Kurs nurkowania we Wrocławiu

Chodzi Ci po głowie kurs nurkowania? Chciałbyś spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć? To dobrze trafiłeś! W tym wpisie opowiemy o tym jak wygląda kurs nurkowania we Wrocławiu. Dowiesz się z niego co trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć przygodę z nurkowaniem.

Aby zdobyć bilet do świata ekscytujących przygód i móc dołączyć do grona nurków trzeba przejść odpowiednie szkolenie. Postanowiliśmy zasmakować podwodnego świata i zrobić kurs nurkowania we Wrocławiu w Klubie Płetwonurków Pirania, pod okiem certyfikowanego instruktora, by po ukończeniu szkolenia, móc czerpać z nurkowania jak najwięcej.

Nurkowanie w krystalicznie czystych wodach tropikalnych mórz, w otoczeniu kolorowych ryb i koralowców to emocjonująca przygoda. Fascynująca flora i fauna ukryta pod powierzchnią morza to coś, co niewielu może zobaczyć na własne oczy. Podróże i zwiedzanie różnych zakątków świata sprawiły, że coraz więcej osób ma ochotę na eksplorowanie tego, co kryje się pod lustrem wody. 

Zdobywając certyfikat NAUI Open Water Scuba Diver dołączyliśmy do szczęśliwej grupy ludzi, mogących zgłębiać tajemnice mórz i oceanów.

5 powodów, dla których warto uzyskać certyfikat nurkowania

1. Odkrywanie podwodnego świata

Od początku istnienia ludzkości ludzie zastanawiali się, co kryje się w głębinach mórz. Nieodkryte tajemnice, niedostępne dla ludzkich oczu, przyzywały z otchłani wód. Już w rękopisach średniowiecznych filozofów i artystów znajdują się rysunki różnego rodzaju urządzeń, umożliwiających oddychanie pod wodą. 

Odkrywanie zupełnie nowego świata to coś, na co większość ludzi nie ma szans w ciągu swojego życia. Oceany pokrywają ponad 70% powierzchni Ziemi, a do tej pory zostały zbadane zaledwie w jednym procencie. Dla płetwonurków – zwłaszcza tych, którzy posiadają certyfikaty – nurkowanie to szansa na poznanie podwodnego świata.

2. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem uzyskania certyfikatu nurkowego. Podczas kursu niezbędną wiedzę zdobywa się małymi kroczkami. Zaczynając od zajęć na basenie, gdzie poznaje się tajniki nurkowania, przechodząc w miarę postępów zajęć, do nurkowania w wodach otwartych. Instruktorzy bardzo poważnie podchodzą do swojej roli i starają się przekazać jak najwięcej wiedzy.

3. Możliwość wypożyczania sprzętu do nurkowania

Jednym z najważniejszych powodów dla których warto uzyskać certyfikat jest fakt, że większość wypożyczalni sprzętu nurkowego nie wypożyczy sprzętu osobie, która nie posiada certyfikatu nurkowego. Świadczy on o tym, że dana osoba zna wymagania bezpieczeństwa i ma ogólną wiedzę na temat sprzętu, przepisów i innych ważnych czynników związanych z nurkowaniem.

4. Znajomość sprzętu

O sprzęcie wymaganym do nurkowania tak naprawdę można się nauczyć tylko od ekspertów, co oznacza, że zajęcia certyfikacyjne są niezwykle istotne. Posiadanie własnego sprzętu może być bardzo drogie, dlatego ważne jest znalezienie kursu nurkowania, na którym jest on dostępny. Szkoła Pirania zapewnia własny sprzęt do ćwiczeń podczas zajęć.

Sprzęt do nurkowania jest prawie uniwersalny, dlatego ważne jest, aby znać zasady jego działania. Po ukończeniu kursu najprawdopodobniej będziemy korzystali ze sprzętu wypożyczonego. Może się tak zdarzyć, że wypożyczony sprzęt nie będzie pasował idealnie, więc wiedza o tym, jak powinien działać sprzęt, jest ważna, w końcu podczas nurkowania, to od niego będzie zależało nasze bezpieczeństwo.

5. Większa niezależność

Posiadając certyfikat mamy większą niezależność, niż podczas nurkowania rekreacyjnego. Z certyfikatem Open Water Diver można nurkować z partnerem bez instruktora towarzyszącego, choć oczywiście warto nurkować z Divemasterem lub instruktorem, ponieważ znają oni podwodne trasy i służą wszelką pomocą podczas przygotowań i nurkowania.

Jaki kurs nurkowania wybrać?

Chcąc zostać płetwonurkiem, najpierw trzeba uzyskać odpowiedni certyfikat. Międzynarodowy certyfikat jest dowodem, że posiadacz odbył szkolenie na poziomie zdefiniowanym dla danego poziomu certyfikacji. Wiele osób zastanawia się jaki rodzaj kursu czy szkolenia powinni wybrać. Szkolenie nurkowe rozpoczyna się od stopnia podstawowego – OWD – Open Water Scuba Diver. Jest on podstawą wszystkich innych kursów nurkowania i pozwala na zdobycie elementarnej wiedzy i umiejętności. Po pomyślnym ukończeniu wszystkich części kursu, otrzymujemy uznawany na całym świecie, międzynarodowy certyfikat Open Water Diver, uprawniający do nurkowania w wodach otwartych z partnerem do głębokości 18 metrów.

Po zakończeniu kursu podstawowego można wybrać kursy specjalistyczne i zdobyć dodatkowe doświadczenie.

Certyfikacja NAUI, PADI czy CMAS? 

Być może słyszałeś o różnych organizacjach, które zapewniają certyfikację, takich jak NAUI, PADI lub CMAS. To trzy najbardziej prestiżowe agencje certyfikujące nurkowanie na świecie.

NAUI (Narodowe Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania) – jest najstarszą organizacją non-profit certyfikującą nurków, założoną w 1960 roku. Ma siedzibę w USA, ale oferuje kursy na całym świecie. Są one jednymi z najpopularniejszych i najbardziej znanych w nurkowym świecie. Zostały opracowane przez Stowarzyszenie NAUI, które wyznacza standardy szkolenia nurkowego. Ich kursy są intensywne i szczegółowe, zapewniające wiedzę i bezpieczeństwo. 

Głównym celem organizacji jest upewnienie się, że wszyscy nurkowie są dobrze wykształceni w zakresie bezpieczeństwa podczas nurkowania. Ich motto to „Bezpieczne nurkowanie poprzez edukację”.

NAUI oferuje wiele certyfikatów w zależności od tego, ile wiedzy i umiejętności zdobędziesz na każdym kursie.

PADI (Profesjonalne Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania) również jest amerykańską agencją, która oferuje wiele kursów nurkowania, podobnych do NAUI. PADI powstało w 1966 roku, a ich centra są rozsiane po całym świecie.

Podobnie jak NAUI, PADI oferuje certyfikat Open Water Diver, będący podstawowym stopniem PADI, uprawniający do nurkowania do głębokości 18 metrów wraz z partnerem o minimalnych uprawnieniach Open Water Diver bez nadzoru instruktora. PADI jest organizacją szkolącą nurków na całym świecie, utrzymującą się głównie z marketingu i sprzedaży swoich produktów.

CMAS (Światowa Konfederacja Sportów Podwodnych) jest organizacją certyfikującą nurkowanie, utworzoną w 1959 r. w Monako. To międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe federacje sportów podwodnych i nurkowania. CMAS pełni również funkcję koordynacyjną w zakresie nurkowania rekreacyjnego i turystyki podwodnej. Jej zadaniem jest osiągnięcie porozumienia i współpracy pomiędzy narodowymi federacjami różnych krajów, niezależnymi stowarzyszeniami międzynarodowymi oraz agencjami szkoleniowymi działającymi w dziedzinie nurkowania i sportów podwodnych.
CMAS ogranicza się do działalności na terenie Europy – w Polsce organizacja ta działa we współpracy z KDP PTTK (Komisja Działalności Podwodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), Komitetem Technicznym CMAS.

W przeciwieństwie do amerykańskich organizacji nurkowych, CMAS jest znana z tego, że przedkłada jakość edukacji nurków nad zysk, oferując szerszy zakres wiedzy nurkowej i nie skupiając się tylko na wakacyjnym nurkowaniu na rafach i wodach tropikalnych.

Odpowiednikiem kursu podstawowego OWD Open Water Diver w CMAS jest P1 i daje uprawnienia nurkowania do 20 metrów.

Niezależnie od rodzaju kursu certyfikacja Open Water Diver składa się z trzech głównych części:

 1. Rozwój wiedzy teoretycznej
 2. Praktyczne nurkowanie na wodach basenopodobnych
 3. Nurkowanie na wodach otwartych

Bez względu na to, gdzie zdobędziesz certyfikat, czy to z NAUI, z PADI, czy z CMAS wszystkie agencje przeszkolą Was i przekażą wiedzę i umiejętności potrzebne do bycia nurkiem.

Kurs nurkowania w Klubie Płetwonurków Pirania we Wrocławiu

Ważniejsze od rodzaju certyfikatu jest to z jakim instruktorem będziemy trenować. Dobry instruktor to połowa sukcesu. Liczy się podejście i sposób nauczania, dlatego zdecydowaliśmy się na kurs w Akademickim Klubie Płetwonurków „Pirania”, pod czujnym okiem Marcina Reifa. Założony w 1969 roku AKP „Pirania” jest jednym jednym z najstarszych klubów nurkowych w Polsce. To klub płetwonurków o niezwykle bogatych tradycjach, zarejestrowany w międzynarodowej federacji CMAS oraz NAUI.

Podczas naszego kursu nurkowego pracowali z nami najlepsi instruktorzy i instruktorki – profesjonalni, cierpliwi, doskonale przygotowani merytoryczne, w przystępny sposób przekazujący wiedzę.

Jaki kurs nurkowania

Kadra szkoleniowa

Krzysztof Kędzia

Krzysztof Kędzia

Nurkuje, bo lubi! Swoją przygodę z nurkowaniem zaczął w 1988r. Od tego czasu wszystko co robi jest powiązane z osobami, miejscami i wydarzeniami związanymi z wodą.

W 1988 r. w lipcu uzyskał stopień III stopień płetwonurka KDP CMAS (obecnie P1). Do końca 1991 r. w wieku 19 lat miał już wszystkie stopnie nurkowe.

W lipcu 1993 r. brał udział w centralnym obozie szkoleniowym organizowanym przez Komisję Działalności Podwodnej PTTK- CMAS w ośrodku „PERKOZ” koło Olsztynka, po ukończeniu którego otrzymał uprawnienia instruktora płetwonurkowania CMAS – z uprawnieniami do organizowania wszelkich kursów nurkowych oraz uprawnienia kierownika robót podwodnych. Otrzymał uprawnienia mając wówczas zaledwie 21 lat, stając się tym samym najmłodszym instruktorem CMAS.

Do chwili obecnej wyszkolił ponad 450 płetwonurków na stopień podstawowy.

Jest ratownikiem wodnym WOPR (od 1989 r.), sternikiem motorowodnym (1991), żeglarzem. Bardzo lubi jeździć (ciągnąć narciarza) na nartach wodnych i wszelkie sporty motorowodne. Bardzo sobie chwali rejsy łódkami powiązane z nurkowaniami (safari nurkowe w egzotycznych krajach).

Cały czas szkoli młodzież, wspierając „Piranijną” kadrę instruktorską. Przez kilka lat był szefem szkolenia Piranii, a od 2015 r. jest jej prezesem.

Marcin Reif

Nurek od 14-go roku życia. Instruktor nurkowania i pierwszej pomocy NAUI i DAN, reprezentant Polski w hokeju podwodnym. Nurkowanie i hokej podwodny to jego pasje. Szczęśliwy mąż i tata dwóch córek.

Efektywny specjalista, manager z bogatym doświadczeniem z zakresu organizacji szkoleń nurkowych w kraju i za granicą (Chorwacja, Włochy, Malta, Egipt, Tajlandia, Malediwy).

Prezes w stowarzyszeniu: Akademicki Klub Płetwonurków „Pirania” we Wrocławiu w latach 2006-2015, a obecnie członek zarządu i kierownik szkolenia.

Pomysłodawca i realizator programu zajęć nurkowych dla dzieci BZNW (Bezpieczna Zabawa Nad Wodą) od 2010 roku.

Założyciel sekcji hokeja podwodnego w Piranii w 2012, a od 2016 również dla dzieci i młodzieży. Organizator Turnieju hokeja podwodnego Pirania CUP (2014-2016).

Współorganizator i wychowawca obozu Survivalowo-Nurkowego Krzeczków 2019.

Organizator i kierownik obozu sportowego dla dzieci i młodzieży według programu Bezpieczna Zabawa Nad Wodą z elementami nurkowania i hokeja podwodnego w 2021 roku nad jeziorem Pluszne w ośrodku „Perkoz”.

Od 2020 roku prowadzi firmę dla wszystkich wielbicieli nurkowania.
DiveReif.pl, Dobrynurek.pl.

Marcin Reif Klub Płetwonurków Pirania we Wrocławiu
Jolanta Franczak - Klub Pirania Wrocław

Jolanta Franczak

Swoją przygodę z nurkowaniem rozpoczęła w 2003 roku. Obecnie jest Dive Masterką NAUI, prowadzącą zajęcia nurkowe dla dzieci oraz aktywnie działającą w klubie Pirania od prawie 20 lat. W 2012 roku jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej dołączyła do drużyny hokeja podwodnego „Pirania” Wrocław. Zwiedziła podwodnie zarówno Egipt, Chorwację, Maltę jak i Norwegię. Uwielbia wszystko co mokre i związane z wodą, ale niezmiennie największą pasją Joli pozostaje nurkowanie.

Krzysztof Dołbizno

Z wykształcenia archeolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył także studia podyplomowe archeologii podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim. Nurkowo realizuje się podczas podwodnych badań archeologicznych. Od 2018 roku uczestniczy m. in. w badaniach jeziora Lubanowo, w woj. Zachodniopomorskim, prowadzonych przez prof. Bartosza Kontnego.

Nurkuje od 2014 roku. Aktualnie jest Divemasterem w AKP Pirania i asystentem podczas zajęć nurkowych z kursantami.

Najważniejsze certyfikaty: Open Water Scuba Diver, Advanced Open Water Diver, Rescue Scuba Diver, Deep Diver, Płetwonurek Archeolog II st. (PA2), Master Scuba Diver, Nitrox Diver, Drysuit Diver.

Krzysztof Dołbizno nurek Wrocław Pirania

Paweł Pitak

Paweł to nurek z pasją. Jego przygoda z nurkowaniem rozpoczęła się w 2015 roku. Zaczęło się od zwyczajnej ciekawości, chęci przekonania się jak to jest zejść pod wodę. W miarę zdobywania wiedzy, nowych umiejętności i kompetencji zrozumiał, że właśnie to chce robić w życiu. Ostatni sezon spędził na wyspie Pag spełniając marzenie, którym było zostanie Divemasterem. Po kilku latach w AKP Pirania twierdzi, że nurkowanie jest jego największą przygodą.

Kurs nurkowania we wrocławskim klubie Pirania jest skonstruowany w taki sposób, aby móc nauczyć się nurkowania w bezpieczny i ekscytujący sposób. W ramach kursu zapoznajemy się ze sprzętem nurkowym i podstawami nurkowania. W jego trakcie mamy możliwość bezpiecznego pływania pod wodą oraz nauczenia się jak wyjść z niestandardowej sytuacji.

Lekcje nurkowania mogą odbywać się w grupie lub indywidualnie. Elastyczność programu i grafiku zajęć, pozwala dopasować kurs do swoich potrzeb.

Nawet jeśli nurkowanie w normalnych dla płetwonurków limitach nie jest bardziej niebezpieczne niż wiele innych sportów, nurkując wkraczamy w podwodny świat, do którego my, ludzie, nie byliśmy pierwotnie stworzeni – trzeba przyswoić to sobie od samego początku i nigdy o tym nie zapominać. Przebywanie w środowisku całkowicie obcym dla organizmu człowieka sprawia, że nurkowanie to aktywność jedyna w swoim rodzaju – dostarczająca niezapomnianych wrażeń, ale i bardzo wymagająca, mogąca wiązać się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia. Prawa środowiska wodnego są złożone i wymagają głębokiej znajomości i zrozumienia wielu procesów zachodzących zarówno pod wodą, jak i w ciele osoby, która wybrała się na podwodny spacer.

W nurkowaniu najważniejsza jest nie tyle umiejętność po prostu pływania pod wodą z akwalungiem, ale umiejętność robienia tego poprawnie i, co najważniejsze, z bezpiecznym powrotem na powierzchnię. To właśnie umiejętnościom bezpiecznego powrotu na ląd poświęcona jest znaczna część szkolenia, ponieważ zdecydowana większość problemów związanych z nurkowaniem pojawia się w czasie wychodzenia na powierzchnię.

Kurs nurkowania NAUI Open Water Diver składa się z trzech głównych części:

 • części teoretycznej do opanowania zasad nurkowania
 • 5 zajęć na basenie, aby nauczyć się podstawowych umiejętności nurkowych
 • 6 nurkowań w wodach otwartych, aby sprawdzić swoje umiejętności.

Etap 1 – Teoria 

Część teoretyczną kursu można odbyć osobiście lub przez Internet. My korzystaliśmy z materiałów dostępnych na platformie e-learningowej NAUI, przy dodatkowym wsparciu spotkaniami online. Dzięki atrakcyjnym treściom, zdjęciom, filmom i interaktywnym ocenom, nauka była przyjemna i wciągająca. 

Szkolenie e-learningowe to świetny sposób na zdobycie wiedzy teoretycznej na temat nurkowania, gdy ma się mało czasu. Oboje pracujemy zmianowo, a dzięki e-learningowi NAUI mogliśmy odbyć teorię kursu nurkowego w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Podczas spotkań online mieliśmy możliwość zadawania pytań prowadzącemu szkolenie, co pomagało poszerzyć naszą wiedzę i rozwiewać ewentualne wątpliwości.

Kurs podzielony jest na 5 modułów, składających się z lekcji poświęconych różnym aspektom nurkowania.

Podczas części teoretycznej:

 • Poznaliśmy zagrożenia związane z nurkowaniem.
 • Poznaliśmy osobiste wyposażenie podstawowe – automaty oddechowe, kompensator pływalności, ciężarki i pasy balastowe, skafandry nurkowe, wyposażenie dodatkowe.
 • Uzyskaliśmy informacje na temat snorkelingu, posługiwania się maską, automatem, pływalnością i bezpieczeństwem.
 • Dowiedzieliśmy się jak obsługiwać sprzęt nurkowy w wodzie.
 • Poznaliśmy zasady związane z nawigacją.
 • Zaznajomiliśmy się z aspektami fizycznymi mającymi wpływ na nurkowanie, takie jak Prawo Archimedesa
 • Omówiliśmy jak ciśnienie oddziałuje na przestrzenie powietrzne organizmie, ucho środkowe, zatoki.
 • Dowiedzieliśmy się jak używać tabel nurkowych i arkusza planowania nurkowania.
 • Omówiliśmy typowe sytuacje podczas nurkowania, oraz plan działania w sytuacji awaryjnej.
 • Dowiedzieliśmy się w jaki sposób rozwiązywać problemy związane z utratą ciepła, przegrzaniem, skurczami, dezorientacją i zawrotami głowy, problemy ze sprzętem, chorobą morską, krztuszeniem się i kaszlem, niedoborem powietrza.
 • Nie zabrakło również informacji na temat pomaganie innym nurkom na powierzchni i pod wodą, z wykonaniem sztucznego oddychania w wodzie włącznie.
 • Omówiony został również temat ochrony życia podwodnego i wpływu nurkowania na środowisko.

Etap 2 – Praktyka w basenie

Przed nurkowaniem w morzu, jeziorze lub innym otwartym zbiorniku trzeba poćwiczyć w basenie. Zajęcia basenowe pozwalają nabrać pewności siebie, by czuć się pewniej w naturalnych zbiornikach, które w przeciwieństwie do basenu nie są ograniczone ścianami.

Zajęcia basenowe odbywają się w Centrum Rekreacyjnym Ślęza na Bielanach Wrocławskich oraz na pływalni AWF Wrocław przy Stadionie Olimpijskim.

Nurkowe intro

Intro nurkowe to próbne nurkowanie z instruktorem. Stanowi część szkolenia, ale można też wykupić pojedyncze nurkowanie (Intro), by sprawdzić czy nam to odpowiada, przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs nurkowy. Osobom, które po Intro zdecydują się na pełny kurs, opłata za Intro zostaje zaliczona na poczet kursu.

Podczas zajęć poznaliśmy podstawowy sprzęt i zasady jego używania. Znajomość sprzętu i jego wygoda są uważane za kluczowe, ponieważ nurek musi być w stanie szybko i skutecznie wykonać niezbędne procedury, zarówno dla efektywności w normalnym nurkowaniu, jak i dla bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych, gdzie każde opóźnienie może zwiększyć ryzyko eskalacji. Zalecane konfiguracje są zoptymalizowane zarówno pod kątem komfortu, jak i wydajności. 

Dowiedzieliśmy się jak zabezpieczyć maskę przed zaparowaniem. Okazuje się, że najprostszą i jedną z najbardziej popularnych metod jest plucie do maski i dokładne rozprowadzenie śliny po całej powierzchni szkła, następnie delikatnie opłukanie wnętrza maski wodą.

Podczas nurkowania może się zdarzyć, że zgubimy automat (wypadnie nam z ust). Ważne jest by szybko go odszukać, dlatego podczas zajęć ćwiczyliśmy bardzo ważną czynność jaką jest odzyskiwanie automatu metodami przez zagarnięcie i przez sięgnięcie.

Podczas zajęć ćwiczyliśmy podstawowe umiejętności, takie jak:

 • prawidłowa technika wyjęcia automatu oddechowego z ust
 • oczyszczenie automatu oddechowego metodą wydechu
 • oczyszczenie automatu oddechowego przyciskiem dodawczym
 • wydmuchiwanie wody z maski

Nurkowie muszą w pełni poświęcić się systemowi partnerskiemu. Komunikacja jest kluczem do nurkowania partnerskiego i zespołowego. Nurkowie muszą być w stanie komunikować się pod wodą za pomocą sygnałów ręcznych i świetlnych oraz używać ich, aby zawsze mieć świadomość statusu reszty zespołu. Na zajęciach poznaliśmy sygnały pozwalające komunikować się zarówno pod wodą jak i na powierzchni.

Po pierwszych zajęciach możemy powiedzieć, że nurkowanie z akwalungiem okazało się łatwiejsze niż się nam wydawało i nabraliśmy ochoty na więcej!

Snorkeling

Podczas kolejnych zajęć zdobywaliśmy umiejętności praktyczne z zakresu snorkelingu, czyli nurkowania z fajką.

Nurkowie używają do oddychania butli wypełnionych sprężonym powietrzem. Na czystym 100% tlenie można nurkować do maksymalnie 6 metrów, dlatego do nurkowania używa się sprężonego powietrza, lub Nirtoxa o zawartości tlenu w przedziale 22%-40% (dla osób które ukończyły dodatkowe przeszkolenie specjalistyczne na Nitrox). Przy takim wsparciu mogą przez długi przebywać na dużych głębokościach – decydują o tym zapasy powietrza w sprzęcie do nurkowania. Snorkeling to rodzaj nurkowania, w którym osoba snurkująca otrzymuje powietrze przez rurkę oddechową. Ponieważ tlen do oddychania pochodzi z atmosfery, ta metoda nurkowania nie wymaga drogiego sprzętu i jest dostępna dla każdego miłośnika pływania.

Nauka pływania z rurką oddechową jest bardzo ważną częścią kursu. Oddychanie przez fajkę, podczas pływania twarzą w dół, pomaga ograniczyć wydatkowaną energię, a także oszczędzić zapas powietrza w butli.

Gdy chce się zostać dobrym nurkiem, trzeba wiedzieć jak w prawidłowy sposób używać maski, fajki i płetw. Zastosowanie tego sprzętu pozwala na obserwację podwodnych atrakcji przez dłuższy czas przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

Prawie każdy, kto potrafi pływać, może opanować nurkowanie z rurką. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i mieć podstawowy sprzęt.

Zaskoczeniem dla nas było to, że nurkowanie z rurką nie zobowiązuje do ciągłego przebywania blisko powierzchni. Wciągając powietrze do rurki i wstrzymując oddech, można przez jakiś czas pozostać na głębokości. Oczywiście należy uważać, aby nie nurkować zbyt głęboko. Trzeba pamiętać, że zmagazynowane powietrze powinno wystarczyć nie tylko do nurkowania, ale także na powrót na powierzchnię.

Podczas snurkowania na Malcie, czy na wyspie Pag w Chorwacji trzymaliśmy się blisko powierzchni, a podczas przypadkowego zalania fajki natychmiast przerywaliśmy pływanie by oczyścić fajkę z wody. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się jak szybko i efektywnie przedmuchać rurkę z wody, w sytuacji, gdy woda dostała się do fajki przez otwarty koniec podczas przypadkowego zanurzenie końca rurki w wyniku działania fal, lub podczas nurkowania. 

Kontrola pływalności

Nurkowanie znacznie różni się od zwykłego pływania w wodzie. Trzeba przyzwyczaić się do nowych „warunków życia”. Podczas kolejnych zajęć skupiliśmy się przede wszystkim na kontroli pływalności. Sprawne poruszanie się pod wodą wymaga panowania nad pływalnością oraz pozycją. To jedna z najtrudniejszych do opanowania umiejętności.

Kontrola pływalności polega na równoważeniu pływalności różnych elementów wyposażenia podczas nurkowania, takich jak skafander, butla, czy obciążniki balastowe. Kompensator pływalności (BC, kamizelka nurkowa, jacket), dopasowuje się i kompensuje łączny wpływ innych urządzeń.

Trzeba być świadomym swojej pływalności. Brak odpowiedniej kontroli jest źródłem dodatkowego i niepotrzebnego wysiłku fizycznego, co również zwiększa stres, a także może prowadzić do niszczenia środowiska naturalnego. Uczyliśmy się jak prawidłowo balansować, aby pod wodą poruszać sprawnie.

Stan nieważkości

Nurkowanie jest jak stan nieważkości. Swobodne unoszenie się w wodzie pozwala doświadczyć tego niezwykłego stanu do tego stopnia, że astronauci ćwiczą poruszanie się w stanie nieważkości nurkując w gigantycznym basenie, przypominającym wnętrze stacji kosmicznej. Choć ubieramy na siebie sporo ciężkiego sprzętu, pod wodą czujemy pełną swobodę.

Nurkowanie ma szereg podobieństw do przebywania w kosmosie:

 • wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia,
 • pozwala poczuć stan nieważkości,
 • doświadcza się niezwykłej ciszy, spokoju i oderwania od rzeczywistości.

Istnieje jedna zasadnicza różnica – nie każdy może zostać astronautą, ale każdy może zostać nurkiem.

Nurkując po raz pierwszy nie do końca mogliśmy doświadczyć tego wspaniałego uczucia ponieważ wymagało to nabycia doświadczenia i pewnych umiejętności. Po serii zajęć w basenie, pod wodą poczuliśmy się już całkiem swobodnie.

Bezpieczeństwo nurkowania

Chociaż nurkowanie jest sportem względnie bezpiecznym, może dojść do sytuacji awaryjnych. Dlatego wymaga ono maksymalnej asekuracji i zabezpieczenia przed potencjalnymi zagrożeniami. Podstawą bezpieczeństwa jest system partnerski i to właśnie nasz partner jest podstawowym elementem asekuracji.

Podczas zajęć ćwiczyliśmy czynności potrzebne w typowych sytuacjach awaryjnych, takie jak:

 • naciąganie bolącego mięśnia podczas skurczu
 • sygnalizowanie braku powietrza
 • prawidłowe sposoby dzielenia się powietrzem
 • oddychanie przy użyciu automatu octopus partnera
 • odnajdywanie automatu oddechowego
 • zalewanie wodą i wydmuchiwanie wody z maski
 • zdejmowanie i zakładanie jacketu pod wodą

Umiejętności zapobiegania, identyfikowania i radzenia sobie z problemami podczas nurkowania, wpływa na bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko powstania sytuacji awaryjnej.

Etap 3 – Praktyka na wodach otwartych

Podczas nurkowań na wodach otwartych mogliśmy wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Aby w pełni cieszyć się nurkowaniem trzeba połączyć swoją wiedzę na temat środowiska podwodnego ze zdolnością do panowania nad swoim sprzętem w różnych warunkach. 

Do uzyskania certyfikatu NAUI Open Water Diver wymagane jest wykonanie 6 nurkowań.

Ważne, aby ćwiczyć w warunkach jak najbardziej realistycznych. Dlatego zajęcia odbywają się w zbiornikach, które są znacznie większe i głębiej niż basen, na którym ćwiczymy obecnie.

Nurkowanie w wodach otwartych podczas kursu odbywa się najczęściej w kamieniołomie Zimnik niedaleko Strzegomia i w zbiorniku Kamionka Piast w Opolu. Czasem również organizowane są wyjazdy do bazy nurkowej Via Sport Diving Marina „Koparki” na terenie kamieniołomu w Jaworznie, oraz do bazy „Honoratka” pod Koninem.

„Kamionka Piast” w Opolu

Podczas pierwszych czterech nurkowań odkrywaliśmy podwodny świat zbiornika „Kamionka Piast” w Opolu.

Teren kamionki Piast to wyrobisko marglowe, które powstało w 1906. Teren wokół zbiornika w ostatnich latach został zrekultywowany. Na terenie dawnej cementowni „Piast” powstała baza dla nurków i pływający pomost. Utworzono także parking, powstały ścieżki spacerowe, platformy widokowe, place zabaw, boiska do piłki nożnej oraz siłownia plenerowa.

Łagodnie opadające dno, niezła widoczność, zatopione platformy, podwodne wały i wąwozy, a nawet podwodny las sprawiają, że akwen świetnie nadaje się na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Jego głębokość to około 15 metrów, a widoczność od 3 do 6 metrów.

Podczas dwóch dni, które spędziliśmy w Opolu ćwiczyliśmy m. in. różne metody wchodzenia do wody. Wybór techniki zależy w dużej mierze od okoliczności i miejsca nurkowania. Ponieważ inaczej odbywa się to na głębokiej, a inaczej na płytkiej wodzie, inaczej z brzegu i jeszcze inaczej z łodzi, trzeba poznać i opanować wszystkie sposoby.

Ćwiczyliśmy także umiejętność zdejmowania i zakładania maski pod wodą. Jest to bardzo ważne, aby opanować tę umiejętność, ponieważ pomaga ona poczuć się bardziej komfortowo podczas nurkowania, szczególnie w sytuacji, gdy mamy nieszczelną lub zaparowaną maskę, lub kiedy maska ​​zostanie przypadkowo zrzucona. 

Nasze nurkowania muszą być profesjonalne i bezpieczne, aby wnosić radość i ekscytację, dlatego podczas nurkowań mogliśmy ponownie przećwiczyć podstawowe czynności ratownicze, które wcześniej ćwiczyliśmy podczas zajęć basenowych.

Ciekawym elementem szkolenia było wypuszczanie bojki informacyjnej. Dmuchana boja przeznaczona jest do wskazywania pozycji nurka podczas procedur dekompresyjnych, przystanków bezpieczeństwa, a także podczas nurkowania przy silnych prądach i dużym natężeniu ruchu łodzi. Jest ona również uniwersalnym, awaryjnym środkiem utrzymującym się na powierzchni wody, wypuszczanym jako sygnał w sytuacjach awaryjnych, w celu przyciągnięcia pomocy z zewnątrz.

Kamieniołom Zimnik

Kurs nurkowania zakończyliśmy nurkowaniem w kamieniołomie Zimnik –  malowniczo położonym, niewielkim zbiorniku wodnym, niedaleko Strzegomia. Powstał on w wyniku zalania opuszczonego kamieniołomu granitu.

Nurkowanie w Zimniku dostarczyło nam wielu emocji. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi ok 28 m. Uzbrojeni w latarki zeszliśmy na 20 metrów. Mimo pięknej, słonecznej pogody na głębokości ok. 15 metrów robiło się już ciemno. 

Pomimo początkowych obaw, przeżycia związane z nurkowaniem w tym miejscu są jak najbardziej pozytywne. Pod wodą znajdują się pionowe skały i półki skalne przypominające kształtem schody. Trafiliśmy na doskonałą pogodę, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się widokiem gry świateł na zboczach granitowych skał.

Na dnie znajduje się kilka podwodnych atrakcji, takich jak zatopiony quad, pozostałości przepompowni, choinka itp.

Podsumowanie

I tak po kilku tygodniach zajęć oficjalnie zostaliśmy certyfikowanymi nurkami NAUI Open Water Diver!

Nurkowanie to okazja do relaksu i zanurzenia się w pełnym tajemnic świecie. Spędzanie czasu pod wodą to wspaniałe źródło radości, piękna, pewności siebie i siły. Teraz doceniamy podwodną ciszę, wszechogarniający spokój i odizolowanie od codziennych spraw.

Wielkie dzięki za naukę i świetną zabawę dla naszych instruktorów z Klubu Płetwonurków Pirania. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszej ekipy do wprowadzenia nas w podwodny świat.

Dziękujemy też Wioli, Klarze i Rafałowi, czyli pozostałym kursantom, za wspólną przygodę. Fajna z Was ekipa! Do zobaczenia pod wodą!

Wiemy na pewno, że nurkowanie aby sprawiało przyjemność i było bezpieczne, wymaga gruntownego przygotowania, zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Cieszymy się, że zrobiliśmy kurs nurkowania w Polsce, by móc jechać na wakacje już z certyfikatem. W końcu nie po to jedzie się na rafy koralowe, żeby całymi dniami czytać, uczyć się i wykonywać ćwiczenia.

Doświadczenie jest uważane za kluczowy aspekt zostania dobrym nurkiem. Nauka podstawowych umiejętności pod okiem odpowiednio wykwalifikowanego instruktora jest najskuteczniejszym sposobem bezpiecznego zdobywania doświadczenia, jednak nic nie zastąpi czasu spędzonego w wodzie. Chcemy rozwijać umiejętności nurkowe oraz zdobyć doświadczenie nurkowe w różnych warunkach, dlatego przygoda dopiero się zaczyna!

NAUI Open Water Diver – Pytania i odpowiedzi

Gdzie we Wrocławiu zrobić kurs nurkowania?

Jeśli szukacie wysokiej jakości zajęć z nurkowania z akwalungiem, które oferują coś więcej niż szybki przegląd podstawowych umiejętności to z całego serca polecamy Wam Klub Pirania. Staranne podejście do doboru i adaptacji programów treningowych, wygoda i bezpieczeństwo, poszanowanie środowiska i troska o podwodny świat oraz partnerskie wsparcie – to zasady, na których opiera się szkolenie nurkowe w Klubie Pirania.

Dla kogo jest ten kurs?

Każdy, kto umie pływać, lubi wodę i ma ochotę zwiedzać podwodny świat, może nauczyć się bezpiecznie nurkować. Bez względu na to, w której części świata chcesz nurkować, potrzebujesz przynajmniej podstawowego certyfikatu Open Water Diver.

Jakie są wymagania, aby wziąć udział w kursie?

 • Minimalny wiek to 10 lat. Do 15 r. ż. dzieci otrzymują certyfikat „Junior Scuba Diver”. Istnieje tylko kilka wymagań dotyczących głębokości i wsparcia osoby dorosłej podczas nurkowania. Junior Scuba Diver może nurkować tylko pod nadzorem rodzica, Divemastera, lub Instruktora do maksymalnej głębokości 12 m. Nurkowie ze stopniem Junior Scuba Diver mogą uzyskać stopień Open Water Diver po ukończeniu 15 roku życia bez żadnych dodatkowych wymagań. 
 • Brak przeciwskazań zdrowotnych

Jak dobrze muszę umieć pływać, aby nurkować?

Ujmijmy to w ten sposób… nie trzeba być wyczynowym pływakiem, ale trzeba umieć pływać. Wszystko czego potrzebujesz to podstawowe umiejętności pływackie i normalny poziom sprawności. Jeżeli czujesz się w wodzie spokojny i opanowany i potrafisz przepłynąć kilka basenów to spokojnie możesz rozpocząć przygodę z nurkowaniem.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania?

Podczas nurkowania ciśnienie otoczenia wzrasta o około 1 bar/atm na każde 10 m słupa wody. Zmiany ciśnienia zasadniczo wpływają na wypełnione powietrzem jamy ciała i gazy oddechowe. Istotną rolę odgrywa również zanurzenie, zwiększony opór oddechowy, zimne i suche powietrze, zmienione warunki środowiskowe, takie jak widoczność i brak kontaktu z podłożem, zimno i nieprzewidywalny wysiłek. Możesz nurkować jeśli nie masz żadnych poważnych ograniczeń zdrowotnych. Musisz mieć sprawne serce i zdrowe płuca, drożne uszy i zatoki.

Najważniejsze przeciwwskazania medyczne do nurkowania to:

 • choroby płuc – czynna astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza
 • choroby sercowo-naczyniowe – niewydolność serca, choroba wieńcowa
 • zaburzenia psychiczne – lęk lub fobia
 • zaburzenia strukturalne – nieleczona przepuklina
 • choroby neurologiczne – zaburzenie napadowe, omdlenia
 • ciąża – potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu w wyniku choroby dekompresyjnej

Czy można nurkować bez certyfikatu?

Oczywiście, do nurkowania rekreacyjnego nie jest konieczne bycie członkiem federacji. Można nurkować bez certyfikatu, ale są dwa główne powody, dla których warto zdobyć certyfikat nurkowy.

1. Bezpieczeństwo

Kurs nurkowania nauczy Cię podstawowych umiejętności, takich jak oczyszczanie maski, używanie aparatu, a czasem także powiedzą coś na temat kontroli pływalności. Czy to wystarczy aby bezpiecznie nurkować? Cóż, naszym zdaniem nie. Ważne jest, by być świadomym ryzyka związanego z nurkowaniem, potrafić rozpoznać niebezpieczeństwa i wiedzieć, co zrobić, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy. Podczas kursu nauczysz się wielu umiejętności, które pomogą Ci uporać się z ewentualnymi problemami. Po ukończeniu kursu nurkowania będziesz znacznie bardziej niezależnym nurkiem.

2. Oszczędność pieniędzy

Nurkowanie rekreacyjne dla osoby nie posiadającej certyfikatu jest znacznie droższe niż cena nurkowania dla certyfikowanego nurka. Mając certyfikat nie potrzebujesz osobistego instruktora i płacisz nawet 2 razy mniej. Jeśli planujesz dużo nurkować, to posiadając certyfikat możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Koszt uzyskania certyfikatu nurkowego nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Stopień podstawowy Scuba Diver NAUI to koszt 1800 zł.

Jak wygląda kurs nurkowania?

Kurs nurkowania składa się z części teoretycznej, nad którą będziesz mógł samodzielnie pracować poprzez platformę e-Learningową lub podczas spotkań online. Następnie jest pięć lekcji na basenie i sześć nurkowań w wodach otwartych (w ciągu trzech pełnych dni). Szczegółowo każdy etap kursu opisaliśmy powyżej.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Lekcje basenu odbywają się w Centrum Rekreacyjnym Ślęza na Bielanach Wrocławskich oraz na pływalni AWF Wrocław przy Stadionie Olimpijskim. Prawdopodobnie w przyszłym roku zajęcia będą odbywały się również na basenie przy Zespole Szkół nr 14 przy ulicy Brücknera.

Nurkowanie w wodach otwartych odbywa się najczęściej w kamieniołomie Zimnik niedaleko Strzegomia i w zbiorniku Kamionka Piast w Opolu. Czasem również organizowane są wyjazdy do bazy nurkowej Via Sport Diving Marina „Koparki” na terenie kamieniołomu w Jaworznie, oraz do bazy „Honoratka” pod Koninem”.

Czy muszę mieć własny sprzęt?

Nie. Na czas kursu klub zapewnia cały sprzęt do nurkowania. Zalecany jest jedynie zakup własnego sprzętu ABC (maska, fajka i płetwy) ze względów higienicznych i konieczności idealnego dopasowania, ale zakup ich nie jest warunkiem koniecznym do odbycia kursu.

Jakie uprawnienie zdobędę na kursie nurkowania?

Po ukończonym kursie będziesz mógł samodzielnie nurkować z partnerem o przynajmniej tych samych uprawnieniach bez asysty Divemaster’a, Asystenta Instruktora lub Instruktora nurkowania do głębokości 18 metrów. Będziesz miał również możliwość wypożyczania sprzętu nurkowego.

W NAUI „Juniorzy” w wieku 10-15 lat mogą nurkować do maksymalnie 12 metrów i tylko w towarzystwie rodzica, opiekuna prawnego lub specjalisty NAUI. W przypadku osób w wieku 15-18 lat obowiązuje ten sam certyfikat i limit głębokości, co dla dorosłych (18 metrów).

Czy po kursie nurkowym otrzymam certyfikat?

Tak. Po kursie otrzymasz certyfikat NAUI Open Water Diver. Poświadcza on, że opanowałeś podstawowe umiejętności nurkowania i jesteś niezależnym, certyfikowanym nurkiem.

Zobacz również

4 Comments
Wioleta i Klara 19 czerwca 2022
| |

Kasia, Marcin, stworzyliscie naprawdę wspaniały materiał, z którym absolutnie warto się zapoznać przed rozpoczęciem przygody z nurkowaniem. Dziękujemy za wasze wsparcie i towarzystwo podczas kursu. ❤

numizmatyki.pl 24 maja 2022
| |

Wydaje mi się, że warto odbyć najpierw takie szkolenie właśnie w Polsce, na spokojnie. A nie na szybko na wakacjach. Tam to już fajnie się tylko cieszyć widokami 🙂