Pałace i Zamki Doliny Bystrzycy | Park krajobrazowy Doliny Bystrzycy szlakiem ruin

Dolina Bystrzycy od wieków była miejscem, gdzie wznoszono zamki i pałace. Nazywana była nawet „Śląską Doliną Loary”. Niestety czas zabiera je kawałek po kawałku. W wyniku dewastacji podczas II wojny światowej i powojennej obojętności większość z nich popadła w ruinę.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że co trzeci pałac/dworek/zamek bądź jego ruiny w Polsce, znajduje się na Dolnym Śląsku. Jedno z większych ich skupisk znajduje się w Dolinie Bystrzycy, niedaleko Wrocławia. Co wieś to pałac! To nie średniowieczne budowle. Jeszcze całkiem niedawno były to piękne pałace pełne wdzięku i uroku. Chociaż pozostały dziś tylko ruiny, to warto wybrać się tam na krótką wycieczkę.

Zapraszamy do wędrówki śladem ruin obiektów pałacowych doliny rzeki Bystrzycy.

Pałac w Maniowie Małym

W Maniowie Małym znajdują się ruiny pałacu pochodzącego z XVIII wieku. W 1945 roku pałac został doszczętnie zniszczony i nigdy nie został odbudowany.

Pałac w Domanicach

Pierwotnie gotycki zamek w pobliskich Domanicach został zbudowany w XIII wieku. Dziś znajduje się tam czterokondygnacyjny budynek, usytuowany na wzgórzu z wieżą od strony dziedzińca. Wjazd prowadzi przez kamienny most nad fosą. Teren zamku/pałacu jest ogrodzony i nie ma do niego wstępu. Nawet obejście dookoła sprawia trudność, ze względu na zarośnięty park i brak ścieżek.

Pałac w Siedlimowicach

Surowy pałac i park były tutaj już w 1386 roku. W latach 1873-75 jeden z kolejnych właścicieli pałacu Heinrich Korn całkiem go przebudował, nadając obiektowi renesansowego i barokowego szyku. Dziś pozostały tylko ruiny. Teren jest zarośnięty krzakami i trudno było go sfotografować.

Tuż obok ruin pałacu znajduje się unikatowy, istniejący od XIV lub XV wieku Młyn Siedlimowice. Młyn w obecnej postaci wybudowano w pierwszej połowie XIX stulecia. Urządzenia młynarskie pochodzą tam z lat 30. ubiegłego wieku.

To dziś jedyny zabytek techniki na Dolnym Śląsku, który wciąż mieli i sprzedaje mąkę. Zmieniają się czasy i młynarze, jednak technologie młynarskie pozostały bez zmian.

Pałac w Bagieńcu

W Bagieńcu, na wyspie otoczonej fosą, znajdują się ruiny pałacu wzniesionego w drugiej połowie XVI wieku, w miejscu wieży mieszkalnej z XIV wieku. Pałac w Bagieńcu podczas pobytu u Hochbergów w Cierniach w sierpniu 1790 roku odwiedził J. W. Goethe. Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. Obecnie ma prywatnego właściciela. Pałacyk jest niedostępny dla zwiedzających, ogrodzony, wejście na most jest zastawione i skutecznie zasłaniają go drzewa.

Zamek w Pankowie

Kolejnym miejscem, wartym odwiedzenia są ruiny zamku a właściwie pałacu położone nad Bystrzycą w Pankowie. Szkoda, że nie ma przy nim żadnej tablicy informacyjnej, opowiadającej historię tego zamku.

Pierwotny zamek gotycki został wzniesiony w XV wieku. W końcu XVI wieku powiększono go o dwukondygnacyjny pałac. Po 1699 roku przebudowano go gruntownie w stylu barokowym. Pod koniec XIX w odrestaurowany, opuszczony i zniszczony po 1945 r. Od tej pory pozostaje ruiną. Wejście do zamku jest możliwe poprzez most od strony stadniny koni.

Pałac w Borzygniewie

Borzygniew, gdzie znajdują się ruiny pałacu zbudowanego na początku XVII wieku w stylu renesansowym. Na zachowanym portalu wejściowym umieszczona jest data 1613. Zniszczony w czasie wojny po 1945 roku popadł w ruinę. Do dzisiaj zachowały się główne mury budowli.

Pałac w Mietkowie

W Mietkowie znajduje się zrujnowany pałac, stojący w miejscu, w którym w połowie XVI w. stała wieża obronna. W XVIII w. wieża ta została przebudowana na dwór. Po roku 1855 dwór rozbudowano na neogotycki pałac.

Po zakończeniu II wojny światowej pałac został opuszczony i popadł w ruinę.

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Wierzbnej

W Wierzbnej znajduje się Pocysterski Zespół Klasztorno -pałacowy z drugiej połowy XVIII w. Krzeszowscy cystersi pojawili się tutaj około 1318 roku, wykupując w 1403 roku dziedzictwo panów z Wierzbnej. W ten sposób stali się oni gospodarzami znacznej części wsi.

W 1683 r. powstał w Wierzbnej przeorat. Wtedy to stary dwór przebudowano dodając dwa nowe skrzydła. Ok. 1730 powstał budynek klasztorny, tzw. długi dom. w 1810 przeprowadzono sekularyzację zakonów na Śląsku. Od tego momentu Wierzbna kilkakrotnie zmieniała właścicieli.

Zabytkowy obiekt wojnę przetrwał bez zniszczeń, natomiast okres powojenny to okres jego destrukcji. Majątek został rozgrabiony, a budynki uległy dewastacji.

Na terenie parku pałacowego znajduje się aż pięć XIX-wiecznych krzyży pokutnych, dawniej stawianych w miejscach zbrodni.

Pałac w Wiśniowej

Pierwsze wzmanki na temat Wiśniowej pochodzą z dokumentów z 1308 r. W XVI w we wsi stał renesansowy dwór, wzniesiony dla właściciela Wiśniowej Hansa von Mühlberg. Majątek w Wiśniowej przechodził liczne zmiany własnościowe. W jego miejscu w latach 1872- 1884 wybudowano pałac. W 1899 r został on poddany rozbudowie. Podczas II wojny światowej pałac wykorzystany został jako składnica Archiwum Statystycznego Niemiec.

Nad wejściem głównym znajduje się kartusz herbowy von Zedlitz z gryfem trzymającym różę.

Piękny niegdyś pałac stoi pośród zniszczonych dawnych budynków folwarcznych i sam popada w ruinę.

Choć mocno już dzisiaj zniszczone zamki i pałace Doliny Bystrzycy nadal zachwycają swoją architekturą. To była fantastyczna podróż w czasie.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji i zachęcić Was do odwiedzenia Doliny Bystrzycy.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie nam bardzo miło!

0 Comments

No Comment.