Multimedialna Wystawa Impresjoniści we Wrocławiu

Multimedialna wystawa „Impresjoniści” to niepowtarzalna okazja, aby znaleźć się w XIX-wiecznym Paryżu. To tu artyści wywodzący się z francuskiej awangardy lat 60. XIX wieku, na zawsze zmienili oblicze sztuki europejskiej. Sto pięćdziesiąt lat później nieśmiertelne płótna „ożywają”, a my możemy poczuć atmosferę obrazów i szczegółowo przyjrzeć się pociągnięciom pędzla Moneta, Degasa, Renoira, Gauguina, Pissarro i innych artystów, dzięki ogromnym projekcjom multimedialnym. 

Wystawa „Impresjoniści” to wyjątkowa okazja dla mieszkańców i gości Wrocławia by zanurzyć się w epoce impresjonizmu – jednego z najbardziej awangardowych i cenionych dziś kierunków w sztuce. Portrety, pejzaże, kompozycje i akty, które zrewolucjonizowały malarstwo, prezentowane są na wystawie w formie spektakularnego pokazu. Podobnie jak na wystawie Van Gogh Multi-Sensory Exhibition o której pisaliśmy już wcześniej, dziesiątki potężnych projektorów wyświetlają obrazy na ogromnych ekranach o powierzchni ponad 2000 m2, pokazując z bliska teksturowane pociągnięcia i fakturę obrazów.

Termin „impresjonizm” wywodzi się z języka francuskiego – impression, czyli „wrażenie”. Jako kierunek w malarstwie, opierał się na przekonaniu, że źródłem efektów kolorystycznych jest gra światła, jego nasilenie i kąt padania. Impresjoniści próbowali na swoich obrazach zatrzymać moment i wrażenie chwili.

Główną część wystawy Impresjoniści poprzedza część informacyjna, z której możemy dowiedzieć się czym jest impresjonizm, skąd się wziął, jakie style artystyczne go poprzedzały, a które następowały po nim. Znajdują się tu krótkie biogramy wszystkich artystów, których dzieła zobaczymy na wystawie. Dla dokładniejszego poznania osobowości artystów, przed główną salą znajduje się galeria z portretami i dziełami mistrzów oraz informacjami o ich życiu i twórczości. Znajdują się tu wierne kopie obrazów najbardziej znanych impresjonistów, m. in. Edgara Degasa, Paula Gauguina, Clauda Moneta, Pierra-Augusta Renoira, Henri Rousseau, Vincenta van Gogha, Henri de Toulouse-Lautreca czy Paula Signaca, w skali 1:1, olej na płótnie.

Dzięki specjalnie przygotowanej instalacji mogliśmy na chwilę znaleźć się w obrazie Moneta „Japoński mostek w Giverny”.

Wchodząc na główną salę przenieśliśmy się do innego świata! Ze wszystkich stron otaczały nas piękne obrazy, które zmieniały się w akompaniamencie muzyki idealnie dobranej do każdego artysty. Impresjoniści starali się wyrazić ruch, grę światła i wrażenie chwili. Wystawa ożywia ponad 100 obrazów połączonych fabułą, od pojawienia się koncepcji „impresjonizmu” do jego pełnego rozkwitu. 

Obrazy wielkich mistrzów ożywają dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym – łódki kołyszą się na wodzie, opadają płatki kwiatów. Przestrzeń immersyjnej instalacji wypełnią fruwające tancerki i kwitnące irysy. Na oczach zachwyconych widzów ożyją słoneczne pola Ile-de-France i magiczne uliczki starego Paryża. Wypełniona światłem przestrzeń sali multimedialnej, przy urzekających dźwiękach dzieł Yanna Tiersena, Fryderyka Chopina, czy Armanda Amara, pozwala w pełni zanurzyć się w światach stworzonych przez artystów. To naprawdę piękne i magiczne doświadczenie!

W ogromnej sali znajdują się pufy i poduszki, na których można usiąść i wygodnie obserwować interaktywną wystawę. 

Czy warto wybrać się na wystawę z dziećmi?

Oczywiście! Multimedialna wystawa „Impresjoniści” to doskonałe miejsce, aby wprowadzić dzieci w świat malarstwa, w taki sposób aby ich nie odstraszyć, ale wzbudzić zainteresowanie sztuką. Jeśli więc zastanawiacie się jak zainteresować dziecko malarstwem to macie odpowiedź. Zacznijcie od wystawy, w której obrazy nie są tylko obrazami, ale magicznym światem, w którym można się zanurzyć. 

Informacje praktyczne

Multisensoryczną wystawę „Impresjoniści” można zobaczyć od 22 lutego do 25 czerwca 2023 r., w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (obok Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1).

Wystawa jest czynna codziennie od 10-20:00. Bilety można kupić na wystawaimpresjonisci.pl oraz w kasach przy wejściu na wystawę .

@phototravelpl

Mieliśmy niepowtarzalną okazję, aby za sprawą wystawy „Impresjoniści” znaleźć się w XIX-wiecznym Paryżu, w miejscu gdzie artyści wywodzący się z francuskiej awangardy lat 60. XIX wieku, na zawsze zmienili oblicze sztuki europejskiej. Sto pięćdziesiąt lat później nieśmiertelne płótna „ożywają”, a my możemy poczuć atmosferę obrazów i szczegółowo przyjrzeć się pociągnięciom pędzla Moneta, Degasa, Renoira, Gauguina, Pissarro i innych artystów, dzięki ogromnym projekcjom multimedialnym. Podczas pokazu obrazy ożywają – fruwają tancerki, łódki kołyszą się na wodzie, kwitną irysy, tętnią życiem uliczki starego Paryża. Wypełniona światłem przestrzeń immersyjnej instalacji, przy urzekających dźwiękach dzieł Yanna Tiersena, Fryderyka Chopina, czy Armanda Amara, pozwala w pełni zanurzyć się w światach stworzonych przez artystów. @Wystawa Impresjoniści #wystawaimpresjonisci #wystawa #impresjonizm #impresjonisci #wroclaw #dc #viral #travel

♬ dźwięk oryginalny – PHOTO-TRAVEL.PL

Są rzeczy, które można opisać, są rzeczy, które można sfotografować, ale niektóre można docenić tylko widząc je na własne oczy. Wystawa Impresjoniści we Wrocławiu jest jedną z nich. Obejrzyjcie ten krótki filmik, ponieważ zdjęcia nie są w stanie wyrazić głębi i ekspresji obrazu.

Mamy nadzieję, że udało nam się namówić Was do odwiedzenia wystawy. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania.

Spodobał Wam się artykuł – polubcie, udostępnijcie, zostawcie komentarz. Będzie nam bardzo miło!

0 Comments

No Comment.