdyż trzeba się wspinać bardzo powoli, praktycznie na pierwszym i drugim biegu, gdyż trasa jest wąska i bardzo kręta, dlatego trzeba zachować ostrożność, maksymalną ostrożność. Sama podróż przez Vrsic zajmuje niecałą godzinę, to warto zatrzymać się na kilka przystanków, albo na pieszą wędrówkę, dlatego najlepiej zaplanować sobie cały dzień na przeprawę przez przełęcz.

Droga bierze swój początek w miejscowości Kranjska Góra, która jest atrakcyjnym ośrodkiem dla uprawiania turystyki górskiej. Zimą rywalizują tu narciarze alpejscy, a najlepsi skoczkowie biją rekordy w pobliskiej Planicy.

Jezioro Jasna u podnóża przełęczy Vrsic

Jadąc z północy od strony Kranjskiej Góry, przejeżdżamy obok malowniczego Jeziora Jasna. Kompleks składa się z dwóch sztucznie utworzonych i połączonych ze sobą zbiorników zasilanych przepływającą dookoła rzeką Píšnica. Choć jeziora zostały stworzone ludzkimi rękoma, wspaniale wtapiają się w otaczającą przyrodę.

Warto zrobić w tym miejscu przystanek i wybrać się na piękną wycieczkę wokół dwóch jezior, która zajmuje około 30 minut. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta, turkusowa, a otaczająca je surowa górska panorama stanowi naprawdę piękne tło. W krajobrazie dominują Alpy Julijskie, a zwłaszcza na dwa szczyty – Prisojnik i Razor, znajdujące się na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza, które w pogodny, słoneczny dzień doskonale odbijają się w jeziorze.

Jezioro Jasne jest bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie. Wzdłuż Jeziora Jasnego jest wiele miejsc, w których można usiąść i odpocząć. Jest to teren rekreacyjny, z możliwością kąpieli, spacerów brzegiem jeziora lub siedzenia w jednej z kawiarni na jego brzegu. Znajduje się tu restauracja, bar na plaży, a nawet można wypożyczyć SUPy. To piękne miejsce, w którym można usiąść lub po prostu spacerować brzegiem jeziora i karmić kaczki. A jeśli będzie wystarczająco ciepło, można nawet popływać w jeziorze.

Idylliczne Jezioro Jasna i jego najbliższe otoczenie przenoszą nas w inny świat z krystaliczną, przejrzystą, a nawet nadprzyrodzoną barwą wody. Z jeziorem związana jest prawdziwa słoweńska legenda o Zlatorogu, czyli kozicy ze złotymi rogami. Zlatorog jest także symbolem dużej marki piwa tutaj w Słowenii, Lasko.

Wg legendy Kozica żyła w dolinach i na szczytach Triglavu, w rajskim ogrodzie i była strażniczką ukrytego skarbu. Pewnego dnia przyszedł myśliwy, aby ukraść skarb i zastrzelił Zlatoroga. Krew wypłynęła z jego rany, powodując, że z ziemi wyrosły wspaniałe czerwone kwiaty. Zlatorog zjadł jednego i wrócił do życia. W gniewie zabił myśliwego i zniszczył jego raj, po czym zniknął na zawsze, zabierając ze sobą tajemnicę swojego skarbu.

Bezpośrednio przy jeziorze znajduje się płatny parking, ale jeśli pojedziesz nieco dalej wzdłuż jeziora, znajdziesz kilka bezpłatnych miejsc parkingowych.

Opuszczając Kranjską Gorę, droga zaczyna się wznosić, aż do przełęczy Vrsic. Pierwszym miejscem, przy którym warto się zatrzymać jest Kaplica Rosyjska, która została zbudowana ku czci rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas tworzenia tej drogi.

Po drodze można zobaczyć również naturalne okno w górze Prisanki oraz ogromną naturalną płaskorzeźbę przypominającą kobiecą twarz, zwaną Dziewicą Ajdovską. Im wyżej wjeżdżamy, krajobraz robi się coraz bardziej imponujący. Góry Parku Narodowego Triglav wznoszą się ponad gęstymi lasami.

Przełęcz Vrsic

W najwyższym punkcie przełęcz sięga 1611 m n.p.m. i zapewnia niesamowite widoki na okoliczne góry i doliny. Po dotarciu na szczyt, zdecydowanie warto zrobić sobie przerwę. Na szczycie znajdują się nieduży parking i kilka zatoczek na których można zaparkować auto. W sezonie zapełniają się one bardzo szybko i być może trzeba będzie wcisnąć się gdzieś pomiędzy lub poczekać, aż coś będzie dostępne. Na szczycie znajdują się także pozostałości fortyfikacji wojskowych z I wojny światowej, kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Alpejski krajobraz jest magiczny. Nawet wiosną na szczycie znajdziemy śnieg. Warto zatrzymać się na przełęczy Vrsic na parę chwil, by nacieszyć się widokiem na Alpy Julijskie.

Przełęcz Vrsic jest uważana za jeden z najważniejszych punktów wyjścia dla wycieczek górskich na szczyty Mala Mojstrovka (2332 m) i Velika Mojstrovka (2366 m), Planja (2453 m), Prisojnik (Prisank) (2547 m), Razor (2601 m) , Šitna glava (2087 m), Slemenova spica (1911 m), Sovna glava (1750 m), Suhi vrh (2109 m), ale też krótkich spacerów po okolicy.

Droga z przełęczy Vrsic do Trenty

Po zdobyciu szczytu rozpoczyna się spokojniejsza droga, która prowadzi nas przez Trentę do miasta Bovec i jego wspaniałej Doliny Soczy.

Jeden z punktów panoramicznych poświęcony jest Juliusowi Kugy’emu, słoweńskiemu alpiniście, pisarzowi i przyrodnikowi, który wychwalał te górskie krajobrazy. Na zakręcie 48 można zaparkować auto, by móc podejść do posągu Kugy, skąd widać piękno tych gór.

Tuż przed ostatnim zakrętem (nr 49) warto zaparkować samochód, gdyż stamtąd można udać się spektakularnym szlakiem pieszym do źródeł rzeki Soczy.

Droga kończy się w niewielkiej wiosce Trenta, położona jest w dolinie o tej samej nazwie, która jest częścią Triglavskiego Parku Narodowego. To spokojne miejsce, które budzi się latem wraz z przybyciem turystów i alpinistów. Ich celem jest zazwyczaj poznanie, jeśli nie najwyższej góry Słowenii – Triglav (2864 m), to jednego ze szczytów Alp Julijskich. Trenta ze względu na swoje położenie jest doskonałym punktem wypadowym do pieszych wędrówek.

Zwieńczeniem naszej wycieczki był wspaniały widok z Trenty na najwyższy punkt Triglavskiego Parku Narodowego, czyli szczyt Triglav. Jest on narodowym symbolem kraju i znajduje się w herbie i na fladze Słowenii.

Trasa o długości około 50 km i przewyższeniu 1611 m n.p.m. Jest to bez wątpienia wspaniałe miejsce, z imponującymi widokami, które możemy podziwiać w kilku różnych punktach widokowych znajdujących się na trasie.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Przełęczy Vrsic.
Jeśli macie jakieś pytania, lub chcecie uzupełnić post swoją wiedzą, piszcie śmiało w komentarzach.

Partnerem naszego wyjazdu był campingshop.pl – najlepszy sklep turystyczny z wyposażeniem i akcesoriami wiodących producentów sprzętu kempingowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *