Radkowskie Skały | Atrakcje Gór Stołowych

Radkowskie Skały

Zastanawiacie się gdzie jechać w góry, aby nie spotkać tłumu turystów? Polecamy Radkowskie Skały (Baszty) w Górach Stołowych. Ten wciąż mało popularny szlak, jest po prostu genialny!

Góry Stołowe należą do najpiękniejszych gór Sudetów. Położone są około 10 kilometrów na północ od uzdrowiska Kudowa Zdrój. Jak sugeruje nazwa, ich szczyty są tak płaskie jak stół. 

Historia Gór Stołowych zaczęła się blisko sto milionów lat temu. W latach pięćdziesiątych utworzono tu trzy rezerwaty przyrody: Błędne Skały, Szczeliniec Wielki i Wielkie Torfowisko Batorowskie. W 1993 roku tym pięknym miejscom przyznano status Parku Narodowego. 

Park Narodowy Gór Stołowych to krajobraz pełen naturalnego uroku, kwitnących łąk i pięknych lasów. Pasmo Gór Stołowych rozciąga się od Doliny Bystrzycy Dusznickiej po Mieroszów i Krzeszów. Zachodnia część leży po stronie Czech i nosi nazwę Broumovské Stěny.

Teren Parku Narodowego poprzeplatany jest siecią szlaków turystycznych, umożliwiających dostęp do atrakcji masywu. 

Większość turystów odwiedza Błędne skały i Szczeliniec Wielki. Ci, którzy wolą samotne obcowanie z naturą, również znajdą coś dla siebie, zwłaszcza w innych rejonach Parku Narodowego, gdzie jest niewielu turystów. 

Jeżeli szukacie spokoju, ciszy, przestrzeni i chcecie rozkoszować się samotnością, aby móc w pełni docenić uroki górskiej przyrody to gorąco polecamy Radkowskie Skały.

Radkowskie Skały

Radkowskie Skały to grupa piaskowcowych baszt, filarów i pojedynczych ciekawie ukształtowanych skał.

Radkowskie Skały położone są na wysokości 600-700 metrów n.p.m., na krawędzi średniego stopnia Gór Stołowych, 10 min drogi od słynnej Szosy Stu Zakrętów, łączącej Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz z Kudową Zdrój.

Szlaki turystyczne

Zdecydowaliśmy się zrobić pętlę składającą się z zielonego i niebieskiego szlaku. Trasa nie jest wymagająca i świetnie nadaje się dla dzieci (zwłaszcza szlak niebieski). W sumie przeszliśmy nieco ponad 2 km.

Wędrówkę zaczęliśmy szlakiem zielonym z niewielkiego parkingu przy Stroczym Zakręcie. Warto przybyć wcześniej, ponieważ liczba miejsc parkingowych jest ograniczona. Zejście od drogi jest dość strome, przez chwilę zastanawialiśmy się nawet, czy trasa nadaje się dla dzieci, jednak po szybko okazało się że strome jest tylko krótkie zejście. Dalej jest już tylko fascynujący spacer pośród wysokich na ponad 100 metrów skalnych baszt. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska monumentalnym formacjom.

Po przejściu ok 1,5 km dotarliśmy do Rozdroża pod Basztami, gdzie szlak zielony zbiega się z niebieskim. W tym miejscu odbiliśmy w prawo na szlak niebieski, którym szybko dotarliśmy do celu naszej wędrówki – mnóstwa osobliwych form skalnych, zwanych Radkowskimi Skałami.

Piękny las, cudowna zieleń młodych liści i rozrzucone na długości ok. 2 km wymyślnie ukształtowane przez naturę formy skalne, przypominające grzyby, młoty i maczugi, wyrzeźbione ze skał w wyniku erozji.

Idąc dalej, pośród skał, doszliśmy do najpiękniejszego i najbardziej spektakularnego punktu widokowego w Górach Stołowych – skalnych Baszt. Stąd rozpościera się piękny widok na Radków, Szczeliniec Wielki i czeską część Gór Stołowych. Grupy skalne poprzecinane są stromymi żlebami dochodzącymi do 100m wysokości. Widoki zapierają dech w piersiach.

Po kilu chwilach spędzonych na Basztach, ruszyliśmy dalej niebieskim szlakiem i wróciliśmy z powrotem do Stroczego Zakrętu, przy którym zostawiliśmy auto.

Choć my dotarliśmy do Skalnych Bastionów na końcu naszej wędrówki, tak naprawdę znajdują się one 10 minut od Stroczego Zakrętu. My wybraliśmy nieco dłuższą trasę, wybierając na początek szlak zielony, żeby wydłużyć sobie spacer. Osoby z małymi dziećmi i osoby mające niewiele czasu, które chciałyby szybko dotrzeć do baszt i Radkowskich Skał mogą od razy wybrać niebieski szlak, by po paru chwilach znaleźć się na basztach.

Radkowskie Skały wabią swym pięknem i tajemniczością. To obowiązkowe miejsce do zobaczenia w Górach Stołowych.

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!
Spodobał Wam się artykuł – polubcie, udostępnijcie, zostawcie komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *