Jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną?

Lato w pełni, świeci słońce, rośnie słupek rtęci. Właśnie w tym momencie lodówka turystyczna staje się niezbędna. Kiedy wybieramy się na piknik, w dłuższą podróż samochodem lub wakacje pod namiotem przenośna lodówka umożliwia bezpieczne przechowywanie jedzenia oraz napojów nawet przy bardzo wysokich temperaturach.

Chyba najbardziej kłopotliwą kwestią podczas kompletownia przez nas sprzętu kempingowego był wybór przenośnej lodówki turystycznej. Ustalenie, który produkt będzie najlepiej pasował do naszego stylu życia i budżetu, było trudnym zadaniem. Szeroki wybór modeli i rodzajów nie ułatwiał zadania. Zależało nam, aby lodówka turystyczna idealnie sprawdzała się zarówno podczas wypoczynku, długiej podróży autem, jak i pod namiotem. Tu trzeba było wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak dostępne źródła energii czy warunki pogodowe.

Przedstawiamy najważniejsze kwestie, które mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie najlepszej decyzji w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje.

Pytania, które należy sobie zadać przed wyborem lodówki turystycznej:

 • Jakie są dostępne rodzaje lodówek turystycznych i technologie chłodzenia?
 • Czy lodówka turystyczna będzie używana w gorącym klimacie?
 • Z jakich źródeł energii będziemy korzystać?
 • Jakiej wielkości powinna być lodówka turystyczna?
 • Czy będziemy podróżować przez długi czy krótki okres czasu?
 • Czy możliwe jest chłodzenie „bierne” bez potrzeby zasilania?

Biorąc pod uwagę sposób działania lodówek, możemy podzielić je na:

Lodówki pasywne

Najbardziej ekonomicznymi urządzeniami do przechowywania żywności i napojów podczas podróży lub na wakacjach są lodówki pasywne. Są to pojemniki izotermiczne o pojemności od 2,5 do 150 litrów, wykonane w formie plastikowego pudełka lub torby termicznej.

Takie lodówki zatrzymują ciepło lub zimno w komorze dzięki warstwie termoizolacyjnej. Nie mogą chłodzić ani podgrzewać żywności. Ich główną funkcją jest utrzymanie temperatury żywności tak długo, jak to możliwe. Lodówki pasywne wykonane są z materiałów o wysokiej izolacyjności. Większość modeli jest w stanie utrzymać chłód lub ciepło żywności przez około 3-5 godzin. W połączeniu ze specjalnymi wkładami chłodzącymi lub lodem chłodzenie pasywne może zapewniać maksymalnie 12 godzin utrzymywania temperatury. Zależy to jednak od jakości izolacji. Tańsze lodówki nie będą miały tak dobrej izolacji jak droższe.

Lodówki termoelektryczne

Lodówki termoelektryczne to najpopularniejsze lodówki kempingowe, przede wszystkim ze względu na łatwość użytkowania i koszt w porównaniu do lodówek absorpcyjnych i kompresorowych.

Tego typu lodówka turystyczna umożliwia lepsze przechowywanie łatwo psujących się produktów, gdy jest podłączona do zasilania. Może być bardziej nieporęczna, cięższa i bardziej hałaśliwa niż lodówka pasywna, ale z drugiej strony nie wymaga wkładów chłodzących, aby utrzymać żywność w niskiej temperaturze.

Lodówki termoelektryczne wyposażone są w układ chłodzenia oparty na dwóch przewodach wytwarzających ciepło i zimno poprzez przepuszczanie prądu stałego lub zmiennego. Zasilane są napięciem elektrycznym 12, 24 V lub 230 V. Zazwyczaj urządzenia te mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, za sprawą bezobsługowego ogniwa Peltiera, które utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki.

Dodatkowo system wentylatorów umieszczony w pokrywie, wyciąga ciepłe powietrze. Ciągły obrót wentylatora generuje jednak brzęczący dźwięk.

Lodówki termoelektryczne dobrze sprawdzają się w umiarkowanych temperaturach. Tego typu urządzenia są w stanie obniżyć temperaturę o około dwadzieścia stopni w stosunku do temperatury otoczenia, dlatego ich użycie jest zalecane przy temperaturze otoczenia poniżej 30°C. Niestety, jeśli jednak temperatura otoczenia na zewnątrz jest wysoka, może się okazać, że jej działanie jest niewystarczające.

Lodówka termoelektryczna utrzymuje przedmioty w chłodzie, ale nie chłodzi ich sama. Powoduje to konieczność wstępnego schłodzenia przedmiotów przed wyruszeniem w podróż. To również sprawia, że jest to mniej odpowiednia opcja, jeśli zamierzamy polegać na niej dłużej niż dzień lub dwa.

Najważniejsze informacje:

 • Niski koszt zakupu
 • Niewielka waga
 • Dobrze sprawuje się w pochylonej pozycji
 • Zwykle w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia
 • Możliwe zasilanie 12/24 V DC, 230 V AC

Lodówki kompresorowe

Lodówka kompresorowa to rodzaj lodówki elektrycznej, która działa podobnie jak lodówka w domu. Jej sprężarki wywierają ciśnienie na gaz przenoszący ciepło zawarty w układzie chłodzenia.

Czynnik chłodniczy (gaz chłodzący) krąży w rurach i wytwarza zimno. Lodówka kompresorowa idealnie sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jej wydajność pozostaje optymalna pomimo wysokich temperatur zewnętrznych, ponieważ jest niezależna od warunków otoczenia. Dla osób biwakujących w wysokich temperaturach, lodówka kompresorowa będzie najlepszą inwestycją.

W porównaniu do lodówek termoelektrycznych jej praca jest bardzo cicha. Jedynym hałasem jest minimalne buczenie, gdy chłodzi się do zadanej temperatury, bardzo podobnie jak w przypadku lodówki w domu, co jest zwykle klasyfikowane jako hałas w tle.

Lodówki kompresorowe to jedne z najbardziej ekonomicznych lodówek turystycznych, jakie można kupić. Mogą pracować z napięciem 12 V, 24 V i/lub 220 V.

Najważniejsze informacje:

 • Zapewniają doskonałe chłodzenie nawet w ekstremalnych temperaturach otoczenia
 • Wydajne chłodzenie umożliwia chłodzenie, a nawet głębokie mrożenie
 • Niskie zużycie energii
 • Dobrze sprawuje się w pochylonej pozycji
 • Nadaje się do pracy z energią słoneczną
 • Możliwe zasilanie 12/24 V DC, 110 – 230 V AC

Lodówki absorpcyjne

Przenośne lodówki tego typu mają zwykle dużą objętość – od 50 do 200 litrów. Zasada działania absorpcyjnej lodówki polega na eliminacji ciepła poprzez system cyrkulacji, w którym czynnikiem chłodzącym jest woda i amoniak. Parownik zwykle znajduje się wewnątrz komory chłodniczej, a sam agregat chłodniczy znajduje się na tylnej ścianie urządzenia.

Absorpcyjne lodówki mogą być zasilane z sieci elektrycznej, z akumulatora samochodowego, a niektóre modele mogą być zasilane gazem. Mała lodówka turystyczna zużywa około 5 litrów gazu tygodniowo. Energia elektryczna lub gaz jest potrzebna jedynie do podgrzania mieszaniny amoniaku i wody, aby rozpocząć proces cyrkulacji.

Jedną z zalet absorpcyjnych lodówek turystycznych jest to, że działają niemal bezgłośnie i szybko schładzają. Mając duży zapas gazu, z takiej lodówki samochodowej możesz skorzystać podczas długich wakacji z dala od cywilizacji. Wadą jest to, że urządzenia tego typu są wrażliwe na przechylanie i wstrząsy. Ponadto lodówki absorpcyjne są droższe niż inne typy lodówek. Urządzenia zasilane gazem należy używać wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od deszczu i rozprysków wody. W przeciwieństwie do lodówek kompresorowych, wydajność chłodzenia zależy od temperatury otoczenia. Takie lodówki z trudem radzą sobie z przy temperaturach większych niż 20 stopni.

Najważniejsze informacje:

 • Cicha praca
 • Wydajność chłodzenia zależy od temperatury otoczenia
 • Wygodne trójdrożne opcje zasilania: prąd stały 12 V DC, prąd zmienny 230 V AC oraz zasilanie gazowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki turystycznej?

Wybierając przenośną lodówkę turystyczną, trzeba wziąć pod uwagę typ klimatu, w jakim będziemy przebywać. Lodówki termoelektryczne i absorpcyjne obniżają temperaturę o 18–30°C poniżej temperatury otoczenia. Oczywiście może to być niewystarczające, jeśli podróżujemy do miejsc, w których temperatury sięgają 30°C lub więcej, dlatego w gorących regionach zaleca się stosowanie lodówki kompresorowej.

Technologia chłodzeniaTemperatura na zewnątrzTemperatura osiągana wewnątrz lodówki
Termoelektryczna40°C22°C do 10°C (w zależności od modelu)
Absorpcyjna40°C20°C do 10°C (w zależności od modelu)
Kompresorowa40°CTemperatura zadana w zakresie: od 10°C do –22°C (w zależności od modelu)

Należy wziąć też pod uwagę ilość miejsca dostępnego w pojeździe, oraz liczbę osób, które będą korzystały z lodówki. Trzeba zastanowić się też, jak długo zamierzamy cieszyć się całkowitą niezależnością od sklepów.

Trzeba zastanowić się również, jak długo będziemy podróżować. Podczas długich podróży z przydaje się funkcja zamrażania, jaką mają lodówki kompresorowe, co wydłuża okres przydatności do spożycia żywności. Na krótsze, kilkudniowe wyjazdy sprawdzą się również lodówki absorpcyjne. Choć nie są tak wydajne jak kompresorowe, używane w umiarkowanym klimacie dostatecznie chłodzą zawartość.

Gdzie kupić lodówkę turystyczną?

Wszystko, co niezbędne, by Wasze jedzenie zachowało świeżość podczas podróży, znajdziecie na stronie Campingshop.pl. W szerokiej ofercie sklepu znajduje się duży wybór solidnych lodówek turystycznych.

Lodówka kompresorowa Dometic CoolFreeze CFF20

Biorąc pod uwagę zalety i wady lodówek turystycznych, zdecydowaliśmy się na lodówkę kompresorową CoolFreeze CFF20 firmy Dometic i jak się okazało, był to doskonały wybór. Marka Dometic jest pionierem w zakresie życia mobilnego i ma ugruntowaną pozycję w dziedzinie lodówek kempingowych i innych produktów ułatwiających użycie w podróży.

Dometic CoolFreeze CFF20 to lekka, przenośna, jednokomorowa lodówka turystyczna z kompresorem, o łącznej pojemności 21 litrów. Lodówka jest kompaktowa i łatwa w obsłudze, łączy w sobie najwyższy poziom jakości i doskonałe parametry użytkowe. 

Najważniejsze cechy:

 • Kolor szary
 • Pojemność 21 l
 • Mieści do 6 standardowych butelek 1,5 l lub 32 puszki (330 ml)
 • Zapewnia chłodzenie i głębokie mrożenie od +20°C do -18°C
 • Zdejmowana pokrywa
 • Regulowany jasny wyświetlacz
 • Wewnętrzne oświetlenie LED z niewidocznym włącznikiem magnetycznym
 • Napięcie wejściowe 12/24 V DC i 100 – 240 V AC
 • Wymiary: 660 x 283 x 430 z zamontowanymi uchwytami
 • Waga: 10,5 kg

Głównym czynnikiem, który w naszym przypadku zadecydował o wyborze lodówki kompresorowej było to, że często wyjeżdżamy do miejsc, w których temperatury przekraczające 30 st. są normą. Tylko ten rodzaj lodówek turystycznych chłodzi niezależnie od warunków otoczenia. Ustawienie temperatury roboczej mieści się w zakresie od -18°C do +20°C, a jej wydajność pozostaje optymalna pomimo wysokich temperatur zewnętrznych.

Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji, ta lodówka kompresorowa jest tak lekka i łatwa w transporcie jak lodówka termoelektryczna. Ta lodówko-zamrażarka o pojemności 21 l idealnie mieści się w bagażniku lub za siedzeniem. Wytrzymała obudowa wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego jest łatwa do czyszczenia z drobnych zabrudzeń. Wbudowane światło LED pozwala lepiej przeszukiwać wnętrze, a uchwyty po obu stronach obudowy umożliwiają wygodne przenoszenie. Można ją zabrać na każdą wycieczkę, nie martwiąc się o wyboiste drogi i wzniesienia. Poza tym lodówka posiada cyfrowy wyświetlacz, stylowy, nowoczesny design, i choć nie jest to głównym kryterium wyboru, nadal ma znaczenie.

Dołączony do opakowania przewód, pozwala na korzystanie zarówno z zasilania sieciowego, jak i poprzez zapalniczkę samochodową, dzięki czemu można z niej korzystać zarówno na campingu, jak i podczas jazdy samochodem.

Dometic CoolFreeze CFF20 łączy w sobie funkcje nowoczesności, wygody i wysokiej jakości. To doskonały wybór, aby cieszyć się świeżą żywnością i zimnymi napojami na pikniku lub podczas podróży.

0 Comments

No Comment.