Twierdza Srebrna Góra

Wzniesiona w XVIII wieku na szczycie Warownej Góry (686 m n.p.m.), imponująca Twierdza Srebrna Góra jest jedną z największych górskich fortyfikacji w Europie. Mimo przeciwności losu, jej historia wciąż fascynuje i zachwyca.

Srebrna Góra to niewielka wieś położona na malowniczej przełęczy, niczym brama oddzielająca tajemnicze Góry Sowie od Gór Bardzkich. Ta niepozorna miejscowość skrywa jednak w sobie prawdziwą perełkę – największą górską twierdzę w Europie.

Nazwa wsi zdradza jej bogatą przeszłość. Srebrna Góra zawdzięcza ją odkrytym tu w XIV wieku złożom srebra, które dały początek górniczej osadzie. Choć wydobycie kruszcu okazało się krótkotrwałe, osada zyskała nowe życie w XVIII wieku, stając się miejscem budowy Srebrnogórskiej Twierdzy.

Historia Srebrnej Góry to opowieść o potędze militarnej, ale też o ludzkiej determinacji i sile ducha. To miejsce, które z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników historii, ale i wszystkich szukających wyjątkowych i niezapomnianych przeżyć.

Twierdza Srebrna Góra – bastion historii

Wzniesiona z rozkazu króla Prus Fryderyka Wielkiego twierdza miała na celu ochronę Śląska przed wrogimi najazdami. Jej budowa, trwająca zaledwie 12 lat (1765-1777), była imponującym przedsięwzięciem inżynieryjnym. Na rozległym terenie (ponad 100 ha!) powstał olbrzymi kompleks składający się z sześciu fortów i bastionów, z majestatycznym donżonem w samym środku, połączonych siecią tuneli i chodników. Ten potężny obiekt skrywał w swych murach 151 pomieszczeń fortecznych, rozmieszczonych na trzech kondygnacjach.

Twierdza w Srebrnej Górze nigdy nie została zdobyta szturmem. Podczas wojny siedmioletniej i wojen napoleońskich dzielnie stawiała opór, stając się symbolem pruskiej potęgi militarnej.

Rok 1807 to czas próby dla Srebrnej Góry. Armia francuska pod wodzą Hieronima Bonaparte, brata samego Napoleona, stanęła u bram twierdzy. Rozpoczęła się zaciekła walka, jednak potężne fortyfikacje i niezłomny duch obrońców okazały się zbyt mocne dla najeźdźców. Ostatecznie, po zawieszeniu broni i podpisaniu pokoju w Tylży, Francuzi musieli ustąpić.

Choć twierdza zostaje odbudowana, jej militarna rola powoli wygasa. W 1850 roku Prusy zmuszone są uznać zwierzchnictwo Austrii, a Srebrna Góra traci swoje znaczenie strategiczne.

Po demilitaryzacji w 1867 roku wojska opuściły twierdzę, a jej dzieje wojenne dobiegły końca. Od tego czasu pełniła rolę poligonu saperskiego. Zaczął się rozwijać przemysł, a Twierdza Srebrna Góra stała się atrakcją turystyczną. W XX wieku liczba zwiedzających wzrosła, a Donjon odremontowano, urządzając w jego wnętrzu restaurację, muzeum oraz platformę widokową, a ostatnio nawet hostel.

Twierdza Srebrna Góra to nie tylko imponujący zabytek militarny, ale i miejsce skrywające historie sławnych osobistości. Oprócz króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, który zainicjował jej budowę, twierdzę odwiedził również ambasador Stanów Zjednoczonych, a późniejszy prezydent, John Quincy Adams.

Po opuszczeniu jej przez wojsko w XIX wieku, twierdza stała się więzieniem, w którym przetrzymywano m.in. Wilhelma Wolfa, działacza politycznego, któremu Karol Marks zadedykował swój „Kapitał”, oraz pisarza Fritza Reutera, przyjaciela Hansa Christiana Andersena i Jeana La Fontaine’a.

W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w twierdzy obóz jeniecki, w którym przetrzymywano polskich oficerów, m.in. kontradmirała Józefa Unruga, komandora Stanisława Mieszkowskiego i Stefana Frankowskiego, a także generała Tadeusza Piskora – byłego szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Odosobnienie w jednym miejscu tak wybitnych osobistości nie spodobało się jednak hitlerowcom. Polscy oficerowie zorganizowali tak wiele udanych ucieczek, że Niemcy zmuszeni byli zamknąć obóz.

Dziś, dzięki staraniom konserwatorów i pasjonatów historii, twierdza jest dostępna dla zwiedzających, oferując nie tylko rozciągające się z murów fortu piękne widoki, ale i wgląd w bogatą przeszłość.

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra z przewodnikiem

Twierdza Srebrna Góra to nie tylko jeden obiekt, ale cały zespół fortów wznoszących się nad miasteczkiem. Głównym trzonem jest zespół bastionów z potężnym Donjonem w środku. Ponadto po drugiej stronie przełęczy wznosi się Fort Ostróg, zbudowany w latach 1769-1772. Miał on za zadanie blokować strategiczną Przełęcz Srebrną i chronić południową flankę twierdzy. 

Najlepszym sposobem na odkrycie tajemnic Srebrnej Góry jest zwiedzanie z przewodnikiem. Doświadczeni przewodnicy nie tylko opowiadają o budowie twierdzy i jej militarnej historii, ale i ożywiają przeszłość dzięki zajmującym opowieściom o codziennym życiu żołnierzy.

Dodatkową atrakcją jest fakt, że przewodnicy ubrani są w stroje z epoki napoleońskiej, co dodaje niezwykłego autentyzmu doświadczeniu. Spacer po murach, zejście do podziemnych korytarzy i strzał z historycznej broni – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów.

Fort Donjon góruje nad przełęczą niczym majestatyczny strażnik. Składa się on z 4 potężnych wież o średnicy 60 metrów, połączonych 12-metrowymi murami. Wewnątrz fortu odkrywamy mroczne podziemne kazamaty, gdzie kiedyś przetrzymywano więźniów, a także imponujące magazyny i arsenały.

Podziemne korytarze niczym labirynt prowadzą przez mury twierdzy, których każdy zakamarek skrywa historię. Mamy możliwość obejrzenia wystaw poświęconych mundurom i wyposażeniu żołnierzy z XVIII wieku, kolekcję historycznych armat i innych elementów artylerii fortecznej, a także ruiny dawnego lazaretu.

Srebrna Góra to nie tylko historia. To również idealne miejsce na piesze wędrówki. Rozległe tereny wokół twierdzy zachęcają do odkrywania ukrytych ścieżek i podziwiania malowniczych widoków.

Nocleg w Hostelu Twierdza Srebrna Góra

W Donjonie, czyli najwyższej części twierdzy mieści się hostel, w którym mieliśmy przyjemność spędzić noc w i musimy Wam powiedzieć, że to było absolutnie niezapomniane przeżycie. Uwielbiamy nietypowe noclegi, ale nocowanie w prawdziwej twierdzy to zupełnie nowy poziom!

Wyobrażacie sobie, że rano budzicie się w grubych murach twierdzy, która pamięta czasy wojen i oblężeń? To uczucie jest po prostu niesamowite!

Dawne pomieszczenia zostały zaadaptowane na pokoje, które doskonale oddają klimat miejsca. Nasz ogromny 5-osobowy pokój był idealnie wyposażony dla całej rodziny. Czysty, ciepły i wygodny, a dzieciaki były zachwycone możliwością spania w prawdziwej twierdzy.

Największym atutem hostelu jest jednak jego niepowtarzalna atmosfera. Czuć tu ducha historii na każdym kroku. Czuliśmy się jak w prawdziwym filmie historycznym!

Nocleg w hotelu na Twierdzy Srebrnej Góra to dopiero początek przygody! Gdy turyści opuszczają twierdzę, a bramy zamykają się na noc, czas jakby zwalnia. Można wtedy w ciszy i spokoju wędrować po murach, podziwiać nocną panoramę i poczuć ducha historii na własnej skórze. Wieczorem mury nabierają jeszcze bardziej tajemniczego charakteru, a nocą każdy cień wydaje się kryć jakąś historię.

Majestatyczne mury twierdzy skrywające się w mroku, rozgwieżdżone niebo i cisza przerywana jedynie odgłosami natury, to nie jedyna niespodzianka, jaka czeka na śmiałków pragnących odkryć sekrety Srebrnej Góry po zmroku.

Wśród nocnych strażników Srebrnej Góry nie braknie… kóz! W ciągu dnia kozy są zamknięte w zagrodzie, ale pod wieczór spacerują swobodnie po terenie. Można je spotkać dosłownie wszędzie.

Około północy, wyposażeni w czołówki, ruszyliśmy na szczyt fortu, by podziwiać panoramę nocą. I wtedy właśnie, ku naszemu zdziwieniu, naszym oczom ukazały się kozy! Ich błyszczące w ciemności oczy patrzyły na nas z zaciekawieniem.

Kozy na Srebrnej Górze to z pewnością jedna z bardziej nietypowych atrakcji turystycznych, która z pewnością skradnie serca wszystkich miłośników zwierząt.

Nocleg w hostelu na Twierdzy pozwolił nam również na podziwianie wschodu słońca. Widoki o wschodzie były warte straconej godziny snu, a towarzystwo stada kóz umiliło poranne obserwacje.

Personel jest niezwykle miły i pomocny, a jedzenie w restauracji Donżon wyśmienite.

W hostelu nie brakuje atrakcji dla całej rodziny. Dzieciaki uwielbiały biegać po specjalnie dla nich urządzonej bawialni, a my mogliśmy zrelaksować się przy kawie na wygodnych sofach.

Choć jednodniowa wycieczka do Srebrnej Góry z pewnością pozwala na zwiedzenie najważniejszych atrakcji, to zdecydowanie polecamy dwudniowy pobyt z noclegiem na terenie Twierdzy. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

 • Więcej czasu na zwiedzanie – Twierdza Srebrna Góra to rozległy kompleks fortyfikacyjny z licznymi bastionami, tunelami i wystawami. Dwa dni dają komfort dokładnego zwiedzenia wszystkich zakamarków twierdzy, bez poczucia presji czasu.
 • Noc w twierdzy – Noc w twierdzy to zupełnie inne doświadczenie. Kiedy tłumy turystów znikają, a mury starej warowni skrywają się w mroku, Srebrna Góra ukazuje swoje tajemnicze oblicze.
 • Odpoczynek i relaks – Na miejscu znajduje się restauracja, gdzie można zjeść lokalne specjały i napić się czegoś dobrego.
 • Wycieczki po okolicy – Srebrna Góra to doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych ciekawych miejsc w okolicy, takich jak Góry Sowie, czy Ząbkowice Śląskie.

Kilka dodatkowych informacji, które mogą Wam się przydać:

 • Hostel czynny jest przez cały rok.
 • Hostel dysponuje ponad 60 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowych oraz apartamencie 10-osobowym.
 • Wszystkie pokoje posiadają własną łazienkę
 • W każdym pokoju wieloosobowym są dwie łazienki
 • Ceny noclegów są uzależnione od terminu pobytu i typu pokoju.
 • W hostelu dostępna jest restauracja, bar i plac zabaw dla dzieci.
 • Na terenie hostelu znajduje się bezpłatny parking dla wszystkich gości hostelu – pod samą twierdzą, nie wymaga rezerwacji.
 • kuchnia dla gości hostelu (lodówka, kuchenka mikrofalowa, naczynia)
 • bezpłatne wi-fi w całym obiekcie
 • zwierzęta są akceptowane

Więcej informacji o hostelu i twierdzy znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.

Wydarzenia i imprezy

W ciągu roku w Twierdzy Srebrna Góra odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez. Rekonstrukcje historyczne, koncerty, festiwale i gry terenowe to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów.

Informacje praktyczne:

 • Dojazd: Srebrna Góra znajduje się około 1,5 godziny jazdy samochodem z Wrocławia i 40 minut z Kłodzka.
 • Parking: Na przełęczy srebrnogórskiej dostępny jest płatny parking, skąd odwiedzający mogą udać się na spacer do Twierdzy. Spacer ten, trwający około 15 minut, prowadzi przez malowniczą Ulicę Krętą, oferując wspaniałe widoki na okolicę.
 • Godziny otwarcia: Twierdza Srebrna Góra jest dostępna do zwiedzania przez większość roku, z sezonowymi zmianami godzin otwarcia. W maju i czerwcu atrakcję odwiedzić można od 10:00 do 18:00, ale warto sprawdzić aktualne godziny działania na oficjalnej stronie internetowej.
 • Bilety: Bilety na zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra można zakupić zarówno online, jak i na miejscu. Ceny biletów i godziny zwiedzania można sprawdzić na stronie internetowej twierdzy: https://forty.pl/odwiedz-nas/bilety-godziny/
 • Pogoda i ubiór: Klimat w Twierdzy Srebrna Góra może być zdradliwy! Niezależnie od pory roku, temperatura w podziemnych korytarzach utrzymuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza. Nawet w słoneczne dni zaleca się zabranie ze sobą ciepłej odzieży, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia i możliwych przeziębień podczas zwiedzania.

Srebrna Góra to miejsce, które z pewnością oczaruje każdego miłośnika historii, militarnych fortyfikacji i pięknych górskich krajobrazów. To podróż w czasie do epoki Fryderyka Wielkiego, ale też okazja do odkrycia uroków Dolnego Śląska i spędzenia aktywnego czasu na łonie natury.

Jeśli szukasz pomysłu na fascynującą wycieczkę, uwielbiasz historię i tajemnice dawnych czasów, a może po prostu kochasz górskie wędrówki i szukasz pięknych widoków, to Twierdza Srebrna Góra jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *