Kopalnia Uranu w Kletnie i warsztaty geologiczne z dziecmi

Kopalnia Uranu w Kletnie to nie lada gratka dla miłośników historii, geologii i nietypowych atrakcji turystycznych. Ukryte w sercu Masywu Śnieżnika sztolnie kryją opowieść o górniczej przeszłości, zimnowojennym wyścigu zbrojeń i sile natury.

Już sama lokalizacja kopalni budzi dreszczyk emocji. Ukryta głęboko pod ziemią na zboczu Żmijowca, otoczona malowniczymi lasami i górami. Nie wydobywało się tu węgla ani złota, lecz surowiec o wiele bardziej tajemniczy i fascynujący – uran. Kopalnia Uranu w Kletnie zaprasza w podróż do czasów, gdy kształtowały się kontynenty i powstawały pierwsze organizmy. Podczas zwiedzania podziemnych tras turystycznych dowiadujemy się o historii wydobycia uranu w tym niezwykłym miejscu, a podczas warsztatów geologicznych poznajemy tajniki identyfikacji minerałów, budowę Ziemi i dowiadujemy się, jak powstawały skały i minerały.

Już teraz zapraszamy do lektury dalszej części wpisu, w której:

 • Odkryjecie historię Kopalni Uranu w Kletnie
 • Zobaczycie zdjęcia z kopalni
 • Uzyskacie praktyczne informacje na temat zwiedzania kopalni
 • Dowiecie się więcej o oferowanych warsztatach geologicznych

Historia Wydobycia Uranu w Kletnie

Historia górnictwa w Kletnie i okolicy sięga XIV wieku, kiedy to w regionie rozpoczęto eksploatację rud żelaza, srebra i miedzi. Aż do połowy XX wieku, na jej terenie funkcjonowało ponad 20 sztolni, w których górnicy wydobywali cenne surowce, takie jak srebro i miedź.

W latach 1948-1953 kopalnia w Kletnie działała pod nadzorem Związku Radzieckiego, wydobywając uran na potrzeby programu nuklearnego ZSRR. Mimo krótkiego okresu działalności Kopalnia Uranu w Kletnie odegrała znaczącą rolę w wydobyciu tego cennego surowca. W tym czasie z kopalni wydobyto 20 ton uranu, które następnie trafiły do Związku Radzieckiego.

Obecnie kopalnia w Kletnie jest udostępniona dla turystów jako atrakcja turystyczna. Zwiedzanie sztolni nr 18 pozwala poznać historię wydobycia uranu, a także zobaczyć imponujące minerały, takie jak fluoryty, ametysty i kwarce.

Warto odwiedzić Kopalnię Uranu w Kletnie, aby poznać tę fascynującą historię.

Zwiedzanie podziemnej trasy

Zwiedzanie Kopalni Uranu w Kletnie wzbudza u niektórych osób obawy związane z promieniowaniem radioaktywnym. Jednoznacznie chcemy podkreślić, że zwiedzanie Kopalni Uranu w Kletnie jest całkowicie bezpieczne! Poziom promieniowania w kopalni jest wielokrotnie niższy niż naturalne promieniowanie tła, na które jesteśmy narażeni na co dzień.

Przez masywną, stalową bramę weszliśmy do ciemnego tunelu. Na początku liczne ekspozycje i tablice informacyjne w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia z zakresu geologii, mineralogii i historii górnictwa, a także ewolucji Ziemi. W Kopalni znajdują się podświetlone rekonstrukcje map paleogeograficznych, które przenoszą nas w czasy, gdy kontynenty dopiero się kształtowały i dryfowały po globie. Zobaczyliśmy jak zachodziły procesy skałotwórcze i minerałotwórcze, dające początek bogactwu geologicznemu Ziemi.

Dowiedzieliśmy się, jak powstawały pierwsze organizmy i jak ewoluowały przez miliony lat, a także poznaliśmy historie wymierania gatunków, które odmieniły bieg dziejów Ziemi.

Największym atutem podziemnej trasy jest jednak jej unikatowa geologia. Szlak turystyczny prowadził przez labirynt kolorowych korytarzy, gdzie mogliśmy podziwiać fluoryty, baryty, chalkopiryty, chalkozyny, ametysty, kwarce mleczne i malachity, mieniące się w świetle lamp. To nie tylko piękne okazy, ale również świadectwa bogactwa geologicznego tego regionu.

Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m.

W trakcie zwiedzania poznaliśmy historię kopalni, od początków wydobycia rud żelaza, srebra i miedzi w XIV wieku, aż po mroczny okres zimnej wojny i radzieckiej eksploatacji uranu.

Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o kolorowych minerałach, dawnych metodach wydobycia i historii tego niezwykłego miejsca.

Oprócz minerałów, w sztolniach można zobaczyć również stare mapy, lampy górnicze i inne narzędzia, które przybliżają realia pracy górników. Przewodniczka opowiadała o dawnych technikach wydobywczych i o tym, jak niebezpieczna i wyczerpująca była to praca. Niestety, w czasach eksploatacji złóż w Kletnie, kwestie bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska naturalnego nie były priorytetem. Brak odpowiednich zabezpieczeń i regulacji narażał górników na liczne zagrożenia, takie jak wypadki, choroby zawodowe i wdychanie szkodliwych pyłów.

W Kopalni Uranu w Kletnie można podziwiać kolekcję szkła uranowego, na którą składają się m.in. kieliszki, wazy, flakony i inne przedmioty codziennego użytku.

Szkło uranowe to fascynujący materiał, który zyskał popularność w połowie XX wieku. Pod wpływem światła ultrafioletowego (UV), szkło uranowe wykazuje silną fluorescencję. Wykorzystywano je do produkcji zastawy stołowej, biżuterii i innych przedmiotów dekoracyjnych. Gdy gasną światła, a włączone zostają lampy UV, szkło uranowe ożywa i emanuje zielonym blaskiem, tworząc magiczną atmosferę.

Niestety, wraz z rosnącą świadomością zagrożeń związanych z promieniowaniem radioaktywnym, popularność szkła uranowego zaczęła spadać. Dziś te niezwykłe przedmioty są prawdziwymi rarytasami, chętnie poszukiwanymi przez kolekcjonerów.

Informacje praktyczne

 • Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną.
 • Kopalnia Uranu w Kletnie znajduje się około 10 km od Stronia Śląskiego. Dojazd samochodem jest najwygodniejszy, ale można się tam również dostać autobusem z Kletna lub Siennej.
 • Kopalnia Uranu w Kletnie jest czynna przez cały rok, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
 • Zwiedzanie kopalni odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupach maksymalnie 25-osobowych.
 • Zaleca się wcześniejszy zakup biletów online, zwłaszcza w sezonie letnim. Ze względu na duże zainteresowanie kopalnią, bilety mogą być wyprzedane. Zakup biletu online gwarantuje pewność wejścia i pozwala uniknąć rozczarowania na miejscu.
 • Zwiedzanie trwa 45 minut.
 • W kopalni panuje stała temperatura około 7°C, dlatego warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę.
 • Istnieje również możliwość zorganizowania nocnej wycieczki po kopalni.
 • Więcej informacji na temat godzin otwarcia, cen biletów i tras zwiedzania można znaleźć na stronie internetowej kopalni.

Warsztaty Geologiczne w Kopalni Uranu w Kletnie

To nie koniec atrakcji! Zwiedzanie ciemnych korytarzy, kolorowe minerały i opowieści o historii wydobycia uranu to tylko część wrażeń. Największym hitem, zarówno dla dzieci, jak i dla nas, były warsztaty geologiczne!

Po fascynującej wycieczce po kopalni, odbyliśmy szybki kurs rozpoznawania minerałów w szkółce edukacyjnej na średniowiecznej hałdzie. Wyposażeni w młotki i okulary ochronne mogliśmy również samodzielnie poszukiwać skarbów, co okazało się niesamowitą zabawą. Dzieci z zapałem szukały minerałów, a Pani przewodnik cierpliwie pomagała im je identyfikować.

Warsztaty Geologiczne w Kopalni Uranu w Kletnie to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi. To nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również na poszerzenie wiedzy o geologii i mineralogii w ciekawy i interaktywny sposób. To również niepowtarzalna szansa na zdobycie unikatowej pamiątki. Znalezione podczas warsztatów minerały można bowiem zabrać ze sobą do domu!

Kopalnia Uranu w Kletnie z pewnością spodoba się wszystkim, którzy szukają nietypowych atrakcji turystycznych i chcą poszerzyć swoją wiedzę o geologii, górnictwie i zimnowojennej historii.

3 godziny pod opieką doświadczonego instruktora, w otoczeniu malowniczej przyrody i na jednym z najciekawszych stanowisk mineralogicznych w Polsce, to gwarancja niezapomnianych wrażeń dla całej rodziny.

Jeśli szukacie pomysłu na rodzinną wycieczkę, Kopalnia Uranu w Kletnie to strzał w dziesiątkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *