Wystawa Van Gogh Multi-Sensory Exhibition We Wroclawiu

Obrazy Vincenta van Gogha, wybitnego holenderskiego malarza, należą do najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki na świecie. Jego płótna cieszą się uznaniem światowej społeczności i należą do najdroższych prac wystawianych w prestiżowych galeriach. Teraz ikoniczne obrazy legendarnego malarza, takie jak „Gwiaździstą noc”, „Słoneczniki” i „Pokój van Gogha w Arles”, mienią się, poruszają i tętnią życiem. Wystawa Van Gogh Multi-Sensory Exhibition, którą obejrzały już miliony osób na całym świecie, teraz zawitała do Wrocławia.

Van Gogh Multi-Sensory Exhibition nie jest to typowa wystawa sztuki i znacznie różni się od konwencjonalnej wizyty w galerii. Większość z nas jest przyzwyczajona do podziwiania malowideł na ścianach, gdy przechodząc cicho z sali do sali, zatrzymujemy się przed płótnami, wpatrując się w szczegóły. Wokół panuje cisza, a w kącie drzemie muzealnik. Tutaj nie ma nic takiego! Są za to ogromne ekrany o różnych rozmiarach, projektory wyświetlające obrazy na ścianach. Nawet pod stopami jest jakiś ciągły ruch. Promienie światła przenikają cię na wskroś, a z głośników dobiegają dźwięki muzyki klasycznej. To nowe podejście do doświadczania sztuki. To żywa symfonia światła, koloru i dźwięku, połączona, aby stworzyć niezapomniane wielozmysłowe doświadczenie.

Niesamowite jak współcześnie sztuka krzyżuje się z technologią. Dzięki niesamowitym, zajmującym powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych, projekcjom wyświetlanym na ścianach, a nawet na podłodze, można niemal wejść do ekscytującego świata Vincenta van Gogha. W tej skali doskonale widać każde pociągnięcie pędzla, a żywe kształty i kolory prac Van Gogha stają się jeszcze bardziej imponujące. 

Godziny otwarcia, ceny

Wystawa jest dostępna dla mieszkańców i gości stolicy Dolnego Śląska do 12 czerwca 2022 roku. Jest otwarta od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 20:00. 

Cyfrowa wystawa o Van Goghu mieści się w budynku Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych, obok Hali Stulecia.

Bilety w dni robocze kosztują 35 zł (szkolny – dla osób do 19 r.ż.), 45 zł (ulgowy dla studentów i seniorów po 65 r.ż.) i 55 (normalny) zł. W weekendy bilety kupimy odpowiednio za 45, 55 i 65 zł. Cena biletu rodzinnego waha się od 135 zł w dni powszednie do 165 zł w soboty, niedziele i święta. Dzieci do 6 lat wchodzą na wystawę bezpłatnie.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na oficjalnej stronie wystawy Van Gogh Multi-Sensory Exhibition we Wrocławiu.

Wystawa Van Gogh Wrocław – Zwiedzanie

Wystawę podzielono na dwie części. Część pierwsza prowadzi przez salę z reprodukcjami obrazów i ich opisami. Prezentowane informacje są interesujące, dają możliwość podziwiania nie tylko obrazów holenderskiego artysty, ale także poznania jego życia z oryginalnego źródła, jakim są liczne listy pisane przez Van Gogha. Są one również świadectwem talentu literackiego Van Gogha. Jego ulubiona literatura i dzieła Balzaka, Voltaire’a, Flauberta wpłynęły na ich styl. Teksty odzwierciedlają jego wiedzę, talent, temperament, a także wzruszającą relację z bratem – jedyną osobą, która wspiera Vincenta przez całe życie. To dowód wielkiej pracy artysty, jego trudnej drogi i sprzecznej natury.

WSKAZÓWKA
Przed wizytą warto obejrzeć film „Twój Vincent”. To pierwszy na świecie „namalowany” film pełnometrażowy, który w sposób poetycki i wyszukany pod względem plastycznym, opowiada o życiu i twórczości Vincenta van Gogha. 

Van Gogh był wielkim artystą, który w swoim krótkim twórczym życiu stworzył ponad 2000 obrazów. Jego obrazy to najdroższe dzieła sztuki. Są pożądanymi przedmiotami na każdej aukcji, a każdy koneser sztuki rozpozna je od pierwszego wejrzenia.

Część druga to interaktywna wystawa dzieł Van Gogha na ekranach o powierzchni powyżej 2 tysięcy mkw. To multisensoryczne doświadczenie, w którym najpopularniejsze płótna Van Gogha ożywają na naszych oczach. Tutaj zwiedzający dosłownie otaczają się sztuką, zagłębiając się w twórczość i życie artysty.

Dzięki chronologicznej kolejności prezentowanych obrazów można rozumieć, jakie cechy pojawiały się w nich na przestrzeni lat. To doskonała okazja aby osobiście prześledzić, jak zmieniał się styl malarza w różnych okresach jego życia.

W Holandii Van Gogh skłaniał się ku realizmowi. Wielokrotnie porzucał szkołę, co z jednej strony go ograniczało, ale jednocześnie pozwalało mu rozwijać indywidualną technikę. Od czasu przeprowadzki do Paryża nastąpiły zmiany stylu artysty. Poszukiwania twórcze doprowadziły go do nowego stylu artystycznego – postimpresjonizmu, a jednocześnie do najbardziej owocnego okresu w mieście Arles. Tutaj stworzył swoją słynną serię „Słoneczniki”. Jasne kolory słonecznych barw wypełniły całą salę.

Z czasem jasne tony ustąpiły miejsca ponurości – w życiu artysty zaczął się trudny okres w Saint-Remy. Brak równowagi psychicznej prowadziła Van Gogha do zaburzeń psychicznych. Spędził rok w klinice w Arles i Saint-Remy. Pisał wtedy: „Im bardziej jestem chory, im brzydszy, starszy, złośliwszy, biedniejszy, tym bardziej próbuję powetować straty blaskiem, rozwagą, promiennością mego koloru”. Wtedy, w tym najgorszym dla niego okresie życia, w którym realne staje się tylko cierpienie, van Gogh tworzy najgenialniejsze swoje obrazy. Dobrze wyczuwalne, zwłaszcza w tym formacie wystawy, jest cała nerwowość i napięcie wewnętrznego stanu artysty. W słynnym obrazie „Autoportret z zabandażowanym uchem” Van Gogh przedstawił siebie, wkrótce po kłótni z przyjacielem w Arles, kiedy odciął sobie płatek ucha. Swoją drogą jest to jeden z najdroższych obrazów sprzedany za 80-90 milionów dolarów pod koniec lat 90-tych.

Ostatnim etapem dla Van Gogha było miasto Auvers-sur-Oise. Przed nami „ciężkie” obrazy, pełne przygnębienia. Najbardziej kolorowym i znanym z nich jest „Pole Pszenicy z Krukami”. Patrząc na nie, czuje się pustkę, która była w duszy Vincenta w ostatnich dniach jego życia. Tydzień po namalowaniu tego obrazu 37-letni artysta wyszedł na pole i prawdopodobnie zastrzelił się z rewolweru kupionego, by odstraszać stada ptaków podczas pracy na świeżym powietrzu.

Postimpresjonista uważał swoje obrazy za własne dziedzictwo, a jego twórczość wpłynęła na przyszłe pokolenia malarzy, takich jak Bacon i Pollock.

Cyklowi wizualnemu towarzyszy narracja Roberta Gulaczyka, który to wcielił się w postać Van Gogha w znanym filmie „Twój Vincent”, a także nastrojowa muzyka, pozwalająca zanurzyć się w świat artysty.

Czy warto wybrać się na wystawę Van Gogh Multi-Sensory Exhibition?

W naszej ocenie jak najbardziej tak! Wystawa jest idealną propozycją kulturalną dla wszystkich, od koneserów sztuki po tych, którzy po raz pierwszy podchodzą do twórczości artysty. To nowy sposób przybliżania sztuki szerokiej publiczności. Dorośli, młodzież i dzieci mogą swobodnie wędrować po hali wystawowej lub po prostu usiąść na pufach, lub położyć się na wygodnych materacach w otoczeniu dzieł Vincenta Van Gogha. To niepowtarzalna okazja, by na nowo spojrzeć na niedocenianego za życia artystę, cierpiącego z powodu niedostatku i chorób, który oddał całą swoją energię malowaniu.

Jeśli będziecie mieli okazję odwiedzić wystawę, nie wahajcie się! 

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

Spodobał Wam się artykuł – polubcie, udostępnijcie, zostawcie komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *