Broumov - Perła baroku na Pograniczu Kłodzkim - atrakcje turystyczne

Tuż za polską granicą, w kraju hradeckim, nieco na uboczu głównych tras i szlaków turystycznych znajduje się Broumov. Choć na pierwszy rzut oka to niepozorne, czeskie miasteczko sprawia wrażenie małego i raczej nudnawego, kryje ono jednak bogatą historię i liczne zabytki kultury, z historycznym centrum na skalnym urwisku i Klasztorem Benedyktynów na czele.

Są miasta, które ciężko znaleźć w przewodnikach turystycznych, lub zamieszczane są o nich wyłącznie podstawowe wzmianki, przez co wiele osób po prostu nie wie, co jest w nich interesującego i wartego uwagi. Wielka szkoda, bo nie brakuje mało znanych miejsc, które mają wiele do zaoferowania.

Miasteczko zostało założone w 1171 roku nad rzeką Ścinawa (Stěnava), w Sudetach Środkowych, jako osada na trasie prowadzącej do Kłodzka.

Początki miasta związane były z działalnością najstarszego męskiego zakonu w Czechach – zakonu benedyktynów z praskiego Břevnova. Po roku 1300 utworzono tu probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów.

Do tej pory zachowały się resztki murów miejskich i parkanów. Jednym z głównych zabytków miasta jest budynek starego ratusza wybudowany za zgodą opata w 1419 roku. Już od połowy XIII wieku mieścił się w nim dom wójta.

Znajdująca się centralnym punkcie rynku kolumna maryjna pochodzi z 1706 roku, a na jej szczycie znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem. Autorem rzeźbiarskich ozdób jest Jan Brokof. Podobno Broumowscy mieszczanie skarżyli się, że rzeźba Maryi Panny Brokofa jest zwrócona przodem strony klasztoru, a tyłem do miasta, mimo że jest to przecież dar Opata dla Broumowa.

Klasztor Benedyktynów w Broumovie

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Broumovie i jego wizytówką jest bez wątpienia klasztor Benedyktynów. Klasztor z pierwotnie gotycką świątynią pod wezwaniem św. Wojciecha został wzniesiony, na miejscu twierdzy, w pierwszej połowie XIV wieku. W XVIII wieku przebudowano go w stylu szczytowego baroku wg projektu wybitnych architektów barokowych Krzysztofa i jego syna Kiliana Ignacego Dientzenhoferów. Jego rola wzrosła znacząco przede wszystkim w okresie wojen husyckich. Obecnie w klasztorze nie ma ani jednego zakonnika ze zgromadzenia benedyktynów.

Dla zwiedzających dostępne są zabytkowe wnętrza, biblioteka, refektarz, kościół klasztorny z obrazami V. Reinera i kopią słynnego Całunu Turyńskiego, oraz ogród klasztorny.

Klasztorna biblioteka jest jedną z najlepiej zachowanych w Czechach i zawiera około 17000 woluminów. W kościele klasztornym znajduje się zabytkowa kopia Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Płótno to znaleziono w 1999 roku w kościele klasztornym nad kaplicą Świętego Krzyża, zamknięte w drewnianej skrzyni ze złoconą sztukaterią w kształcie wieńca i napisem Sancta Sindon. Na całym świecie znajduje się około 40 takich kopii, ale tylko ta jedna w Europie Środkowej.

Kolejnym cennym eksponatem są 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w mieście Vamberk. Najstarsze mumie pochodzą z XVII wieku. Są to przede wszystkim mumie mieszczan, księży, organistów i innych ważnych osobistości z miasta Vamberk. Na pierwszym piętrze skrzydła opackiego klasztoru mieści się Muzeum Broumovska ze znakomitą kolekcją przedmiotów artystycznych z okresu gotyku, renesansu i baroku, kolekcją broni, szopek, tarcz strzelniczych, broumovskich strojów ludowych, eksponatów kultury ludowej i mieszczańskiej XIX wieku.

Ogród klasztorny założono około 1676 roku w czasie rządów Opata Santoriusa. W przedniej części wybudowano ozdobny ogród tarasowy we włoskim barokowym stylu, z barokową fontanną. Ogród zostało otwarte dla publiczności w 2006 roku i od tego czasu odbywają się w nim imprezy kulturalne i sportowe, służy też jako miejsce wypoczynku i spotkań.

Drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny

W Broumovie znajduje się unikalny kościół cmentarny Najświętszej Marii Panny. Jest to najstarsza drewniana budowla sakralna nie tylko w Czechach, ale także w Europie Środkowej. Nie można dokładnie określić wieku i pochodzenia kościoła. Prawdopodobnie został założony w XIII wieku, później spalony przez husytów i odbudowany przez benedyktynów po 1459 roku. W XVII wieku kościół został przebudowany pod kierunkiem opata Tomáša Sartora i rozbudowany o galerię. W galerii umieszczone są nagrobki i tablice z zapisami kronikarskimi z lat 1542 – 1847 (dziś w galerii znajdują się kopie tablic wykonanych w latach 2000 – 2001). Stropu i ściany wewnętrzne pochodzą z XV i XVI wieku, a barokowe wyposażenie z drugiej połowy XVII wieku.

Ten jednonawowy kościół jest wyjątkowy również pod względem technologii wykonania. Do wykonania konstrukcji z muru pruskiego z masywnych belek dębowych nie użyto ani jednego gwoździa. Cała konstrukcja nawy i prezbiterium, strop i kratownice, na których osadzona jest wysoka dzwonnica, tworzą jedną całość, która dzięki doskonałej stolarce, przetrwała wieki.

Kościół jest otwarty dla zwiedzających w lipcu i sierpniu od 9:00 do 17:00.

Browar Broumov

W Broumovie znajduje się również Browar Broumov (Pivovar Broumov) z 1348 roku. To jeden z najstarszych browarów w tej części Europy. Ważone w nim piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów.

Z Broumova prowadzi kilka tras turystycznych w Broumovskie Ściany (Broumovské stěny) i Góry Suche (Javoří hory). W okolicy miasta znajduje się wiele innych godnych uwagi zabytków i ciekawostek przyrodniczych, możliwości uprawiania turystyki, w tym także rowerowej. Przez Broumov przechodzi oznaczona trasa rowerowa nr 4020 (rejon Góry Stołowe, Stolové hory).

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Broumova i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

33 komentarze

 1. Piękne miejsce z piękną historią. I wygląda na zupełnie…puste. Czy tam nie było innych turystów?
  Dziwi mnie to pewnie dlatego, że w Londynie, który my odkrywamy obecnie z dziećmi, zawsze jest mnóstwo ludzi i wszechobecny tłok. Nie mówiąc już o kolejkach, tak upodobanych przez londyńczyków. 😉

 2. Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że tak blisko granicy jest tak śliczne miasteczko. Czechy, jak i Słowacja są szalenie różnorodne i warto odkrywać także naszych południowych sąsiadów. 🙂

  1. Artykuł i opinie zainspirowały mnie,jesteśmy w Kudowie w sanatorium i zaraz rusząmy odwiedzić kolejne miejsce w Czechach. Polecamy również ciekawe Nove Mesto n/Metuji,Dobruśka i zamek w Opoćnie ,oraz zamek w Nachodie

   Tadeusz
 3. Nie byłam nigdy w Czechach tzn. byłam tuż za granicą w najbliższym spożywczaku po czekoladę 😉 Podziwiam za podróżowanie i zwiedzanie, ja lubię tylko podróżować bez oglądania zabytków itp. Życzę powodzenia i pięknych miejsc do odwiedzania 🙂

 4. Istnieje kilka tras zwiedzania klasztoru, a biblioteka jest częścią większości z nich. Nie ma więc problemu ze zwiedzaniem.
  Ciekawostką jest, że w broumovskim klasztorze przez ponad 200 lat znajdował się jeden z najważniejszych średniowiecznych rękopisów pochodzenie czeskiego – Codex Gigas, nazywany również Biblią diabła. Księga ważąca 75 kg i mierząca niemalże metr wysokości powstała prawdopodobnie na początku XIII wieku. W 1648 roku Codex Gigas został wywieziony jako łup wojenny do Szwecji.

 5. A dlaczego nikt z Was nie wspomniał o istnieniu w tym miasteczku fabryki pięknych zegarów G.Beckera, od roku 1888 do roku 1926. czy jest jeszcze jakiś tego ślad.
  Pozdrawiam
  Wiesław

  Wiesław
  1. Bardzo ciekawa informacja! Nie miałem pojęcia o fabryce. Z tego co na szybko znalazłem to były w sumie trzy fabryki. Dwie z nich znajdowały się w Świebodzicach, trzecia na terenie Czech – w Broumovie, zbudowana w 1889 roku jako filialna fabryka Beckera, prowadzona przez jednego z braci – Paula Alberta Beckera.
   Na wiosnę wybieram się do Broumova może uda się czegoś dowiedzieć. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *