JuraPark Krasiejów – Park dinozaurów koło Opola

Kto z nas choć raz nie marzył o wizycie w Parku Jurajskim i zobaczeniu gigantycznych dinozaurów? Teraz jest to możliwe! JuraPark w Krasiejowie pozwala przenieść się do epoki prehistorycznych gadów i to bez wehikułu czasu.

W Krasiejowie, niedaleko Opola, zobaczyć można najgroźniejsze drapieżniki mezozoiku i spokojne roślinożerne dinozaury. Ponad 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym parkiem dinozaurów w Europie. Poza modelami prehistorycznych zwierząt, znajduje się tu także prehistoryczne oceanarium 3D, kino 5D i tunel czasu, a dopełnieniem historii Ziemi jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

Co ciekawe na terenie JuraParku cały czas trwają prace odkrywkowe! Region ten jest bogaty w znaleziska paleontologiczne. To jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Odkryto tu szczątki stworzeń uważanych za przodków dinozaurów. Zawdzięczają one swoje nazwy miejscu odkrycia. Znaleziono tu szczątki Silezaura, znanego jako Silesaurus opolensis i latającego Ozimka (Ozimek volans), którego nazwa pochodzi od gminy Ozimek, w której leży Krasiejów. Przez przeszkloną podłogę w Pawilonie Paleontologicznym oglądać można największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów.

Informacje praktyczne

Park dinozaurów w Krasiejowie jest dogodnie zlokalizowany w pobliżu autostrady A4. Obok parku znajduje się ogromny, bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Na miejscu można wypożyczyć wózki dla dzieci w kształcie dinozaurów, co jest dobrym pomysłem bo teren jest bardzo rozległy. Cały teren dostępny jest dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Ceny biletów 2021

JURAPARK
ulgowy – 49zł
normalny – 59zł

PARK EWOLUCJI
ulgowy – 30 zł
normalny – 36 zł

BILETY KOMPLEKSOWE
ulgowy – 69 zł
normalny – 79 zł

 • W cenie biletu zawarte są w zasadzie wszystkie atrakcje.
 • Bilet ulgowy przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów, rencistów, emerytów.
 • Dzieci do lat 3 wstęp wolny.
 • Dwie godziny przed zamknięciem 20% rabatu na bilety wstępu do JuraParku zakupione w kasie Parku.
 • Wstęp do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka dla dzieci od 4 roku życia. Dzieci młodsze wchodzą na odpowiedzialność rodziców.

Godziny otwarcia

JuraPark jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Dni i godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku. Aktualne informacje o godzinach otwarcia są zawsze dostępne na stronie https://juraparkkrasiejow.pl/bilety/

Mapa JuraParku

Atrakcje JuraParku w Krasiejowie

Tunel Czasu

Zwiedzanie JuraParku rozpoczęliśmy w Tunelu Czasu. Na pokładzie pociągu (kapsuły czasu) przemierzającego 300-metrowy udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Przejeżdżaliśmy przez tematyczną przestrzeń pełną efektów specjalnych. Mogliśmy w technologii 3D zobaczyć jak powstawała Ziemia, jakie stwory zamieszkiwały morza i lądy. Podróż w czasie i przestrzeni przekazuje wiedzę, w sposób ciekawy, prosty i zrozumiały nawet dla najmłodszych. 

Ścieżka dydaktyczna

Gwiazdami parku jest około 200 dinozaurów, należących do prawie 70 gatunków. Modele prehistorycznych gadów ożywiają historię. Mierząca ok 1,5 km ścieżka edukacyjna prowadzi przez rozległe tereny, na których prowadzono wykopaliska. Spacer w tym miejscu jest ekscytującą przygodą. Teren jest gustownie urządzony – zielono, przytulnie, dużo krzewów i drzew. 

Podążając ścieżką dydaktyczną, mogliśmy zobaczyć naturalnej wielkości dinozaury. Wszystkie szczegółowo opisane w języku polskim, angielskim i niemieckim. Skanując kod QR, można pobrać treść na swojego smartfona. Czasem dinozaury chowały się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, co potęgowało zainteresowanie dzieci, które pełne entuzjazmu biegały przed nami poszukując kolejnych gadów. Ścieżka przebiega zgodnie z historią pojawiania się zwierząt na Ziemi. 

Kiedy żyły dinozaury?
Dinozaury żyły w erze mezozoicznej. Naukowcy podzielili ją na trzy okresy: trias (250-200 mln lat temu), jurę (200-145 mln lat temu) i kredę (145-66 mln lat temu). Istniał wtedy tylko jeden ogromny kontynent, który zaczął się stopniowo rozpadać. Towarzyszące temu zmiany klimatyczne i zachodzące w świecie roślin wpłynęły na przebieg ewolucji dinozaurów.

Mijaliśmy całe mnóstwo mniejszych i większych dinozaurów. Niektóre tak olbrzymie, że ludzie wyglądają przy nich jak mrówki. Olbrzymy z okresu jurajskiego, jak Brachiozaur, Diplodok, czy Brontozaur, zachwycają swoimi rozmiarami, duże drapieżne dinozaury, takie jak allozaur i słynny tyranozaur, pozwalają poczuć jaką budziły grozę.

Ogromne gady wyglądają niezwykle naturalnie. Są przedstawione w taki sposób, że przy odrobinie wyobraźni można doświadczyć życia i bitew w czasach prehistorycznych. Wszystkie rekonstrukcje odpowiadają aktualnemu stanowi badań naukowych, więc podróż do starożytnego świata jest bardzo pouczającym doświadczeniem.

Pawilon Paleontologiczny

W Pawilonie Paleontologicznym przez przeszkloną podłogę można oglądać ekspozycję „Świat Opolskiego Dinozaura”. 

Pawilon jest naprawdę znakomity, zwłaszcza że eksponowane są tu znaleziska szczątków pradawnych zwierząt znalezionych w okolicach samego JuraParku. W sezonie od lipca do września, stąpając po szklanej podłodze, można obejrzeć nie tylko skamieliny dinozaurów, ale też paleontologów podczas prowadzenia prac wykopaliskowych. To spotkanie z prawdziwą nauką.

Oceanarium

Rewelacyjne jest Oceanarium 3D z lekką nutą grozy, w którym można poczuć się jak w środku oceanu. Z wykorzystaniem najnowszych technologii 3D zrekonstruowano najciekawsze prehistoryczne stworzenia wodne. Szczególnie ciekawe jest ostatnie okno, w którym potężny Megalodon rozbija nosem szybę akwarium. W wyniku ataku pęka szyba, grunt usuwa się spod nóg i woda wlewa się prosto na nas. Warto zajrzeć w oczy potworom, choć ta atrakcja nieco przeraziła naszych czterolatków.

Kino 5D

Kolejną świetną atrakcją jest Kino 5D. Jest w nim wyświetlany trójwymiarowy film, stworzony specjalnie dla JuraParku i wyświetlany tylko tutaj. Trójwymiarowa technologia, efekty ruchowe i dotykowe niemal pozwalają poczuć na szyi oddech gigantów. Ten pokaz był jednym z tych, których nie chcieliśmy przegapić. Widzieliśmy, że jest jednym z najpopularniejszych w tym miejscu i trzeba przyznać, że film jest bardzo realistyczny. 

Plac zabaw i Jurajska Plaża

W Parku można nie tylko poznać najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli mezozoicznych stworzeń, ale to także idealne miejsce na świetną zabawę. Tuż przy centralnym placu znajduje się ogromny plac zabaw ze zjeżdżalniami, huśtawkami, karuzelami, małpim gajem, ściankami wspinaczkowymi i innymi elementami, które uwielbiają dzieci. Po przekroczeniu kamiennej bramy zabawy nie było końca. Jeśli wybieracie się do JuraParku z dziećmi, nie możecie przegapić tego miejsca.

Znajduje się tu też duży, zadaszony obszar ze stołami i ławami, w sam raz do przekąszenia czegoś na świeżym powietrzu.

Na terenie JuraParku znajduje się też plaża z parasolami, gdzie można się nie tylko opalać, ale i kąpać, a nawet popływać rowerem wodnym. Podczas naszej majowej wizyty nie mieliśmy okazji skorzystać z tej części parku, ale jeśli wybierzecie się w letni, słoneczny dzień, koniecznie zabierzcie strój kąpielowy.

Jedzenie w JuraParku

Po eksploracji wszechświata i odkryciu Zaginionego Świata, nawet najbardziej wytrwali badacze dinozaurów stają się głodni i spragnieni.

W pobliżu centrum parku znajdują się kawiarnie i restauracje z dużym asortymentem różnych przysmaków, dań i napojów, gdzie eksperci od dinozaurów w każdym wieku mogą wzmocnić się przed dalszymi eksploracjami.

Pamiątki

W sklepie z pamiątkami każdy miłośnik dinozaurów znajdzie coś dla siebie. Począwszy kartek i magnesów, pluszowych dinozaurów, po duże figurki dinozaurów.

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

Jura Park w Krasiejowie, to w zasadzie dwie atrakcje – Park Dinozaurów, oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym w bardzo atrakcyjny sposób opowiedziana jest historia człowieka. 

Muzea coraz częściej uzbrajają się w nowe technologie, próbując tym samym wzmocnić siłę percepcji, wciągnąć zwiedzających w bezpośrednią interakcję z przedmiotami. Park Nauki i Ewolucji Człowieka to nowoczesny zespół sal, eksponatów i systemów interaktywnych, wyposażony w nowoczesne techniki prezentacji. Całość tworzy wyjątkowe widowisko multimedialne, które w przystępny i ciekawy sposób pokazuje historię ludzkości.

Na początku każdy otrzymuje okulary 3D i udaje się promem kosmicznym w podróż w przeszłość. Po osiągnięciu orbity okołoziemskiej i zadokowaniu do stacji orbitalnej, dalsze ekspozycje zwiedzane są pieszo. Tworzą je różnorodne wystawy, zamknięte w Oknach Prehistorii o tematyce:

 • Zagłada wielkich dinozaurów
 • Początki dwunożności
 • Zejście z drzewa
 • Okno prehistorii
 • Pierwsza rodzina
 • Zabójcy i ofiary
 • Pierwsza miłość
 • Konkurencja
 • Karły
 • Giganci
 • Pierwszy pogrzeb
 • Łowcy mamutów
 • Początki sztuki

Wycieczka dostarcza odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące rozwoju człowieka. Zwiedzając interaktywne wystawy dowiedzieliśmy się, jak wyglądali nasi dalecy przodkowie, jaki tryb życia prowadzili, co jedli i dlaczego wymarli.

Podsumowanie naszej wizyty

JuraPark w Krasiejowie to wspaniałe miejsce, pełne ekscytujących przygód. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, otrzymawszy morze emocji i odnajdując się w cudownym świecie dinozaurów.

Park łączy wypoczynek z edukacją. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć uwielbiane przez siebie dinozaury, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na ich temat i historii naszej planety. 

Na zwiedzanie JuraParku warto zarezerwować sobie cały dzień. Mieliśmy full opcję (z Parkiem Nauki i Ewolucji Człowieka) i 7 godzin, które tam spędziliśmy, minęło nie wiemy kiedy.

Zarówno nam jak i dzieciom się bardzo podobało i na pewno nie była to ostatnia wizyta w Krasiejowie.

Mam nadzieję, że udało nam się dostarczyć przydatnych informacji. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

3 Comments
Anna F. 20 czerwca 2021
| |

Witam , czy atrakcje pokazane w opisie jak np Kino 5 d czy final.czasu i przejazd meleksem jest wliczony w cenę biletu? Czy trzeba dodatkowo dopłacać?

Magda 4 czerwca 2021
| |

Super park nie tylko z dinozaurami, liczne atrakcje m. in karuzele, trampoliny, plac zabaw, kino (wszystko w cenie biletu). Byliśmy już tam kilka razy. Doskonale przygotowana infrastruktura, ceny nie przeraziły. Świetne miejsce na spędzenie całego dnia.