Smocza Jama w Kamionkach

Góry Sowie to najstarsza i najbardziej tajemnicza część Sudetów. Chociaż znamy je naprawdę dobrze wciąż odkrywamy coś nowego. Tak było ze Smoczą Jamą w Kamionkach o istnieniu której dowiedzieliśmy się dopiero niedawno.

Smocza Jama w Kamionkach

W ostatnich latach znajdująca się u podnóża Gór Sowich Smocza Jama zyskuje coraz większą popularność i staje się kolejną atrakcją Gór Sowich. Jest ona jednym z punktów do odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie”.

Smocza Jama jest najprawdopodobniej wejściem do XIX w kopalni serpentynitu. To najbardziej znana pozostałość kopalniana w Kamionkach. Trudno dotrzeć do informacji źródłowych, ale jej rozmiary sugerują, że mógł być tutaj eksploatowany wapień.

Szeroki na 10 i wysoki na 3 metry otwór wejściowy sprawia wrażenie wejścia do pieczary. To właśnie jemu zawdzięcza ona swoją zwyczajową nazwę. Zejście do wnętrza jest dość strome. Przy wejściu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ wewnątrz znajduje się sporo suchych liści przykrywających nierówności i kamienie. Im głębiej tym robi się ciemniej, dlatego koniecznie trzeba zabrać latarkę.

Gdzie jest Smocza Jama?

Smocza Jama znajduje się nad zabudowaniami Kamionek, na zachodnim zboczu grzbietu łączącego górę Błyszcz i Kawka.

Aby dość do Smoczej Jamy należy pomiędzy domami z numerem 16A i 18 skręcić z głównej drogi prowadzącej przez wieś, kierując się oznaczeniami czerwonego szlaku, który w 10 minut doprowadzi nas do wejścia do pieczary.

Ukryta w lesie Smocza Jama to największa sztolnia w okolicy Kamionek, udostępniona dla turystów. Sama „jaskinia” nie jest duża, ale ciekawa. Bardzo fajne położenie i bliskość od drogi sprawiają, że warto zajrzeć tu podczas wędrówki po tej części Gór Sowich, aby zobaczyć też coś innego od wewnątrz ziemi. Kilkadziesiąt metrów od Smoczej Jamy znajdują się także inne wyrobiska, m. in. Sztolnia Bruderszaft, ale nie są tak wysokie i trzeba się do nich wczołgać.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć przydatnych informacji. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *