Tuż za polską granicą, w kraju hradeckim, nieco na uboczu głównych tras i szlaków turystycznych znajduje się Broumov. Choć na pierwszy rzut oka to niepozorne, czeskie miasteczko sprawia wrażenie małego i raczej nudnawego, kryje ono jednak bogatą historię i liczne zabytki kultury, z historycznym centrum na skalnym urwisku i Klasztorem Benedyktynów na czele.
Są miasta, które ciężko znaleźć w przewodnikach turystycznych, lub zamieszczane są o nich wyłącznie podstawowe wzmianki, przez co wiele osób po prostu nie wie, co jest w nich interesującego i wartego uwagi. Wielka szkoda, bo nie brakuje mało znanych miejsc, które mają wiele do zaoferowania.
Miasteczko zostało założone w 1171 roku nad rzeką Ścinawa (Stěnava), w Sudetach Środkowych, jako osada na trasie prowadzącej do Kłodzka.
Początki miasta związane były z działalnością najstarszego męskiego zakonu w Czechach – zakonu benedyktynów z praskiego Břevnova. Po roku 1300 utworzono tu probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów.
Do tej pory zachowały się resztki murów miejskich i parkanów. Jednym z głównych zabytków miasta jest budynek starego ratusza wybudowany za zgodą opata w 1419 roku. Już od połowy XIII wieku mieścił się w nim dom wójta.
Znajdująca się centralnym punkcie rynku kolumna maryjna pochodzi z 1706 roku, a na jej szczycie znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem. Autorem rzeźbiarskich ozdób jest Jan Brokof. Podobno Broumowscy mieszczanie skarżyli się, że rzeźba Maryi Panny Brokofa jest zwrócona przodem strony klasztoru, a tyłem do miasta, mimo że jest to przecież dar Opata dla Broumowa.
Klasztor Benedyktynów w Broumovie
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Broumovie i jego wizytówką jest bez wątpienia klasztor Benedyktynów. Klasztor z pierwotnie gotycką świątynią pod wezwaniem św. Wojciecha został wzniesiony, na miejscu twierdzy, w pierwszej połowie XIV wieku. W XVIII wieku przebudowano go w stylu szczytowego baroku wg projektu wybitnych architektów barokowych Krzysztofa i jego syna Kiliana Ignacego Dientzenhoferów. Jego rola wzrosła znacząco przede wszystkim w okresie wojen husyckich. Obecnie w klasztorze nie ma ani jednego zakonnika ze zgromadzenia benedyktynów.
Dla zwiedzających dostępne są zabytkowe wnętrza, biblioteka, refektarz, kościół klasztorny z obrazami V. Reinera i kopią słynnego Całunu Turyńskiego, oraz ogród klasztorny.
Klasztorna biblioteka jest jedną z najlepiej zachowanych w Czechach i zawiera około 17000 woluminów. W kościele klasztornym znajduje się zabytkowa kopia Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Płótno to znaleziono w 1999 roku w kościele klasztornym nad kaplicą Świętego Krzyża, zamknięte w drewnianej skrzyni ze złoconą sztukaterią w kształcie wieńca i napisem Sancta Sindon. Na całym świecie znajduje się około 40 takich kopii, ale tylko ta jedna w Europie Środkowej.
Kolejnym cennym eksponatem są 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w mieście Vamberk. Najstarsze mumie pochodzą z XVII wieku. Są to przede wszystkim mumie mieszczan, księży, organistów i innych ważnych osobistości z miasta Vamberk. Na pierwszym piętrze skrzydła opackiego klasztoru mieści się Muzeum Broumovska ze znakomitą kolekcją przedmiotów artystycznych z okresu gotyku, renesansu i baroku, kolekcją broni, szopek, tarcz strzelniczych, broumovskich strojów ludowych, eksponatów kultury ludowej i mieszczańskiej XIX wieku.
Ogród klasztorny założono około 1676 roku w czasie rządów Opata Santoriusa. W przedniej części wybudowano ozdobny ogród tarasowy we włoskim barokowym stylu, z barokową fontanną. Ogród zostało otwarte dla publiczności w 2006 roku i od tego czasu odbywają się w nim imprezy kulturalne i sportowe, służy też jako miejsce wypoczynku i spotkań.
Drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny
W Broumovie znajduje się unikalny kościół cmentarny Najświętszej Marii Panny. Jest to najstarsza drewniana budowla sakralna nie tylko w Czechach, ale także w Europie Środkowej. Nie można dokładnie określić wieku i pochodzenia kościoła. Prawdopodobnie został założony w XIII wieku, później spalony przez husytów i odbudowany przez benedyktynów po 1459 roku. W XVII wieku kościół został przebudowany pod kierunkiem opata Tomáša Sartora i rozbudowany o galerię. W galerii umieszczone są nagrobki i tablice z zapisami kronikarskimi z lat 1542 – 1847 (dziś w galerii znajdują się kopie tablic wykonanych w latach 2000 – 2001). Stropu i ściany wewnętrzne pochodzą z XV i XVI wieku, a barokowe wyposażenie z drugiej połowy XVII wieku.
Ten jednonawowy kościół jest wyjątkowy również pod względem technologii wykonania. Do wykonania konstrukcji z muru pruskiego z masywnych belek dębowych nie użyto ani jednego gwoździa. Cała konstrukcja nawy i prezbiterium, strop i kratownice, na których osadzona jest wysoka dzwonnica, tworzą jedną całość, która dzięki doskonałej stolarce, przetrwała wieki.
Kościół jest otwarty dla zwiedzających w lipcu i sierpniu od 9:00 do 17:00.
Browar Broumov
W Broumovie znajduje się również Browar Broumov (Pivovar Broumov) z 1348 roku. To jeden z najstarszych browarów w tej części Europy. Ważone w nim piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów.
Z Broumova prowadzi kilka tras turystycznych w Broumovskie Ściany (Broumovské stěny) i Góry Suche (Javoří hory). W okolicy miasta znajduje się wiele innych godnych uwagi zabytków i ciekawostek przyrodniczych, możliwości uprawiania turystyki, w tym także rowerowej. Przez Broumov przechodzi oznaczona trasa rowerowa nr 4020 (rejon Góry Stołowe, Stolové hory).
Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Broumova i jego atrakcji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.
Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!
A dlaczego nikt z Was nie wspomniał o istnieniu w tym miasteczku fabryki pięknych zegarów G.Beckera, od roku 1888 do roku 1926. czy jest jeszcze jakiś tego ślad.
Pozdrawiam
Wiesław
Bardzo ciekawa informacja! Nie miałem pojęcia o fabryce. Z tego co na szybko znalazłem to były w sumie trzy fabryki. Dwie z nich znajdowały się w Świebodzicach, trzecia na terenie Czech – w Broumovie, zbudowana w 1889 roku jako filialna fabryka Beckera, prowadzona przez jednego z braci – Paula Alberta Beckera.
Na wiosnę wybieram się do Broumova może uda się czegoś dowiedzieć. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!