Broumowskie Ściany z dziećmi - Wędrówka szlakiem z Hvezdy do Skalnego Teatru (Skalni Divadlo) i Sępiego Gniazda (Supí hnízdo)

Broumovske Steny, czyli Broumowskie Ściany, to czeska perełka Gór Stołowych, słynąca z labiryntu wąskich szczelin, majestatycznych ostańców i urzekających panoram. Łatwe trasy i piękne widoki sprawiają, że to miejsce idealne na weekendowy wypad z dziećmi.

W słoneczny, wiosenny dzień wyruszyliśmy w podróż w Broumovske Steny – krainy zapierających dech w piersiach widoków i imponujących formacji skalnych. Szlak z Hvezdy do Skalnego Teatru (Skalni Divadlo) i Sępiego Gniazda (Supí hnízdo) okazał się idealną trasą dla całej rodziny. To idealna propozycja dla wszystkich miłośników natury i aktywnego wypoczynku.

Informacje praktyczne

 • Punkt wyjścia: Hvezda (Czechy)
 • Długość trasy: ok. 2 km
 • Czas przejścia: ok. 2 godzin
 • Poziom trudności: łatwy
 • Szlak: czerwony i zielony
 • Parking: nieopodal kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvezda znajduje się niewielki parking. Warto przyjechać wcześniej, aby uniknąć problemów ze znalezieniem miejsca.
 • Uwagi: na trasie znajdują się punkty widokowe, schody i skalne przeszkody, dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza z małymi dziećmi.

Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvezda

Rozpoczęcie wędrówki szlakiem z Hvezdy do Skalnego Teatru i Sępiego Gniazda nie mogło obyć się bez odwiedzenia wyjątkowego miejsca, stanowiącego swoisty prolog do skalnej przygody. Mowa o barokowej kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej, majestatycznie wznoszącej się na szczycie Hvezdy, niczym korona zdobiąca ten skalny masyw.

Historia kaplicy sięga 1670 roku, kiedy to w tym trudno dostępnym, skalistym zakątku Broumovskich Ścian ustawiono drewniany krzyż, służący jako punkt orientacyjny dla wędrowców. Do krzyża, usytuowanego na wysokości około 760 m n.p.m., przymocowano widoczną z daleka pozłacaną gwiazdę, dając początek nazwie tego punktu widokowego.

W 1733 roku, z inicjatywy opata Břevnovsko-broumovskiego Otmara Zinke, w miejscu krzyża powstała niezwykła kaplica centralna Matki Boskiej Śnieżnej. Jej bryła, zbudowana na zewnątrz na planie pięcioramiennej gwiazdy, wewnątrz przybiera formę okrągłą z półokrągłymi wnękami w rogach. Kopułowaty dach z latarnią zwieńczony jest nieregularnymi ostrosłupami w rogach gwiazdy. Wnętrze kaplicy wnętrze jest bardzo skromne, a światło słoneczne wpadające przez okna tworzy magiczną grę świateł i cieni.

Kaplica szybko stała się ulubionym miejscem pielgrzymek okolicznych mieszkańców. Wzdłuż drogi dojazdowej z Broumova przez Křinicę ustawiono szereg krzyży, rzeźb i kaplicę, prowadząc do stromego wzniesienia u podnóża Hvezdy. Jednak czasy józefińskich reform nie oszczędziły i tego miejsca. Kaplicę na Gwieździe przeznaczono do rozbiórki, ale wysokie koszty uratowały ją od zagłady. Przeciwko likwidacji kaplicy stanął pustelnik Christian Goldstein i opat Jan Rotter, który wykupił ją i w 1852 roku zlecił remont. Z myślą o pielgrzymach zbudowano przy kaplicy górską chatę w szwajcarskim stylu.

Obok kaplicy znajdują się ławki, gdzie wśród zieleni i śpiewu ptaków można odpocząć i zrelaksować się, ciesząc się widokiem na Broumowskie Ściany i Kotlinę Broumowską.

Grzyby skalne

Z Hvezdy czerwonym szlakiem ruszyliśmy w stronę Skalnego Teatru. Jednym z głównych punktów naszej wycieczki były Grzyby Skalne, które ze względu na swój kształt budzą wyobraźnię. Te niezwykłe formacje skalne powstały w wyniku wieloletniej erozji piaskowca i przypominają swoim kształtem prawdziwe grzyby. Już po kilku krokach zaczęliśmy podziwiać pierwsze skalne formy, takie jak Kot, Leżący Mnich i Muszla. Każda z tych formacji to prawdziwe dzieło natury, które budzi wyobraźnię i zachęca do podziwiania.

Skalny Teatr (Skalni Divadlo)

Po krótkiej wędrówce dotarliśmy do Skalnego Teatru (Skalni Divadlo), imponującego amfiteatru wyrzeźbionego przez naturę w samym sercu Broumowskich Ścian. To miejsce hipnotyzuje swoim rozmachem i budzi podziw dla kunsztu natury. Stojąc na krawędzi skalnej półki, stajemy się niczym widzowie w naturalnym teatrze, którego sceną jest Kowarski Wąwóz (Kovarova rokle). Wąwóz ten, niczym majestatyczna kurtyna, odsłania przed nami imponujące baszty skalne, wyrastające z jego dna na kilkadziesiąt metrów.

Skalny Teatr to coś więcej niż tylko punkt widokowy. To labirynt fantazyjnych form skalnych, które niczym rzeźby rozsiane są gęsto na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. Można tu poczuć się jak w baśniowym świecie, gdzie skały przybierają najróżniejsze kształty, pobudzając wyobraźnię i zapraszając do zabawy w odgadywanie ich sekretów.

Dla tych, którzy pragną jeszcze bliżej doświadczyć magii tego miejsca, istnieje możliwość zejścia do Kowarskiego Jaru. Tam, od dołu, można spojrzeć na imponujące ściany skalne, które przed chwilą podziwialiśmy z góry. To zupełnie inna perspektywa, która pozwala jeszcze lepiej docenić siłę i piękno natury.

Skalny Teatr to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Broumowskich Ścianach.

Sępie Gniazdo (Supí hnízdo)

Kontynuując wędrówkę, skręciliśmy w lewo i rozpoczęliśmy podejście po skalnych schodach na szczyt Sępiego Gniazda.

Sępie Gniazdo (702 m n.p.m.) to najwyższe spiętrzenie w środkowej części Broumovskich Ścian.

Z tej imponującej wysokości mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach panoramę Kotliny Broumowskiej i Kłodzkiej, , a także Gór Kamiennych, Sowich i Stołowych. Widok był tak rozległy, że obejmował nawet Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Góry Złote, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Wąwóz Kowarski (Kovarova Rokle)

Z Sępiego Gniazda zeszliśmy zielonym szlakiem do Kowarskiego Jaru (czasami też nazywanego Kowarskim). To potężny skalny labirynt, który niczym ogromne szczelina przecina południowe zbocza Broumowskich Ścian. Już z oddali jego imponujące ściany, sięgające nawet 100 metrów wysokości, budziły podziw i ekscytację.

Wąwóz składa się z dwóch części, przedzielonych szczelinową jaskinią Kovarna. Niższa część, węższa i dłuższa, przypomina podłużny kanion, którego ściany niczym potężne mury osłaniają wąską ścieżkę. W wyższej części wąwozu krajobraz staje się bardziej rozgałęziony, a jego centralną część zajmuje podmokła łąka, otoczona malowniczymi formami piaskowca.

Część szlaku prowadząca przez Wąwóz Kowarowy poprowadzona jest drewnianymi kładkami, które niczym nitka wiją się pomiędzy imponującymi ścianami skalnymi. W najwęższych miejscach wąwóz zwęża się do zaledwie 2 metrów szerokości, tworząc wąskie przejścia, które budzą dreszczyk emocji. Uroku temu miejscu dodaje soczysta zieleń roślinności i mchu, porastających ściany skalne. Należy pamiętać, że w wąwozie panuje nieco niższa temperatura niż w bardziej otwartych częściach szlaku, co tworzy przyjemny kontrast i pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza.

Z Wąwozu Kowarskiego szlakiem zielonym wróciliśmy do Hvezdy.

Broumowskie Ściany to magiczne miejsce, które z pewnością zachwyci każdego. Szlak z Hvezdy do Skalnego Teatru i Sępiego Gniazda to idealna propozycja dla każdego, kto szuka aktywnego wypoczynku.
Jeśli szukasz pomysłu na aktywną wycieczkę z dziećmi, Broumowskie Ściany to zdecydowanie miejsce dla Ciebie!

Dodatkowe wskazówki

 • W Hvezdzie znajduje się restauracja, w której można zjeść obiad lub przekąskę.
 • Na trasie nie ma źródeł wody, dlatego należy zabrać ze sobą wystarczającą ilość picia.
 • Trasa jest w większości zacieniona, ale latem warto zabrać ze sobą nakrycie głowy i krem z filtrem UV.
 • Na szlaku mogą znajdować się śliskie kamienie, dlatego należy uważać na obuwie.
 • Wstęp do Broumowskich Ścian jest bezpłatny.

Porady dla rodzin z dziećmi

 • Zabierz ze sobą wygodne buty i ubrania, a także krem z filtrem UV i nakrycie głowy.
 • Na trasie nie ma źródeł wody, dlatego należy zabrać ze sobą wystarczającą ilość picia.
 • Pamiętaj, aby zabrać ze sobą przekąski i jedzenie, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę.
 • W Broumovskich Ścianach może być ślisko, dlatego należy uważać na dzieci, zwłaszcza w pobliżu krawędzi.

Poza szlakiem z Hvezdy do Skalnego Teatru, Broumovske Steny oferują wiele innych atrakcji, które warto zobaczyć z dziećmi. Oto kilka propozycji:

 • Skalny Labirynt: To sieć wąskich przejść i skalnych korytarzy, która z pewnością spodoba się dzieciom.
 • Skalne Grzyby: Te niezwykłe formacje skalne przypominają kształtem grzyby i są jedną z najpopularniejszych atrakcji Broumowskich Ścian.
 • Klasztor Broumov: Ten benedyktyński klasztor z XVIII wieku jest imponującym zabytkiem i warto go zobaczyć, jeśli macie więcej czasu. Więcej informacji znajdziecie we wpisie Broumov – Perła baroku na Pograniczu Kłodzkim.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!
Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *