Nurkowanie w Polsce

Nurkowanie od dawna podbija serca ludzi na całym świecie, ponieważ pozwala zobaczyć fascynujący podwodny świat, zwykle ukryty przed ludzkimi oczami. W całej Polsce są jeziora, w których głębiach można przeżyć emocjonujące przygody, choć zamiast koralowców zobaczymy lilie wodne, a zamiast rekinów spotkamy gigantycznego suma.

Gdy myślimy o nurkowaniu najczęściej przychodzą nam na myśl egzotyczne kraje, tropikalne wyspy, albo chociaż ciepłe kraje na południu Europy. Aby podziwiać ławice ryb i piękne podwodne krajobrazy, nie trzeba lecieć do odległych krajów. Mimo, iż woda jest chłodniejsza i mniej kolorowa, nurkowanie w Polsce zyskuje na popularności. W naszym kraju jest wiele naprawdę ciekawych miejsc do nurkowania, zadziwiających swoim rodzimym pięknem. Bogata fauna sprawia, że poznawanie podwodnego świata to kształtujące doświadczenie. Zatopione lasy i wraki statków chowają się w chłodnych wodach, gdzie czają się szczupaki, a promienie słoneczne tworzą spektakl pełen magii.

Dzięki powstaniu odpowiedniej infrastruktury nurkowanie w Polsce stało się wygodne i niedrogie. Duży wybór jezior nurkowych o różnej głębokości i widoczności, od jezior naturalnych po zalane kamieniołomy, ze starymi wrakami i reliktami minionych czasów, to miejsca w których poznasz wyjątkowe podwodne światy.

Gdzie nurkować w Polsce?

Chcielibyśmy przedstawić Wam najpiękniejsze jeziora do nurkowania. Niektóre są szczególnie głębokie, inne oferują niezwykle bogaty podwodny świat, a jeszcze inne ekscytujące obiekty podwodne. Niektóre trzeba dzielić z innymi miłośnikami sportów wodnych, inne mają nurków tylko dla siebie.  

Prezentujemy szczególnie spektakularne miejsca do nurkowania w Polsce. Zobaczcie co ciekawego można znaleźć w naszych zbiornikach.

„Kamionka Piast” w Opolu

Podwodny świat zbiornika „Kamionka Piast” w Opolu odkrywaliśmy podczas kursu nurkowania OWD.

Teren kamionki Piast to wyrobisko marglowe, które powstało w 1906 w związku z działalnością cementowni. Teren wokół zbiornika w ostatnich latach został zrekultywowany. Na terenie dawnej cementowni „Piast” powstała baza dla nurków i pływający pomost. Utworzono także parking, powstały ścieżki spacerowe, platformy widokowe, place zabaw, boiska do piłki nożnej oraz siłownia plenerowa. Zagospodarowanie Kamionki Piast w Opolu zostało laureatem rozstrzygniętego właśnie konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego.

Wejście do wody jest wygodne – z pomostu, albo łagodnym zejściem z brzegu.

Widoczność pod wodą jest zmienna, od 3 do 6 metrów w zależności od pory roku. Maksymalna głębokość wynosi około 15 metrów. Łagodnie opadające dno i niezła widoczność sprawiają, że akwen świetnie nadaje się na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem.

Pod powierzchnią znajdują się zatopione platformy, podwodne wały i wąwozy oraz kilka zatopionych atrakcji połączonych linką prowadzącą. Zatopiony las jest idealnym miejscem do życia i schronienia dla licznych ryb.

Akwen użytkowany jest również przez wędkarzy.

Kamionka Piast to bardzo urokliwe miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Kamieniołom Zimnik

W idyllicznie położonym kamieniołomie Zimnik, niewielkim zbiorniku wodnym niedaleko Strzegomia, zakończyliśmy nas kurs nurkowania. Powstał on w wyniku zalania opuszczonego kamieniołomu granitu.

Nurkowanie w Zimniku dostarczyło nam wielu emocji. W zależności od pory dnia i padania światła w wodzie zróżnicowane warunki. Trafiliśmy na doskonałą pogodę, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się widokiem gry świateł na zboczach granitowych skał. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi ok 28 m. Uzbrojeni w latarki zeszliśmy na 20 metrów. Mimo pięknej, słonecznej pogody na głębokości ok. 15 metrów robiło się już ciemno. 

Pomimo początkowych obaw, przeżycia związane z nurkowaniem w tym miejscu są jak najbardziej pozytywne. Pod wodą znajdują się pionowe skały i półki skalne przypominające kształtem schody.

Kamieniołom jest zarybiony. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć ławice ryb.

Na dnie znajduje się kilka podwodnych atrakcji, takich jak zatopiony quad, pozostałości przepompowni, choinka itp.

Brzeg akwenu jest piękny, dlatego warto zarezerwować sobie trochę czasu na odpoczynek i relaks po nurkowaniu.

Jezioro Lubikowskie

Jezioro Lubikowskie to największe i najgłębsze jezioro Pszczewskiego Parku Krajobrazowego w województwie lubuskim. To także jedno z najczystszych jezior w Polsce. Jego maksymalna głębokość to 35,5 metra, a woda w jeziorze świetnie nadaje się do nurkowania.

Spędziliśmy nad Jeziorem Lubikowskim kilka dni, podczas obozu nurkowego z Klubem Pirania.

Jezioro Lubikowskie jest cenione przez nurków za wspaniałą widoczność – nawet do 10 m. Pozwala to zobaczyć malowniczy podwodny krajobraz. Średnia głębokość to ok. 10–11 m, a maksymalna wynosi 35 m. Dno jest głównie piaszczyste i bardzo urozmaicone. 

Natura jest tutaj w centrum uwagi. Rozległe podwodne łąki chronią małe ryby przed dużymi drapieżnikami, które często tu polują. Ale to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto nurkować w tym pięknym jeziorze. Nie dość, że znajdziesz tu naprawdę dobry widok, to jeszcze kilka wraków umili Wam nurkową codzienność.

Baza nurkowa znajduje się w miejscowości Lubikowo na prywatnym terenie Folwarku Amalia, nad brzegiem jeziora. W pobliżu znajduje się także kemping i apartamenty wakacyjne. My nocowaliśmy na terenie Ośrodka Ada, ale w Folwarku Amalia, również można wynająć nocleg. Oprócz nurkowania w bazie stworzono całą infrastrukturę, aby spędzić kilka dni z całą rodziną.

Na terenie ośrodka znajdują się restauracja, toalety, piaszczysta plaża, pomost, przystań sprzętu wodnego, boisko do siatkówki. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Do plaży wjechać autem. 

Bezpośrednio od pomostu odchodzi poręczówka, która poprowadzi nas w dwóch kierunkach. Krótsza trasa na lewo od pomostu prowadzi do znaku drogowego i lustra. Na głębokości 3-6 metrów można podziwiać podwodne dywany i łąki, a wokół pływa lokalna fauna – szczupaki, okonie, liny i ławice płoci, raki i inni mieszkańcy jeziora.

Trasa w prawo jest dłuższa i prowadzi do największej atrakcji, jaką jest niewątpliwie wrak drewnianego jachtu Kaper, który znajduje się na głębokości 6 metrów. W pobliżu znajduje się także zatopiony wrak metalowej łodzi Piękna Helena (8 m) i platforma szkoleniowa (7 m). Na głębokości 9 m znajduje się nurkowy tor przeszkód – koła, trójkąty, kwadraty.

Jezioro oferuje naprawdę optymalne warunki do nurkowania. Liczne ryby, świetna wizura i zapierająca dech w piersiach gra światła są warte odwiedzenia przez każdego miłośnika przyrody i nurkowania.

Deepspot w Mszczonowie

W chłodnych miesiącach, kiedy jeziora na zewnątrz stają się zauważalnie zimne, nurkowanie w Polsce zwykle przenosi się do wewnątrz. Na szczęście mamy w naszym kraju specjalnie zaprojektowany basen do nurkowania.

Znajdujący się w podwarszawskim Mszczonowie Deepspot to najgłębszy basen do nurkowania w Europie i prawdziwa gratka dla poszukiwaczy podwodnych przygód.

Więcej informacji na temat Deepspotu w Mszczonowie znajdziecie we wpisie „Deepspot w Mszczonowie – nurkowanie w najgłębszym basenie w Europie”.

Wpis sukcesywnie aktualizować będziemy o kolejne miejsca.
Jeśli znajcie jakieś ciekawe miejsca do nurkowania w Polsce, a może prowadzicie centrum nurkowe / bazę nurkową, koniecznie dajcie nam znać! Przyjedziemy, zobaczymy i opiszmy ją w tym wpisie.

Imponujący podwodny świat czeka na odkrycie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *